REKLAMA

1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

2021-03-17 15:02
publikacja
2021-03-17 15:02
1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
1 kwietnia ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
fot. Curioso.Photography /

1 kwietnia tego roku ruszy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który potrwa do 30 czerwca 2021 r. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe. Na specjalnej stronie dostępne są już pytania z formularza spisowego, który od kwietnia będzie można wypełnić online.

Jak podkreślono na stronie rządu, "samospis internetowy" jest podstawową formą uczestnictwa w spisie, a metodami uzupełniającymi są spis telefoniczny lub spis bezpośredni dokonany przy pomocy rachmistrza spisowego.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Pytania w sprawie spisu, który potrwa do 30 czerwca tego roku, można zadawać pod specjalnym numerem telefonu 22 279 99 99. Informacje na temat spisu znajdują się także pod adresem spis.gov.pl.

Na stronie opublikowano już pytania z formularza spisowego, który od kwietnia będzie można wypełnić online. Każda z osób proszona będzie o podanie podstawowych danych na swój temat takich jak nazwisko, pierwsze i drugie imię, numer PESEL, płeć oraz data urodzenia. Kolejne pytania będą służyć ustaleniu adresu zamieszkania oraz tego, czy nasz obecny adres jest adresem stałym czy tymczasowym oraz jak długo pod nim mieszkamy.

W pytaniach dotyczących mieszkania trzeba podać, czyją jest ono własnością i kto oprócz nas je zamieszkuje, a także wskazać powierzchnię lokalu czy liczbę pomieszczeń. Pytani będziemy również o źródła energii wykorzystywane do ogrzewania mieszkania. W sekcji poświęconej budynkowi, w którym mieszkamy, pytania dotyczyć będą m.in. podłączenia go do sieci wodociągowej, gazowej i kanalizacyjnej.

Wśród innych pytań są znajdziemy te o stan cywilny, wykształcenie, miejsce pracy czy przynależność do kościoła lub związku wyznaniowego. To ostatnie jest jednym z kilku pytań, w przypadku których możemy zrezygnować z odpowiedzi.

"Formularz do samospisu zaprojektowany został w taki sposób, aby przejście do kolejnego pytania zależało od odpowiedzi udzielonej na pytanie poprzednie. Tym samym nie należy utożsamiać liczby pytań w przedstawionym na stronie wykazie pytań z liczbą wszystkich pytań, na które dana osoba będzie udzielała odpowiedzi, ponieważ będzie to wynikało z indywidualnej sytuacji respondenta (np. wieku, jego historii migracyjnej, statusu na rynku pracy, bycia osobą z niepełnosprawnościami itp.)" - poinformowano na stronie spis.gov.pl.

Spis pod hasłem "Liczymy się dla Polski" odbędzie się w 100. rocznicę pierwszego spisu powszechnego w Rzeczypospolitej Polskiej. Spis ma być źródłem informacji na temat liczby i struktury demograficznej mieszkańców Polski, a także ich wykształcenia, wykonywanych zawodów i warunków, w jakich żyją.

Dane pozyskane podczas spisu mają posłużyć do celów naukowo-badawczych. Zostaną też wykorzystane do tworzenia założeń polityk publicznych, które państwo i władze samorządowe prowadzą w różnych sferach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. (PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

sno/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
msciwy_ogorek
Pamiętajcie jest to ogromna szansa dla obywateli aby pokazać ile wierzących jest w Polsce.
Z kościoła się nie wypisze bo szkoda mi czasu na ten ich cyrk przy wypisywaniu ale tak można obniżyć statystyki.
pn300
Jeszcze się spis nie zaczął, a strona spis.gov.pl już prawie leży. Tekturowe państwo pis.
shadow_xx
Nie rozumiem po co takie cyrki? Nie mogą jakimś tweetem czy konferencją nakazać urzędom miast, poczcie polskiej czy innym instytucjom, aby przekazały te dane?
hfjdj
To tak jakby dzikiemu koniowi założyć homonto i orać nim pole. Najpierw się za nim lata po lasach z innym koniem, potem bez konia, potem marcheweczka, gruszeczka, przysmaczki, potem się zabiera do zagrody, karmi dobrze ujeżdża, potem się mu samo homontko zakłada do pochodzenia a potem na samym końcu się nim ora pole. To tak jakby dzikiemu koniowi założyć homonto i orać nim pole. Najpierw się za nim lata po lasach z innym koniem, potem bez konia, potem marcheweczka, gruszeczka, przysmaczki, potem się zabiera do zagrody, karmi dobrze ujeżdża, potem się mu samo homontko zakłada do pochodzenia a potem na samym końcu się nim ora pole. Tak samo z ludźmi. Stopniowo trzeba im nakazywać, najpierw zapinanie pasów, że to dla ich bezpieczeństwa, zakazywanie jedzenia tego czy tamtego że to dla ich bezpieczeństwa, jakieś spisy, inwigilacje że to dla tropienia przestępców, a potem zakładanie maseczki, wstrzykiwanie substancji bo jak nie to jesteś tym przestępcom na którego już są wszystkie informacje co on jest gdzie co ma i nie masz wyjścia.
hfjdj odpowiada hfjdj
Acha... i chodzi o to żeby to człowiek sam poszedł i się wyspowiadał. Nie ża za niego ktoś to będzie robił tylko musi sam iśc i wypełniać papier, sam na siebie bo inaczej nie wejdzie taki ktoś pod buta.
potiomkin
Mafia już zaciera ręce. Sporo interesujących danych - będzie wiadomo, kogo porywać, kogo rabować, na kogo wziąć kredyt. W przyszłym roku będzie wysyp takich spraw.
andre92
TKawa - niestety ONI się zabezpieczyli - i to mnie przeraża - ogólnie jak do nich nie dotrą twoje dane do końca czerwca mogą Ci nałożyć mandat do 5000 zł (nawet jak nikt nie zadzwoni ani nie zapuka do Ciebie) - a przy tak wielkiej akcji śmiało można założyć ze dane te są publicznie dostępne - tak tak - Twój pesel,TKawa - niestety ONI się zabezpieczyli - i to mnie przeraża - ogólnie jak do nich nie dotrą twoje dane do końca czerwca mogą Ci nałożyć mandat do 5000 zł (nawet jak nikt nie zadzwoni ani nie zapuka do Ciebie) - a przy tak wielkiej akcji śmiało można założyć ze dane te są publicznie dostępne - tak tak - Twój pesel, adres zamieszkania, informacje o stanie zdrowia - czyli również dane wrażliwe
stachsgh
(wiadomość usunięta przez moderatora)
damamad
Te pytania to jakieś nieporozumienie. Rozumiem, że samorządy nie mają pojęcia które budynki są podłączone do gazu/prądu/wody? Księgi wieczyste są tylko dla picu? To państwo naprawdę jest z dykty skoro musi pytać obywatela o te rzeczy..
michalshk
Z mandatów za błędne odpowiedzi można będzie dać premie i nagrody dla urzędników.

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki