Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Karty zbliżeniowe zmieniły sposób, w jaki regulujemy płatności. Jest to możliwe dzięki technologiom MasterCard PayPass i Visa payWave. Warto dowiedzieć się, jak płacić kartą zbliżeniową w bezpieczny sposób oraz jak wygląda cała procedura.

Kiedyś płatność kartą wiązała się z wprowadzeniem jej do czytnika i wstukania w każdym przypadku kodu PIN. Dzisiaj coraz częściej zapominamy o takiej konieczności: karty zbliżeniowe są obecne na naszym rynku od 2007 roku, a jak wynika z danych NBP, obecnie posiadamy 43,1 mln różnego typu kart płatniczych, 86,4% z nich (a więc 37,3 mln) to karty zbliżeniowe. Ta liczba będzie jeszcze większa i wyniesie 41,2 mln, jeśli doliczymy do tego urządzenia takie jak stickery czy minikarty, pozwalające na dokonywanie płatności w taki sam sposób. Zakupy stały się jeszcze łatwiejsze w związku z podniesieniem do 100 zł limitu płatności niewymagających podawania kodu PIN: umożliwia to zarówno technologia PayPass, jak i payWave, w którą wyposażone są nasze karty.

(Shutterstock)

Jak płacimy kartą zbliżeniową? Garść statystyk

O popularności kart zbliżeniowych najlepiej świadczy sposób, w jaki z nich korzystamy. Zgodnie z danymi NBP tylko w pierwszym kwartale 2020 roku przy pomocy różnego typu kart płatniczych dokonano aż 1,579 mld transakcji. 91,1% wszystkich płatności bezgotówkowych (1,269 mld transakcji) dokonano przy pomocy karty zbliżeniowej. Ich łączna wartość wyniosła 66,6 mld zł i stanowi 84,1% sumy wszystkich transakcji. Średnia kwota pojedynczej transakcji to natomiast 55 zł. Jak widać, korzystanie z technologii MasterCard PayPass i Visa payWave stało się po prostu elementem naszej codzienności, z którego bardzo chętnie korzystamy. Nic w tym dziwnego: pozawala nie tylko na zaoszczędzenie czasu, ale również zachowanie wyższego bezpieczeństwa.

PayPass: czym jest?

Karty zbliżeniowe umożliwiają dokonywanie płatności bez potrzeby wprowadzania ich do czytnika dzięki odpowiedniej technologii. Plastiki oznaczone logiem MasterCard oraz Maestro wykorzystują PayPass. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to karty debetowe, kredytowe, czy np. karty prepaid. Klienci na szerszą skalę mogli po raz pierwszy skorzystać z systemu w 2005 roku, po dwóch latach – w grudniu 2007 roku – kartę MasterCard Paypass wydano po raz pierwszy w Polsce w banku BZ WBK. Obecnie jest to standard towarzyszący niemal wszystkim wydawanym kartom z logiem MasterCard. Samo korzystanie z PayPass jest natomiast bardzo proste i nie wymaga podejmowania dodatkowych aktywności od użytkownika: przed skorzystaniem po raz pierwszy z płatności zbliżeniowej należy jednak aktywować kartę, dokonując transakcji potwierdzonej kodem PIN.

Visa payWave: karty zbliżeniowe Visa

Historia Visa payWave sięga 2004 roku, a na rynkach europejskich ta karta zbliżeniowa zadebiutowała rok później. Jako pierwsi w Polsce mogli z niej skorzystać również klienci BZ WBK. PayWave zaczął oczywiście błyskawicznie zdobywać popularność, podobnie do nowego modelu płatności, i obecnie jest standardem, do którego dostęp otrzymamy, tworząc konto osobiste i otrzymując do niego kartę płatniczą z charakterystycznym logiem Visa. Wykorzystana technologia gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych i możliwość korzystania z terminali umożliwiających płatności zbliżeniowe na niemal całym świecie.

Karta zbliżeniowa: limit dzienny i płatność bez PIN

Ważną informacją dla osób zainteresowanych płatnością przy pomocy kart zbliżeniowych jest podniesienie limitu transakcji niewymagających autoryzacji przy pomocy kodu PIN. Od marca 2020 roku wynosi on 100 zł – wcześniej było to natomiast 50 zł. Nie oznacza to jednak, że nie zostaniemy poproszeni o autoryzowanie transakcji: w przypadku kart zbliżeniowych limit dzienny zazwyczaj uzależniony jest od liczby płatności dokonywanych każdego dnia – po 3-5 transakcjach konieczne stanie się wprowadzenie PIN-u. Zależy to przy tym od polityki konkretnego banku oraz indywidualnych ustawień, często można zmienić to także bezpośrednio w bankowości internetowej czy ustawieniach karty.

Jak płacić kartą zbliżeniowo? To bardzo proste

Olbrzymia popularność kart zbliżeniowych nie bierze się znikąd. Wynika przede wszystkim z bardzo prostego sposobu korzystania z nich. Aby zapłacić, wystarczy posiadać plastik wyposażony w technologię PayPass lub payWave i:

  • Poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z płatności zbliżeniowej.
  • Po pojawieniu się na czytniku kwoty zakupu przyłożyć do niego kartę na odległość kilku centymetrów.
  • Poczekać na charakterystyczny dźwięk i zaświecenie się zielonych diod.
  • Wprowadzić kod PIN, jeżeli płatność opiewa na kwotę wyższą niż 100 PLN.

Złą praktyką części klientów jest przystawianie do czytnika nie wybranej karty zbliżeniowej, lecz całego portfela: w takim przypadku transakcja może nie dojść do skutku, istnieje także możliwość, że środki zostaną pobrane z innej karty.

Płatności mobilne: alternatywna dla kart zbliżeniowych

Dzięki technologii możemy również dokonywać zbliżeniowych transakcji przy pomocy urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy smartwatche. Warto dowiedzieć się, jak płacić zbliżeniowo w ten sposób. Będzie to równie proste, a przy tym wymiernie wpłynie na kwestie bezpieczeństwa i wygody – nie trzeba nosić ze sobą plastikowych wersji kart, a wszystko, co potrzebne, to urządzenie wyposażone w moduł NFC. W tym celu możemy skorzystać także z elektronicznych portfeli, pozwalających na korzystanie z wielu różnych kart debetowych, kredytowych czy prepaid. Do dyspozycji użytkowników urządzeń z systemem Android pozostaje m.in. Google Pay, właściciele sprzętu firmy Apple mogą korzystać z potencjału Apple Pay.

Sponsorowane
Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

PIT-11 - czym jest i jak go rozliczyć? PIT-11 dla pracownika

PIT-11, czyli informacja o dochodach podatnika, to ważny dokument wystawiany przez płatnika, który w odpowiednich terminach powinien trafić zarówno do podatnika, jak i odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto dowiedzieć się, co zawiera, jak go sporządzić i wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Do kiedy PIT? Termin składania PIT

Rozliczenie PIT to jeden z najważniejszych obowiązków każdego podatnika otrzymującego podlegający opodatkowaniu dochód. Aby uniknąć problemów w kontakcie z urzędem skarbowym, należy dowiedzieć się, do kiedy złożyć PIT za 2020 rok i opłacić podatek dochodowy.

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Kwota wolna od podatku. Jak zastosować kwotę zmniejszającą podatek?

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych to obowiązek każdej osoby, która osiągnęła podlegające opodatkowaniu dochody. Warto dowiedzieć się, czym jest i jak zastosować kwotę wolną od podatku.