Ranking terminali płatniczych – Luty 2024

Ranking terminali płatniczych

Zadaniem terminali płatniczych jest obsługa płatności bezgotówkowych. To bardzo przydatne urządzenia, szczególnie w czasach, kiedy tak wiele osób zupełnie rezygnuje z gotówki i posługuje się wyłącznie płatnościami kartą. Obecnie terminale płatnicze znajdują się w większości sklepów i punktów usługowych. Wielu przedsiębiorców nie może sobie wyobrazić funkcjonowania bez posiadania tych urządzeń.


Jeśli i Ty chciałbyś wyposażyć się w terminal lub planujesz wymianę posiadanego obecnie, to koniecznie zapoznaj się z naszym rankingiem! Znajdziesz w nim szereg bardzo atrakcyjnych ofert, które zdecydowanie nie powinny umknąć Twojej uwadze! Zestawienie zostało przygotowane przez naszych najlepszych ekspertów, co daje Ci pewność wysokiej jakości i rzetelności prezentowanych danych.

Rozwiń
Ikona strzałki
Filtry
Ikona zamknięcia
Filtry
Ikona zamknięcia
Ikona strzałki
Ikona zamknięcia
Ikona zamknięcia
Informacje podstawowe:
Bonus
Operator terminala
Typ terminala
Program Polska Bezgotówkowa
Czy wymagane konto firmowe
Informacje dodatkowe:
Koszt dzierżawy terminala
Prowizja od płatności kartami
Prowizja od płatności BLIKIEM
Integracja z kasami fiskalnymi
Obsługiwane metody płatności
Dodatkowe informacje
Ikona strzałki
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortowanie
Ikona zamknięcia
Sortuj listę według
 • Ranking kont
 • Najbardziej popularne oferty
Najlepsze propozycje
1

Operator
Elavon

Koszt
Negocjowany indywidualnie z akceptantem. Promocja POS – zwolnienie z dzierżawy przez 9 kolejnych msc, promocja SoftPOS – zwolnienie z opłat za używanie aplikacji przez 12 kolejnych msc.
Negocjowany
Program Polska
Bezgotówkowa
Tak

Bonus
Przedsiębiorca może zyskać do 2400 zł premii, w tym:
- do 1200 zł zwrotu za transakcje kartą płatniczą,
- 300 zł za zawarcie umowy o terminal POS,
- do 600 zł za zawarcie umów o produkty na finansowanie działalności,
- 300 zł premii za włączenie usług eKsięgowości.
2400 zł
2

Operator
Bank Pekao SA

Koszt
30, 40 lub 50 zł netto - w standardowej ofercie, koszt ten jest uzależniony od sposobu komunikacji terminala. Obecna oferta specjalna to 0 zł za dzierżawę terminala przez 24 miesiące w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego oraz 1 zł za dzierżawę terminala przez 24 miesiące poza Programem Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.
od 30 zł
Program Polska
Bezgotówkowa
Tak

Bonus
Maksymalna premia 2000 zł.
2000 zł
3

Operator
PayTel

Koszt
Program PB 0 zł / 24 mc potem 35 zł ; bez PB 0 zł /12 mc potem 45 zł
0 zł
Program Polska
Bezgotówkowa
Tak

Bonus
Nest Bank oferuje do 2900 zł premii:
- do 500 zł zwrotu za zakupy na stacjach paliw,
- do 400 zł za zamówienie i korzystanie z terminalu płatniczego,
- do 2000 zł za polecanie produktów,
Dodatkowo 800 zł od Allegro w formie karty podarunkowej za założenie konta Firma Allegro i spełnienie warunków dodatkowych
3700 zł
4

Operator
PayTel

Koszt
POS: 1 zł przez pierwsze 3 miesiące, potem od 30 zł netto. Przy dofinansowaniu Polski Bezgotówkowej
1 zł
Program Polska
Bezgotówkowa
Tak

Bonus
do 1000 zł (200 zł miesięcznie) za płatności do ZUS z formatki ZUS w Millenet lub Aplikacji mobilnej, w każdym z 5 miesięcy liczonych od kolejnego miesiąca kalendarzowego po otwarciu Konta Mój Biznes;
1000 zł
5

Operator
Elavon

Koszt
POS: od 20 zł netto do 40 zł netto miesięcznie SoftPOS (opłata miesięczna za użytkowanie aplikacji): 0 zł/do 25 zł
od 20 zł
Program Polska
Bezgotówkowa
Tak

Bonus
50 zł - jeżeli klient otworzy konto przez aplikację CA24 Otwórz Konto Biznes i wpłaci min. 500 zł w ciągu pierwszego miesiąca
150 zł - jeżeli klient będzie wykonywał przelewy do ZUS i US (max. 25 zł m-cznie)
600 zł - jeżeli klient będzie aktywnie korzystał z karty do konta (do max. 100 zł m-cznie)
300 zł - jeżeli klient podpisze z Bankiem umowę kredytową
200 zł - jeżeli klient podpisze umowę o terminal (obowiązuje warunek miesięcznych transakcji)
1300 zł
6

Operator
eService

Koszt
0 zł przez pierwszych 12 mies. w Programie Polska Bezgotówkowa; potem - najem terminala stacjonarnego lub przenośnego - 39,99 zł/mies.; terminala SmartPOS - 29,90 zł/mies.; aplikacja LikePOS - 4,99 zł/mies.
0 zł
Program Polska
Bezgotówkowa
Tak

Bonus
20% zwrotu (do 200 zł miesięcznie) za zakupy na stacji paliw
200 zł

Brak wyników wyszukiwania

Zmień kryteria wyszukiwania lub filtry i spróbuj ponownie.

Ocena porównywarki
Średnia ocena 5.3, 2311 głosów.
Dziękujemy, Twoja ocena została dodana.
Zamknij
Komentarz autora
Justyna Redzik | redaktor

Nasz ranking powstał z myślą o ułatwieniu Ci podjęcia decyzji dotyczącej wyboru najbardziej korzystnej oferty terminala płatniczego dla Twojego biznesu. Dzięki niemu z łatwością porównasz koszty związane z proponowaniem swoim klientom płatności bezgotówkowych oferowane przez różnych operatorów. Nasze zestawienie na pewno pozwoli Ci uniknąć żmudnego i czasochłonnego przeglądania tabeli opłat i regulaminów. U nas masz pewność rzetelnych i zawsze aktualnych informacji!

Na początku 2022 roku ustawodawca wprowadził obowiązek zapewnienia możliwości rozliczeń bezgotówkowych dla wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobligowani do posiadania kas fiskalnych. Przedsiębiorcy mogą w tym celu wykorzystać terminal płatniczy, ale też udostępnić płatność przelewem lub BLIK-iem.

Badania pokazują, że większość Polaków preferuje rozliczenia bezgotówkowe. Posiadanie terminala płatniczego jest zatem korzystnym rozwiązaniem, które może w realny sposób wpłynąć na zwiększenie dochodów.

Terminal płatniczy można zakupić na własność, ale można również go wydzierżawić od dostawców usług płatności bezgotówkowych. Obecnie terminale znajdują się w ofertach wielu banków oraz innych wyspecjalizowanych dostawców.

Na początku 2022 roku wszedł w życie nowy przepis, który nakazuje każdemu przedsiębiorcy ewidencjonującemu sprzedaż na kasie fiskalnej, umożliwienie konsumentom zapłaty w formie bezgotówkowej. Ustawodawca daje do wyboru różne instrumenty finansowe – terminal płatniczy, BLIK lub przelew.

Paragon drukowany jest przez kasę fiskalną. Terminale drukują natomiast potwierdzenia dokonania transakcji. Wyjątek stanowi tutaj kasoterminal, a więc urządzenie 2w1, które łączy w sobie funkcjonalność kasy fiskalnej oraz terminala płatniczego.

Opłatę za korzystanie z terminala płatniczego zalicza się do kosztów prowadzenia działalności operacyjnej.

Wysokość opłat za korzystanie z terminala płatniczego uzależniona jest od cenników konkretnych dostawców. Uśredniając, można jednak powiedzieć, że całkowita prowizja od płatności kartą znajduje się zazwyczaj w przedziale od 0,5% do 0,8% wartości transakcji.

Koszt zakupu terminala płatniczego to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jeśli mowa o kasoterminalu, to należy się liczyć z wydatkiem przekraczającym dwa tysiące złotych.

Na początku 2022 roku wszedł w życie nowy przepis, który nakazuje każdemu przedsiębiorcy ewidencjonującemu sprzedaż na kasie fiskalnej, umożliwienie konsumentom zapłaty w formie bezgotówkowej. Ustawodawca daje do wyboru różne instrumenty finansowe – terminal płatniczy, BLIK lub przelew.

W terminalach płatniczych stosowane są najczęściej rolki termiczne (papier termiczny nawinięty na rolkę) o wymiarach 57mm x 20m. Papier termiczny cechuje się pokryciem powłoką wrażliwą na ciepło. Ta zmienia kolor na czarny w miejscach, w których jest podgrzewana.

Operatorzy terminali płatniczych starają się wypłacać środki regularnie. Zazwyczaj w umowie stosuje się zapis, że pieniądze za transakcje przeprowadzone przy wykorzystaniu terminala zostaną przelane na rachunek bankowy klienta maksymalnie do drugiego dnia roboczego po dokonaniu transakcji.

Terminala płatniczego nie muszą posiadać przedsiębiorcy, u których obrót ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych w poprzednim roku nie przekroczył 20 tysięcy złotych.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje terminali płatniczych:

 • terminale płatnicze stacjonarne;
 • terminale płatnicze mobilne;
 • terminale płatnicze typu softpos.

Obecnie terminale płatnicze to rozwiązanie dedykowane przedsiębiorcom korzystającym z kas fiskalnych.

Terminal płatniczy zazwyczaj połączony jest z kasą fiskalną. Istnieją jednak nieliczne podmioty, które posiadają terminal, ale nie mają kasy. Mowa tutaj o podmiotach, które chcą oferować swoim klientom możliwość dokonywania rozliczeń bezgotówkowych, a jednocześnie spełniają warunki do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Terminal płatniczy w telefonie to rodzaj aplikacji, która po uruchomieniu zamienia smartfona w terminal. Aby dokonać transakcji, wystarczy przyłożyć do telefonu-terminala: kartę płatniczą, smartfon z portfelem elektronicznym, smartband lub smartwatch.

Oceniając korzystność ofert znajdujących się w rankingu terminali płatniczych, powinieneś zwrócić uwagę na koszty użytkowania takiego sprzętu. Mowa tutaj nie tylko o kosztach dzierżawy urządzenia, ale również o różnego rodzaju prowizjach i opłatach dla operatora usług płatności bezgotówkowych.

Poradniki finansowe - terminale płatnicze

Najnowsze artykuły o produktach bankowych: kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny , konto osobiste, konto firmowe i wiele więcej.

Terminal płatniczy jest urządzeniem służącym do obsługi płatności bezgotówkowych. Z łatwością znaleźć go można w wielu punktach handlowych i usługowych. Co warto wiedzieć o tego rodzaju rozwiązaniu i który terminal będzie najlepszy dla Twojego biznesu? Zapraszamy do lektury!

W połowie ubiegłego roku opublikowane zostały wyniki badania: “Postawy wobec form płatności”, które zostało zlecone przez podmioty należące do Grupy EVO Payments z eService na czele. Zgodnie z prezentowanymi danymi aż 7 na 10 Polaków wykazuje, że korzysta z płatności elektronicznych, ponieważ uważa je za szybkie i wygodne. Te dane nie pozostawiają złudzeń – posiadanie terminala płatniczego stanowi szansę na zwiększenie osiąganego zysku ze sprzedaży. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że wielu ludzi po prostu zupełnie nie nosi przy sobie gotówki, ponieważ korzysta wyłącznie z płatności kartą. W takiej sytuacji w punkcie, gdzie płatności bezgotówkowe nie są obsługiwane, po prostu nie mają oni możliwości sfinalizowania transakcji. Co zatem warto wiedzieć przed wymianą lub pierwszą instalacją terminala płatniczego? Podpowiadamy!

Czym jest terminal płatniczy?

Terminale płatnicze są urządzeniami obsługującymi płatności bezgotówkowe. Za ich pośrednictwem można zapłacić za transakcję kartą płatniczą, BLIK-iem lub telefonem. Niektóre z urządzeń wyposażone zostały w szereg funkcji dodatkowych, na przykład: możliwość doładowania telefonu na kartę, dokonanie płatności w walucie karty (DCC), czy możliwość wypłaty pieniędzy w kasie sklepu.

Jakie są i który terminal płatniczy wybrać?

Płatności mobilne można realizować na różne sposoby. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje terminali płatniczych:

 1. terminal stacjonarny;

 2. terminal mobilny;

 3. terminale płatnicze typu softpos.

Zastanawiasz się, który terminal płatniczy wybrać? Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia będzie ściśle uzależniony od rodzaju wykonywanej działalności.

Terminal stacjonarny – charakterystyka

Terminale stacjonarne mogą działać samodzielnie, ale z łatwością można je również połączyć z systemem kasowym lub pin padem.

Do prawidłowego działania potrzebują one łączyć się z siecią Internet. Z tego względu wyróżnia się terminale łączące się z Internetem za pośrednictwem gniazda RJ-45 Ethernet lub takie, które łączą się z Internetem poprzez sieć komórkową. Pierwszy rodzaj terminala wymaga dodatkowo posiadania routera lub podłączenia pod stacjonarne łącze internetowe. Drugi rodzaj trzeba wyposażyć w kartę SIM.

Standardowymi funkcjami, w które są wyposażone terminale stacjonarne są: obsługa płatności bezgotówkowych realizowanych za pośrednictwem karty do bankomatu, BLIK-a lub urządzeń w typie “smart” (telefonów, opasek, zegarków). Dodatkowo mogą one obsługiwać funkcje: DCC, cash back li doładowań telefonów.

Wśród zalet terminali stacjonarnych wylicza się przede wszystkim:

 • brak konieczności doładowywania baterii;

 • niezawodne działanie;

 • dostępność wielu typów komunikacji – GPRS/3G, Internetu stacjonarnego (przewodowego).

To urządzenia wymagające stałego podłączenia do prądu, dlatego sprawdzą się one najlepiej w punktach stacjonarnych, a więc u przedsiębiorców prowadzących tradycyjną obsługę kasową.

Mobilny terminal płatniczy – cechy

Terminale płatnicze mobilne to urządzenia przenośne – niewielkich rozmiarów i lekkie. Wyposażone są one w baterię, która pozwala korzystać ze sprzętu bez konieczności podłączania go do gniazdka elektrycznego. Wymagają połączenia z Internetem, ale najczęściej łączą się z nim poprzez sieć Wi-Fi.

Z tego rodzaju sprzętów korzystają przedsiębiorcy, którym zależy na odbieraniu płatności w dowolnym miejscu i czasie. Te terminale często spotkać można w restauracjach, u kurierów, czy taksówkarzy.

Terminale płatnicze typu softpos – co warto o nich wiedzieć?

Softpos-y to najnowsze rozwiązanie w dziedzinie terminali płatniczych. Są to aplikacje płatnicze, które można zainstalować i uruchomić na własnym smartfonie lub tablecie. Oczywiście sprzęty te muszą spełniać określone wymogi techniczne.

Z aplikacji korzysta się za pośrednictwem własnego sprzętu, dlatego nie ponosi się dodatkowych kosztów dzierżawy terminala. To bardzo wygodne i innowacyjne rozwiązanie, które przypadło do gustu szczególnie freelancerom i przedsiębiorcom świadczącym usługi mobilne.

