Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

Karty płatnicze są jednym z podstawowych narzędzi, które wykorzystujemy w codziennym życiu. Według danych NBP w 1 kwartale 2020 roku w naszych portfelach znajdowało się 43,1 mln takich plastików. Spośród nich zdecydowanie największa grupa to karty debetowe (34,7 mln sztuk), drugie miejsce zajmują natomiast karty kredytowe, których jest obecnie na rynku 5,6 mln. Przeciętny właściciel karty opłacił w ciągu kwartału przy jej pomocy 37 transakcji, a jej średnia wartość wyniosła 123 zł. Łącznie miało natomiast miejsce 1,579 mld transakcji o wartości 194 mld zł. Co ważne: miały one miejsce nie tylko w sklepach stacjonarnych. W internecie dokonano w ten sposób 33,1 mln płatności na łączną kwotę 4 mld zł. Zwyczajny plastik może okazać się bardzo przydatny w trakcie e-zakupów, warto więc dowiedzieć się, jak płacić kartą przez internet i zyskiwać dzięki temu nowe możliwości, nie zaniedbując jednocześnie kwestii bezpieczeństwa.

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet? (fot. Tanasan Sungkaew / Shutterstock)

Płatność kartą przez internet: dobra alternatywa

Nowoczesne sklepy internetowe oferują swoim klientom wiele różnych modeli płatności. W większości z nich obok systemów szybkich przelewów czy opcji BLIK znajdziemy również możliwość płatności kartą w internecie. Część osób obawia się jednak tego rozwiązania, ponieważ wymaga podzielenia się ze sprzedawcą danymi widniejącymi na plastiku. Warto mieć jednak świadomość, że płatność kartą przez internet sama w sobie jest bezpieczna (o ile zweryfikujemy dostawcę), a poza tym pozwala również na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń i skorzystanie z opcji niedostępnych dla osób, które decydują się na płatności przy pomocy standardowego przelewu. Płatność kartą w internecie jest również możliwa przy pomocy systemów takich jak Google Pay czy Apple Pay.

Jak płacić kartą przez internet?

Osoby, które są zainteresowane płatnością kartą przez internet, mają do dyspozycji sporo różnych możliwości. Nie zawsze oznacza to także konieczność bezpośredniego podzielenia się ze sprzedawcą wrażliwymi danymi, co zwykle wzbudza wątpliwości konsumentów. Podstawowy sposób płacenia kartą przez internet polega na:

  • Wybraniu opcji „płatność kartą” po przejściu do opcji płatności.
  • Wprowadzeniu danych karty: numeru, imienia i nazwiska posiadacza, daty ważności plastiku, a także numeru CVV/CVC, znajdującego się na jej odwrocie.
  • Zatwierdzeniu transakcji.
  • Potwierdzeniu płatności za pomocą kodu 3D-Secure, jeżeli korzystamy z takiej opcji.

Płatność kartą w internecie z e-portfelem

Coraz większą popularność zdobywają również elektroniczne portfele, czyli e-wallet. Pozwalają na korzystanie z wielu kart jednocześnie bez potrzeby posługiwania się samym plastikiem. W ramach aplikacji udostępnianych przez zróżnicowanych dostawców możemy skorzystać nie tylko z popularnych kart debetowych i kredytowych, ale również kart prepaid czy kart wirtualnych. Do najpopularniejszych rozwiązań tego typu należą:

  • Google Pay: dostarczane przez kalifornijskiego potentata rozwiązanie jest adresowane do użytkowników urządzeń z systemem Android. Możemy przy jego pomocy zarówno płacić za zakupy w stacjonarnych sklepach (o ile telefon posiada moduł NFC), jak i płacić za zakupy w sieci.
  • Apple Pay: analogiczna usługa jest dostępna również na urządzeniach sygnowanych charakterystycznym logiem z nadgryzionym jabłkiem. Dzięki niej zapłacimy m.in. smartfonem, za pośrednictwem komputera czy smartwatcha.
  • MasterPass: swój portfel elektroniczny przygotował również MasterCard. MasterPass pozwala na umieszczenie danych wielu kart w jednym miejscu i elastyczne zarządzanie płatnościami.
  • Visa Checkout: z dedykowanego narzędzia korzystać mogą również właściciele kart Visa. Visa Checkout to wirtualny portfel ułatwiający dokonywanie bezpiecznych zakupów w sieci.

Aby skorzystać z możliwości e-portfela, wystarczy wybrać interesujący nas system, a następnie autoryzować transakcję zgodnie z przyjętymi procedurami. Zazwyczaj korzysta się w tym celu z aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Płatność będzie opłacona błyskawicznie bez konieczności wprowadzania szczegółowych danych, w tym informacji widniejących na karcie.

Jak płacić kartą w internecie bezpiecznie?

Aby płatności kartą przez internet były w pełni bezpieczne, warto stosować dodatkowe metody autoryzacji. Podstawową jest 3D Secure. Polega na przesłaniu do użytkownika kodu autoryzacyjnego, który trzeba następnie wprowadzić w oknie przeglądarki. Sam kod jest zazwyczaj przesyłany w wiadomości SMS, często można spotkać się również z autoryzacją w aplikacji mobilnej: w tym celu można skorzystać np. ze zdefiniowanego PIN-u lub odcisku palca. Taka dodatkowa metoda autoryzacji znacznie ogranicza ryzyko, nie wiąże się przy tym z większymi problemami. Transakcja dalej przebiegnie szybko i bez jakichkolwiek komplikacji.

Warto również mieć świadomość, że w wielu przypadkach opcja płatności kartą przez internet będzie domyślnie zablokowana. Przed przystąpieniem do zakupów warto więc upewnić się, czy dysponujemy taką możliwością. Można ją w łatwy sposób aktywować, korzystając np. z możliwości portali bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnych. Powodem odrzucenia transakcji mogą być również zbyt niskie środki dostępne na koncie, do którego podpięta jest karta płatnicza.

Dlaczego płacenie kartą przez internet jest opłacalne?

Szybki transfer środków i wysokie bezpieczeństwo podczas płatności kartą przez internet to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Konsumenci, którzy się na nie decydują, zyskują przede wszystkim możliwość skorzystania z procedury chargeback, czyli obciążenia zwrotnego. Dzięki temu możliwe staje się uzyskanie zwrotu pobranych środków w wielu sytuacjach: np. wtedy, kiedy zostaniemy oszukani, towar nie będzie odpowiadał opisowi albo miejsce będą miały inne okoliczności. Co ważne: chargebackiem zajmuje się bezpośrednio bank oraz organizacja wydająca kartę w ramach ustalonych procedur. Po opisaniu sprawy i złożeniu reklamacji zatroszczą się także o wszystkie formalności. Z obciążenia zwrotnego możemy przy tym korzystać nie tylko wtedy, kiedy dokonujemy bezpośredniej płatności kartą w internecie, ale również w przypadku korzystania z elektronicznych portfeli czy usługi PayPal. To wobec tego znakomite dodatkowe zabezpieczenie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Dokonując płatności przelewem, nie mamy natomiast takiej możliwości.


2020-09-16

Płatność kartą przez Internet. Jak płacić kartą przez Internet?

Znajdujące się w naszym portfelu karty płatnicze pozwalają nie tylko na regulowanie płatności w sklepach stacjonarnych. Płatność kartą przez Internet jest prosta i bezpieczna, daje przy tym dodatkowe korzyści.

2020-07-01

Oszczędzanie wody się opłaca. Jak oszczędzać wodę?

Skuteczne oszczędzanie dotyczy nie tylko pieniędzy, które wędrują na nasze konto. Ważne są również zasoby, z których korzystamy. Oszczędzanie wody to nie tylko pozytywny wpływ na otaczające nas środowisko, ale również zawartość portfela.

2020-06-09

Curve: jak dziala karta Curve i jak ją zdobyć?

Posiadanie wielu kart płatniczych daje więcej możliwości, z drugiej strony oznacza dodatkowe problemy. Zarządzanie plastikami i zapewnienie im bezpieczeństwa jest wówczas zdecydowanie trudniejsze. Z pomocą przychodzi jednak karta Curve.

Jak zaplanować budżet domowy w 5 krokach?

Nie od dziś wiadomo, że racjonalne podejście do domowych finansów może nam przynieść same korzyści. Niestety, wciąż jest bardzo dużo osób, które każdego miesiąca ledwo wiążą koniec z końcem, a czasem muszą się również borykać ze sporym zadłużeniem.

Konto oszczędnościowe dla dziecka - inwestycja w jego przyszłość

Odpowiedzialni rodzice troszczą się o finansową przyszłość swojej pociechy. Doskonałym pomysłem jest założenie konta oszczędnościowego dla dziecka, które pozwoli uzbierać kapitał na przyszłość.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Rachunek oszczędnościowy - czym jest? Rodzaje ofert

Pomnażanie pieniędzy i swoboda dokonywania wpłat i wypłat bez utraty naliczonych odsetek – to główne cechy konta oszczędnościowego. Rachunki oszczędnościowe łączą zatem walory standardowych kont osobistych oraz lokat terminowych.