Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Spis treści

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

Karty płatnicze stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki nim doskonale potrafimy poradzić sobie bez gotówki nie tylko w kraju, ale również za granicą. Pozwalają również na znacznie łatwiejsze dokonywanie zakupów w sieci, rezerwowanie lotów czy hoteli, gwarantując przy tym zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa i dostęp do wielu programów. Na naszym rynku możemy wybierać najczęściej pomiędzy kartami dwóch organizacji. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika to, czy wybierze kartę Mastercard, czy Visa, jest zazwyczaj kwestią drugorzędną. Takie podejście to jednak spory błąd. Może wiązać się nie tylko z brakiem dostępu do ciekawych ofert programów promocyjnych i lojalnościowych, ale również z dodatkowymi kosztami podczas zakupów za granicą. Warto więc przyjrzeć się zasadom ich rozliczania i dokonać świadomej decyzji.

Mastercard czy Visa? Wiele podobieństw

Pierwszą różnicą, najbardziej rzucającą się w oczy, jest oczywiście logo widniejące na karcie. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie błyskawicznie określić, z kartą płatniczą jakiej organizacji mamy do czynienia. Mastercard i Visa to dwa najbardziej popularne na całym świecie podmioty, które dominują również na naszym rynku. Według danych NBP w naszych portfelach znajduje się 42,9 mln kart, z czego 52,1% jest oznaczonych logiem Visa, a 47,2% charakterystycznymi dwoma okręgami. Pozostałe 0,7% należy natomiast do kategorii inne, w której mieszczą się np. plastiki American Express czy Diners Club. Lista podobieństw łączących karty Mastercard i Visa jest całkiem długa:

  • Płatności bezgotówkowe: oczywiście czy karty Mastercard, czy Visa przede wszystkim umożliwiają dokonywanie płatności bezgotówkowych. Dzięki nim bez przeszkód zapłacimy za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
  • Wypłata gotówki z bankomatu i wplata we wpłatomacie: przy pomocy obu plastików wypłacimy również pieniądze za pośrednictwem bankomatu lub wpłacimy je na konto dzięki wpłatomatowi.
  • Płatności zbliżeniowe: oczywiście czy Mastercard, czy Visa umożliwiają użytkownikom swoich plastików dokonywanie płatności zbliżeniowych bez umieszczania karty w terminalu. Jeżeli kwota transakcji będzie niższa od 100 PLN zbędne będzie do tego podanie kodu PIN.
  • Bezpieczne zakupy w internecie: obie organizacje pozwalają również na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń podczas zakupów online. Jednym z nich jest 3d secure, czyli autoryzacja transakcji np. poprzez kod sms.
  • Płatności mobilne: posiadając czy to kartę Mastercard, czy Visa, będziemy mieli możliwość korzystania z płatności za pomocą smartfona czy smartwatcha. Jeżeli pozwoli na to nasz bank, możliwe stanie się korzystanie z systemów takich jak Google Pay czy Apple Pay.
  • Obciążenie zwrotne: w obu przypadkach będziemy mogli również skorzystać z procedury chargeback, jeżeli uznamy, że towar nie był zgodny z umową albo padliśmy ofiarą kradzieży czy oszustwa. Choć procedury mogą się nieznacznie od siebie różnić, generalnie cała sprawa będzie przebiegać w podobny sposób.
  • Specjalne programy: Mastercard czy Visa przygotowały dla klientów specjalne programy. W ramach Visa Oferty i Mastercard Bezcenne Chwile można korzystać z wielu atrakcyjnych zniżek i benefitów.

Szukasz dodatkowych środków? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 5000 zł

Nie tylko karta debetowa

W ofercie Mastercard czy Visa znajdziemy różne plastiki. Zdecydowana większość kart na naszym rynku to karty debetowe. Według danych NBP to aż 80,2%, czyli 34,4 mln sztuk. Sporo jest jednak również kart kredytowych obu organizacji: 5,8 mln egzemplarzy to 13,5% wszystkich plastików. 37,1 mln z ogółu umożliwia natomiast płatności zbliżeniowe. Na tym jednak opcje wcale się nie kończą. W naszych portfelach znajduje się ponadto 2,5 mln kart przedpłaconych. Te stają się dobrym sposobem na prezent, wsparcie najmłodszych użytkowników albo sposób na sprawne zarządzanie finansami w firmach. I Visa, i Mastercard posiadają w swojej ofercie wszystkie typy plastików. Oferują przy tym wiele różnorodnych rozwiązań ułatwiających codzienne życie oraz świadome wydawanie środków. Wiele zależy przy tym od propozycji konkretnego banku i przygotowanych przez niego rozwiązań.

Mastercard a Visa za granicą

Spore różnice pomiędzy kartami Mastercard a Visa dostrzegamy w przypadku transakcji wykonywanych za granicą. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są rozliczane w nieco inny sposób, co przekłada się na ostateczne koszty. Generalna zależność prezentuje się następująco:

  • Mastercard: walutą rozliczeniową jest najczęściej euro lub dolar. Oznacza to, że płacąc w lokalnej walucie kwota transakcji zostanie najpierw przeliczona na euro według kursu Mastercard, a następnie na złote według kursu banku (co wiąże się z dodatkową prowizją). W związku z tym najczęściej będziemy mieć do czynienia z dwuetapowym przewalutowaniem.
  • Visa: w przypadku karty Visa walutą rozliczeniową jest PLN, w związku z czym transakcja ulegnie jednokrotnemu przewalutowaniu.

Mastercard: przewalutowanie

Wiele w zakresie płatności w innych walutach zależy od polityki konkretnego banku, a nawet wybranej oferty czy produktu, z którego korzystamy. Często instytucje proponują przeliczenie z najpopularniejszych walut, a więc euro, dolara czy funta, bezpośrednio według kursu NBP lub kursu Mastercard. W niektórych przypadkach prowizja jest pobierana np. wyłącznie na kartach kredytowych, jednak nie debetowych. Duże znaczenie ma przy tym sam plastik oraz waluta, w której dokonywana jest transakcja. Oczywiście sposobem na oszczędności jest konto walutowe.

Visa Checkout i Masterpass: wygodny wirtualny portfel

Jedną z ciekawych usług proponowanych przez Mastercard jest Masterpass, czyli wygodny elektroniczny portfel, ułatwiający zarządzanie płatnościami i ich realizację online. Aby z niego skorzystać, wystarczy raz zarejestrować posiadane karty z logiem czy to Mastercard, czy Visa. Następnie podczas finalizacji zamówienia wystarczy jedynie wybrać ten sposób płatności. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i przede wszystkim zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Podobny system oferuje swoim użytkownikom także Visa, która wprowadziła portfel elektroniczny Visa Checkout. Działa na takiej samej zasadzie i zdecydowanie ułatwia dokonywanie płatności w sieci.

Oba portfele dają także dostęp do wielu promocji i ofert specjalnych adresowanych do ich użytkowników. Dzięki temu płacąc czy to kartą Mastercard, czy Visa można sporo zaoszczędzić. Na tym lista korzyści wcale się nie kończy.

Programy lojalnościowe

Posiadając w portfelu plastik Mastercard czy Visa, zyskujemy również dostęp do ciekawych programów, umożliwiających otrzymanie dodatkowych nagród. W Mastercard Bezcenne Chwile po zarejestrowaniu karty zaczynamy zdobywać punkty za dokonywane transakcje, co przybliża nas do otrzymania wskazanej nagrody. Dodatkowe punkty zyskujemy także za zakupy realizowane w sieciach partnerskich. Właściciele karty Visa mogą korzystać z programu Visa Oferty. Ten pozwala w łatwy sposób odzyskać część środków wydanych na transakcje w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz korzystać ze specjalnych promocji przewidzianych dla uczestników programu.

Poradniki