Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Karty kredytowe i debetowe służą nie tylko do transakcji bezgotówkowych w tradycyjnych sklepach. Umożliwiają również płatności online. Aby były bezpieczne, warto pomyśleć o zabezpieczeniu 3d secure.

E-zakupy stały się jednym z elementów naszej codzienności. Dzięki nim zyskujemy dostęp do milionów towarów i usług. Rynek bez wątpienia zrewolucjonizowały szybkie płatności. Sprzedawca w mgnieniu oka otrzymuje od kupującego należne środki. Nie musi przy tym ograniczać się do jednej metody. Obok szybkich przelewów wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się także karty kredytowe lub debetowe. Te, choć kojarzą się głównie z płatnościami bezgotówkowymi w terminalach płatniczych, są także znakomitym sposobem na regulowanie płatności online. Nie tylko umożliwiają ekspresowe przekazanie środków, ale dają również dodatkowe zabezpieczenia i benefity, których na próżno szukać w innych modelach regulowania zobowiązań. Jednocześnie jednak powierzanie danych karty osobom trzecim wiąże się z pewnym ryzykiem, które warto ograniczyć, stosując zaawansowane metody zabezpieczeń, takie jak 3d secure. To łatwy i szybki sposób na zapewnienie bezpieczeństwa naszym środkom bez zbędnych formalności i utrudnień.

3d secure: bezpiecznie transakcje kartą online (fot. Teerasak Ladnongkhun / Shutterstock)

Płatność kartą i 3d secure: dobrana para

Zalet płacenia kartą za e-zakupy jest naprawdę sporo. Osoby, które podchodzą do tego narzędzia z rezerwą, powinny je poznać oraz dowiedzieć się, w jaki sposób sprawić, aby zminimalizować ryzyko związane z transakcjami tego typu. Lista plusów jest długa:

  • Szybka transakcja: środki zostaną pobrane z karty błyskawicznie i od razu trafią na konto sprzedawcy. Dzięki temu e-zakupy przebiegają szybko i sprawnie, a my nie musimy czekać na realizację przelewu, która potrafi rozciągnąć się na następny dzień roboczy i często wymaga ręcznego zatwierdzenia przez pracownika sklepu.
  • Intuicyjny system: płatność kartą jest również bardzo prosta. Aby z niej skorzystać, wystarczy podać w odpowiednim okienku dane widniejące na karcie kredytowej lub debetowej. Nie potrzeba żadnych dodatkowych czynności.
  • Ochrona kupującego: jedną z największych zalet płatności kartą w sieci jest możliwość skorzystania z procedury chargeback, czyli obciążenia zwrotnego. W takim przypadku, jeżeli transakcja nie przebiegnie po naszej myśli, a więc np. zostaniemy oszukani albo towar nie spełni naszych oczekiwań, możemy całą sprawę przekazać emitentowi karty, a ten zajmie się dochodzeniem, która strona sporu ma rację. Jeżeli uzna, że przysługuje nam zwrot środków, otrzymamy go bez zbędnych formalności.
  • Dodatkowe premie: użytkownicy kart kredytowych bardzo często są adresatami atrakcyjnych promocji bankowych, umożliwiających m.in. otrzymywanie zwrotów lub specjalnych nagród w zamian za dokonywanie płatności przy użyciu plastiku. Może więc się okazać, że otrzymamy więcej, niż spodziewaliśmy się, przystępując do e-zakupów.

Wszystkie plusy w opinii wielu osób przyćmiewa jednak wada, jaką jest ryzyko związane z powierzeniem danych karty obcemu podmiotowi. To możemy jednak wyeliminować, korzystając z zabezpieczenia w postaci usługi 3d secure.

Jak wygląda płatność kartą w sieci?

Bezpieczeństwo naszych danych to podstawowa kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę nie tylko kupując online, ale również posługując się kartą w codziennym życiu. Dane zawarte na karcie to potężna broń, która może dać przepustkę do łatwych zakupów. Jeżeli trafią w niepowołane ręce, może mieć to katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo naszych funduszy. To z tego powodu zabezpieczenie 3d secure jest tak ważnym elementem, ograniczającym to ryzyko.

Aby bez przeszkód regulować płatności w sieci, wystarczy podać podstawowe informacje, widniejące na awersie oraz rewersie karty, a więc: numer karty kredytowej lub debetowej, imię i nazwisko posiadacza, datę wygaśnięcia oraz kod CVV/CVC. Dysponując kompletem danych, zasadniczo możemy przystępować do zakupów. Ryzyko wiąże się nie tylko z przechwyceniem ich z baz danych podmiotów, którym zostały udostępnione, ale również np. z kradzieżą plastiku lub uzyskaniem informacji przez osoby trzeci w wyniku nieuwagi właściciela. 3d secure wymiernie ograniczy możliwość dokonywania oszustw w ten sposób.

Czym jest 3d secure?

Zabezpieczenie 3d secure to dodatkowa metoda weryfikacyjna, która jest wymagana do dokonania płatności kartą kredytową lub debetową bez jej fizycznego użycia. Co ważne – można z niej skorzystać na platformach oznaczonych MasterCard SecureCode lub Verified by Visa, jeżeli sklep internetowy nie dysponuje takim zabezpieczeniem, nie będzie to więc możliwe. Po włączeniu tej opcji bank zastosuje dodatkowe uwierzytelnienie. Jego forma zależeć będzie natomiast od szczegółowej oferty. Najczęściej jest to kod 3d secure wysyłany sms-em. Po otrzymaniu zestawu znaków należy wprowadzić je w oknie przeglądarki. Usługa 3d secure może również wykorzystywać logowanie i autoryzację kodem PIN w aplikacji mobilnej, token albo kartę kodów jednorazowych.

Zabezpieczenie 3d secure: nie zawsze jest włączone

Warto pamiętać o tym, że choć 3d secure jest powszechnym standardem, może okazać się, że opcja ta nie będzie domyślnie włączona w ustawieniach płatności. Warto więc upewnić się przed rozpoczęciem korzystania z plastiku, czy możemy jej użyć. Podczas płatności kartą 3d secure okaże się sporym wsparciem, chroniącym nasze interesy. Jednocześnie większość instytucji umożliwia łatwe i intuicyjne włączenie tej opcji z poziomu bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. Wybierając sklep, z którego oferty chcemy skorzystać, warto także sprawdzić, czy oferuje dodatkowe zabezpieczenie w tej formie, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy w stanie określić danych sprzedawcy lub wzbudza nasze wątpliwości.

Większe bezpieczeństwo dzięki aplikacjom

Aby zminimalizować ryzyko posłużenia się naszymi danymi, warto również rozważyć korzystanie z systemów takich jak Google Pay czy Apple Pay. Okażą się znakomitym wsparciem nie tylko podczas zakupów online, ale również w trakcie płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych. Oprócz tego obok usługi 3d secure możemy również rozważyć korzystanie z kart prepaid, niepowiązanych z naszym rachunkiem, lub np. Paysafecard, która pozwala na praktycznie anonimowe dokonywanie transakcji w sieci, bez ryzyka przechwycenia przez kogokolwiek poufnych informacji.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-09-22

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

2020-09-10

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

2020-09-03

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Ekstraklasa w tv na żywo: gdzie oglądać mecze Ekstraklasy w tv?

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy przyciągają na stadiony i przed telewizory fanów futbolu z całego kraju. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć mecze ekstraklasy w TV.

Kredyt bez prowizji. Czy zawsze będzie korzystny?

Klientom banków zależy przede wszystkim na uzyskaniu jak najtańszych zobowiązań. Bardzo dużą popularnością cieszą się więc kredyty bez prowizji. Nie zawsze oznacza to jednak realne oszczędności.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.