Wybierz korzystne konto bankowe dla seniora

Konto bankowe przydaje się w każdym wieku. Dane ankietowe wskazują zaś na to, że zdecydowana większość polskich seniorów korzysta z nowoczesnej bankowości. Wedle raportu InfoSenior 2020 ZBP z 2020 roku, 80% respondentów zarządza finansami przez bankowość internetową lub mobilną.


Niezwykle istotne jest to, by wybrać najkorzystniejszy rachunek bankowy. Właśnie dlatego powstał ten ranking kont dla seniorów. Na podstawie szeregu analiz prezentujemy najlepsze propozycje. Zwracamy uwagę na funkcjonalność kont, możliwość uniknięcia opłat i dopasowanie usług pod potrzeby seniorów. Z tym rankingiem będzie Ci dużo prościej wybrać najkorzystniejsze konto.

Rozwiń
Ikona strzałki
Ikona zamknięcia
Ikona zamknięcia
Informacje podstawowe:
Bonus
Prowadzenie rachunku
Przelewy zewnętrzne
Funkcjonalności oraz popularność
Karty do konta:
Ikona strzałki
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortuj listę według
  • Ranking kont
  • Najniższe opłaty za prowadzenie konta

Polskie banki do seniorów podchodzą dokładnie tak samo, jak do każdej innej grupy klientów. Z formalnego punktu widzenia konto dla seniora niczym nie różni się od kont dla innych dorosłych osób. 


Wciąż jednak trzeba zastanowić się, jakie konto wybrać. Powinno być ono po prostu dopasowane do potrzeb i preferencji konkretnego człowieka, a wiek ma tu drugorzędne znaczenie.

Z zasady można założyć konto w banku bez ponoszenia opłat. Prowadzenie rachunku również może okazać się bezpłatne. Wszystko zależy tu od polityki cenowej danego banku. Przykładowo konto dla seniora bywa darmowe przy spełnieniu określonych warunków. Wymóg może polegać na dokonaniu odpowiedniego obrotu w ciągu miesiąca.


Zazwyczaj, pod określonymi warunkami bezpłatne są też usługi powiązane z kontem bankowym. Na przykład, by uniknąć opłaty za kartę debetową, trzeba wykonać określoną liczbę płatności kartą. Dokładne informacji w kwestii wszelkich kosztów znajdują się w tabeli opłat i prowizji konkretnego banku.

Tak, seniorzy zakładający konto w banku mogą skorzystać z promocji bankowych. Wtedy to możliwie jest uzyskanie np. kilkuset złotych premii finansowej. Banki proponują specjalne bonusy finansowe dla nowych klientów, ponieważ zależy im na pozyskiwaniu nowych klientów.


Premia jest wypłacana za określone aktywności w danym czasie. Przykładowo w ciągu paru miesięcy od założenia konta trzeba wykonać ustaloną liczbę operacji finansowych. Wówczas bank dopisze do rachunku premię.

Rachunek dla seniora powinien być darmowy lub wiązać się z możliwie najniższymi kosztami. Niezmiernie istotne jest również to, by cała oferta danego banku była komfortowa i zbieżna z indywidualnymi potrzebami.


Osoby starsze wcale nierzadko korzystają z bankowości elektronicznej. W ich przypadku szczególnie istotne jest to, by konto internetowe było zaprojektowane w przejrzysty i intuicyjny sposób.

Podstawy rachunek płatniczy jest substytutem dla konta osobistego. Ten produkt powstał w wyniku implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijnej PAD. Z zasady usługi świadczone w ramach podstawowego rachunku płatniczego są bezwarunkowo bezpłatne. W zamian otrzymuje się jednak wyłącznie limitowane i podstawowe usługi bankowe. 


Przykładowo, na podstawie takiego rachunku można zlecić wyłącznie pięć bezpłatnych przelewów w ciągu miesiąca. W podstawowym rachunku płatniczym nie znajdzie się też takiej opcji, jak debet na koncie. Ponadto podstawowy rachunek płatniczy będzie kiepskim pomysłem, gdy chce się założyć wspólne konto bankowe.

Podczas zakładania rachunku w banku dla seniora, warto zweryfikować inne dostępne usługi finansowe. Dotyczyć to może zwłaszcza produktów bankowych dedykowanych oszczędzaniu środków finansowych.


Bank może też zaproponować szereg ubezpieczeń do konta osobistego. Czasem wykupić można przykładowo ubezpieczenie medyczne. Takowe sprawia, że można szybciej uzyskać poradę lekarską.

Możliwe jest udzielenie komuś dostępu do swojego rachunku bankowego na podstawie pełnomocnictwa. To rozwiązanie jest przydatne, gdy właściciel konta tymczasowo nie będzie mógł z niego korzystać.


Niektóre banki oferują możliwość ustanowienia pełnomocnictwa przez Internet. Inne wymagają wizyty w placówce. Z zasady pełnomocnik może wypłacać gotówkę i dokonywać przelewów. Nie może jednak np. zamknąć rachunku bankowego w imieniu właściciela.

Polskie banki oferują możliwość założenia wspólnego konta bankowego. Wspólny rachunek może być prowadzony przez dowolne dwie osoby. W praktyce z tego rozwiązania najczęściej korzystają pary.


Należy podkreślić, że współwłaściciel konta może nim dowolnie zarządzać. Ma więc większe uprawnienia od pełnomocnika. Niektóre decyzje wymagają obopólnej zgody. Tak może być choćby w kwestii ustanowienia debetu na koncie seniora.

Po założeniu konta w banku nie ma żadnego obowiązku wyrobienia karty debetowej. Jest to dobrowolna decyzja właściciela rachunku. Tak naprawdę kartę płatniczą można zamówić w dowolnym momencie.


Zazwyczaj warto zdecydować się na wyrobienie karty, by móc dokonywać płatności bezgotówkowych np. w sklepach. To praktyczne rozwiązanie, które wcale nie musi się wiązać z opłatami.

Z formalnego punktu widzenia można założyć dowolną liczbę rachunków bankowych. Takie rozwiązanie może wydawać się nieco skomplikowane. Trzeba przecież zadbać o spełnienie warunków paru kont, by uniknąć opłat.


Często jednak opłaca się prowadzić parę rachunków bankowych. Przykładowo jedno w polskich złotówkach, a drugie konto walutowe w euro. Korzystanie z ofert kilku banków jednocześnie to również ułatwiony dostęp do szerszej gamy usług. Można wtedy przykładowo dobierać lokatę w banku, który aktualnie proponuje najwyższe oprocentowanie.

Mówiąc o standardowym rachunku osobistym dla seniorów, ma się na myśli ROR, tj. Rachunek Oszczędnościowo-Rozliczeniowy. To narzędzie jest swego rodzaju portfelem. Obecnie środki na ROR nie są oprocentowane.


Po założeniu konta w banku senior ma jednak prosty dostęp do oferty produktów oszczędnościowych, tj. lokat terminowych i kont oszczędnościowych. Lokatę terminową zakłada się na określony czas np. trzy miesiące. Z kolei konto oszczędnościowe pozwala systematycznie odkładać nadwyżki finansowe i powiększać je o określony procent.

Środki zgromadzone na polskich rachunkach bankowych podlegają gwarancji BFG, czyli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wartość gwarancji opiewa na równowartość 100 tys. euro. Środki w ramach gwarancji są wypłacane w przypadku upadłości instytucji finansowej.


Same banki stosują zaś najnowocześniejsze zabezpieczenia. Korzystanie z kont bankowych jest więc bezpieczne. Oczywiście trzeba jednak pamiętać o zachowaniu rozsądku. Przestępcy na różne sposoby proponują wyłudzać pieniądze.

Poradniki finansowe - konto dla seniora

Najnowsze artykuły o produktach bankowych: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny , konto osobiste, konto firmowe i wiele więcej.

Wybór konta dla seniora

Na początku uwagę warto zwrócić na ranking kont dla seniora. To najprostszy sposób na to, by poznać najkorzystniejsze propozycje. Ponadto w rankingu znajdziemy kilka najważniejszych informacji na temat rachunku bankowego dostępnego w danym banku.

Należy też zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i preferencje. Gdy przykładowo ktoś preferuje transakcje bezgotówkowe, to większą uwagę trzeba skupić na cyfrowej bankowości. Jeśli ktoś zaś woli płatności gotówkowe i wizyty w placówce banku, to większe znaczenie ma dla niego tradycyjna bankowość.

Funkcjonalność konta bankowego dla seniora

Kiedy myślimy o wyborze konta dla seniora, to powinniśmy zwrócić uwagę na te same czynniki, co podczas poszukiwania rachunku dla każdej innej osoby. Najlepsze konto zapewnia prostotę obsługi i dostęp do szeregu usług. Często jednak szczególne istotny okazuje się aspekt kosztowy. Najlepiej zatem wybrać konto dla seniora, które pozwoli bezpłatnie:

  • Prowadzić rachunek
  • Wykonywać wpłat oraz wypłat gotówki;
  • Zlecać przelewy;
  • Wypłacać środki z bankomatów;
  • Korzystać z karty płatniczej.

Konta bankowe mogą spełniać wszystkie powyższe kryteria i nie wiązać się z żadnymi kosztami. Trzeba jednak umiejętnie wybrać konkretny bank, by rzeczywiście obyło się bez zbędnych opłat.

Brak opłat za prowadzenie konta

Rachunek bankowy może być całkowicie darmowy w każdym polskim banku. Sporo banków oferuje w pełni bezpłatne konto bankowe bez żadnych specjalnych warunków do spełnienia.

W niektórych przypadkach konto osobiste będzie darmowe wyłącznie po spełnieniu określonych kryteriów. Przykładowo bank oferuje darmowe konto, jeśli na koncie co miesiąc pojawią się wpływy z ZUS-u tytułem wypłaty emerytury.

Bezpłatne wpłaty gotówki

Wpłata gotówki bez ponoszenia kosztów jest możliwa zwłaszcza wtedy, gdy skorzysta się z wpłatomatu. Urządzenie tego typu zwykle można znaleźć choćby w oddziale konkretnego banku.

Jeśli senior jest przyzwyczajony do bardziej tradycyjnych wpłat gotówki z przekazaniem środków bezpośrednio do pracownika banku, to trzeba tę kwestię uwzględnić podczas wybierania rachunku. Na ogół w tym przypadku pobierana jest prowizja w wysokości około 10 zł. Jednakże kilka banków nie praktykuje tej opłaty, a więc wpłata gotówki jest darmowa.

Darmowe przelewy

Co do zasady standardowe przelewy ELIXIR za pośrednictwem bankowości internetowej są zwolnione z opłat. To jeden z powodów, przez które każdemu, niezależnie od wieku opłaca się korzystać z cyfrowej bankowości.

Bywa jednak, że z różnych względów niektórzy wolą wykonywać przelewy przez przekaz pocztowy lub zlecenie przelewu w oddziale banku. Jeśli środki będą regularnie przelewane w placówce bankowej, to koniecznie uwzględnijmy ten fakt w trakcie dobierania konta bankowego dla seniora. Wybierzemy ten bank, który pobiera z tego tytułu najniższe opłaty.

Wypłata gotówki z bankomatu bez opłat

Każda osoba pełnoletnia, w tym rzecz jasna senior, ma możliwość wypłacania gotówki z bankomatów całkowicie bez kosztów. Wszystkie poszczególne banki określają jednak, które bankomaty są darmowe. Na ogół są to bankomaty własne danego banku i te należące do konkretnej sieci bankomatów.

Zdarza się więc, że wypłatę gotówki bez kosztów można przeprowadzić np. wyłącznie z bankomatów Planet Cash. Gdy zaś skorzysta się z innego bankomatu innego banku, to już pojawia się parę złotych prowizji.

Czasem prowizja za korzystanie z bankomatów obcych jest naliczana procentowo. To może być mocno odczuwalne, gdy wypłata gotówki regularnie opiewa na wyższe sumy. Przed dobraniem rachunku dla seniora, powinniśmy się więc dokładnie przyjrzeć temu, które bankomaty będą darmowe.

Karty płatnicze za darmo

Osoby starsze, podobnie jak wszyscy inni pełnoletni z karty płatniczej mogą korzystać za darmo. By tak jednak naprawdę było, trzeba spełnić warunki określone przez konkretny bank.

Warunkiem może być np. wykonanie minimalnej liczby transakcji kartą w skali miesiąca. Jednakże na rynku znaleźć można parę propozycji bezwarunkowo darmowej karty debetowej.

Zakładanie konta dla seniora

Seniorzy otwierają rachunek w banku tak samo, jak wszyscy inni. Zdecydowanie najprostszą metodą jest założenie konta przez Internet. Wystarczy tylko:

  1. Wybrać konto dla seniora z rankingu i wcisnąć niebieski przycisk z napisem „Dalej”.
  2. Po przejściu na stronę banku wypełnić formularz potrzebnymi danymi. Zajmie to dosłownie parę chwil.
  3. Odczekać na przybycie kuriera. W ciągu kilku dni roboczych przywiezie on umowę o zawarcie rachunku oraz zweryfikuje tożsamość przez dowód osobisty.

Konto można założyć też w bardziej tradycyjny sposób, czyli po udaniu się do placówki banku. Wtedy to trzeba udać się do najbliższej placówki z dowodem osobistym. Przed założeniem konto online lub offline, warto się upewnić, czy dokument to tożsamości jest nadal ważny.

Sposób obsługi konta dla seniora

Praktyka pokazuje, że konta bankowe najlepiej obsługiwać z poziomu bankowości internetowej i mobilnej. Z rozwiązań elektronicznych można przecież korzystać o dowolnej porze z każdego miejsca.

Co równie ważne można wtedy liczyć na uniknięcie szeregu opłat. Przykładowo przelew z konta internetowego jest zwykle darmowy. Tymczasem za przelewy zlecane w placówkach banku zwykle trzeba płacić. Warto też zauważyć, że banki udostępniają szereg materiałów, które pokazują, w jaki sposób korzystać z bankowości internetowej. Na stronach banków znajdują się materiały szkoleniowe pod postacią poradników i treści w formie video.

Jeśli jednak seniorowi zależy na łatwym dostępie do usług tradycyjnej bankowości, to trzeba uwzględnić kwestie lokalizacyjne. Wówczas zalecane jest wybranie banku, którego placówka znajduje się  blisko miejsca zamieszkania. Podobnie należy spojrzeć na lokalizację najbliższego bankomatu z opcją bezpłatnej wypłaty gotówki.

Bezpieczne korzystanie z bankowości elektronicznej

Podczas korzystania z bankowości elektronicznej zawsze powinniśmy pamiętać o tym, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa. Osoby starsze powinny na to uważać szczególnie mocno. Istotne jest to, by:

  • Określić silne hasło zabezpieczające — hasło powinno być długie i skomplikowane. Ważne jest to, by różniło się ono od haseł stosowanych w innych celach, np. do zabezpieczenia kont w mediach społecznościowych.
  • Nie podawać nikomu danych logowania do konta — login i hasło do konta bankowego powinny być znane wyłącznie właścicielowi rachunku. O dane logowania nigdy nie zapyta pracownik banku.
  • Uważać na podejrzane linki — nigdy nie można klikać podejrzanych linków, jakie czasem mogą pojawić się w skrzynce SMS lub e-mail.
  • Korzystać z własnych urządzeń — do konta internetowego lub aplikacji mobilnej banku należy logować się wyłącznie z własnych komputerów i telefonów. Urządzenia powinny być przy tym zabezpieczone oprogramowaniem antywirusowym.

W razie wszelkich wątpliwości warto skontaktować się z pracownikiem banku. Informacje zwykle najprościej uzyskać przez infolinię bankową.

Warto założyć konto bankowe dla seniora

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy bezwzględu na wiek powinien mieć rachunek w banku. Obieranie i wykonywanie przelewów czy płatność kartą w sklepie ułatwiają życie i po prostu są opłacalne. Ponadto wraz z kontem bankowym senior uzyskuje dostęp do oferty oszczędnościowej i innych usług.

Korzystną ofertę wybierzemy przez profesjonalny ranking kont dla seniora. Pamiętajmy przy tym, że wybór powinien być też podyktowany indywidualnymi preferencjami. Samo otworzenie konta dla seniora jest proste. Rachunek najszybciej założymy przez Internet.

Poradniki finansowe - konto dla seniora

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.
Ikona strzałki
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe: