Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?

Spis treści

Smartfon staje się dziś potężnym narzędziem. Jednym z systemów, które możemy wykorzystać w celu dokonywania błyskawicznych płatności, jest Apple Pay.

Rynek telekomunikacyjny zmienia oblicze bankowości. Nowoczesny telefon komórkowy zastępuje pełną gamę innych urządzeń. Właściwie skonfigurowany może również przeobrazić się w… portfel. Korzystając z różnego typu aplikacji możemy zapomnieć nie tylko o tradycyjnych pieniądzach, ale również konieczności noszenia ze sobą kart płatniczych. Swoją propozycję przygotowała dla użytkowników urządzeń wykorzystujących system iOS również firma Apple. Jej Apple Pay jest od dłuższego czasu dostępne w Polsce, cieszy się także coraz większą popularnością. Jak podaje serwis cashless.pl, tylko w ostatnim kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 50 mln płatności bezgotówkowych, wykorzystując w tym celu albo Apple Pay, albo bliźniaczą usługę proponowaną przez koncern Google.

Apple Pay – czym jest?

Apple Pay jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych, z którego mogą korzystać właściciele urządzeń firmy Apple, w tym iPhone’ów, Apple Watchy, komputerów Mac oraz iPadów. Sama usługa miała swój debiut 9 września 2014 roku i błyskawicznie podbiła serca miłośników urządzeń z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem. Na całym świecie tylko w pierwszym kwartale 2019 roku wykonano przy pomocy aplikacji 10 miliardów transakcji. Apple Pay w Polsce debiutowało 19 czerwca 2018 roku i cieszy się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – zgodnie z deklaracjami Tima Cooka, szefa usług Apple – gwarantuje przede wszystkim komfort, łatwość w dokonywaniu codziennych płatności i bezpieczeństwo.

Apple Pay – jak działa

Apple Pay daje bardzo duże możliwości i nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania łatwych i szybkich płatności mobilnych. Dzięki aplikacji można m.in. dokonywać transakcji w sklepach internetowych i stacjonarnych, płacić w aplikacjach, na witrynach internetowych, korzystać z kart lojalnościowych, płacić za usługi transportu publicznego czy zarządzać swoją historią transakcji. Wirtualny portfel, w którym znajdą się cyfrowe odpowiedniki różnego typu kart płatniczych, może na dobre zastąpić swojego skórzanego i ciężkiego poprzednika. W tym celu można korzystać nie tylko z bardzo popularnych iPhone’ów, ale również innych urządzeń wyprodukowanych przez firmę Apple, w tym inteligentnych zegarków.

Wirtualny portfel

Aby korzystać z Apple Pay, potrzebne będą cztery elementy:

 • IPhone lub iPad wykorzystujący funkcję FaceID albo TouchID, z wyjątkiem Iphone’a 5s; Apple Watch 1 lub 2 generacji.
 • Aktualizacja do najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego
 • Konto Apple ID zalogowane do usługi iCloud
 • Karta wydana przez instytucję biorącą udział w programie.

Aby dodać nową kartę do rozliczeń, wystarczy skorzystać z możliwości aplikacji Wallet. Po wprowadzeniu danych karty bank będzie musiał przeprowadzić jej weryfikację. W ciągu kilku minut użytkownik będzie mógł korzystać ze środka płatniczego, wykorzystując potencjał Apple Pay. Po dodaniu karty w jednej z aplikacji automatycznie będzie można korzystać z niej również na innych zsynchronizowanych urządzeniach.

Apple Pay w Polsce – jakie banki?

Z usługi Apple Pay korzystać mogą wyłącznie klienci banków, które zdecydowały się na współpracę z kalifornijskim potentatem. Ich lista ciągle rośnie i już teraz można znaleźć na niej dane większości ważnych instytucji finansowych w Polsce. Należą do nich:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Bank Pekao
 • Bank Pocztowy
 • Bank Zachodni WBK
 • BGZ BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Edenred
 • Getin Bank
 • ING Bank Slaski
 • mBank
 • Monese
 • N26
 • Nest Bank
 • PKO Bank Polski
 • Raiffeisen Polbank
 • Revolut
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB)

Revolut Apple Pay

Z możliwości Apple Pay mogą korzystać również użytkownicy Revolut. Do systemu można dodać generowane za jego pośrednictwem karty i korzystać z nich w taki sam sposób, jak z wirtualnych odpowiedników kart płatniczych wydanych przez tradycyjne, rodzime banki. W ten sposób można korzystać również z kart wirtualnych, które nie mają swojego plastikowego odpowiednika, a ich wygenerowanie zajmuje zaledwie kilka sekund. Dzięki temu są jeszcze bezpieczniejszą opcją, zwłaszcza podczas zakupów z niepewnych źródeł.

Jak płacić Apple Pay?

Wykonywanie transakcji przy pomocy Apple Pay jest nie tylko proste, ale przede wszystkim bardzo bezpieczne. Firma z Cupertino szczególną uwagę poświęca implementacji nowoczesnych sposobów zabezpieczania urządzeń przed działaniem niepowołanych osób. Nie inaczej jest również z wdrożoną przez nią innowacyjną metodą płatności. Aby skorzystać z domyślnej karty np. w osiedlowym sklepie, wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny i autoryzować transakcję wykorzystując funkcję Face ID, opierającą się na skanowaniu twarzy użytkownika. Alternatywnie można również potwierdzić swoją tożsamość poprzez wpisanie kodu PIN lub skorzystanie z Touch ID, analizującego linie papilarne użytkownika. Aby zmienić kartę na domyślną, wystarczy dotknąć karty, która wyświetliła się na ekranie po dwukrotnym wciśnięciu klawisza bocznego, a następnie zmienić kartę na tę, z której chcemy skorzystać. Potem telefon należy zbliżyć do terminala dokładnie w taki sposób, jak robimy to zwykle ze zbliżeniową kartą płatniczą. Jeżeli transakcja będzie opiewać na sumę wyższą niż 50 PLN, dodatkowo konieczne będzie potwierdzenie jej kodem PIN.

Płatność w aplikacjach

Advertisement
Równie prosto wygląda korzystanie z Apple Pay w aplikacjach i stronach internetowych. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy wybrać Apple Pay jako metodę płatności. Po potwierdzeniu decyzji kupna konieczne stanie się jeszcze zaakceptowanie płatności na ekranie telefonu. W tym przypadku również konieczna stanie się weryfikacja, wykorzystująca zaawansowane procedury bezpieczeństwa. W podobny sposób cała procedura będzie przebiegać, jeżeli zakupy wykonywaliśmy poprzez przeglądarkę Safari. Jeżeli dodatkowo korzystamy z komputera Mac z funkcją Touch ID, transakcję można autoryzować poprzez wbudowany czytnik linii papilarnych.

Apple Pay: zalety

Podstawowe zalety Apple Pay skupiają się wokół kwestii bezpieczeństwa. Użytkownicy urządzeń Apple mają do swojej dyspozycji wiele systemów weryfikacji. Najbardziej zaawansowany z nich – Face ID został po raz pierwszy zaproponowany w IPhonie X i opiera się na trójwymiarowym mapowaniu twarzy, co pozwala perfekcyjnie zweryfikować użytkownika i nadać lub odmówić dostępu do urządzenia. Biometrię wykorzystuje również poprzednie zabezpieczenie – Touch ID – opierające się na ocenie linii papilarnych użytkownika. Niezależnie od wybranej metody, poziom zabezpieczeń jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnej bankowości. Kolejnym plusem jest również zastąpienie fizycznej karty jej cyfrowym odpowiednikiem: w takim przypadku przestępcy nie będą w stanie np. wykonać jej kopii lub przechwycić cennych danych. Oprócz tego Apple Pay jest bardzo intuicyjny i umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności praktycznie w każdym miejscu, w którym potrzebujemy plastikowej wersji pieniądza. Można przy tym wykorzystywać jego potencjał na wielu różnych urządzeniach, bez konieczności wprowadzania do każdego kolejnych środków płatniczych.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

Wspólne rozliczenie małżonków: kiedy się opłaca? Jak to zrobić?

Małżonkowie w większości przypadków mają możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy mogą z niego skorzystać i czy zawsze jest to opłacalne.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Do kiedy PIT? Termin składania PIT

Rozliczenie PIT to jeden z najważniejszych obowiązków każdego podatnika otrzymującego podlegający opodatkowaniu dochód. Aby uniknąć problemów w kontakcie z urzędem skarbowym, należy dowiedzieć się, do kiedy złożyć PIT za 2020 rok i opłacić podatek dochodowy.