SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?
   Aktualizacja:

Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?

Smartfon staje się dziś potężnym narzędziem. Jednym z systemów, które możemy wykorzystać w celu dokonywania błyskawicznych płatności, jest Apple Pay.

Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Rynek telekomunikacyjny zmienia oblicze bankowości. Nowoczesny telefon komórkowy zastępuje pełną gamę innych urządzeń. Właściwie skonfigurowany może również przeobrazić się w… portfel. Korzystając z różnego typu aplikacji możemy zapomnieć nie tylko o tradycyjnych pieniądzach, ale również konieczności noszenia ze sobą kart płatniczych. Swoją propozycję przygotowała dla użytkowników urządzeń wykorzystujących system iOS również firma Apple. Jej Apple Pay jest od dłuższego czasu dostępne w Polsce, cieszy się także coraz większą popularnością. Jak podaje serwis cashless.pl, tylko w ostatnim kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 50 mln płatności bezgotówkowych, wykorzystując w tym celu albo Apple Pay, albo bliźniaczą usługę proponowaną przez koncern Google.

Reklama

Apple Pay – czym jest?

Apple Pay jest nowoczesnym systemem płatności mobilnych, z którego mogą korzystać właściciele urządzeń firmy Apple, w tym iPhone’ów, Apple Watchy, komputerów Mac oraz iPadów. Sama usługa miała swój debiut 9 września 2014 roku i błyskawicznie podbiła serca miłośników urządzeń z charakterystycznym nadgryzionym jabłkiem. Na całym świecie tylko w pierwszym kwartale 2019 roku wykonano przy pomocy aplikacji 10 miliardów transakcji. Apple Pay w Polsce debiutowało 19 czerwca 2018 roku i cieszy się rosnącą popularnością. Nic dziwnego – zgodnie z deklaracjami Tima Cooka, szefa usług Apple – gwarantuje przede wszystkim komfort, łatwość w dokonywaniu codziennych płatności i bezpieczeństwo.

Apple Pay – jak działa

Apple Pay daje bardzo duże możliwości i nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania łatwych i szybkich płatności mobilnych. Dzięki aplikacji można m.in. dokonywać transakcji w sklepach internetowych i stacjonarnych, płacić w aplikacjach, na witrynach internetowych, korzystać z kart lojalnościowych, płacić za usługi transportu publicznego czy zarządzać swoją historią transakcji. Wirtualny portfel, w którym znajdą się cyfrowe odpowiedniki różnego typu kart płatniczych, może na dobre zastąpić swojego skórzanego i ciężkiego poprzednika. W tym celu można korzystać nie tylko z bardzo popularnych iPhone’ów, ale również innych urządzeń wyprodukowanych przez firmę Apple, w tym inteligentnych zegarków.

Wirtualny portfel

Aby korzystać z Apple Pay, potrzebne będą cztery elementy:

 • IPhone lub iPad wykorzystujący funkcję FaceID albo TouchID, z wyjątkiem Iphone’a 5s; Apple Watch 1 lub 2 generacji.
 • Aktualizacja do najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego
 • Konto Apple ID zalogowane do usługi iCloud
 • Karta wydana przez instytucję biorącą udział w programie.

Aby dodać nową kartę do rozliczeń, wystarczy skorzystać z możliwości aplikacji Wallet. Po wprowadzeniu danych karty bank będzie musiał przeprowadzić jej weryfikację. W ciągu kilku minut użytkownik będzie mógł korzystać ze środka płatniczego, wykorzystując potencjał Apple Pay. Po dodaniu karty w jednej z aplikacji automatycznie będzie można korzystać z niej również na innych zsynchronizowanych urządzeniach.

Apple Pay w Polsce – jakie banki?

Z usługi Apple Pay korzystać mogą wyłącznie klienci banków, które zdecydowały się na współpracę z kalifornijskim potentatem. Ich lista ciągle rośnie i już teraz można znaleźć na niej dane większości ważnych instytucji finansowych w Polsce. Należą do nich:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • Bank Pekao
 • Bank Pocztowy
 • Bank Zachodni WBK
 • BGZ BNP Paribas
 • Credit Agricole
 • Edenred
 • Getin Bank
 • ING Bank Slaski
 • mBank
 • Monese
 • N26
 • Nest Bank
 • PKO Bank Polski
 • Raiffeisen Polbank
 • Revolut
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB)

Revolut Apple Pay

Z możliwości Apple Pay mogą korzystać również użytkownicy Revolut. Do systemu można dodać generowane za jego pośrednictwem karty i korzystać z nich w taki sam sposób, jak z wirtualnych odpowiedników kart płatniczych wydanych przez tradycyjne, rodzime banki. W ten sposób można korzystać również z kart wirtualnych, które nie mają swojego plastikowego odpowiednika, a ich wygenerowanie zajmuje zaledwie kilka sekund. Dzięki temu są jeszcze bezpieczniejszą opcją, zwłaszcza podczas zakupów z niepewnych źródeł.

Jak płacić Apple Pay?

Wykonywanie transakcji przy pomocy Apple Pay jest nie tylko proste, ale przede wszystkim bardzo bezpieczne. Firma z Cupertino szczególną uwagę poświęca implementacji nowoczesnych sposobów zabezpieczania urządzeń przed działaniem niepowołanych osób. Nie inaczej jest również z wdrożoną przez nią innowacyjną metodą płatności. Aby skorzystać z domyślnej karty np. w osiedlowym sklepie, wystarczy dwukrotnie wcisnąć przycisk boczny i autoryzować transakcję wykorzystując funkcję Face ID, opierającą się na skanowaniu twarzy użytkownika. Alternatywnie można również potwierdzić swoją tożsamość poprzez wpisanie kodu PIN lub skorzystanie z Touch ID, analizującego linie papilarne użytkownika. Aby zmienić kartę na domyślną, wystarczy dotknąć karty, która wyświetliła się na ekranie po dwukrotnym wciśnięciu klawisza bocznego, a następnie zmienić kartę na tę, z której chcemy skorzystać. Potem telefon należy zbliżyć do terminala dokładnie w taki sposób, jak robimy to zwykle ze zbliżeniową kartą płatniczą. Jeżeli transakcja będzie opiewać na sumę wyższą niż 50 PLN, dodatkowo konieczne będzie potwierdzenie jej kodem PIN.

Płatność w aplikacjach

Równie prosto wygląda korzystanie z Apple Pay w aplikacjach i stronach internetowych. Aby skorzystać z tej opcji, wystarczy wybrać Apple Pay jako metodę płatności. Po potwierdzeniu decyzji kupna konieczne stanie się jeszcze zaakceptowanie płatności na ekranie telefonu. W tym przypadku również konieczna stanie się weryfikacja, wykorzystująca zaawansowane procedury bezpieczeństwa. W podobny sposób cała procedura będzie przebiegać, jeżeli zakupy wykonywaliśmy poprzez przeglądarkę Safari. Jeżeli dodatkowo korzystamy z komputera Mac z funkcją Touch ID, transakcję można autoryzować poprzez wbudowany czytnik linii papilarnych.

Reklama

Apple Pay: zalety

Podstawowe zalety Apple Pay skupiają się wokół kwestii bezpieczeństwa. Użytkownicy urządzeń Apple mają do swojej dyspozycji wiele systemów weryfikacji. Najbardziej zaawansowany z nich – Face ID został po raz pierwszy zaproponowany w IPhonie X i opiera się na trójwymiarowym mapowaniu twarzy, co pozwala perfekcyjnie zweryfikować użytkownika i nadać lub odmówić dostępu do urządzenia. Biometrię wykorzystuje również poprzednie zabezpieczenie – Touch ID – opierające się na ocenie linii papilarnych użytkownika. Niezależnie od wybranej metody, poziom zabezpieczeń jest zdecydowanie wyższy niż w przypadku tradycyjnej bankowości. Kolejnym plusem jest również zastąpienie fizycznej karty jej cyfrowym odpowiednikiem: w takim przypadku przestępcy nie będą w stanie np. wykonać jej kopii lub przechwycić cennych danych. Oprócz tego Apple Pay jest bardzo intuicyjny i umożliwia dokonywanie błyskawicznych płatności praktycznie w każdym miejscu, w którym potrzebujemy plastikowej wersji pieniądza. Można przy tym wykorzystywać jego potencjał na wielu różnych urządzeniach, bez konieczności wprowadzania do każdego kolejnych środków płatniczych.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

FinTech

Poradniki