SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Karta debetowa - jak działa karta debetowa? Jak z niej korzystać
   Aktualizacja:

Karta debetowa - jak działa karta debetowa? Jak z niej korzystać

Jeśli zastanawiasz się, jakiego rodzaju kartę nosisz w portfelu, to w większości przypadków odpowiedź będzie oczywista – kartę debetową. To podstawowa karta płatnicza w ofercie bankowej, która jest podpinana bezpośrednio przy naszym rachunku bankowym. Dzięki karcie debetowej możemy wypłacać pieniądze w bankomacie i płacić za zakupy w terminalach.

Karta debetowa - jak działa karta debetowa? Jak z niej korzystać
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Karta debetowa to, poza gotówką, jeden z podstawowych instrumentów płatniczych. Praktycznie każdy klient banku otrzymuje ją do zarządzania pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku bieżącym. Czy jednak każdy z nich wie jak działa karta debetowa i jak z niej korzystać?

Karta debetowa - jak działa karta debetowa? Jak z niej korzystać (fot. Novic / YAY Foto)

Jak działa karta debetowa?

Co to jest karta debetowa? Karta debetowa jest kartą płatniczą, która pozwala na wykorzystanie środków pieniężnych zgromadzonych na koncie osobistych do wysokości jego salda. Składają się na to zarówno wypłaty gotówki, jak i transakcje za pomocą kart płatniczych.

Oznacza to, że nie możemy wydać nią więcej niż mamy na rachunku, pomimo debetu w nazwie karty. Oczywiście banki mogą jednak uruchomić w ramach konta osobistego dopuszczalne saldo debetowe – wtedy płatności będą mogły być dokonywane ponad ten limit.

Proces autoryzacji płatności kartą debetową nie jest skomplikowany, ale wieloetapowy. Jak więc działa karta debetowa?

  1. W pierwszym etapie oczywiście posiadacz karty płaci kartą za zakupy w sklepie w dowolny sposób (zbliżeniowo lub wkładając kartę do kieszeni terminala).

  2. Następnie sprzedawca przetwarza dane karty i przesyła je do centrum rozliczeniowego na potrzeby autoryzacji środka płatniczego.

  3. Centrum płatnicze (podmiot, który obsługuje rozliczenia kartowe danego sklepu) następnie przesyła dane do sieci instytucji kartowej, a ta do banku, który wydał daną kartę.

  4. Bank w tym momencie wydaje zgodę na dokonanie transakcji (jeśli wartość transakcji nie przekracza salda na koncie) lub ją odrzuca.

  5. Następnie informacja wraca i jest przetwarzana przez bank obsługujący rachunek sprzedawcy.

Karta debetowa służy również do swobodną wypłatę gotówki w bankomatach. Oczywiście tu wciąż obowiązuje zasada, że wypłacana kwota nie może przekroczyć wysokości salda środków pieniężnych na rachunku.

Zobacz też: Jak założyć konto internetowe, które umożliwi płatności przez internet?

Karta debetowa, a karta kredytowa

Częstym pytaniem, które pojawia się w kontekście karty debetowej jest zagadnienie czym się różni karta kredytowa od karty debetowej. Teraz, kiedy przedstawiliśmy informacje czym jest karta debetowa i jak działa, odpowiedź na to pytanie będzie znacznie łatwiejsza.

Jak już wyjaśniliśmy, karta debetowa to karta płatnicza, którą możemy płacić do wysokości salda środków pieniężnych zgromadzonych na koncie osobistym. Karta kredytowa z kolei obsługuje rachunek kredytowy klienta – specjalne konto z dostępnym limitem kredytowym. Kartą kredytową możemy płacić do momentu, aż wartość transakcji nie przekroczy limitu kredytowego na przypisanym jej rachunku. Przy spłaceniu części lub całości zobowiązania, dalej możemy z niej korzystać.

Jedną z największych zalet kart kredytowych jest okres bezodsetkowy. To czas, kiedy posiadacz karty może dokonywać transakcji bezgotówkowych bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów odsetkowych. Długość takiego nieoprocentowanego okresu wynosi zwykle 40-60 dni. Jest to też zwykle jedna z największych pułapek, gdyż po przekroczeniu tego czasu, ponoszone koszty na karcie kredytowej, należą procentowo do niezwykle wysokich.

Podsumowując – karta debetowa służy do płatności pieniędzmi zgromadzonymi na koncie, a karta kredytowa do płatności dokonywanych w ramach udzielonego limitu kredytowego.

Sprawdź również: Jakie wymiary ma karta debetowa?

Numer karty debetowej

Istotnym elementem karty debetowej jest jej numer. Dzięki numerowi karty debetowej jesteśmy w stanie rozszyfrować, jaka instytucja dany środek płatniczy wydała i kto obsługuje rachunek karty.

Zdecydowana większość kart debetowych wydanych w Polsce to karty debetowe wydane przez Visa lub Mastercard – obie korzystają z 16-cyfrowych numerów kart płatniczych. Jeśli ktoś korzysta z kart wydanych przez Diner’s Club, to numer jego karty będzie zawierał 14 cyfr, a tych od American Express – 15 cyfr. Pamiętajmy, że numer karty debetowej nie jest taki sam, jak numer rachunku bankowego, do którego została wydana.

Pierwsza cyfra zawsze oznacza kategorię instytucji, która daną kartę wydała. W przypadku banków będą to numery zaczynające się od cyfry 4 lub 5. Kolejna cyfra odpowiada za instytucję wystawcy karty – 3 to American Express, 4 to Visa, a 51 to Mastercard.

Na rewersie karty debetowej znajdują się także kody CVV i CVC. Są one trzycyfrowe i służą do autoryzacji płatności kartami debetowymi w internecie. Jeśli wybieramy w sklepie internetowym płatność kartą płatniczą, system zakupowy poprosi nas o podanie numeru karty, jej daty ważności (podana pod numerem karty) i właśnie kodu CVV i CVC.

Sprawdź również: Czym jest karta przedpłacona?

Karty płatnicze

Poradniki