SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? To zależy

Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? To zależy

Karty płatnicze to wygodny sposób na dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych. Równie dobrze można z nich korzystać na platformach internetowych, np. podczas opłacania subskrypcji za wybrane usługi. By dokonać takiej płatności internetowej, należy podać dane z karty. Wcześniej trzeba zaś poznać odpowiedź na pytanie, czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?

Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne? To zależy
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Kiedy podawanie numeru karty kredytowej lub debetowej jest bezpieczne?

Przed podaniem numeru karty należy odpowiedź na następujące pytania:

  • Jakie dane są potrzebne? Z zasady uczciwego sprzedawcę można poznać po tym, że pyta nie tylko o numer karty kredytowej lub debetowej, ale i o inne dane.

  • Kto pyta o numer karty? Dane karty można podawać wyłącznie zaufanym podmiotom.

  • Czy pytający o dane karty pod kogoś się nie podszywa? Zawsze warto zweryfikować czy pytający o numer karty jest tym, za kogo się podaje.

Najpierw trzeba więc upewnić się, czy ma się do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą. Dopiero wtedy można podać dane z karty.

O jakie dane karty kredytowej lub debetowej jest się pytanym?

Jeśli ktoś prosi wyłącznie o podanie numeru karty, to powinno się nabrać podejrzeń. Podobnie jest gdy, ktoś pyta wyłącznie o ostatnie cyfry karty lub inny fragment numeru. W takich przypadkach potencjalnie następuje próba wyłudzenia danych.

Uczciwy sprzedawca pyta o szereg danych z karty. Czyni to, by potwierdzić tożsamość kupującego i zapewnić bezpieczeństwo transakcji. Dane, o które powinien zapytać sprzedawca są następujące:

  • Unikalny numer karty kredytowej;

  • Imię i nazwisko właściciela karty kredytowej lub debetowej;

  • Kod bezpieczeństwa CSC lub CVV;

  • Datę ważności karty kredytowej lub debetowej.

Ze względów prawnych i proceduralnych sprzedawca może poprosić o podanie całego adresu rozliczeniowego. Wtedy to potrzebne będą nie tylko dane z powyższej listy, ale i dane adresowe posiadacza karty. Dane takie jak miasto i ulica powinny być zgodne z danymi podanymi w banku podczas wyrabiania instrumentu płatniczego

Sprawdź również: Czym się różni karta debetowa od kredytowej?

Kto prosi o podanie numeru karty i innych informacji?

Na co dzień dane karty płatniczej powinno się chronić. Nigdy nie należy wystawiać karty na publiczny widok. W żadnym przypadku nie powinno się udostępniać swoich kart płatniczych osobom trzecim. 

O podanie danych karty jest się jednak proszonym podczas realizowania płatności internetowych. Te informacje mogą być wymagane np. przez linie lotnicze, platformy gier i szereg sklepów internetowych. Koniecznie trzeba zweryfikować wiarygodność sprzedawcy. Jeśli cokolwiek wzbudza podejrzenia, to lepiej nie podawać danych kart kredytowych.

Czy pytający o dane karty pod kogoś się nie podszywa?

O podanie numeru karty kredytowej może poprosić np. platforma Steam podczas zakupu gier. Równie dobrze może to być serwis streamingowy, taki jak Netflix. Zasadniczo podawanie numeru karty jest bezpieczne, jeśli ma się do czynienia z rzetelnymi podmiotami.

Warto mieć jednak świadomość, że cyberprzestępcy tworzą portale łudząco podobne do znanych płatom internetowych. Przed podaniem numery karty, warto sprawdzić poprawność adresu internetowego. Przy szeroko pojętych transakcjach internetowych dobrym nawykiem jest weryfikacja protokołu szyfrowania SSL. Trzeba kliknąć symbol zamkniętej kłódki, który powinien znajdować się obok adresu internetowego. Uważać należy, gdy ktoś dzwoni i prosi o podanie numeru karty. Najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia danych.

Sprawdź również: Jak płacić kartą przez Internet?

Gdzie znaleźć dane potrzebne do realizacji płatności kartą online?

Dane wymagane przez system transakcyjny znaleźć można bezpośrednio na karcie kredytowej lub debetowej. Na awersie zlokalizowany jest 16-cyfrowy numer karty. Jest on podzielony na cztery fragmenty. Każdy z nich składa się z czterech cyfr. Należy mieć świadomość, że numer karty to co innego niż numer rachunku bankowego

Na awersie znajduje się również data ważności karty oraz imię i nazwisko. Z kolei na rewersie karty płatnicze Mastercard i Visa ukazują kody CSC/CSV. Takie kody zwykle składają się z trzech cyfr i stanowią dodatkowe zabezpieczenie transakcji.

Wszelkie dane zawarte na plastikowej karcie są też umiejscowione na wirtualnych kartach płatniczych. Dostęp do potrzebnych informacji najprościej można uzyskać za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku.

Co istotne, karta kredytowa nie zawiera żadnych danych adresowych. Tymczasem niektórzy internetowi sprzedawcy proszą o podanie adresu rozliczeniowego. Takowy obejmuje dane adresowe posiadacza karty. Jeśli nie pamięta się, jakie dane adresowe podało się w banku, to można po prostu zalogować się na swój rachunek bankowy przez Internet.

Dlaczego sprzedawcy pytają o dane z kart płatniczych?

Płatność kartą kredytową i debetową jest wyjątkowo szybka, prosta i komfortowa. W ten sposób można realizować natychmiastowe transakcje, nawet jeśli sprzedawca znajduje się w innym kraju. Najważniejsze jest jednak to, aby płatności za pomocą karty płatniczą przez Internet były bezpieczne.

Sprzedawcy proszą o podanie numeru karty płatniczej i innych danych zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa. W ten sposób mogą zweryfikować tożsamość osoby chcącej zapłacić kartą. Jeśli wykryte zostaną błędne dane, to transakcja nie zostanie zrealizowana.

Karta płatnicza jest wygodnym sposobem na dokonywanie płatności cyklicznych. Wystarczy raz podać dane, by później opłaty były pobierane automatycznie. Warto jednak zachować rozwagę. Jeśli przestaje się korzystać z jakiejś usługi, to powinno się anulować subskrypcję, by uniknąć naliczania zbędnych opłat w ramach subskrypcji. 

Szukasz opłacalnej karty kredytowej? Sprawdź aktualny ranking

Jak bezpiecznie dokonywać transakcji online kartą płatniczą?

Banki w przypadku niektórych kart oferują dodatkowe zabezpieczenie płatności pod postacią 3D Secure. Wtedy to każda transakcja w sieci wymaga podania jeszcze jednego kodu. Taki kod może zostać wysłany np. w formie SMS.

Zawsze powinno się też ustalić rozsądne limity transakcyjne. To ograniczenia kwotowe i ilościowe nałożone na płatności, jakich można dokonać za pomocą karty kredytowej lub debetowej.

Jeśli nie chcę się nigdy korzystać z transakcji online kartą, to można wyłączyć taką funkcję. Najprościej uczynić to przez konto internetowe lub za pośrednictwem bankowości mobilnej. W wielu platformach sprzedażowych online dostępnych jest szereg innych metod płatniczych niż tylko transakcje kartą.

Gdyby cokolwiek wzbudziło wątpliwość, należy bezzwłocznie skontaktować się z obsługą klienta i np. zablokować kartę. Numer telefonu do infolinii można znaleźć między innymi na odwrocie karty płatniczej.

Sprawdź również: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

Podawanie numeru karty jest bezpieczne, ale trzeba zachować ostrożność

Na ogół na pytanie, czy podawanie numeru karty jest bezpieczne, należy odpowiedzieć twierdząco. Każdego dnia w sieci przeprowadza się niezliczoną liczbę płatności online właśnie za pomocą karty płatniczej. Wielu ludzi z całego świata uważa to za niezwykle komfortową metodą płatniczą.

Jednocześnie należy zachować ostrożność. Wszakże cyberprzestępcy próbują wyłudzać dane i środki finansowe na różne sposoby. Najważniejsze jest to, by numer i inne dane karty płatniczej podawać wyłącznie zaufanym podmiotom.

Karty płatnicze

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki