Czym jest karta przedpłacona?
Karta przepłacona, znana też jako prepaid card służy do dokonywania płatności tak samo, jak karta debetowa, czy kredytowa. Środki na tej karcie są przypisane z technicznego rachunku bankowego. Ten rachunek służy wyłącznie do dokonywania transakcji kartą. Nie można na nim założyć lokat czy kont oszczędnościowych.
Zwykle karta przedpłacona jest wykorzystywana do opłacania ściśle określonej grupy celów. Samą kartę prepaid zwykle wyrabia się właśnie po to, by lepiej kontrolować wydatki. Używa się jej w przeróżnych sytuacjach. Z kart przedpłaconych korzystają zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa.
Jak wyrobić kartę przedpłaconą?
Sama karta może przybrać formę fizyczną, tak, jak karta debetowa. Coraz popularniejsze stają się jednak wirtualna karta przedpłacona. Należy mieć na uwadzę, że wyrobienie karty preapaid może wiązać się z kosztem.
Dotyczy to zwłaszcza kart fizycznych. Ich wyrobienie może kosztować np. kilkanaście złotych. Kartę przedpłaconą można wyrobić w oddziale banku. Szybszą alternatywą jest złożenie wniosku przez bankowość internetową lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
W jaki sposób działają karty przedpłacone?
Na samym początku karta prepaid jest zasilana środkami. Dokonuje się więc przedpłaty. Rachunek można zasilić np. przez przelew wykonany z konta osobistego. Później kartę może zostać użyta wielokrotnie do finalizowania płatności.
Z czysto technicznego punktu widzenia karty przedpłaconej można użyć do transakcji dowolnego typu. Zwykle jednak wyrabia się je po to, by utrzymać budżet pod kontrolą. Na dane cele zakupowe nie wyda się więcej pieniędzy niż ilość środków przypisana do konta technicznego karty prepaid.
Kto posiada, a kto użytkuje kartę przedpłaconą?
Formalnie rzecz ujmując, posiadaczem karty przedpłaconej może być każda pełnoletnia osoba. Z kolei jej użytkownikiem mogą być także osoby niepełnoletnie od 13 roku życia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten sam człowiek był jednocześnie posiadaczem i użytkownikiem karty.
Często jednak posiadacz i użytkownik karty prepaid to dwie róże osoby. Karta przedpłacona może być przykładowo wyrobiona przez rodzica. Jest on wtedy jej właścicielem, który oddaje kartę do użytkowania swojemu dziecku, choćby na czas wyjazdu wakacyjnego.
W rolę posiadacza może też wcielić się przedsiębiorca. Karta przedpłacona może zostać wyrobiona przez właściciela firmy, a następnie przekazana pracownikowi. To praktyczne rozliczenie mogące się przydać np. przy wyjazdach pracownik na delegację.
Pracownik w ramach prepaid otrzymuje określony budżet do dyspozycji. Pracodawca jest przy tym spokojny, że limit budżetu w żadnym przypadku nie zostanie przekroczony. Co istotne oferowane jest też wielowalutowa karta przedpłacona. To pomocne narzędzie np. przy zarządzaniu finansami podczas delegacji zagranicznych. Krótko mówiąc, karta przedpłacona może pomóc w zarządzaniu kosztami działalności gospodarczej.
Karta przedpłacona MasterCard i Visa w ofercie banków
Prepaidy są sygnowane logiem MasterCard i Visa. Znajdziemy je w ofercie wielu popularnych polskich banków. W gruncie rzeczy banki proponują kilka rodzajów kart przedpłaconych. Każda z nich jest dedykowana innemu celowi.
Przykładowo mBank proponuje aż osiem typów kart prepaid do celów biznesowych. Niektóre są dedykowane wygodnym rozliczeniom z pracownikami. Innego rodzaju karty prepaid zaś są wykorzystywane w akcjach marketingowych.
Co istotne karta przedpłacona może być spersonalizowana. Dobór odpowiednich treści graficznych może więc być spójny z całą identyfikacją wizualną konkretnej kampanii reklamowej.

W paru bankach znajdziemy ofertę kart prepaid przeznaczonych głównie do użytku osobistego. Choćby w ING oraz Millennium oferowana jest karta przedpłacona MasterCard. Skorzystać mogą z niej również najmłodsi, od 13 roku życia. Tego typu rozwiązanie bywa nazywane kieszonkowym XXI wieku. Podarowanie karty prepaid dziecku to może mieć walor edukacyjny. Korzystanie z niej uczy zarządzania i odpowiedzialności finansowej.
Jak działa karta przedpłacona bez konta w banku?
Z założenia katy przedpłacone są wykorzystywane w sektorze bankowym. To po prostu jedna z wielu usług płatniczych dostępna w banku. Często więc klienci po wydanie karty przedpłaconej zgłaszają się do banku, w którym prowadzą konto osobiste.
Jednakże zastosowanie kart prepaid jest bardzo szerokie. Są one wydawane także przez pozabankowe instytucje finansowe. W konsekwencji możliwe jest wyrobienie prepaidu gdzie indziej niż tylko w banku, w którym ma się konto. Wystarczy po prostu zasilić kartę przedpłaconą, np. przelewem internetowym. Za przykład można tu podać paysafecard, czyli jednego ze światowych liderów rynku prepaid. Innym przykładem jest karta przedpłacona Revolut.
Sprawdź również: Czym jest fintech?
Jak doładować kartę prepaid?
Z zasady karty przedpłacone można doładowywać wielokrotnie. Kartę prepaid można zasilić w sposób tradycyjny, choćby w placówce banku. Dużo prostszym, szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak doładowanie karty za pośrednictwem Internetu.
Zwykle trzeba po prostu znać numer technicznego rachunku, który jest przypisany do konkretnej karty przedpłaconej. Wtedy należy wykonać standardowy przelew internetowy na ten numer rachunku.
Czasem karta prepaid może być też zasilona w czasie rzeczywistym przez mobilny system płatności BLIK. Tu jednak trzeba wyjątkowo dokładnie przyjrzeć się, czy nie jest to obarczone dodatkową opłatą.
Czy prepaid umożliwia wypłaty z bankomatów?
Głównym celem kart przedpłaconych jest realizowanie transakcji z użyciem terminalów płatniczych. Może je wiec wykorzystać zwłaszcza do zapłacenia za zakupy w sklepie. Jednakże funkcjonalność kart prepaid jest szeroka i porównywalna do innych kart płatniczych.
Zwykle więc karta przedpłacona umożliwia wypłacenie środków z bankomatu. Naturalnie pojawia się tu limit w wysokości pozostałych środków przypisanych do rachunku danej karty. Należy też pamiętać, że wypłata z bankomatu może być obarczona dodatkowym kosztem.
Dokładny zakres funkcjonalności karty przedpłaconej zależy od konkretnej oferty. Wiele z nich umożliwia wykorzystanie opcji cashback, co pozwala wypłacać gotówkę z pominięciem bankomatów.
Czym jest podarunkowa karta prepaid?
Tak naprawdę karty przedpłacone są wykorzystywane nie tylko w sektorze bankowym i finansowym. Często używa się ich jako podarunki w szerzej zakrojonej kampanii marketingowej. Może to być nagroda np. w programie VIP dla najaktywniejszych klientów.
Przez tego typu kartę można też wręczyć nagrodę pracownikowi. Dobrym przykładem jest tu popularna karta przedpłacona Sodexo, która może być sposobem na docenienie i zmotywowanie podwładnego. Na rynku dostępne są też swoiste celowe karty przedpłacone, które można wykorzystać w konkretnych sieciach sklepów.
De facto sama idea prepaid w wersji celowej od lat jest też powszechna na rynku usług telefonii komórkowej. Oferty znane jako telefon na kartę działają właśnie w systemie przedpłaconym. Klient doładowuje kartę np. przelewem, by później środki wykorzystać na połączenia telefoniczne, wiadomości SMS i Internet mobilny. Przykładem jest tu karta prepaid Orange, czy Play.
W jakim stopniu karty przedpłacone zapewniają anonimowość?
Przez długo bankowa karta przedpłacona była kojarzona z wyjątkowo wysokim poziomem anonimowości. Sytuację zmieniła się parę lat temu po interwencji KNF. Komisja Nadzoru Bankowego stwierdziła, że prepaidy nie mogą być już tak anonimowe, jak dawniej ze względów bezpieczeństwa.
Urząd uzasadnił tę zmianę ryzykiem wykorzystywania tego typu kart do nielegalnych działań. Bywało, że karta prepaid była użytkowana do ukrywania dochodów, czy też wyprowadzania środków finansowych za granicę.
Ponadto środki na prepaidach ze względu na wysoki poziom anonimowości były traktowane jako tzw. pieniądz elektroniczny. Przez to banki nie odprowadzały z zasady obowiązkowych składek na rezerwę NBP.
Stąd w wysoce anonimowa karta prepaid to już przeszłość. De facto nie jest to żaden kłopot. Środki dostępne na karcie przedpłaconej wystarczy używać tylko do legalnych transakcji, by nie mieć z tego powodu najmniejszego problemu.
Karta przedpłacona a debetowa
W znacznej mierze karty przedpłacone i debetowe są do siebie podobne. Zresztą sama karta prepaid bywa określana mianem przedpłaconej karty debetowej. Jednakże pomiędzy nimi występują też pewne różnice.
Aspekt | Karta debetowa | Karta prepaid |
Przeznaczenie środków | Uniwersalne | Zwykle na ściśle określone cele |
Popularność | Najpopularniejszy typ karty płatniczej | Karta prepaid pod względem popularności znajduje się za kartami debetowymi i kredytowymi |
Przypisany rachunek | Rachunek konta osobistego | Wydzielony rachunek techniczny |
Karta prepaid często jest traktowana jako uzupełnienie standardowej debetowej karty płatniczej.
Jakie zalety ma karta przedpłacona?
Karta płatnicza prepaid od lat cieszy w się w Polsce sporym zainteresowaniem. Ma ona bowiem szereg zalet. Największe z nich są następujące:
- Pomoc w zarządzaniu budżetem — karta przedpłacona pozwala na proste wydzielanie środków na ściśle określone cele.
- Szeroki wybór — z kartą przedpłaconą można zetknąć się nie tylko w bankach, ale też na rynku pozabankowych usług finansowych.
- Łatwość obsługi — karta przedpłacona może być użytkowana taka samo prosto jak inne karty płatnicze. Wystarczy ją przyłożyć do terminali płatniczych podczas zakupów w sklepie.
- Prosta aplikacja — wniosek o wydanie karty przedpłaconej można złożyć przez Internet lub aplikację mobilną.
- Opcja przekazania — karta przedpłacona może zostać przekazana członkowi rodziny, czy współpracownikowi. To rozwiązanie świetnie sprawdza się też jako podarunek, np. w akcjach promocyjnych.
- Płatności online — często karta przedpłacona może być używana do płatności nie tylko w stacjonarnych, ale i internetowych sklepach. Wtedy to należy podać kod CVV/CVC. Znajdziemy go na odwrocie przedpłaconej karty.
Sprawdź również: Jak płacić kartą przez Internet?
Poza tym karty prepaid zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Wynika to między innymi z tego, że środki są zabezpieczone kodem PIN, tak samo, jak w przypadku innych kart płatniczych. Mając kartę przedpłaconą, uzyskamy też wgląd w historię transakcji. To pozwoli nam na bieżąco kontrolować sytuację.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa karta przedpłacona ma jeszcze jeden plus. Mianowicie w przypadku jej zgubienia lub kradzieży traci się dostęp jedynie do pozostałej kwoty limitu. Ta zaś jest zazwyczaj znacznie mniejsza niż ilość środków na debetowej karcie. Kiedy jednak straci się dostęp do swojej karty prepaid, to bezwzględnie należy zadzwonić na infolinię. Wtedy to karta płatnicza typu prepaid może zostać zastrzeżona.
Co należy do ograniczeń kart prepaid?
W porównaniu do karty debetowej karta przedpłacona jest mniej uniwersalna. Przypisany do niej techniczny rachunek karty umożliwia wyłącznie realizowanie płatności. Środków nie można więc wykorzystać np. do założenia lokaty terminowej.
Wydanie karty prepaid zwłaszcza w fizycznej formie może wiązać się z koniecznością załatwienia kilku kwestii proceduralnych. Ponadto karta przedpłacona może generować koszty. Istotne są tu zapisy w tabeli opłat i prowizji dotyczące konkretnej usługi finansowej. Poza kosztem za wydanie karty może się pojawić np. opłata miesięczna. Często niektórych opłat można jednak uniknąć przykładowo pod warunkiem zrealizowania co najmniej jednej transakcji daną kartą.
Czy karta przedpłacona jest opłacalna?
Częstokroć karta debetowa jest zupełnie wystarczająca do płynnego realizowania swoich transakcji finansowych. Karta przedpłacona może się więc okazać niepotrzebna, zwłaszcza że jej wydanie często jest równoważne z pojawieniem się dodatkowych opłat.
Bywają jednak sytuacje, gdy karta przedpłacona okazuje się dobrym pomysłem. Umożliwia ona skuteczniejsze zarządzanie budżetem rodziny, czy firmy. Z taką kartą łatwiej trzymać się ustalonego limitu na konkretne kategorie wydatków zaplanowane na określony czas. Dla przedsiębiorców prepaid cards często okazują się też pomocnym narzędziem podczas planowania kampanii marketingowych.
Sprawdź również: Jak płacić telefonem?