Ich obecność w naszych portfelach stała się już dawno normą.
Narodowy Bank Polski podał, że na koniec 2022 r. liczba kart płatniczych w Polsce wynosiła 44,5 mln, co jest wzrostem o 468 tys. od września tego samego roku.
Podział kart wyglądał następująco:
-
37,2 mln to karty debetowe, stanowiące 83,6 % wszystkich kart,
-
5,2 mln to karty kredytowe, co stanowi 11,6% całości.
W ostatnim kwartale 2022 r. wykonano 2,3 mld transakcji kartami płatniczymi na łączną kwotę 288 mld zł.
Chociaż to oznacza spadek liczby transakcji o 3,7% w porównaniu z III kwartałem 2022 r., to jednak nie oznacza to końca tendencji do korzystania z płatności bezgotówkowych. Z kolei kart kredytowych cały czas ubywa. Na koniec I kwartału 2023 r. banki o profilu uniwersalnym obsługiwały 5,1 mln kredytówek. To o 333 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Korzystanie zarówno z jednych, jak i z drugich jest niezwykle proste: wystarczy wsunąć je lub zbliżyć do terminala czy bankomatu. Bez problemów zapłacimy przy ich pomocy również w sklepach online, wprowadzając dane widniejące na awersie i rewersie.
Karty płatnicze sprawdzają się więc w niemal każdej sytuacji, jednocześnie dobrze zabezpieczając interesy konsumentów m.in. dzięki procedurze chargeback. Aby móc korzystać z ich potencjału, najpierw trzeba jednak je aktywować. Przed przystąpieniem do zakupów warto dowiedzieć się, jak aktywować kartę w wybranych instytucjach oraz w jaki sposób można ustalać i zmieniać numer PIN, dbając tym samym o bezpieczeństwo transakcji.
Jak aktywować kartę? Procedura jest prosta
Otrzymanie nowej karty (np. w związku z założeniem nowego konta osobistego lub upłynięciem daty ważności poprzedniej) to jeszcze nie wszystko. Ze względów bezpieczeństwa plastiki nie są aktywne. Nie ma więc powodu do obaw, że np. źle dostarczona przesyłka umożliwi nieuczciwym odbiorcom na posłużenie się kartą. Z drugiej strony brak świadomości co do takiego stanu rzeczy może oznaczać problemy dla jej właścicieli.
Często zapominamy o tym, że bez podjęcia konkretnego działania plastik jest na dobrą sprawę bezużyteczny. Niekiedy przekonujemy się o tym dopiero wtedy, kiedy wybieramy się do sklepu, chcemy zapłacić za zakupy, ale transakcja nie może dojść do skutku. Odpowiedź na pytanie, jak aktywować kartę, wygląda przy tym nieco inaczej w różnych instytucjach. W każdym przypadku procedura będzie jednak bardzo prosta i szybka. Co ważne: zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Wraz z rozwojem technologii również ona uległa modyfikacjom. W wielu instytucjach jest przy tym dwuetapowa:
-
Aktywacja karty, nadanie kodu PIN i zdefiniowanie limitów odbywa się w serwisie bankowości elektronicznej, aplikacji mobilnej lub poprzez infolinię banku.
-
Pierwsza transakcja musi być zatwierdzona numerem PIN. Może być to np. płatność w sklepie lub wypłata gotówki z bankomatu. Nie będzie jednak możliwe skorzystanie z płatności zbliżeniowej.
Sprawdź również: Rodzaje kart płatniczych
Jak aktywować kartę w PKO?
Klienci największego polskiego banku po otrzymaniu karty pocztą mogą dokonać jej aktywacji, logując się w serwisie bankowości elektronicznej iPKO lub poprzez aplikację IKO. W ten sam sposób ustalą również numer PIN. Będzie trzeba to przy tym zatwierdzić wybraną metodą autoryzacyjną, np. kodem PIN do aplikacji czy numerem widniejącym na karcie kodów jednorazowych. W serwisie iPKO należy przejść do zakładkę Karty, następnie odnaleźć nieaktywny plastik, przejść do szczegółów i wybrać opcję „Aktywuj kartę”. Można zrobić to również poprzez listę „Na skróty”, przechodząc do opcji „Aktywacja karty”. Następnie konieczne będzie podanie kodu aktywacyjnego widniejącego na rewersie karty i autoryzacja całej procedury. Możliwe jest również skorzystanie z infolinii banku.
Ta sama funkcja w IKO jest dostępna w sekcji „Mój bank” – „Karty” – Twoja karta. Po wybraniu opcji „Aktywuj” będzie trzeba wprowadzić kod widniejący na karcie oraz zatwierdzić PIN-em do aplikacji. W każdym przypadku pierwsza transakcja będzie musiała odbyć się przy wykorzystaniu numeru PIN.
Aktywacja karty ING
Właściciele kart z logiem ING Banku Śląskiego mogą dokonać aktywacji przy pomocy portalu Moje ING, aplikacji ING mobile i infolinii. Po przejściu do sekcji Karty i płatności telefonem należy wybrać interesujący nas plastik, opcję aktywacja karty i nadać PIN. W szczegółach karty można przy tym ustalić limity płatności gotówkowych, bezgotówkowych, internetowych i zagranicznych. Pierwsza transakcja również musi odbyć się z użyciem kodu PIN.
Nieco inaczej cała procedura wygląda w przypadku kart odnawianych. Wówczas wystarczy, aby pierwsza transakcja nie była zbliżeniowa, ale odbyła się przy pomocy numeru PIN. Aktywacja karty ING odbędzie się pomyślnie, a dotychczasowa zostanie zdezaktywowana.
Jak aktywować kartę w mBanku?
Na takich samych zasadach odbywa się aktywacja karty w mBanku. Klienci mogą skorzystać w tym celu z serwisu transakcyjnego. Należy przejść do zakładki „moje finanse”, sekcji „karty” i „aktywuj kartę”. Po podaniu numeru karty i przejściu do następnego okna otrzymamy smsem kod, który posłuży do autoryzacji całej procedury. W aplikacji mobilnej należy natomiast wybrać zakładkę „finanse”, następnie „karty” i aktywuj kartę. Do autoryzacji posłuży kod PIN aplikacji mobilnej. Możliwe stanie się również nadanie lub zmiana kodu PIN. Do dyspozycji klientów mBanku pozostają również konsultanci mLinii.
Alior Bank aktywacja karty
O konieczności aktywacji karty w Alior Banku klienci zostaną poinformowani zaraz po zalogowaniu się do serwisu bankowości internetowej. Dzięki temu możliwe stanie się również łatwe przejście do odpowiedniego miejsca. Wybierz kartę i znajdujący się na niebieskim polu przycisk „Aktywuj”. Dokładnie w taki sam sposób wygląda to również w aplikacji mobilnej banku. W trakcie procedury aktywacyjnej można również ustalić numer PIN. Właściciele kart MasterCard muszą ponadto wykonać pierwszą transakcję z wykorzystaniem PIN. Chcesz aktywować kartę w Alior Banku? Aby to zrobić przy wznowionej karcie, należy zapłacić nią przy pomocy dotychczasowego kodu PIN.
Jak to działa? Proces aktywacji karty płatniczej, nadanie kodu PIN i ustalenie limitów zwykle odbywa się za pomocą internetowego serwisu bankowego, aplikacji mobilnej lub infolinii banku. Pierwsza transakcja musi być zatwierdzona numerem PIN i nie może być to płatność zbliżeniowa.
Jak aktywować kartę w różnych bankach?
-
W PKO: Aktywacja karty odbywa się poprzez serwis bankowości elektronicznej iPKO lub aplikację IKO.
-
ING: Aktywacja karty odbywa się za pomocą portalu Moje ING, aplikacji ING mobile lub infolinii banku.
-
mBank: Aktywacja karty odbywa się za pomocą serwisu transakcyjnego lub aplikacji mobilnej. Klienci mają do dyspozycji również konsultantów mLinii.
-
Alior Bank: Po zalogowaniu się do serwisu bankowości internetowej, klienci zostaną poinformowani o konieczności aktywacji karty. Aktywacja odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku "Aktywuj".
-
Bank Millennium: Aktywacja karty odbywa się za pomocą systemu Millenet, aplikacji mobilnej lub TeleMillennium.
W przypadku kart odnawianych w ING, mBanku, Alior Banku i Banku Millennium, wystarczy, aby pierwsza transakcja nie była zbliżeniowa, ale odbyła się przy pomocy numeru PIN. W ten sposób karta zostanie aktywowana, a dotychczasowa dezaktywowana.
Aktywacja karty w Banku Millennium
Sporo możliwości aktywacji karty daje swoim klientom również bank Millennium. Mogą w tym celu skorzystać z systemu Millenet, przechodząc do zakładki „Karty”, a następnie „Aktywacja karty”. W aplikacji mobilnej należy wybrać konkretny plastik z listy produktów, a następnie wybrać opcję „Aktywuj”. Taką samą funkcję umożliwia również TeleMillennium. Kartę, która uległa wznowieniu, można natomiast aktywować w bankomacie. W tym celu wystarczy wykonać dowolną operację, korzystając przy tym z dotychczasowego numeru PIN.
Podsumowanie
Karta płatnicza jest niezwykle wygodnym narzędziem pozwalającym na zarządzanie finansami. Ze względów bezpieczeństwa, karty te są wydawane jako nieaktywne, a ich aktywacja jest konieczna, aby mogły one służyć do transakcji. Procedura aktywacji karty jest prosta i szybka, ale różni się nieco w zależności od instytucji finansowej.