SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Czym jest usługa 3D secure? Jak wykonać płatność kartą 3D secure?
   Aktualizacja:

Czym jest usługa 3D secure? Jak wykonać płatność kartą 3D secure?

Karty kredytowe i debetowe można z powodzeniem wykorzystać do dokonywania transakcji online. To wyjątkowo proste, jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne jest autoryzowanie płatności. Popularną metodą zabezpieczenia jest usługa 3D secure. Na czym ona jednak polega? Jak włączyć 3D secure i przeprowadzić bezpieczną płatność w sieci?

Czym jest usługa 3D secure? Jak wykonać płatność kartą 3D secure?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Płatności kartą w Internecie to komfortowe rozwiązanie, np. przy opłacaniu subskrypcji. Wystarczy tylko podać wymagane dane, by transakcja została przeprowadzona w czasie rzeczywistym. Priorytetem jest jednak to, by płatność była bezpieczna. Właśnie dlatego wprowadzono mechanizm pt. płatność kartą 3D secure.

Czym jest 3D secure?

3D secure to zabezpieczenie wykorzystywane podczas dokonywania płatności online kartą. To narzędzie pozwala zweryfikować tożsamość i chroni przed nieautoryzowanym użyciem środków z karty kredytowej, debetowej, obciążeniowej lub przedpłaconej.

To dodatkowe zabezpieczenie płatności kartami jest dostępne w niektórych sklepach internetowych. Takowe są oznaczone jako MasterCard SecureCode (alternatywnie MasterCard ID Check) lub Verified by Visa (alternatywnie Visa Secure).  Zabezpieczenie 3D secure może przyjąć formę:

  • Kodu SMS;

  • Mobilnej autoryzacji w aplikacji;

  • Użycia tokenów lub karty kodów.

Najczęściej używa się jednorazowego kodu SMS przesyłanego na numer telefonu podany w banku lub uwierzytelnienia w aplikacji mobilnej.

3D secure — jak włączyć dodatkowe zabezpieczenie?

Polskie banki powszechnie oferują usługi 3D secure. Ten mechanizm bezpieczeństwa jest dostępny między innymi w mBanku, Velo Banku, INB Banku Śląskim, Credit Agricole, PKO BP, Santader Bank Polska oraz niektórych bankach spółdzielczych. 3D secure jest dostępne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firmowych.

To, czy mechanizm 3D secure jest odblokowany, można zweryfikować przez bankowość internetową lub aplikację mobilną. Na ogół ze względów bezpieczeństwa nie można jednak aktywować i dezaktywować usługi 3D secure z poziomu bankowości elektronicznej. W tym celu należy zadzwonić na bezpłatną infolinię banku. Z pracownikiem banku należy się skontaktować także wtedy, gdy cokolwiek związanego z bezpieczeństwem płatności wzbudza podejrzenia.

Jak dokonać płatności kartą online z użycie 3D secure?

Przeprowadzenie płatności kartą z mechanizmem 3D jest proste. Trzeba tylko:

  1. Po przygotowaniu koszyka zakupowego przechodzi się do dokonania płatności i wybiera np. kartę kredytową.

  2. W tym momencie trzeba podać dane karty płatniczej. Obejmuje to imię i nazwisko, kod CVC/CVV oraz datę ważności i numer karty.

  3. Na końcu trzeba podać kod 3D secure, by móc zrealizować płatność internetową.

Wiadomość SMS ukazuje nie tylko sam kod weryfikacyjny 3D secure. Wyświetlane są też inne parametry płatności kartą online. Dotyczy to zwłaszcza nazwy banku oraz wartości transakcji.

Reklama

Po co wprowadzono zabezpieczenie 3D secure?

Wykonanie płatności online przez karty debetowe, kredytowe i inne jest wygodne. Wystarczy tylko podać dane znajdujące się na awersie i odwrocie karty. Czasem serwis internetowy prosi jeszcze o podanie adresu posiadacza karty. Mowa wtedy o adresie rozliczeniowym. W dużo rzadszych przypadkach pojawia się jeszcze pytanie weryfikacyjne. 

Wymagana jest 100% poprawność danych, by sfinalizowanie transakcji w sklepie internetowym stało się możliwe. Zakres wymaganych danych jest szeroki, przez co ryzyko wykonania transakcji przez osobę trzecią jest niskie. 

Jednakże przestępcy i cyberprzestępcy posługują się różnymi technikami, by zdobyć dane z kart płatniczych. Jeśli im się to uda, to mogą dokonywać płatności online z cudzej karty płatniczej. 3D secure, czyli darmowe zabezpieczenie płatności kartą stanowi zaś dodatkowe zabezpieczenie. Ten mechanizm znacząco zwiększa bezpieczeństwo środków finansowych.

Skąd nazwa 3D secure?

Sama nazwa dodatkowej weryfikacji 3D secure może być nieco myląca. Termin ten ustalono ze względu na udział trzech domen zaangażowanych do potwierdzenia płatności:

  • Domena odbiorcy płatności, np. sklepu internetowego;

  • Domena wydawcy karty, czyli banku kupującego;

  • Domena rozliczenia płatności.

Dodatkowe potwierdzenie transakcji 3D secure ewoluuje. Obecnie standardem jest wersja o nazwie 3D secure authentication 2.0.

Czy warto uruchamiać 3D secure?

Podczas dokonywania przelewu internetowego z konta, trzeba posłużyć się jedną ze wskazanych metod potwierdzania transakcji. Jeśli np. chce się opłacić rachunki z konta osobistego, to trzeba podać przykładowo kod SMS.

3D secure jest praktycznie tym samym mechanizmem dodatkowej autoryzacji stosowanym, gdy płaci się kartą w Internecie. Warto korzystać z usługi 3D secure, gdy tylko jest to możliwe. To prosta procedura, która znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa finansowego.

Sprawdź również: Jak płacić kartą przez Internet?

Bezpieczna bankowość

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki