2023-09-20 | Marcin Kosiński, Mikołaj Pasecki
Jesteś na studiach? Możesz uzyskać do 60 tys. zł kredytu studenckiego 2023/2024
Wielu uważa, że studia to jeden z piękniejszych okresów w życiu. Życie studenta jest jednak pełne wyzwań, w tym finansowych. Preferencyjny kredyt studencki pomaga utrzymać się w okresie nauki. Jego oprocentowanie jest wyjątkowo niskie, a spłata odroczona. Czy jednak kredyt studencki 2023/2024 na pewno jest dobrym rozwiązaniem? Na co trzeba zwrócić uwagę przed złożeniem wniosku kredytowego?
2023-09-18 | Marcin Kosiński
Jak wykonać przelew tradycyjny i czym się różni od nowoczesnych form płatności?
W dobie cyfryzacji i powszechnej digitalizacji, gdzie płatności mobilne i kryptowaluty zyskują na popularności, przelew tradycyjny wydaje się być reliktem przeszłości. Ale czy na pewno? W tym artykule zanurzamy się w szczegóły tej dobrze znanej formy transakcji finansowej, jak przelew tradycyjny – od jej zalet i wad, przez proces realizacji, aż po porównanie z nowocześniejszymi alternatywami.
2023-09-18 | Marcin Kosiński
Spółka jawna: najprostsze rozwiązanie do prowadzenia interesów ze wspólnikami
Rozważasz założenie spółki z partnerami biznesowymi? Chcesz dowiedzieć się, jakie są zalety i wady różnych form organizacyjnych? Spółka jawna może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Jest to jedna z najprostszych i najbardziej elastycznych form działalności gospodarczej w Polsce, regulowana za pomocą kodeksu spółek handlowych.
2023-09-15 | Justyna Redzik
Księga Przychodów i Rozchodów – co warto o niej wiedzieć? Praktyczny poradnik dla przedsiębiorców
Wielu przedsiębiorców decyduje się dokonywać rozliczeń z fiskusem w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. To relatywnie tania i prosta w prowadzeniu forma księgowości. Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad wyborem sposobu opodatkowania swojej firmy? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o KPiR!
2023-09-15 | Borucki Bartłomiej, Marcin Kosiński
Średnia krajowa 2023: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?
Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Dla wielu jest ona niebotyczną kwotą. Zobaczmy, ile wynosi. Ile w tym prawdy? Sprawdźmy tez, jak ustalana jest średnia krajowa, na co ma wpływ i kogo ona dotyczy.
2023-09-14 | Mikołaj Pasecki
Ile kosztuje pieniądz? Stopy procentowe NBP i ich wpływ na nasze życie
Ceny na półkach sklepowych, wysokość rat kredytowych czy oprocentowanie lokat — wszystkie te parametry mają wspólny mianownik. Jest nim stopa procentowa. Znajomość stóp procentowych NBP wymiernie pomaga w podejmowaniu trafnych decyzji finansowych. Sprawdźmy zatem, jakie są stopy procentowe w Polsce, jak zmieniają się czasie i w jaki sposób wpływają na nasze finanse osobiste.
2023-09-14 | Marcin Kosiński
Kobiety vs Mężczyźni: kto lepiej podchodzi do pieniędzy?
Czy pieniądze mają płeć? Czy portfele mężczyzn i kobiet różnią się czymś więcej niż tylko ich zawartością? Dziś zanurzamy się w kontrowersyjną analizę ekonomicznego DNA obu płci — od labiryntów zadłużenia, przez strategie oszczędzania, aż do ryzykownych aren inwestycji. Zobaczmy, co mówią statystyki…
2023-09-12 | Wojciech Boczoń
Polski lider zestawienia. W tych bankach najczęściej zakładamy konto
Konto osobiste oferuje większość banków działających w Polsce. Bankier.pl sprawdził, w których bankach w pierwszym półroczu przybyło najwięcej rachunków typu ROR. Liderem okazał się Bank Pekao. Nie brakowało jednak banków, w których liczba kont się zmniejszyła.
2023-09-11 | Paweł Łaniewski, Marcin Kosiński
Intercyza: czy warto ją podpisać? Czym jest rozdzielność majątkowa?
Mimo, że liczba ślubów spada to zwyczaj podpisywania formalnych związków w białych sukniach i dożywotnich deklaracji wciąż nie umarł. Często są one już teraz zawierane po latach, gdy poziom finansowy obu stron jest nierówny. Pojawia się pytanie, czy wspólnota majątkowa to najwłaściwsze rozwiązanie na nowy związek? Czy też może warto pomyśleć o podpisaniu intercyzy?
2023-09-11 | Marcin Kosiński
Jaki rodzaj spółki wybrać, aby zabezpieczyć swoje interesy?
Rodzaj spółki, który wybierzesz, aby zabezpieczyć swoje interesy, zależy od wielu czynników i powinien być dokładnie przemyślany. Istnieje wiele różnych rodzajów spółek w Polsce, każda z nich ma swoje zalety i ryzyka. Zobaczmy, jakie mamy opcje.
2023-09-09 | Marcin Kosiński
Czego nie powie Ci ZUS? Wszystko o dziedziczeniu składek emerytalnych
O dziedziczeniu mieszkań, ziemi czy oszczędności w banku mówi się często i głośno. Jednak otrzymywanie zgromadzonych składek ZUS po zmarłym jest wciąż owiane tajemnicą. To dziwnie zamilczany temat, mimo że dla niejednej rodziny mógłby oznaczać odzyskanie niemałych sum. Dlaczego ZUS nie jest zainteresowany, by dzielić się tą informacją? Jaka procedura czeka beneficjentów? I najważniejsze – o jakie można się ubiegać?
2023-09-09 | Justyna Redzik
Prokurent – definicja, rodzaje, obowiązki
Prokurent to osoba upoważniona do reprezentowania interesów przedsiębiorcy w sprawach sądowych i pozasądowych. Zakres jego obowiązków może być bardzo szeroki. Co warto wiedzieć o tej instytucji? Czy warto ustanawiać prokurę? Koniecznie przeczytaj!
2023-09-08 | Mikołaj Pasecki
Czym jest samozatrudnienie? Jakie są korzyści i koszty samozatrudnienia?
Samozatrudnienie może się jawić, jako sposób na uzyskanie wyższego wynagrodzenia. Składki ZUS są przecież znacznie niższe niż w przypadku etatu. Z drugiej strony samozatrudnienie wiąże się ze słabszym zabezpieczeniem socjalnym. Przed przejściem na samozatrudnienie trzeba poznać wszystkie skutki oraz wady i zalety tego rozwiązania. Wtedy to można podjąć najlepszą dla siebie decyzję.
2023-09-08 | Monika Dekrewicz
Najlepsze lokaty bankowe na nowe środki. Najwyżej oprocentowany depozyt ma 7% w skali roku
Wybierając lokatę na nowe środki, można liczyć na wyższe oprocentowanie niż na depozycie dostępnym dla każdego klienta. Obecnie stawki na tego typu produkcie oszczędnościowym sięgają 7 proc. rocznie.
2023-09-07 | Paweł Łaniewski, Marcin Kosiński
Wpłatomat. Jak korzystać z wpłatomatu? Wpłata BLIK
Dawno, dawno temu, by wpłacić lub wypłacić pieniądze z konta, konieczne było udanie się do oddziału banku. Obecnie otrzymywanie wynagrodzenia gotówką staje się coraz rzadsze. Jednak jeśli mamy taką sytuację, dzięki wpłatomatom możemy umieścić te pieniądze na własnym koncie. Wyjaśnijmy, jak działa wpłatomat.
2023-09-07 | Marcin Kosiński
VAT UE: kiedy i dlaczego należy się zarejestrować?
Prowadzisz działalność handlową z partnerami z innych krajów Unii Europejskiej? Jeśli tak, zrozumienie i zastosowanie się do zasad dotyczących europejskiego identyfikatora podatkowego, powszechnie znanego jako VAT UE, jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku międzynarodowym.
2023-09-06 | Marcin Kosiński
Jakie są rodzaje spółek w Polsce? Poczytaj, która pasuje do Twojego biznesu
Polskie prawo oferuje nam wiele różnych form spółek do wyboru, ale każda z nich ma swoje zalety i wady. Jeśli zastanawiasz się, jaka forma będzie najkorzystniejsza dla Twojego przedsiębiorstwa, przeczytaj nasze uproszczone kompendium wiedzy na ten temat. Jakie rodzaje spółek mamy do wyboru oraz da ci pogląd, czy warto skoncentrować się na spółkach osobowych, czy kapitałowych.
2023-09-06 | Paweł Łaniewski, Marcin Kosiński
Debet: jak naprawdę działa debet na koncie bankowym?
Może właśnie nagle zepsuł Ci się samochód lub lodówka, a może po prostu pragniesz zafundować sobie spontaniczny wyjazd nie mając wystarczającej ilości gotówki. Niewielka, dodatkowa gotówka może się przydać w najmniej spodziewanym momencie. Oto moment, w którym debet może uratować sytuację, pozwalając ci na elastyczne korzystanie z dodatkowych środków. Zobaczmy, czy opłaca się z niego korzystać oraz właściwie jak działa debet.
2023-09-06 | Justyna Redzik
1 września 2023 roku banki czekała prawdziwa rewolucja! Ustawodawca zmusił je, aby od tego dnia respektowały mDowód znajdujący się w smartfonie w aplikacji mObywatel. Czy faktycznie możesz już zostawić swój „plastik” w szufladzie? Sprawdziłam to!
2023-09-06 | Marcin Kosiński
Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par
Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad.
2023-09-05 | Marcin Kosiński
Polacy biednieją na potęgę. Rzeczywistość czy propaganda?
Za kilka miesięcy czekają nas wybory. Jedna strona uprawia propagandę sukcesu, drudzy wieszczą klęskę polskiej gospodarki. Kto ma więcej racji? Przyjrzymy się bieżącym danym, przedstawiając zarówno ostatnie parametry, jak i porównując niektóre z nich do sytuacji sprzed lat.
2023-09-05 | Mikołaj Pasecki
Przekazujesz lub otrzymujesz darowiznę? Pamiętaj o kwestiach podatkowych
Umowa darowizny może wiązać się z koniecznością opłacenia podatku przez obdarowanego. Opodatkowania często można jednak uniknąć. Istotna jest grupa podatkowa, a więc to, kto przekazuje darowiznę. Ponadto znaczenia ma kwota wolna od podatku, która znacznie wzrosła w lipcu 2023 roku. Przyjrzyjmy się więc temu, jak jest naliczany podatek od darowizny i kiedy można uniknąć opodatkowania.
2023-09-04 | Justyna Redzik
Start-up – co warto o nim wiedzieć?
Start-up to młode przedsiębiorstwo prowadzone przez ambitnych ludzi chcących osiągnąć międzynarodowy sukces i ponadprzeciętny zysk. Co warto wiedzieć o start-upach?
2023-09-04 | Justyna Redzik
Express Elixir – co warto wiedzieć o tym przelewie natychmiastowym?
Przelewy Express Elixir docierają do adresata w ciągu kilku minut od ich wysłania. To bezpieczny i niezawodny sposób na dokonanie szybkich rozliczeń międzybankowych. Co jeszcze warto wiedzieć o przelewie natychmiastowym Express Elixir?
2023-09-04 | Justyna Redzik
Chargeback – czym jest obciążenie zwrotne i jak z niego korzystać?
Chargeback, czyli obciążenie zwrotne to przydatna usługa pozwalająca na zwrot środków z błędnie zrealizowanych transakcji. Na czym dokładnie polega chargeback i jak z niego korzystać? Koniecznie przeczytaj!
2023-08-31 | Mikołaj Pasecki
Co to SORBNET? Jak wykonać szybki przelew SORBNET?
Standardowe przelewy online są realizowane w ciągu jednego dnia przez system Elixir. Popularne są też szybkie płatności bankowe, tj. Express Elixir oraz BlueCash. Do dyspozycji pozostaje jednak i nieco mniej znany przelew SORBNET. Ten system zapewnia szybką realizacją płatniczą, a w dodatku można go użyć także przy transakcjach opiewających na wielkie sumy. Jak jednak w praktyce działa przelew SORBNET i kiedy warto z niego korzystać?
2023-08-31 | Michał Kisiel
Kredyty hipoteczne spłacają się gorzej. Szczególnie te frankowiczów
Najnowsze dane o jakości spłat kredytów pokazują niemal jednolity obraz – przybywa niespłacanych zobowiązań. Szczególnie dynamiczny trend widać w przypadku kredytów hipotecznych opartych na frankach szwajcarskich, ale w tym przypadku trzeba pamiętać o nietypowych okolicznościach.
2023-08-30 | Monika Dekrewicz
Najlepsze lokaty dla nowych klientów. Do zyskania nawet 8,60 proc. rocznie
Warunek posiadania statusu nowego klienta, wymóg wpłaty nowych środków czy konieczność posiadania konta osobistego – to najpopularniejsze warunki dodatkowe stawiane przez banki klientom, którzy chcą założyć lokatę. Sprawdziliśmy, na jakie oprocentowanie można liczyć, jeśli nie miało się wcześniej relacji z danym bankiem.
2023-08-30 | Mikołaj Pasecki
Czym jest usługa 3D secure? Jak wykonać płatność kartą 3D secure?
Karty kredytowe i debetowe można z powodzeniem wykorzystać do dokonywania transakcji online. To wyjątkowo proste, jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne jest autoryzowanie płatności. Popularną metodą zabezpieczenia jest usługa 3D secure. Na czym ona jednak polega? Jak włączyć 3D secure i przeprowadzić bezpieczną płatność w sieci?
2023-08-30 | Justyna Redzik
14. emerytura już we wrześniu! Co powinieneś wiedzieć o głośnej 14-stce?
Już 1 września zostaną wypłacone pierwsze 14. emerytury. Kolejne wypłaty nastąpią 8, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Sprawdź, czy i Ty możesz liczyć na głośną czternastkę i jak wysokie świadczenie Ci przysługuje!