





Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa, a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.
Karty płatnicze stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Dzięki nim doskonale potrafimy poradzić sobie bez gotówki nie tylko w kraju, ale również za granicą. Pozwalają również na znacznie łatwiejsze dokonywanie zakupów w sieci, rezerwowanie lotów czy hoteli, gwarantując przy tym zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa i dostęp do wielu programów.
Na naszym rynku możemy wybierać najczęściej pomiędzy kartami dwóch organizacji. Visa i Mastercard to ogromne firmy, z kapitalizacją rynkową w wysokości blisko 800 miliardów dolarów. Obie firmy są kojarzone wciąż z plastikowymi prostokątami, które każdy z nas trzyma wciąż w portfelu. Choć tak naprawdę obie korporacje aktywnie przejmują firmy, które rozwijają nowe produkty finansowe oparte na aplikacjach mobilnych. A przez chwilę miały także swój epizod w promowaniu globalnej kryptowaluty, która miała zdetronizować te obecnie istniejące. Dzisiaj jednak skupimy się na ich podstawowej działalności.
Bowiem z punktu widzenia przeciętnego użytkownika to, czy wybierze kartę Mastercard, czy Visa, jest zazwyczaj kwestią drugorzędną. Takie podejście to jednak spory błąd. Może wiązać się nie tylko z brakiem dostępu do ciekawych ofert programów promocyjnych i lojalnościowych, ale również z dodatkowymi kosztami podczas zakupów za granicą. Warto więc przyjrzeć się zasadom ich rozliczania i dokonać świadomej decyzji.
(Shutterstock)
Mastercard czy Visa? Wiele podobieństw
Pierwszą różnicą, najbardziej rzucającą się w oczy, jest oczywiście logo widniejące na karcie. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie błyskawicznie określić, z kartą płatniczą jakiej organizacji mamy do czynienia. Mastercard i Visa to dwa najbardziej popularne na całym świecie podmioty, które dominują również na naszym rynku. Według danych NBP w naszych portfelach znajduje się 43,6 mln kart, z czego 52,7% jest oznaczonych logiem Visa, a 47% charakterystycznymi dwoma okręgami. Pozostałe 0,3% należy natomiast do kategorii inne, w której mieszczą się np. plastiki American Express czy Diners Club.
Co daje karta Visa? Co daje karta MasterCard?
Lista podobieństw jest całkiem długa:
- Płatności bezgotówkowe: oczywiście czy karty Mastercard, czy Visa przede wszystkim umożliwiają dokonywanie płatności bezgotówkowych. Dzięki nim bez przeszkód zapłacimy za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym.
- Wypłata gotówki z bankomatu i wpłata we wpłatomacie: przy pomocy obu plastików wypłacimy również pieniądze za pośrednictwem bankomatu lub wpłacimy je na konto dzięki wpłatomatowi.
- Płatności zbliżeniowe: W przypadku kart Mastercard i Visa jest oczywiście możliwośći dokonywania płatności zbliżeniowych bez umieszczania karty w terminalu. Jeżeli kwota transakcji będzie wyższa od 100 PLN zbędne będzie do tego podanie kodu PIN. Choć czasem przy niższych kwotach także może wystąpić taki wymóg.
- Bezpieczne zakupy w internecie: obie organizacje pozwalają również na zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń podczas zakupów online. Jednym z nich jest 3d secure, czyli autoryzacja transakcji np. poprzez kod sms.
- Płatności mobilne: posiadając czy to kartę Mastercard, czy Visa, będziemy mieli możliwość korzystania z płatności za pomocą smartfona czy smartwatcha. Jeżeli pozwoli na to nasz bank, możliwe stanie się korzystanie z systemów takich jak Google Pay, Apple Pay, czy Wise.
- Obciążenie zwrotne: w obu przypadkach będziemy mogli również skorzystać z procedury chargeback, jeżeli uznamy, że towar nie był zgodny z umową albo padliśmy ofiarą kradzieży czy oszustwa. Choć procedury mogą się nieznacznie od siebie różnić, generalnie cała sprawa będzie przebiegać w podobny sposób.
- Specjalne programy: Mastercard czy Visa przygotowały dla klientów specjalne programy. W ramach Visa Oferty i Mastercard Bezcenne Chwile można korzystać ze zniżek i benefitów. By skorzystać należy zarejestrować kartę na visa czy mastercard na właściwej stronie, by przystąpić do programu zbierania punktów. Warunkiem jest uczestnictwo banku, który wydał nam kartę, w programie.
Nie tylko karta debetowa
W ofercie Mastercard czy Visa znajdziemy różne plastiki. Zdecydowana większość kart na naszym rynku to karty debetowe. Według danych NBP to aż 83%, czyli 36,2 mln sztuk. Sporo jest jednak również kart kredytowych obu organizacji: 5 mln egzemplarzy to 12% wszystkich plastików. 40,7 mln z ogółu umożliwia natomiast płatności zbliżeniowe.
