Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Usługa BLIK jest dostępna w aplikacjach mobilnych większości banków. Płacenie BLIKIEM to szansa na nieużywanie kart płatniczych, nielogowanie się do systemu Bankowości Internetowej. Transakcje BLIK są bezpieczne, szybko realizowane.

BLIK to nowoczesny, polski system płatności mobilnych. Został jednak zaprojektowany bardzo racjonalnie, jest wygodny, ma szerokie zastosowanie. Wraz z rosnącym zainteresowaniem takimi płatnościami, coraz więcej banków w Polsce umożliwia klientom tej postaci płatności.

Przelew BLIK - jak działa? Co to jest i jak zapłacić BLIKiem? (fot. ALotOfPeople / YAY Foto)

BLIK - co to jest?

BLIK to polski system płatności mobilnych. Płacenie BLIKIEM sprowadza się do tego, że użytkownik danego smartfona połączonego z Internetem generuje ze swojej Bankowości Internetowej specjalny kod. Następnie go wprowadza np. do bankomatu z BLIKIEM czy terminala w sklepie, a na samym końcu wykonuje akceptację danej transakcji w aplikacji mobilnej. Kiedy wiadome jest, jak zapłacić BLIKIEM, zasadne jest jeszcze dodać, że wygenerowany kod BLIK jest ważny przez ograniczony okres czasu, maksymalnie dwie minuty. Zatem, wprowadzenie tego kodu powinno odbywać się sprawnie.

Sprawdź: Gdzie znaleźć korzystną ofertę darmowego konta internetowego?

BLIK - jakie Banki go oferują?

Prawdą jest, że nie wszystkie banki i ich aplikacje mobilne umożliwiają realizowanie klientom płatności mobilnych w systemie BLIK. Płacenie BLIKIEM jest jednak możliwe w następujących Bankach:

 • Alior Bank,
 • Bank Zachodni WBK,
 • Bank Millennium,
 • mBank,
 • ING Bank Śląski,
 • PKO Bank Polski,
 • Getin Bank,
 • Orange Finanse,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Credit Agricole,
 • Bank Pekao S.A.,
 • Raiffeisen Polbank.

Gdzie zapłacę BLIKIEM?

Metoda płatności BLIKIEM jest obecnie akceptowana w wielu miejscach. Między innymi w sklepach stacjonarnych i internetowych, w restauracjach, w urzędach, na pocztach. Także na portalu Allegro można płacić za pośrednictwem BLIK. Ważne jest jednak dokładne sprawdzenie miejsca, czy na pewno płatność BLIK będzie tam zaakceptowana. Należy w tym zakresie szukać odpowiednich oznaczeń. Można płacić BLIK w:

 • sklepach tradycyjnych, gdzie widnieje oznaczenie symbolem BLIK, np. na drzwiach, pulpicie koło kasy fiskalnej,
 • sklepach internetowych, gdzie np. na witrynie głównej widnieje oznaczenie symbolem BLIK.

Ponadto BLIK umożliwia bez karty wypłatę środków z bankomatów oznaczonych znakiem BLIK. BLIK może być również stosowany do wystawiania specjalnych czeków dla innych osób, jak i do przekazywania pieniędzy na telefon.

BLIK - jak korzystać? Czy można wypłacać środki z bankomatów dzięki BLIK?

Płacenie BLIKIEM nie jest trudne, co zostało już wcześniej opisane. Można również za jego pośrednictwem dokonywać wypłaty środków z konta. W tym celu należy pierwsze znaleźć bankomaty z BLIKIEM. Następnie wygenerowany kod BLIK wprowadza się w bankomacie, podaje kwotę środków do wypłaty. Na samym końcu transakcję wypłaty określonej sumy pieniędzy należy zaakceptować w aplikacji mobilnej.

Możliwe jest również generowane specjalnych czeków BLIK. W uproszczeniu jest to ciąg 9 cyfr generowany za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku. Tej postaci czek może służyć do samodzielnego wykorzystania, czy przez inną osobę. Ta nie musi mieć konta w tym samym banku.

Czy BLIK jest płatny?

W większości banków dla użytkowników jego aplikacji mobilnej realizowanie transakcji przy użyciu BLIK jest bezpłatne. Niektóre jedynie banki w swoich cennikach, tabelach opłat i prowizji przewidują za niektóre operacje przy użyciu BLIK dodatkowej płatności. Przykładowo najczęściej dodatkowo odpłatna (5,00 PLN) jest wypłata środków z bankomatu innego banku przy użyciu BLIK.

Czy BLIK jest bezpieczny?

BLIK jest znacznie bezpieczniejszy niż posługiwanie się kartami. Głównym gwarantem bezpieczeństwa tego systemu płatności mobilnych jest to, że:

 • raz wygenerowane hasło BLIK jest aktywne maksymalnie 2 minuty,
 • pozyskanie czyjegoś numeru BLIK, zeskanowanie nic nie daje. Przeciwnie jest w przypadku kart, gdzie jej zeskanowanie czy pozyskanie danych (CVV, numer karty) może z łatwością doprowadzić do nadużyć, zrealizowania transakcji na konto danej karty kredytowej,
 • wszelkie transakcje wykonywane za pośrednictwem BLIK na kwoty powyżej 50 PLN wymagają dodatkowej akceptacji numerem PIN, co podnosi bezpieczeństwo realizowanych płatności,
 • użytkownik aplikacji mobilnej związanej z system płatności mobilnych BLIK może ustawić sobie również limit BLIK, np. w zakresie dopuszczalnej, dziennej kwoty do zrealizowania płatności w ten sposób.

Ponadto dotychczasowa praktyka funkcjonowania BLIK dowodzi, że brak przestępczości (nowych kategorii nadużyć) w odniesieniu do tej metody płatności. To zdecydowanie przemawia za tym, że korzystanie z BLIK jest bezpieczne.

Metoda płatności BLIKIEM - zalety

Analizowana metoda ma wiele zalet. Po pierwsze pozwala na szybkie realizowanie bardzo różnych płatności, w różnych miejscach bez konieczności posługiwania się kartami, logowania w systemie Bankowości Internetowej. BLIK jest rozwiązaniem zdecydowanie bezpieczniejszym niż korzystanie z kart płatniczych. W razie kradzieży karty ryzyko nadużyć jest wysokie. Zeskanowanie kodu BLIK to niczego nie uprawnia, każda transakcja BLIKIEM powyżej 50 PLN wymaga dodatkowej autoryzacji kodem PIN.  W wielu miejscach korzystanie z BLIK jest darmowe, banki nie naliczają opłat za realizowane za jego pośrednictwem transakcje. BLIK zapewnia wreszcie, że bez względu na czas realizowania transakcji środki są księgowane na bieżąco. Plusem jest również to, jak wiele banków dzisiaj przy swoich aplikacjach mobilnych umożliwia realizowanie płatności BLIKIEM. Cały czas obserwuje się, że kolejne banki przystępują do tego systemu płatności mobilnych.

Przeczytaj także:

 1. Jak zrobić przelew przez internet?
 2. Jak działa przelew na telefon?
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-17

Konto bankowe dla otrzymujących dochód z zagranicy

Czy możliwe jest otrzymywanie dochodów z zagranicy na rachunek w Polsce? Jakie konto wybrać w takiej sytuacji? Odpowiadamy na pytania.

2019-03-19

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Promocje bankowe - lokaty, karty kredytowe, konta, okazje

Zakładając nowe konto lub wnioskując o kredyt warto poszukać promocji bankowych. Najlepsze promocje pozwalają znacząco obniżyć koszty kredytowania lub skorzystać z konta osobistego na preferencyjnych warunkach. Z kolei promocje lokat umożliwiają dostęp do lepszych stawek oprocentowania.

Konto dla studenta - jakie jest najlepsze konto bankowe dla studenta?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów rachunków bankowych. Jednym z nich jest konto dla studenta, dedykowane najczęściej osobom między 18 a 26 rokiem życia. Czym się charakteryzuje oraz jak wybrać najlepsze? Podpowiadamy.

Darmowe przelewy zagraniczne i natychmiastowe

Większość banków oferuje darmowe przelewy, jeśli zlecamy je samodzielnie za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej. Takie transfery ograniczone są jednak do terenu Polski i trafiają do odbiorcy z pewnym opóźnieniem. Darmowe przelewy natychmiastowe i zagraniczne znajdziemy tylko w niektórych instytucjach.

Numer konta bankowego - gdzie jest, ile ma cyfr?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr, które zapisywane są według pewnego schematu. Możemy z nich odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony oraz sprawdzić, czy konto bankowe, na które chcemy przelać pieniądze, jest prawidłowe.

Ikona informacji
poradniki