Jak aktywować kartę? Aktywacja karty płatniczej

Spis treści
Advertisement
Advertisement

Karta płatnicza stała się jednym z podstawowych narzędzi, pozwalających na elastyczne zarządzanie finansami. Warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę i zdefiniować PIN, aby cieszyć się z pełni możliwości, jakie oferuje.

Ich obecność w naszych portfelach stała się już dawno normą. Według danych NBP za pierwszy kwartał 2020 roku na rynku występuje aż 43,1 mln plastików tego typu. Zdecydowana większość z nich (34,7 mln) to karty debetowe, kart kredytowych jest natomiast 5,6 mln. Korzystanie zarówno z jednych, jak i z drugich jest niezwykle proste: wystarczy wsunąć je lub zbliżyć do terminala czy bankomatu. Bez problemów zapłacimy przy ich pomocy również w sklepach online, wprowadzając dane widniejące na awersie i rewersie. Karty płatnicze sprawdzają się więc w niemal każdej sytuacji, jednocześnie dobrze zabezpieczając interesy konsumentów m.in. dzięki procedurze chargeback. Aby móc korzystać z ich potencjału, najpierw trzeba jednak je aktywować. Przed przystąpieniem do zakupów warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę w wybranych instytucjach oraz w jaki sposób można ustalać i zmieniać numer PIN, dbając tym samym o bezpieczeństwo transakcji.

Jak aktywować kartę? Procedura jest prosta

Otrzymanie nowej karty (np. w związku z założeniem nowego konta osobistego lub upłynięciem daty ważności poprzedniej) to jeszcze nie wszystko. Ze względów bezpieczeństwa plastiki nie są aktywne. Nie ma więc powodu do obaw, że np. źle dostarczona przesyłka umożliwi nieuczciwym odbiorcom na posłużenie się kartą. Z drugiej strony brak świadomości co do takiego stanu rzeczy może oznaczać problemy dla jej właścicieli. Często zapominamy o tym, że bez podjęcia konkretnego działania plastik jest na dobrą sprawę bezużyteczny. Niekiedy przekonujemy się o tym dopiero wtedy, kiedy wybieramy się do sklepu, chcemy zapłacić za zakupy, ale transakcja nie może dojść do skutku. Odpowiedź na pytanie, jak aktywować kartę, wygląda przy tym nieco inaczej w różnych instytucjach. W każdym przypadku procedura będzie jednak bardzo prosta i szybka. Co ważne: zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Wraz z rozwojem technologii również ona uległa modyfikacjom. W wielu instytucjach jest przy tym dwuetapowa:

  • Aktywacja karty, nadanie kodu PIN i zdefiniowanie limitów odbywa się w serwisie bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej lub poprzez infolinię banku.
  • Pierwsza transakcja musi być zatwierdzona numerem PIN. Może być to np. płatność w sklepie lub wypłata gotówki z bankomatu. Nie będzie jednak możliwe skorzystanie z płatności zbliżeniowej.

Jak aktywować kartę w PKO?

Klienci największego polskiego banku po otrzymaniu karty pocztą mogą dokonać jej aktywacji, logując się w serwisie bankowości elektronicznej iPKO lub poprzez aplikację IKO. W ten sam sposób ustalą również numer PIN. Będzie trzeba to przy tym zatwierdzić wybraną metodą autoryzacyjną, np. kodem PIN do aplikacji czy numerem widniejącym na karcie kodów jednorazowych. W serwisie iPKO należy przejść do zakładki „Karty”, następnie odnaleźć nieaktywny plastik, przejść do szczegółów i wybrać opcję „Aktywuj kartę”. Można zrobić to również poprzez listę „Na skróty”, przechodząc do opcji „Aktywacja karty”. Następnie konieczne będzie podanie kodu aktywacyjnego widniejącego na rewersie karty i autoryzacja całej procedury. Możliwe jest również skorzystanie z infolinii banku.

Ta sama funkcja w IKO jest dostępna w sekcji „Mój bank” – „Karty” – Twoja karta. Po wybraniu opcji „Aktywuj” będzie trzeba wprowadzić kod widniejący na karcie oraz zatwierdzić PIN-em do aplikacji. W każdym przypadku pierwsza transakcja będzie musiała odbyć się przy wykorzystaniu numeru PIN.

Aktywacja karty ING

Właściciele kart z logiem ING Banku Śląskiego mogą dokonać aktywacji przy pomocy portalu Moje ING, aplikacji ING mobile i infolinii. Po przejściu do sekcji Karty i płatności telefonem należy wybrać interesujący nas plastik, aktywować go i nadać PIN. W szczegółach karty można przy tym ustalić limity płatności gotówkowych, bezgotówkowych, internetowych i zagranicznych. Pierwsza transakcja również musi odbyć się z użyciem kodu PIN.

Nieco inaczej cała procedura wygląda w przypadku kart odnawianych. Wówczas wystarczy, aby pierwsza transakcja nie była zbliżeniowa, ale odbyła się przy pomocy numeru PIN. Aktywacja karty ING odbędzie się pomyślnie, a dotychczasowa zostanie zdezaktywowana.

Jak aktywować kartę w mBanku?

Na takich samych zasadach odbywa się aktywacja karty w mBanku. Klienci mogą skorzystać w tym celu z serwisu transakcyjnego. Należy przejść do zakładki „moje finanse”, sekcji „karty” i „aktywuj kartę”. Po podaniu numeru karty i przejściu do następnego okna otrzymamy smsem kod, który posłuży do autoryzacji całej procedury. W aplikacji mobilnej należy natomiast wybrać zakładkę „finanse”, następnie „karty” i aktywuj kartę. Do autoryzacji posłuży kod PIN aplikacji mobilnej. Możliwe stanie się również nadanie lub zmiana kodu PIN. Do dyspozycji klientów mBanku pozostają również konsultanci mLinii.

Alior Bank aktywacja karty

O konieczności aktywacji karty w Alior Banku klienci zostaną poinformowani zaraz po zalogowaniu się do serwisu bankowości internetowej. Dzięki temu możliwe stanie się również łatwe przejście do odpowiedniego miejsca, wybierając znajdujący się na niebieskim polu przycisk „Aktywuj”. Dokładnie w taki sam sposób wygląda to również w aplikacji mobilnej banku. W trakcie procedury aktywacyjnej można również ustalić numer PIN. Właściciele kart MasterCard muszą ponadto wykonać pierwszą transakcję z wykorzystaniem PIN. Aby aktywować w Alior Banku wznowioną kartę, należy zapłacić nią przy pomocy dotychczasowego kodu PIN.

Porównaj oferty kart kredytowych
Dalej

Aktywacja karty w Banku Millennium

Sporo możliwości aktywacji karty daje swoim klientom również bank Millennium. Mogą w tym celu skorzystać z systemu Millenet, przechodząc do zakładki „Karty”, a następnie „Aktywacja karty”. W aplikacji mobilnej należy wybrać konkretny plastik z listy produktów, a następnie wybrać opcję „Aktywuj”. Taką samą funkcję umożliwia również TeleMillennium. Kartę, która uległa wznowieniu, można natomiast aktywować w bankomacie. W tym celu wystarczy wykonać dowolną operację, korzystając przy tym z dotychczasowego numeru PIN.

Poradniki