



Z pewnością nie raz słyszałeś pojęcie „preautoryzacji”. Często pojawia się ono w kontekście korzystania z usług biur podróży, aplikacji do rezerwowania hoteli i wypożyczalni aut, a ostatnio coraz częściej również u organizatorów imprez okolicznościowych. Czym właściwie jest preautoryzacja karty? Jak przebiega i czego będziesz potrzebował, aby skorzystać z tej opcji? Zapraszam do lektury!
Na czym polega preautoryzacja karty?
Preautoryzacja karty płatniczej to czasowe zablokowanie środków na rachunku bankowym klienta na poczet późniejszych płatności. Aby możliwe było skorzystanie z opcji preautoryzacji, konieczne jest posiadanie tłoczonej (embosowanej) karty kredytowej wydanej przez jedną z organizacji kart płatniczych:
-
Visa;
-
MasterCard;
-
Diners Club.
Co po stosuje się preautoryzację?
Preautoryzacja polega na zablokowaniu środków płatniczych na koncie bankowym klienta w kwocie odpowiadającej wartości usług, na które dokonujemy rezerwacji. Zabieg ma na celu z jednej strony zabezpieczenie interesów właścicieli przedsiębiorstw usługowych, którzy zyskują pewność, że zarezerwowana usługa zostanie opłacona, a z drugiej strony – danie pewności klientom, że wybrane przez nich usługi zostały zarezerwowane.
Preautoryzacja karty kredytowej – jak to działa?
Jak już wcześniej wspomniałam, aby możliwa była preautoryzacja na koncie klienta, konieczne jest posiadanie tłoczonej (z wypukłym nadrukiem) karty kredytowej w typie Visa, MasterCard lub Diners Club. Operacja zablokowania środków na koncie nie wymaga fizycznej obecności karty. Wystarczy podać znajdujące się na niej dane.
Środki blokowane są na okres maksymalnie 7 (w przypadku Visa-y i Diners Club) lub 14 (Mastercard) dni. Nie są one pobierane z rachunku. Widać je w aplikacjach bankowych, ale nie można z nich korzystać.
Zablokowanych środków nie można podjąć do momentu dokonania faktycznej zapłaty, unieważnienia lub wygaśnięcia preautoryzacji.
Zablokowane środki są pobierane z rachunku klienta lub odblokowywane po wykonanej usłudze. Może jednak zdarzyć się sytuacja, kiedy konto klienta zostanie obciążone, pomimo że ten nie skorzystał z usługi. Dzieje się tak po przekroczeniu terminu bezkosztowej anulacji.
Warto wiedzieć, że preautoryzacja przy pomocy karty kredytowej nie jest równoznaczna z dokonaniem transakcji. Ona stanowi jedynie formę zabezpieczenia interesów usługodawcy (stanowi gwarancję otrzymania zapłaty). Ostateczna zapłata może zostać dokonana przy użyciu karty, na której zablokowano środki, ale również innej karty lub gotówki.
Po dokonaniu zapłaty inną kartą płatniczą lub gotówką preautoryzacja zostaje anulowana, czego dowodem będzie wydruk z terminala potwierdzający unieważnienie preautoryzacji.
Preautoryzacja karty płatniczej w praktyce
Obecnie preautoryzacja jest standardem w hotelach, biurach podróży i wypożyczalniach samochodów. Opcję tą coraz liczniej wykorzystują też biura podróży i restauracje, w których dokonuje się rezerwacji stolików na imprezy okolicznościowe. Blokada stanowi zabezpieczenie usługodawców świadczących usługi sprzedawane z wyprzedzeniem.
W przypadku rezerwacji usług hotelowych preautoryzacja stanowi zabezpieczenie dla właścicieli hotelu, że rezerwacja pokoju zostanie opłacona, niezależnie od tego, czy goście przyjadą.
Dla właścicieli restauracji preautoryzacja stanowi zabezpieczenie przed poniesieniem ewentualnych strat, które mogłyby się pojawić na skutek przygotowania dań, dla gości imprezy, którzy na ostatnią chwilę rozmyślili się z przyjścia na nią.
W przypadku wypożyczalni samochodów mechanizm preautoryzacji stosuje się, aby zabezpieczyć odpowiedzialność kierowcy w razie dojścia do zdarzeń, gdzie konieczna będzie ingerencja firmy ubezpieczeniowej. W tym wypadku odblokowanie środków nastąpi dopiero po zwróceniu samochodu.
W przypadku wypożyczenia samochodu czasowa blokada środków na koncie klienta pozwala również przedłużyć czas korzystania z samochodu bez konieczności powrotu do siedziby wypożyczalni.
A co, jeśli nie posiadasz karty płatniczej?
Preautoryzacji z powodzeniem dokonasz na podstawie udostępnionych danych karty. Taka forma praktykowana jest przez rezerwacyjne serwisy internetowe.
Jeśli zupełnie nie posiadasz karty kredytowej, to nie ma możliwości, abyś skorzystał z preautoryzacji. W takim wypadku powinieneś założyć taką kartę lub skorzystać z oferty usługodawców niewymagających takiego zabezpieczenia.
Podsumowanie: najważniejsze informacje o preautoryzacji w pigułce
|