Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Usługa BLIK jest dostępna w aplikacjach mobilnych większości banków. Płatność BLIK-iem to szansa na nieużywanie kart płatniczych oraz nielogowanie się do systemu bankowości internetowej. Transakcje BLIK są bezpieczne i szybko realizowane.

BLIK to nowoczesny, polski system płatności mobilnych. Został zaprojektowany bardzo racjonalnie, jest wygodny, ma szerokie zastosowanie. Wraz z rosnącym zainteresowaniem takimi płatnościami coraz więcej banków w Polsce umożliwia klientom korzystanie z tej postaci płatności.

(fot. ALotOfPeople / YAY Foto)

BLIK - co to jest?

BLIK to polski system płatności mobilnych. Płacenie BLIK sprowadza się do tego, że użytkownik smartfona połączonego z Internetem generuje za pośrednictwem swojej bankowości internetowej specjalny kod. Następnie wprowadza go np. do bankomatu BLIK, terminala w sklepie lub w polu płatności BLIK na stronie internetowej, a na samym końcu wykonuje akceptację danej transakcji w aplikacji mobilnej. Kiedy wiemy już, jak płacić BLIKIEM, musimy jeszcze zdać sobie sprawę, że wygenerowany kod BLIK jest ważny przez ograniczony czas, maksymalnie dwie minuty. Wprowadzenie kodu BLIK powinno więc odbywać się sprawnie.

Sprawdź: Gdzie znaleźć korzystną ofertę darmowego konta internetowego?

Bankomat BLIK – wypłata bez karty

Chociaż płatność BLIK kojarzy się głównie z zakupami w Internecie, jest również świetnym sposobem na wypłacanie gotówki w bankomacie. Cała procedura jest niezwykle prosta i nie tylko nie zabiera zbyt wiele cennego czasu, ale przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo, które jest szczególnie cenne w dobie cyfrowych zagrożeń. Wszystko, co trzeba zrobić, to znaleźć bankomat BLIK, wybrać taką metodę wypłaty środków, w aplikacji wygenerować kod BLIK, przepisać go na klawiaturze urządzenia, a następnie zatwierdzić operację na ekranie smartfona. Nie tylko nie trzeba więc nosić ze sobą karty, ale przy okazji unikamy również ryzyka przechwycenia przez niepowołane osoby jej danych, co mogłoby umożliwić im dostęp do środków. W ten sposób możemy również przekazać fundusze osobie znajdującej się w innym miejscu, np. dziecku lub znajomemu. Wykorzystujące BLIK bankomaty znajdziemy niemal wszędzie, będą także oznaczone jego logiem.

Jak płacić BLIKiem w sklepie?

Procedura wygląda podobnie w przypadku chęci płatności BLIK np. w supermarkecie lub osiedlowym sklepie. Wystarczy poinformować sprzedawcę o wyborze tej opcji, przejść do aplikacji mobilnej, wygenerować kod, wprowadzić go na terminalu, a następnie zatwierdzić transakcję w aplikacji. W tym przypadku również zyskujemy nie tylko czas, ale także poczucie bezpieczeństwa, którego nie jest w stanie zagwarantować korzystanie ze standardowej karty płatniczej.

Przelew na telefon BLIK

Kolejną zaletą systemu płatności BLIK jest możliwość wykonywania przelewów na telefon. W przeciwieństwie do tradycyjnych przelewów środki przesłane na urządzenie mobilne błyskawicznie trafiają na konto adresata, nadawca nie musi z kolei znać jego numeru rachunku bankowego – ten zostaje zastąpiony numerem telefonu, który można wprowadzić bezpośrednio z książki telefonicznej urządzenia. Aby wykonać przelew na telefon, wystarczy przypisać numer do danego rachunku i wykonać przelew bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku.

BLIK - jakie Banki go oferują?

Prawdą jest, że nie wszystkie banki i ich aplikacje mobilne umożliwiają realizowanie klientom płatności mobilnych płatności BLIK. Płacenie BLIKIEM jest jednak możliwe w następujących Bankach:

 • Alior Bank,
 • Bank Zachodni WBK,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • Orange Finanse,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Raiffeisen Polbank.

Gdzie zapłacę BLIKIEM?

Metoda płatności BLIKIEM jest obecnie akceptowana w wielu miejscach. Między innymi w sklepach stacjonarnych i internetowych, w restauracjach, w urzędach, na pocztach. Także na portalu Allegro można wykonywać płatności BLIK. Ważne jest jednak dokładne sprawdzenie, czy na pewno kod BLIK będzie zaakceptowany w miejscu, w którym planujemy z niego korzystać. Należy w tym zakresie szukać odpowiednich oznaczeń.

Ponadto BLIK umożliwia bez karty wypłatę środków z bankomatów oznaczonych znakiem BLIK. BLIK może być również stosowany do wystawiania specjalnych czeków dla innych osób, jak i do przekazywania pieniędzy na telefon.

BLIK - jak korzystać z czeków?

Możliwe jest również generowane specjalnych czeków BLIK. W uproszczeniu jest to ciąg 9 cyfr generowany za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Tej postaci czek może służyć do samodzielnego wykorzystania, można również przekazać go innej osobie. Ta nie musi mieć konta w tym samym banku.

Czy BLIK jest płatny?

Samo korzystanie z płatności BLIK jest bezpłatne. Korzystając z różnych opcji, trzeba mieć jednak świadomość, że w ich cennikach, tabelach opłat i prowizji mogą być przewidziane dodatkowe opłaty np. za korzystanie z bankomatów BLIK innych banków. W takim przypadku prowizja zostanie potrącona tak samo jak w przypadku użycia karty płatniczej.

Czy BLIK jest bezpieczny?

BLIK jest znacznie bezpieczniejszy niż posługiwanie się kartami. Głównym gwarantem bezpieczeństwa tego systemu płatności mobilnych jest to, że:

 • raz wygenerowany kod BLIK jest aktywny maksymalnie 2 minuty,

 • pozyskanie czyjegoś kodu BLIK czy jego zeskanowanie nic nie daje. Przeciwnie jest w przypadku kart, gdzie jej zeskanowanie czy pozyskanie danych (CVV, numer karty) może z łatwością doprowadzić do nadużyć, zrealizowania transakcji na konto danej karty kredytowej,

 • wszelkie transakcje wykonywane za pośrednictwem BLIK na kwoty powyżej 50 PLN wymagają dodatkowej akceptacji numerem PIN, co podnosi bezpieczeństwo realizowanych płatności,

 • użytkownik aplikacji mobilnej związanej z system płatności BLIK może ustawić sobie również limit BLIK, np. w zakresie dopuszczalnej, dziennej kwoty do zrealizowania płatności w ten sposób.

Ponadto dotychczasowa praktyka funkcjonowania BLIK dowodzi braku przestępczości (nowych kategorii nadużyć) w odniesieniu do tej metody płatności. To zdecydowanie przemawia za tym, że korzystanie z BLIK jest bezpieczne.

Metoda płatności BLIKIEM - zalety

Analizowana metoda ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala na szybkie realizowanie bardzo różnych płatności, w różnych miejscach bez konieczności posługiwania się kartami czy logowania w systemie bankowości Internetowej. BLIK jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym niż korzystanie z kart płatniczych. W razie kradzieży karty ryzyko nadużyć jest wysokie. Zeskanowanie kodu BLIK to niczego nie uprawnia, każda transakcja BLIKIEM powyżej 50 PLN wymaga dodatkowej autoryzacji kodem PIN.  W wielu miejscach korzystanie z BLIK jest darmowe, banki nie naliczają opłat za realizowane za jego pośrednictwem transakcje. Rewolucyjnym narzędziem są także przelewy na telefon, umożliwiające błyskawiczne przesyłanie gotówki, wykorzystując w tym celu nie numer rachunku, a numer telefonu adresata. BLIK zapewnia wreszcie, że bez względu na czas realizowania transakcji, środki są księgowane na bieżąco. Plusem jest również to, jak wiele banków dzisiaj przy swoich aplikacjach mobilnych umożliwia realizowanie płatności BLIKIEM. Cały czas obserwuje się kolejne banki przystępujące do tego systemu płatności mobilnych.


Przeczytaj także:

 1. Jak zrobić przelew przez internet?
 2. Jak działa przelew na telefon?

2020-02-21

Karta Revolut: czy to dobra alternatywa dla tradycyjnego banku?

Szybki rozwój usług bankowych sprawia, że do dyspozycji klientów pozostaje wiele nowych rozwiązań. Jednym z nich jest konto i karta Revolut. Czy to jednak dobra alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań?

2020-02-19

Mikrorachunek podatkowy. Jak założyć mikrorachunek?

Jednym z nowych rozwiązań, które powinny zainteresować każdego podatnika, jest wprowadzony od 1 stycznia 2020 roku przez Ministerstwo Finansów mikrorachunek podatkowy. Warto dowiedzieć się, jak z niego korzystać.

2020-02-18

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.

Zastrzeżenie karty i blokada karty: czym się różnią i jak to zrobić?

Karty płatnicze zrewolucjonizowały świat płatności bezgotówkowych. Niestety łatwo je zgubić lub paść ofiarą złodzieja. W takim przypadku należy je jak najszybciej zastrzec lub zablokować.

Rodzaje PITów. Jaki PIT wypełnić?

Rozliczanie PITów to obowiązek, który lubimy odkładać na ostatnią chwilę. Ważne są przy tym nie tylko terminy, ale również formularz, z którego musimy skorzystać.

Chargeback: jak wygląda obciążenie zwrotne?

Płatność kartą oznacza nie tylko dużą wygodę, ale również bezpieczeństwo. Jednym z ważnych aspektów, o którym często zapominamy, jest chargeback, czyli obciążenie zwrotne.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Ikona informacji
poradniki