Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Karty kredytowe i debetowe służą nie tylko do transakcji bezgotówkowych w tradycyjnych sklepach. Umożliwiają również płatności online. Aby były bezpieczne, warto pomyśleć o zabezpieczeniu 3d secure.

E-zakupy stały się jednym z elementów naszej codzienności. Dzięki nim zyskujemy dostęp do milionów towarów i usług. Rynek bez wątpienia zrewolucjonizowały szybkie płatności. Sprzedawca w mgnieniu oka otrzymuje od kupującego należne środki. Nie musi przy tym ograniczać się do jednej metody. Obok szybkich przelewów wciąż bardzo dużą popularnością cieszą się także karty kredytowe lub debetowe. Te, choć kojarzą się głównie z płatnościami bezgotówkowymi w terminalach płatniczych, są także znakomitym sposobem na regulowanie płatności online. Nie tylko umożliwiają ekspresowe przekazanie środków, ale dają również dodatkowe zabezpieczenia i benefity, których na próżno szukać w innych modelach regulowania zobowiązań. Jednocześnie jednak powierzanie danych karty osobom trzecim wiąże się z pewnym ryzykiem, które warto ograniczyć, stosując zaawansowane metody zabezpieczeń, takie jak 3d secure. To łatwy i szybki sposób na zapewnienie bezpieczeństwa naszym środkom bez zbędnych formalności i utrudnień.

3d secure: bezpiecznie transakcje kartą online (fot. Teerasak Ladnongkhun / Shutterstock)

Płatność kartą i 3d secure: dobrana para

Zalet płacenia kartą za e-zakupy jest naprawdę sporo. Osoby, które podchodzą do tego narzędzia z rezerwą, powinny je poznać oraz dowiedzieć się, w jaki sposób sprawić, aby zminimalizować ryzyko związane z transakcjami tego typu. Lista plusów jest długa:

  • Szybka transakcja: środki zostaną pobrane z karty błyskawicznie i od razu trafią na konto sprzedawcy. Dzięki temu e-zakupy przebiegają szybko i sprawnie, a my nie musimy czekać na realizację przelewu, która potrafi rozciągnąć się na następny dzień roboczy i często wymaga ręcznego zatwierdzenia przez pracownika sklepu.
  • Intuicyjny system: płatność kartą jest również bardzo prosta. Aby z niej skorzystać, wystarczy podać w odpowiednim okienku dane widniejące na karcie kredytowej lub debetowej. Nie potrzeba żadnych dodatkowych czynności.
  • Ochrona kupującego: jedną z największych zalet płatności kartą w sieci jest możliwość skorzystania z procedury chargeback, czyli obciążenia zwrotnego. W takim przypadku, jeżeli transakcja nie przebiegnie po naszej myśli, a więc np. zostaniemy oszukani albo towar nie spełni naszych oczekiwań, możemy całą sprawę przekazać emitentowi karty, a ten zajmie się dochodzeniem, która strona sporu ma rację. Jeżeli uzna, że przysługuje nam zwrot środków, otrzymamy go bez zbędnych formalności.
  • Dodatkowe premie: użytkownicy kart kredytowych bardzo często są adresatami atrakcyjnych promocji bankowych, umożliwiających m.in. otrzymywanie zwrotów lub specjalnych nagród w zamian za dokonywanie płatności przy użyciu plastiku. Może więc się okazać, że otrzymamy więcej, niż spodziewaliśmy się, przystępując do e-zakupów.

Wszystkie plusy w opinii wielu osób przyćmiewa jednak wada, jaką jest ryzyko związane z powierzeniem danych karty obcemu podmiotowi. To możemy jednak wyeliminować, korzystając z zabezpieczenia w postaci usługi 3d secure.

Jak wygląda płatność kartą w sieci?

Bezpieczeństwo naszych danych to podstawowa kwestia, na którą powinniśmy zwracać uwagę nie tylko kupując online, ale również posługując się kartą w codziennym życiu. Dane zawarte na karcie to potężna broń, która może dać przepustkę do łatwych zakupów. Jeżeli trafią w niepowołane ręce, może mieć to katastrofalny wpływ na bezpieczeństwo naszych funduszy. To z tego powodu zabezpieczenie 3d secure jest tak ważnym elementem, ograniczającym to ryzyko.

Aby bez przeszkód regulować płatności w sieci, wystarczy podać podstawowe informacje, widniejące na awersie oraz rewersie karty, a więc: numer karty kredytowej lub debetowej, imię i nazwisko posiadacza, datę wygaśnięcia oraz kod CVV/CVC. Dysponując kompletem danych, zasadniczo możemy przystępować do zakupów. Ryzyko wiąże się nie tylko z przechwyceniem ich z baz danych podmiotów, którym zostały udostępnione, ale również np. z kradzieżą plastiku lub uzyskaniem informacji przez osoby trzeci w wyniku nieuwagi właściciela. 3d secure wymiernie ograniczy możliwość dokonywania oszustw w ten sposób.

Czym jest 3d secure?

Zabezpieczenie 3d secure to dodatkowa metoda weryfikacyjna, która jest wymagana do dokonania płatności kartą kredytową lub debetową bez jej fizycznego użycia. Co ważne – można z niej skorzystać na platformach oznaczonych MasterCard SecureCode lub Verified by Visa, jeżeli sklep internetowy nie dysponuje takim zabezpieczeniem, nie będzie to więc możliwe. Po włączeniu tej opcji bank zastosuje dodatkowe uwierzytelnienie. Jego forma zależeć będzie natomiast od szczegółowej oferty. Najczęściej jest to kod 3d secure wysyłany sms-em. Po otrzymaniu zestawu znaków należy wprowadzić je w oknie przeglądarki. Usługa 3d secure może również wykorzystywać logowanie i autoryzację kodem PIN w aplikacji mobilnej, token albo kartę kodów jednorazowych.

Zabezpieczenie 3d secure: nie zawsze jest włączone

Warto pamiętać o tym, że choć 3d secure jest powszechnym standardem, może okazać się, że opcja ta nie będzie domyślnie włączona w ustawieniach płatności. Warto więc upewnić się przed rozpoczęciem korzystania z plastiku, czy możemy jej użyć. Podczas płatności kartą 3d secure okaże się sporym wsparciem, chroniącym nasze interesy. Jednocześnie większość instytucji umożliwia łatwe i intuicyjne włączenie tej opcji z poziomu bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. Wybierając sklep, z którego oferty chcemy skorzystać, warto także sprawdzić, czy oferuje dodatkowe zabezpieczenie w tej formie, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy w stanie określić danych sprzedawcy lub wzbudza nasze wątpliwości.

Większe bezpieczeństwo dzięki aplikacjom

Aby zminimalizować ryzyko posłużenia się naszymi danymi, warto również rozważyć korzystanie z systemów takich jak Google Pay czy Apple Pay. Okażą się znakomitym wsparciem nie tylko podczas zakupów online, ale również w trakcie płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych. Oprócz tego obok usługi 3d secure możemy również rozważyć korzystanie z kart prepaid, niepowiązanych z naszym rachunkiem, lub np. Paysafecard, która pozwala na praktycznie anonimowe dokonywanie transakcji w sieci, bez ryzyka przechwycenia przez kogokolwiek poufnych informacji.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-05-22

Ile kosztuje wesele? Orientacyjne koszty wesela

Ślub to bezsprzecznie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Musi mieć więc także odpowiednią oprawę. Przed rozpoczęciem przygotowań warto poznać koszty wesela.

2020-05-22

Lombard: jak działa? Co można zastawić w lombardzie?

Istnieje wiele sposobów na pozyskanie dodatkowej gotówki. Jednym z nich jest skorzystanie z usług lombardu. Jak działają takie miejsce i co można w nich zastawić? Warto się o tym przekonać, aby ocenić opłacalność takiego zabiegu.

2020-05-21

Udane wakacje w Polsce. Gdzie wybrać się na wczasy w Polsce?

Chociaż często nie doceniamy tego, co mamy na wyciągnięcie ręki, wakacje w Polsce mogą być naprawdę udane. Warto poznać ciekawe miejsca i atrakcje, które zapewnią odpowiedni wypoczynek.

Spirala zadłużenia – czym jest? Jak się z niej wydostać?

Piętrzące się zadłużenie stanowi poważne zagrożenie dla domowego budżetu. Kiedy kolejne kredyty i pożyczki przeznaczane są na spłatę poprzednich, mamy do czynienia ze spiralą zadłużenia.

Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać?

Podjęcie studiów wiąże się z dużymi kosztami. Osoby, które nie posiadają odpowiednich dochodów, mają możliwość skorzystać z kredytu studenckiego.

Szybki kredyt - gdzie wziąć szybko kredyt? Warunki, korzyści

Do walki o klienta szukającego szybkiej gotówki dołączyły także banki, oferując szybki kredyt. Formalności w przypadku takiego kredytowania obcięte są do minimum, a czas oczekiwania na zaakceptowanie wniosku wcale nie musi być dłuższy niż przy tzw. kredytach chwilówkach.

Koszt rejestracji samochodu. Ile kosztuje przerejestrowanie auta?

Zakup wymarzonego pojazdu to jeszcze nie wszystko. Na szczęśliwego nabywcę czeka sporo wydatków i formalności. Jednym z nich jest rejestracja samochodu. Koszt może być całkiem duży, zależy jednak od kilku czynników.

Ikona informacji
poradniki