Na tym jednak opcje wcale się nie kończą. W naszych portfelach znajduje się ponadto 2,18 mln kart przedpłaconych. Te stają się dobrym sposobem na prezent, wsparcie najmłodszych użytkowników albo sposób na sprawne zarządzanie finansami w firmach. I Visa i Mastercard posiadają w swojej ofercie wszystkie typy plastików. Oferują przy tym wiele różnorodnych rozwiązań ułatwiających codzienne życie oraz świadome wydawanie środków. Wiele zależy przy tym od propozycji konkretnego banku i przygotowanych przez niego rozwiązań.
Visa vs Mastercard za granicą
Spore różnice pomiędzy kartami Mastercard a Visa dostrzegamy w przypadku transakcji wykonywanych za granicą. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są rozliczane w nieco inny sposób, co przekłada się na ostateczne koszty.
Generalna zależność prezentuje się następująco:
- Mastercard: walutą rozliczeniową jest najczęściej euro. Oznacza to, że płacąc w lokalnej walucie kwota transakcji zostanie najpierw przeliczona na euro według kursu Mastercard, a następnie na złote według kursu banku (czyli będą to niemałe prowizje). W związku z tym najczęściej będziemy mieć do czynienia z dwuetapowym przewalutowaniem.
- Visa: w przypadku karty Visa walutą rozliczeniową jest PLN, w związku z czym transakcja ulegnie jednokrotnemu przewalutowaniu (standardowe spready walutowe wynoszą tam ok. 1-1,5%).
Mastercard: przewalutowanie
Wiele w zakresie płatności w innych walutach zależy od polityki konkretnego banku, a nawet wybranej oferty czy produktu, z którego korzystamy. Często instytucje proponują przeliczenie z najpopularniejszych walut, a więc euro, dolara czy funta, bezpośrednio według kursu NBP lub kursu Mastercard. W niektórych przypadkach prowizja jest pobierana np. wyłącznie na kartach kredytowych, jednak nie debetowych. Duże znaczenie ma przy tym sam plastik oraz waluta, w której dokonywana jest transakcja. Oczywiście sposobem na oszczędności jest konto walutowe.
Visa Checkout i Masterpass: wygodny wirtualny portfel
Jedną z ciekawych usług proponowanych przez Mastercard jest Masterpass, czyli wygodny elektroniczny portfel, ułatwiający zarządzanie płatnościami i ich realizację online. Aby z niego skorzystać, wystarczy raz zarejestrować posiadane karty z logiem czy to Mastercard, czy Visa. Następnie podczas finalizacji zamówienia wystarczy jedynie wybrać ten sposób płatności. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu i przede wszystkim zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.
Podobny system oferuje swoim użytkownikom także Visa, która wprowadziła portfel elektroniczny Visa Checkout. Działa na takiej samej zasadzie i zdecydowanie ułatwia dokonywanie płatności w sieci.
Oba portfele dają także dostęp do wielu promocji i ofert specjalnych adresowanych do ich użytkowników. Dzięki temu płacąc czy to kartą Mastercard, czy Visa można trochę pieniędzy zaoszczędzić. Na tym lista się jeszcze nie kończy.
Programy lojalnościowe
Posiadając w portfelu plastik Mastercard czy Visa, zyskujemy również dostęp do różnych programów, umożliwiających otrzymanie dodatkowych nagród. W Mastercard Bezcenne Chwile po zarejestrowaniu karty zaczynamy zdobywać punkty za dokonywane transakcje, co przybliża nas do otrzymania wskazanej nagrody. Dodatkowe punkty zyskujemy także za zakupy realizowane w sieciach partnerskich. Właściciele karty Visa mogą korzystać z programu Visa Oferty. Ten pozwala w łatwy sposób odzyskać część środków wydanych na transakcje w sklepach stacjonarnych i internetowych oraz korzystać ze specjalnych promocji przewidzianych dla uczestników programu.
Co ważne, oba programy nie są już kontynuowane przez same organizacje, a przystąpienie jest możliwe tylko, gdy bank, który wydał nam kartę, uczestniczy w programie.
Która karta jest lepsza Visa czy Mastercard?
Jeśli chodzi o podstawowy produkt obu firm, obie oferty są do siebie bliźniaczo podobne. Wobec tego trudno wskazać zdecydowanego faworyta. Bardziej istotne w kwestii wyboru będą oferty banków, które się będą łączyć z wydaną kartą. Jeśli chodzi o dokonywanie płatności za granicą Polski, kwestie przewalutowań zdecydowanie bardziej korzystny nacisk kładzie na kartę VISA. Jednak w przypadku podróży warto zainteresować się kartami wydawanymi przez jeden z internetowych banków, jak np. Revolut. Który to bank współpracuje właśnie z VISĄ.