W jaki sposób terminale płatnicze łączą się z Internetem?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, terminal płatniczy funkcjonuje w oparciu o połączenie z Internetem. Występują 4 podstawowe sposoby, na jakie urządzenia te mogą połączyć się z siecią:

 1. Wi-Fitę metodę stosuje się głównie w terminalach bezprzewodowych;

 2. LAN połączenie umożliwione przez kabel w typie LAN; rozwiązanie stosowane w terminalach stacjonarnych;

 3. Bluetooth stosuje się go w terminalach mobilnych;

 4. GPRS do takiego połączenia niezbędne jest posiadanie karty SIM; stosuje się je w terminalach stacjonarnych i mobilnych.

Jak działa terminal kart płatniczych?

Terminal płatniczy odczytuje dane z karty płatniczej, a następnie przekazuje je wraz z danymi transakcyjnymi do centrum autoryzacji. Tam transakcja jest procesowana i wysyłana do instytucji, która wydała kartę, aby ta ją zaakceptowała lub odrzuciła. Po otrzymaniu decyzji, centrum autoryzacji przesyła wynik autoryzacyjny do terminala płatniczego, gdzie dochodzi do finalizacji transakcji. Transakcja dokumentowana jest rachunkiem lub fakturą, ale na życzenia klienta sprzedawca lub usługodawca może z terminala wydrukować dodatkowe potwierdzenie dokumentujące jej dokonanie.

Proces płatności dokonywanych za pośrednictwem terminala odbywa się w sposób zautomatyzowany i jest naprawdę szybki. Przebiega przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, dlatego zarówno właściciele terminali, jak również posiadacze kart nie muszą obawiać się o swoje finanse.

Czy przedsiębiorcy mają obowiązek korzystania z terminali płatniczych?

Do końca 2021 roku posiadanie terminala płatniczego nie było obowiązkowe. Przedsiębiorcy udostępniali je swoim klientom, aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Sytuacja zmieniła się radykalnie w styczniu 2022 roku. Wówczas ustawodawca wprowadził obowiązek zapewnienia możliwości rozliczeń bezgotówkowych dla wszystkich przedsiębiorców, którzy są zobligowani do posiadania kas fiskalnych.

Przyjmowanie płatności bezgotówkowych to nie tylko płatności kartą. Przedsiębiorcy mogą w tym celu wykorzystać terminal płatniczy, ale też udostępnić płatność przelewem lub BLIK-iem.

Lepiej posiadać własny terminal kart płatniczych, czy dzierżawić urządzenie?

Przedsiębiorcy, którzy chcą lub muszą posiadać terminal płatniczy, mają do wyboru dwie opcje: mogą zakupić go na własność lub wydzierżawić.

Zakup terminala płatniczego na własność to stosunkowo droga inwestycja. Dodatkowo sam zakup nie wystarczy. Następnie należy podpisać umowę z operatorem, który będzie dostarczał usługę realizacji płatności bezgotówkowych. Zakupiony terminal powinien spełniać wymogi techniczne stawiane przez tego operatora.

Drugą opcją jest dzierżawa terminala od operatora płatności bezgotówkowych. W tym przypadku ponosi się opłatę dzierżawy, ale instalacja urządzenia i jego ewentualne naprawy leżą po stronie dostawcy. Często dostawcy nagradzają swoich dzierżawców obniżeniem prowizji za dokonywane transakcje za pośrednictwem terminala, a dodatkowo są skłonni do wymianu sprzętu na nowy, kiedy poprzedni nie będzie obsługiwał wszystkich dostępnych funkcji oferowanych przez nowy sprzęt.

Ile kosztuje posiadanie terminala płatniczego?

Terminal płatniczy można zakupić na własność lub wydzierżawić od dostawcy usług transakcji bezgotówkowych. Koszty posiadania takiego sprzętu będą uzależnione od rodzaju posiadanego terminala oraz jego dostawcy. Każdy z nich kieruje się bowiem własnym cennikiem, chociaż należy przyznać, że cenniki poszczególnych dostawcą są do siebie mocno zbliżone.

