Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Karty płatnicze, choć kryją się w przegródce portfela, dają nam olbrzymie możliwości. Wiele płatności dokonamy, wykorzystując ich podstawowe dane, w tym numer karty kredytowej.

Karty płatnicze kiedyś kojarzyły się z bogactwem i luksusem. Obecnie są nie tylko zupełnie powszechnym elementem naszej codzienności, ale coraz częściej ustępują miejsca nowoczesnym rozwiązaniom, takim jak płatności mobilne wykorzystujące potencjał smartfona lub smartwatcha. Wciąż jednak cieszą się bardzo dużą popularnością, a ich liczba przewyższa liczbę obywateli kraju. Według danych NBP za III kwartał 2019 roku w naszych portfelach znajdowało się 42 miliony kart płatniczych. Zdecydowana większość z nich (33,9 mln) to karty debetowe. Kolejne miejsce zajmują natomiast karty kredytowe (5,82 mln). Choć obie różnią się przede wszystkim ze względu na mechanizm działania, łączy je wiele podobieństw. Jedną z nich są olbrzymie możliwości, które daje znajomość numeru karty bankowej i innych informacji, które się na niej znajdują.

Numer karty kredytowej. Co umożliwia i gdzie go znaleźć? (fot. zimmytws / Shutterstock)

Numer karty kredytowej: klucz do e-zakupów

Współczesna technologia oferuje nam wiele opcji regulowania płatności. Obok odchodzącego powoli do lamusa tradycyjnego przelewu do naszej dyspozycji pozostają zwłaszcza przelewy natychmiastowe oferowane przez takie systemy jak BlueCash czy błyskawiczne łatwe płatności w ramach systemu BLIK. Dzięki nim nie musimy czekać na transfer środków, a ryzyko ich utraty jest minimalne. Wciąż także wiele możliwości dają nam jednak tradycyjne karty płatnicze. Numer karty kredytowej lub numer karty debetowej to przepustka do świata szybkich płatności, które gwarantują przy tym wiele dodatkowych benefitów. Nie musimy ograniczać się wyłącznie do samych plastików: te można wykorzystywać w sposób wirtualny, podpinając je do portfeli dostępnych w nowoczesnych aplikacjach, takich jak Google Pay czy Apple Pay. Numer karty Visa lub karty MasterCard pomoże w jeszcze wydajniejszym i satysfakcjonującym korzystaniu z zalet e-bankowości. Nie należy przy tym obawiać się tego rozwiązania: samo w sobie – o ile dostosujemy się do kilku podstawowych rad – będzie w pełni bezpieczne.

Gdzie jest numer karty?

Samo znalezienie numeru karty kredytowej lub numeru karty debetowej nie stanowi żadnego problemu: to w końcu jej najbardziej wyeksponowany element, znajdujący się na awersie tuż pod chipem. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to numer karty Visa, czy numer karty MasterCard. W obu organizacjach prezentuje się dokładnie tak samo. Niestety taka ekspozycja wiąże się również z dodatkowym ryzykiem: niepowołane osoby mogą w stosunkowo łatwy sposób wejść w jego posiadanie, a to przepustka do potencjalnych oszustw. Na szczęście numer karty debetowej czy kredytowej to nie wszystko. Aby możliwe było przeprowadzanie transakcji, konieczne jest jeszcze posiadanie innych danych. Te są trudniejsze w odczytaniu, jednak należy pamiętać, aby starannie chronić wszystkie informacje widniejące na plastiku.

Inne niezbędne dane

Oprócz numeru karty kredytowej, aby korzystać z jej funkcjonalności w sieci, będziemy potrzebować jeszcze:

  • Imienia i nazwiska posiadacza karty,
  • Daty ważności karty,
  • Numeru CVV2/CVC2

Dwie pierwsze informacje znajdziemy na awersie, w pobliżu numeru karty bankowej. Kod CVV lub CVC znajduje się natomiast na jej odwrocie i jest nadrukowany na specjalnym pasku, co utrudnia jego odczytanie. Dysponując kompletem danych, możemy przystępować do zakupów. Aby utrudnić pracę potencjalnym oszustom, powinniśmy jednak wykorzystać dodatkowe zabezpieczenia.

Co mówi nam numer karty kredytowej?

Numery kart kredytowych i debetowych to jednak nie tylko bardzo przydatne dane w przypadku chęci dokonania zakupów online albo skorzystania z elektronicznego portfela. Są przy tym w stanie powiedzieć wiele na temat samej karty.

Numer karty bankowej składa się z 16 cyfr, pogrupowanych w cztery bloki:

  • Pierwsza cyfra wskazuje branżę emitenta karty: 4, 5 i 6 są zarezerwowane dla instytucji finansowych (w tym 4 znajdziemy w numerze karty Visa, 5 w numerze karty MasterCard, a 6 innych organizacji), 7 przewidziano dla organizacji zajmujących się sprzedażą paliw, 8 oznacza sieć telekomunikacyjną, 1 i 2 linie lotnicze, a 3 programy typu Travel&Expense.
  • Pięć kolejnych cyfr przeznaczono dla wystawcy karty. Razem z pierwszą cyfrą składają się na numer BIN (Bank Identification Number) pozwalający ustalić tożsamość banku.
  • 9 następnych cyfr to identyfikator rachunku klienta.
  • Ostatnia cyfra pełni rolę kontrolną i pozwala na podstawie algorytmu matematycznego ustalić autentyczność karty.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Numery karty debetowej lub kredytowej wraz z innymi informacjami, które znajdują się na jej powierzchni, niezwykle łatwo przechwycić osobie niepowołanej. Z tego powodu powinniśmy strzec cennego plastiku jak oka w głowie i zwracać szczególną uwagę na to, gdzie się znajduje i czy nikt nie ma do niego dostępu. To jednak nie wszystko. Obecna technologia umożliwia nam bowiem wykorzystanie dodatkowych zabezpieczeń. Podstawowym z nich jest metoda 3d Secure, którą można aktywować w większości banków. Dzięki niej każda transakcja wirtualna będzie wymagała dodatkowej autoryzacji, takiej jak np. kod sms czy token. W ten sposób znacznie ograniczymy ryzyko utraty środków, związanej ze zdobyciem przez niepowołane osoby numeru karty kredytowej czy debetowej. Na tym możliwości jednak się nie kończą.

Korzystanie z technologii

Samo w sobie przepisywanie danych karty podczas dokonywania każdej transakcji online nie jest zbyt intuicyjne. Zdecydowanie lepiej skorzystać więc z możliwości, które dają nam zarówno emitenci kart, jak i zewnętrzne systemy. Właściciele kart MasterCard mogą skorzystać z płatności Masterpass. Do portfela wystarczy dodać dowolną liczbę plastików – w tym celu należy podać numer karty MasterCard i inne dostępne na niej dane, a następnie autoryzować proces. Odpowiednikiem dla osób mogących się pochwalić numerem karty Visa jest natomiast program Visa Checkout. Poza tym dla właścicieli kart kredytowych i debetowych przewidziane są również takie systemy jak Google Pay czy Apple Pay. Dzięki nim bez problemu dokonamy zarówno bezpiecznych e-zakupów, jak i płatności w sklepach stacjonarnych. Miejsca w wirtualnych portfelach nie zabraknie dla żadnego plastiku. One same mogą natomiast pozostać bezpieczne w domu. Dzięki dodatkowym procedurom weryfikacyjnym unikniemy ryzyka związanego z przechwyceniem cennych danych przez niepowołaną osobę.

Dodatkowe benefity

Osoby wykorzystujące karty kredytowe lub debetowe w trakcie zakupów czerpią z tego tytułu także dodatkowe korzyści. Jedną z nich jest chargeback, czyli obciążenie zwrotne. Dzięki niemu z łatwością odzyskamy środki, jeżeli transakcja nie przebiegnie po naszej myśli, a więc np. zostaniemy oszukani przez sprzedawcę albo towar nie będzie odpowiadał opisowi. Wystarczy, że zgłosimy całą sytuację do naszego banku. Inną usługą są natomiast programy money back, czyli promocje bankowe, które umożliwiają uzyskiwanie atrakcyjnych zwrotów w zamian za dokonywanie płatności. Numer karty kredytowej może dać nam nie tylko olbrzymie możliwości, ale również spore oszczędności i niedostępne dla innych okazje.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-09-22

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

2020-09-10

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

2020-09-03

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.