SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet i w sklepie?
   Aktualizacja:

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet i w sklepie?

Płatności kartą przez internet są nieodłączną częścią zakupów online (i nie tylko!). Karta płatnicza - niezależnie, czy posługujemy się kartą kredytową, czy korzystamy z kart debetowych - jest jednym z najbardziej uniwersalnych i popularnych produktów na rynku. Dlaczego? Płatność kartą przez internet jest prosta i bezpieczna, a przy tym daje sporo dodatkowych korzyści. Sprawdźmy więc, jak płacić kartą przez internet m.in. w sklepach internetowych.

Spis treści
więcej Ikona strzałki

Płatność kartą przez internet to prosty, bezpieczny i wygodny sposób na dokonywanie różnych transakcji. Z takiej formy korzystamy, robiąc zakupy w sklepach internetowych, ale również regulując opłaty za usługi telekomunikacyjne, czy popularne subskrypcje. 

Czy warto płacić kartą? Absolutnie tak - zwłaszcza, że tego typu produkty są częstymi bonusami przy zakładaniu kont osobistych.

(fot. Tanasan Sungkaew / Shutterstock)

Kartą kredytową, debetową, czy inną? Karty w portfelach Polaków

Karty płatnicze są już jednym z absolutnych must-have większości Polaków. Jak podaje Narodowy Bank Polski, w drugim półroczu 2022 roku mieliśmy w portfelach 43,9 mln kart płatniczych, o 303 tys. więcej niż kwartał wcześniej i 673 tys.  niż na koniec 2021 roku, co oznacza wzrost o prawie 2 proc.. Jakie rodzaje wybieraliśmy najczęściej?

Na pierwszym miejscu podium bezkonkurencyjnie znalazły się karty debetowe - 36,2 mln egzemplarzy (82,9 proc.). Karty kredytowe z kolei stanowiły wyraźnie mniejszą część - “tylko” 5,09 mln sztuk (11,7 proc.).

Na polskim rynku notujemy coraz większy wzrost liczby kart płatniczych w obiegu.

Na polskim rynku notujemy coraz większy wzrost liczby kart płatniczych w obiegu. (fot. Narodowy Bank Polski / NBP)

Co z resztą? Na trzecim miejscu podium znalazły się karty przedpłacone lub inaczej karty prepaid. Tego typu produktów było na rynku 2,18 mln (5 proc.), chociaż nie można powiedzieć, że są to rozwiązania “wymierające”. W jeszcze większej niszy są karty obciążeniowe w liczbie 178,6 tys. (0,4 proc.). 

Sprówdź również: Czym jest karta obciążeniowa?

Nic w tym dziwnego - zasada ich funkcjonowania jest bardzo podobna, jak w przypadku kart kredytowych, jednak operator wymaga spłaty danej kwoty w jednej transzy. Ten typ produktów w Polsce jest zwykle spotykany, jako karty wydawane pracownikom przez pracodawców w celu regulowania wydatków na cele służbowe.

Płatność kartą na fali

Płatność kartą kredytową, debetową, czy jakąkolwiek inną, jest w Polsce wyjątkowo proste. Dlaczego? Według danych NBP aż 40,7 mln z 43,6 mln dostępnych na rynku kart posiada funkcję płatności zbliżeniowych, co niezwykle pomaga m.in. w sklepach stacjonarnych.

Ponadto, większość z nich należy do operatorów, którzy umożliwiają płacenie kartą całkowicie online. Dotyczy to praktycznie każdego użytkownika karty VISA oraz Mastercard. Inni operatorzy są na polskim rynku na naprawdę niewielkim marginesie.

VISA i Mastercard absolutnie zdominowały polski rynek kart płatniczych.

VISA i Mastercard absolutnie zdominowały polski rynek kart płatniczych. (fot. Narodowy Bank Polski / NBP)

Jak często korzystamy z płatności kartą? Tylko przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku przeciętny Polak użył swojej karty średnio 45 razy - zarówno w kontekście transakcji bezgotówkowych, jak i gotówkowych. Uśredniając, wartość pojedynczej transakcji wynosiła 123,1 zł, a w całościowym rozrachunku dokonano 1,978 mld płatności kartą o łącznej wartości równej 243,478 mld zł.

Nawet w sklepach stacjonarnych już coraz rzadziej słyszy się pytanie “czy mogę zapłacić kartą?”. Według NBP w I kwartale 2022 roku sfinalizowaliśmy aż 1,85 mld transakcji bezgotówkowych przy użyciu kart. Tego typu płatności to aż 93,7 proc. wszystkich transakcji za pośrednictwem karty kredytowej, debetowej lub innej w całym kraju.

Czy statystyczny Polak równie chętnie chce płacić kartą przez internet? Okazuje się, że takie podejście notuje regularne wzrosty. Tylko przez pierwsze 3 miesiące 2022 roku zrealizowaliśmy aż 49,1 mln płatności online. Łączna kwota tych transakcji to z kolei 7,1 mld zł. Co właściwie przekonuje nas do płacenia kartą?

Zalety płatności kartą

Dlaczego płatności kartą przez internet jest tak popularna? Główną konkurencją tej metody są szybkie przelewy oraz BLIK, jednak w niektórych przypadkach właśnie karta jest jedynym rozwiązaniem. Przykładowo przy rezerwacji biletów lotniczych wyłącznie karta będzie najwygodniejszą opcją.

Tym samym płatność kartą jest:

 • Uniwersalna - sprawdza się zarówno w sklepach internetowych, na stronach hoteli, przy rezerwacji biletów lotniczych, jak i wynajmie samochodu (mowa tu o funkcji preautoryzacjej karty). 

 • Wygodna - aby zrealizować płatność, wystarczy podać dane karty, takie jak personalia, datę ważności karty, numer karty oraz identyfikator CVV/CVC, który znajduje się na rewersie karty. Z czasem wyszukiwarka internetowa zapamięta dane karty i do potwierdzenia będzie wymagała wyłącznie 3-cyfrowego CVV/ CVC. 

 • Zintegrowana - płatność kartą jest również dostępna w kilku formach. Oprócz standardowych transakcji poprzez wypełnienie pól danych karty można również szybko ją zintegrować z systemami zewnętrznymi. Płatność kartą w internecie jest również możliwa przy pomocy systemów takich jak Google Pay czy Apple Pay. Wówczas transakcje są jeszcze szybsze i po prostu wygodniejsze. 

 • Dostępna praktycznie dla każdego - płatności kartą są dostępne praktycznie dla każdego, kto wraz z kontem osobistym lub firmowym jest w posiadaniu tego typu produktów. Obecnie to absolutny standard i większość z nas może sobie pozwolić na płatności kartą przez internet.

 • Bezpieczna - warto mieć świadomość, że płatności kartą przez internet same w sobie są bezpieczne (o ile zweryfikujemy dostawcę). Poza tym pozwalają również na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń i skorzystanie z opcji niedostępnych dla osób, które decydują się na płatności przy pomocy standardowego przelewu.

Jak płacić kartą w sklepie?

W celu zapłacenia kartą w sklepie, należy poinformować obsługę o wyborze tej formy płatności. Kasjer powinien dać nam możliwość przeciągnięcia lub umieszczenia karty w czytniku. Ewentualnie możemy przekazać mu ją do zeskanowania. 

Następnie należy potwierdzić operację 4-cyfrowym kodem PIN i odebrać wydruk potwierdzający transakcję. 

Jeżeli twoja karta obsługuje płatności zbliżeniowe można zapłacić przybliżając kartę do czytnika na odległość co najmniej 3 centymetrów. Jeżeli nasza transakcja opiewa na kwotę poniżej 100 zł, nie ma wtedy konieczności podawania kodu PIN. Choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. 

Jak płacić kartą przez internet? Wariant podstawowy

Płatności kartą mogą przybierać kilka form. Martwisz się o poczucie bezpieczeństwa w internecie? Nie zawsze jesteśmy zmuszeni do podzielenia się ze sprzedawcą danymi wrażliwymi, co zwykle wzbudza wątpliwości konsumentów.

W pierwszej kolejności skupmy się jednak na podstawowej formie płatności kartą. Najprostszy wariant polega na:

 1. Wybraniu opcji „płatność kartą” po przejściu do opcji płatności.

 2. Wprowadzeniu danych karty: numeru, imienia i nazwiska posiadacza, daty ważności plastiku, a także numeru CVV/CVC, znajdującego się na rewersie karty.

 3. Zatwierdzeniu transakcji.

 4. Potwierdzeniu płatności za pomocą kodu 3D-Secure, jeżeli korzystamy z takiej opcji.

Jak płacić kartą przez internet? Wariant z e-portfelem

Płatność kartą kredytową lub debetową (a także wieloma innymi!) może odbywać się również z pominięciem każdorazowego podawania danych. Chodzi o coraz bardziej popularne portfele elektroniczne, czyli tzw. e-wallets. Jakie są największe zalety takiego wariantu płacenia kartą?

E-wallet pozwala na korzystanie z wielu kart jednocześnie bez potrzeby posługiwania się samym plastikiem. W ramach aplikacji udostępnianych przez różnych dostawców możemy skorzystać nie tylko z popularnych kart debetowych i kredytowych, ale również kart prepaid czy kart wirtualnych.

Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą:

 • Google Pay: dostarczane przez kalifornijskiego potentata rozwiązanie jest adresowane do użytkowników urządzeń z systemem Android. Możemy przy jego pomocy zarówno płacić za zakupy w stacjonarnych sklepach (o ile telefon posiada moduł NFC), jak i płacić za zakupy w sieci.

 • Apple Pay: analogiczna usługa jest dostępna również na urządzeniach sygnowanych charakterystycznym logiem z nadgryzionym jabłkiem. Dzięki niej zapłacimy m.in. smartfonem, za pośrednictwem komputera czy smartwatcha.

 • MasterPass: swój portfel elektroniczny przygotował również MasterCard. MasterPass pozwala na umieszczenie danych wielu kart w jednym miejscu i elastyczne zarządzanie płatnościami.

 • Visa Checkout: z dedykowanego narzędzia korzystać mogą również właściciele kart Visa. Visa Checkout to wirtualny portfel ułatwiający dokonywanie bezpiecznych zakupów w sieci.

Płatność z poziomu e-wallet jest nie tylko wygodna, ale i nie wymaga każdorazowego podawania danych poufnych.

Płatność z poziomu e-wallet jest nie tylko wygodna, ale i nie wymaga każdorazowego podawania danych poufnych. (CardMapr.nl/ Unsplash)

Aby skorzystać z możliwości e-portfela, wystarczy wybrać interesujący nas system, a następnie autoryzować transakcję zgodnie z przyjętymi procedurami. Zazwyczaj korzysta się w tym celu z aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Płatność będzie opłacona błyskawicznie bez konieczności wprowadzania szczegółowych danych, w tym informacji widniejących na karcie. Aby posługiwać się tego typu płatnościami mobilnymi, musimy jedynie autoryzować przelew - np. wpisując hasło lub korzystając z systemu TouchID.

Jak wygląda płatność kartą pod względem bezpieczeństwa?

Płatności online towarzyszą nam zarówno przy okazji zakupów w sklepie internetowym, jak i podczas dokonywania innych transakcji - np. regulowania zobowiązań za usługi telekomunikacyjne, czy subskrypcje. Z tego też względu bezpieczeństwo płatności kartą kredytową lub za pośrednictwem karty debetowej staje się coraz większe.

Operatorzy kart, a także banki komercyjne widzą ogromny trend płatności kartą online i podwyższają standardy obsługi. Stąd też rosnąca liczba ofert aplikacji mobilnych, bankowości internetowej, a także zintegrowanych usług pomocniczych - m.in. dwuetapowej weryfikacji bezpieczeństwa, którą prosto możemy zrealizować, wpisując specjalne kody z wiadomości SMS.

Aby płatności kartą przez internet były w pełni bezpieczne, warto stosować właśnie dodatkowe metody autoryzacji. Podstawową jest 3D Secure. Polega na przesłaniu do użytkownika kodu autoryzacyjnego, który trzeba następnie wprowadzić w oknie przeglądarki.

Sam kod jest zazwyczaj przesyłany w wiadomości SMS, często można spotkać się również z autoryzacją w aplikacji mobilnej: w tym celu korzystamy np. ze zdefiniowanego PIN-u lub odcisku palca. Taka dodatkowa metoda autoryzacji znacznie ogranicza ryzyko i nie wiąże się przy tym z większymi problemami. Transakcja dalej przebiegnie szybko i bez jakichkolwiek komplikacji.

Autoryzacja za pomocą TouchID jest jedną z najbardziej popularnych form aktywacji płatności online.

Autoryzacja za pomocą TouchID jest jedną z najbardziej popularnych form aktywacji płatności online. (fot. .com / Shutterstock)

Wady płatności kartą

Choć płatność kartą ma wiele zalet, powinniśmy zdawać sobie również sprawę z pewnych wad tego rozwiązania. Takie transakcje najłatwiej realizuje się za pomocą telefonu typu smartfon, jednak nie każdy korzysta z tego typu urządzeń. Jeśli używamy starszych modeli, które nie posiadają modułów NFC, nie będziemy w stanie uruchomić m.in. usługi e-wallet.

Co do zasady zakupy online stają się coraz bardziej zorientowane na urządzenia mobilne. Tym samym bez odpowiedniego sprzętu, nie będziemy w stanie korzystać z pełni funkcjonalności płatności kartą. Jest to jednak pewien niuans i zdecydowana większość Polaków ma dostęp do takich rozwiązań.

Nieco bardziej powszechną przeszkodą w przypadku płatności kartą są z kolei ograniczenia poza granicami naszego kraju. O ile w Polsce transakcje z poziomu kart debetowych jest dosyć powszechne, to już m.in. w Niemczech, czy Holandii priorytetyzowane są karty kredytowe. Podobne problemy czekają nas również w państwach typowo turystycznych - np. w Chorwacji.

Warto również mieć świadomość, że w wielu przypadkach opcja płatności kartą przez internet będzie domyślnie zablokowana. Przed przystąpieniem do zakupów warto więc upewnić się, czy po prostu dysponujemy taką możliwością. Można ją w łatwy sposób aktywować, korzystając np. z możliwości portali bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnych.

Powodem odrzucenia transakcji mogą być również zbyt niskie środki dostępne na koncie, do którego podpięta jest karta płatnicza. Nadal operatorzy nie wysyłają swoim klientom dedykowanych powiadomień o niewystarczających środkach na koncie, co przekłada się na znaczny dyskomfort podczas robienia zakupów.

Dlaczego płacenie kartą przez internet jest opłacalne?

Pomimo pewnych wad płatności kartą przez internet są po prostu opłacalną formą regulowania zobowiązań. Co ważne, szybki transfer środków i wysokie bezpieczeństwo podczas transakcji to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Konsumenci, którzy się na nie decydują, zyskują przede wszystkim możliwość skorzystania z procedury chargeback, czyli obciążenia zwrotnego.

Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie zwrotu pobranych środków w wielu sytuacjach: np. wtedy, kiedy zostaniemy oszukani, towar nie będzie odpowiadał opisowi albo miejsce będą miały inne okoliczności. Co ważne, chargebackiem zajmuje się bezpośrednio bank oraz organizacja wydająca kartę w ramach ustalonych procedur.

Po opisaniu sprawy i złożeniu reklamacji zatroszczą się także o wszystkie formalności. Z obciążenia zwrotnego możemy przy tym korzystać nie tylko wtedy, kiedy dokonujemy bezpośredniej płatności kartą w internecie, ale również w przypadku korzystania z elektronicznych portfeli czy usługi PayPal.

Płatności kartą są jednym z najbezpieczniejszych sposobów transferu środków w sklepach online.

Płatności kartą są jednym z najbezpieczniejszych sposobów transferu środków w sklepach online. (fot. .com Fit Ztudio / Shutterstock)

To wobec tego znakomite dodatkowe zabezpieczenie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach - np. na wakacjach lub przy okazji zakupów ze sklepów zagranicznych, które często nie są kontrolowane przez polskie prawodawstwo. Dokonując płatności przelewem, nie mamy natomiast takiej możliwości.

Słowem - płatności kartą przez internet to doskonały sposób na sprawne zarządzanie własnymi środkami. Podstawą jednak jest posiadanie sprawdzonego konta osobistego lub firmowego. Dopiero wtedy będziemy mogli się cieszyć nie tylko użytecznym, ale i tanim w obsłudze produktem bankowym.

Sprawdź również: Płatność kartą za pobraniem


Karty płatnicze

Poradniki