Wśród kosztów, z jakimi powinni się liczyć posiadacze terminali płatniczych, znajdują się:

 • koszt dzierżawy terminala – opłata dotyczy jedynie osób, które zdecydowały się na dzierżawę sprzętu; opłata pobierana jest miesięcznie i nie jest uzależniona od liczby wykonanych transakcji;

 • marża agenta rozliczeniowego opłata naliczana do prowizji bankowej niezależnie od kwoty transakcji; nie wszyscy agenci doliczają taką opłatę;

 • opłata interchange – opłata pobierana przez banki; jej wysokość wynosi 0,2-0,5% wartości dokonywanej transakcji;

 • opłata systemowapobierana jest przez organizacje płatnicze (Visa lub Mastercard).

Jakie korzyści możesz zyskać w ramach Programu Polska Bezgotówkowa

Program Polska Bezgotówkowa to inicjatywa, która ma na celu przekonanie polskich przedsiębiorców do korzystania z terminali płatniczych. Umożliwia on bezpłatne użytkowanie terminala płatniczego nawet przez rok (12 miesięcy, chyba że wcześniej na konkretnym urządzeniu zostanie osiągnięty limit obrotu o wartości 100 tysięcy złotych).

Osoba przystępująca do Programu nie ponosi kosztów dzierżawy i instalacji terminala płatniczego. Nie płaci również prowizji od dokonanych transakcji. Warunkiem przystąpienia do Programu jest nieposiadanie terminala przez okres ostatnich co najmniej 12 miesięcy.

Czym jest czytnik kart płatniczych PIN Pad?

Czytnik kart płatniczych PIN Pad jest osobnym urządzeniem, które umożliwia klientowi sczytanie karty oraz wpisanie i zatwierdzenie pinu do niej. Dzięki temu nie ma konieczności zapraszania go do podejścia do terminala stacjonarnego lub przenoszenia go na kablu do miejsca, w którym stoi klient. Warto jednak podkreślić, że PIN Pady nie zawsze są zintegrowane z terminalami stacjonarnymi.

Kasoterminal, czyli rozwiązanie 2w1

Dość nowym rozwiązaniem są kasoterminale, a więc rozwiązania 2w1. Urządzenia łączą w sobie funkcje terminali płatniczych oraz kas fiskalnych. Dodatkowo mogą one posiadać dodatkowe funkcje pomagające w zarządzaniu stanami magazynowymi, czy dające możliwość przeglądania raportów ze sprzedaży.

Terminale płatnicze – podsumowanie

 1. W terminalu płatniczym klient dokonuje płatności kartą, opaską, zegarkiem lub telefonem, a więc płatności bezgotówkowej.

 2. Z terminala można wydrukować potwierdzenie płatności, a z kasoterminala również rachunek.

 3. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje terminali: terminal stacjonarny, terminal mobilny oraz terminal w formie aplikacji na smartfona. Odpowiedź na pytanie, który terminal płatniczy wybrać, będzie uzależniona głównie od rodzaju prowadzonej działalności.

 4. Mobilne terminale płatnicze będą idealne dla freelancerów, restauracji i barów, czyli wszędzie tam, gdzie proces obsługi klientów odbywa się z dala od kasy fiskalnej. Stacjonarne, tradycyjne terminale płatnicze będą dobrym rozwiązaniem w sklepach i stacjonarnych punktach obsługowych. gdzie klienci podchodzą osobiście do lady lub baru.

 5. Terminale płatnicze zapewniają najwyższe bezpieczeństwo transakcji, niezależnie od wykorzystywanego instrumentu płatniczego.

 6. Obecnie terminale nie służą jedynie do obsługi kart płatniczych. Ich spektrum zastosowań jest znacznie szersze.

 7. Oceniając ranking terminali płatniczych powinieneś zwrócić szczególną uwagę na koszty związane z posiadaniem takiego urządzenia.

Poradniki finansowe - terminale płatnicze

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.
Ikona strzałki