Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Chociaż karty prepaid kojarzą się głównie z telefonią komórkową, są obecne również w bankowości. Gwarantują bezpieczeństwo i wygodę. To dobry pomysł nie tylko dla rodziców.

Karta prepaid: jak działa

Karty przedpłacone pod wieloma względami nie różnią się od swoich „pełnoprawnych” odpowiedników. Nawiązują do nich wyglądem i na pierwszy rzut oka trudno zorientować się, że mamy do czynienia z kartą prepaid. Dają również zbliżone możliwości – przy ich pomocy możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, w większości przypadków nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. Z technicznego punktu widzenia ich działanie jest takie samo: karty prepaid również przypisane są do rachunku, jednak w tym przypadku nie możemy nim dysponować w dowolny sposób i np. wykonywać przy jego użyciu przelewów – służy jedynie do zasilania, dzięki czemu na karcie przedpłaconej znajdują się środki niezbędne do regulowania transakcji. Dla jednych będzie to ograniczenie, dla innych bezpieczeństwo, które sprawia, że to dobre rozwiązanie również w codziennym życiu.

Karta prepaid - jak działa karta przedpłacona? (fot. Teerasak Ladnongkhun / Shutterstock)

Wiele oblicz kart prepaid

Chociaż wydaje się, że to bardzo zdefiniowana kategoria kart płatniczych, w rzeczywistości rynek kart przedpłaconych jest rozwinięty i ciągle pojawiają się nowe produkty, które umożliwiają bezpieczne i szybkie korzystanie z bezgotówkowych transakcji. Karty prepaid wydawane przez banki w związku z obowiązującym prawem występują jedynie w postaci imiennej, jednak możliwe jest również uzyskanie anonimowych kart poprzez inne instytucje. W dobie Internetu znalezienie odpowiedniej opcji nie stanowi problemu i może stać się atrakcyjną formą płatniczą np. podczas podróży.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Jak korzystać z karty przedpłaconej?

Specyficzna forma działania kart prepaid, umożliwiająca korzystanie z gotówki bez dostępu do konta głównego, daje duże możliwości jej wykorzystania. Należą do nich:

  • Bezpieczne użytkowanie jako zamiennik karty – karta płatnicza w portfelu to olbrzymia wygoda, ale również spore niebezpieczeństwo. W dobie cyfrowych zagrożeń rośnie szansa na to, że niepowołane osoby zdobędą kluczowe dane bez konieczności bezpośredniej kradzieży. Karta przedpłacona eliminuje ryzyko: nawet jeżeli znajdzie się w niepowołanych rękach, przestępcy nie będą w stanie wykorzystać środków większych niż te, które znajdują się na przypisanym rachunku.
  • Dobry prezent – karta prepaid może służyć również w charakterze karty podarunkowej. Możemy więc wykorzystać ją jako ciekawy prezent dla najbliższych albo wynagrodzić w ten sposób naszych pracowników. Coraz częściej firmy właśnie w ten sposób dzielą się z nimi dodatkowymi środkami pochodzącymi np. z funduszu świadczeń socjalnych.
  • Nowoczesne kieszonkowe – właścicielem karty prepaid może stać się osoba, która ukończyła 13 rok życia. To dobry sposób na uczenie najmłodszych użytkowników podstaw zarządzania finansami – będą mieli dzięki temu dostęp do środków, które wcześniej zostaną przelane na przypisany rachunek przez rodzica. Niweluje to ryzyko związane z utratą karty, umożliwia także szybki transfer środków, kiedy pociecha znajduje się np. na wakacyjnym wyjeździe.
  • Zarządzanie finansami w firmie – rozliczanie kosztów w wielu firmach wiąże się ze sporymi problemami. Dzięki wprowadzeniu karty prepaid łatwo wyeliminować ten czynnik. Pracodawca wydający ją pracownikowi może w łatwy sposób monitorować wydatki i decydować o tym, jaka pula środków zasili konkretną kartę przedpłaconą.

Karty prepaid w ofercie banków

Karty przedpłacone oferuje kilka banków operujących na polskim rynku. W ofercie Banku Millennium obecna jest MasterCard Prepaid. Jej założenie kosztuje 15 zł, prowadzenie jest jednak darmowe w przypadku wykonania przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Podobne rozwiązanie oferuje również PKO BP poprzez kartę PKO Junior. Dodatkowo rodzice zyskują rozbudowane możliwości kontrolowania wydatków dziecka i funkcje zabezpieczające. Oprócz standardowej karty największy polski bank oferuje również naklejkę, umożliwiającą wykonywanie transakcji zbliżeniowych. W przypadku obu banków najpierw trzeba jednak posiadać konto osobiste, rachunek karty prepaid jest w rzeczywistości traktowany jako subkonto. Inaczej wygląda to w ING Banku Śląskim. Działanie karty przedpłaconej MasterCard opiera się tam na oddzielnym rachunku technicznym, a jej użytkownicy oprócz darmowego prowadzenia otrzymują również darmowe wypłaty z bankomatów ING Banku Śląskiego i sieci Planet Cash w kraju. Na uwagę zasługują karty prepaid mBank, adresowane do klientów biznesowych. Bank oferuje im pełną gamę kart przedpłaconych, umożliwiającą zarówno łatwe rozliczanie kosztów delegacji, jak i przeprowadzanie efektywnych działań promocyjnych.

Karta Revolut i inne

Na rozwój rynku kart prepaid wpłynęła przede wszystkim działalność zagranicznych startupów, które nie muszą podporządkować się polskim przepisom. Jednym z pierwszych i najbardziej znanych jest brytyjski Revolut. Dzięki intuicyjnej aplikacji w ciągu kilku minut również rodzimi użytkownicy mogą zamówić fizyczną kartę debetową (jeszcze szybciej potrwa stworzenie jej wirtualnych ekwiwalentów), która znakomicie sprawdzi się w charakterze karty przedpłaconej. Olbrzymią zaletą systemu jest możliwość wykonywania transakcji bez przewalutowywania oraz łatwego zakupu obcych walut. Obecnie aplikacja daje zdecydowanie więcej możliwości, w tym m.in. kupno akcji czy inwestycje w kryptowaluty. Na podobnej zasadzie do karty Revolut działa plastik wydawany przez inną londyńską instytucję – Monese. W obu opcjach użytkownik poza kartą debetową, którą można wykorzystywać również jako kartę przedpłaconą, zyskuje dostęp do potężnych aplikacji, które ułatwiają zarządzanie swoimi finansami np. w trakcie podróży.


2020-06-08

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

2020-06-08

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory

Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

2020-06-08

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad. 

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Google Pay – bankowość w kieszeni

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na każdym kroku, dotyczą także bankowości. Jednym z rozwiązań tego typu jest Google Pay.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) - na czym polega? Jak spłacić?

Kredyt odnawialny zwany też rewolwingowym to dodatkowe środki podpięte do konta osobistego. Gdy na rachunku skończą nam się pieniądze, schodzimy pod kreskę i zaczynamy korzystać z pieniędzy banku. Zobacz, jak działa i jak spłacić kredyt odnawialny.

Ikona informacji
poradniki