Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.

Internet umożliwia nam praktycznie nieograniczony dostęp do towarów i usług. Chętnie korzystamy z zakupów online, a szybkie metody płatności sprawiają, że czas oczekiwania sprowadza się do absolutnego minimum. Jednocześnie jednak powstają nieznane do tej pory zagrożenia, dotyczące w znacznej mierze bezpieczeństwa naszych finansów. Rynek proponuje nam z każdym dniem nowe możliwości, które przekładają się nie tylko na wygodę, ale również mniejsze ryzyko. Jednym z nich są karty wirtualne. Choć nie mają swojego fizycznego odpowiednika, możemy posługiwać się nimi w bardzo podobny sposób. Warto mieć przy tym świadomość, że przydadzą nam się nie tylko w świecie online. Niektóre karty wirtualne umożliwią również dokonywanie płatności w tradycyjnych sklepach.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Wirtualna karta płatnicza: czym jest?

Tradycyjne karty płatnicze – debetowe, kredytowe czy przedpłacone – są nam dobrze znane i cieszą się niezmienną popularnością. Według aktualnych danych NBP w naszych portfelach gości 43,1 mln takich plastików, spośród których aż 80% zaliczamy do pierwszej kategorii. Dzięki nim dokonywanie płatności w sklepach jest szybkie, proste i bezpieczne, a znaczna część Polaków bardzo rzadko sięga po gotówkę. Z drugiej strony coraz rzadziej potrzebujemy także fizycznej karty płatniczej. Chętnie wykorzystujemy systemy takie jak Google Pay czy Apple Pay, zamieniające smartfony w cyfrowe portfele, pozwalające na regulowanie płatności dzięki modułowi NFC. Użytkownicy smartwatchy mogą natomiast obejść się nawet bez telefonu komórkowego: do ich dyspozycji również pozostają przygotowane przez producentów rozwiązania. Warto mieć jednak świadomość że nie zawsze musimy posiadać przy tym standardowy plastik. W wielu zastosowaniach znakomicie sprawdzi się wirtualna karta płatnicza, która da nam wygodny dostęp do środków, ale jednocześnie będzie istniała tylko na ekranie urządzenia.

Jak korzystać z karty wirtualnej?

Wirtualne karty – choć nie możemy ich dotknąć – są w pełni funkcjonalne. Przede wszystkim widnieją na nich takie same informacje, jakie znajdziemy na ich plastikowych odpowiednikach:

Dzięki temu możliwe staje się wygodne dokonywanie zakupów w internecie. Cała procedura wygląda natomiast dokładnie tak samo: wystarczy w stosownym miejscu wprowadzić widniejące na ekranie informacje, a następnie zatwierdzić transakcję. Wirtualne karty płatnicze możemy również dodawać do swoich elektronicznych portfeli.

Różne rodzaje kart wirtualnych

Wirtualne karty płatnicze – podobnie do tych tradycyjnych – oferują różne modele korzystania ze środków. Poza tym – za ich wydawanie odpowiadają nie tylko banki, ale również fintechy, takie jak Revolut, Curve czy Twisto. Oferta jest więc bardzo bogata i w łatwy sposób możemy dobrać narzędzie do indywidualnych oczekiwań. W tym segmencie znajdziemy m.in.:

  • Wirtualne karty kredytowe: działają na takiej samej zasadzie jak ich fizyczne odpowiedniki. Dokonując transakcji, obciążamy nie własny rachunek, ale przyznany przez bank odnawialny limit kredytowy, który następnie spłacamy. Możemy to robić oczywiście zarówno podczas zakupów w sklepach stacjonarnych (o ile wydawca wirtualnej karty kredytowej proponuje takie rozwiązanie), jak i zakupów w sieci.
  • Wirtualne karty debetowe: to cyfrowe odpowiedniki kart umożliwiających korzystanie ze środków dostępnych na przypisanym do nich koncie.
  • Wirtualne karty prepaid: z pewnością największą popularnością cieszą się wirtualne karty przedpłacone. Aby można było z nich korzystać, najpierw na przypisane do nich konto muszą trafić odpowiednie środki. Dzięki temu zyskujemy jeszcze lepszą kontrolę nad wydatkami i wyższe bezpieczeństwo: nikt nie pozna danych naszego głównego plastiku, sami decydujemy także, jakie fundusze je zasilą.

Zalety karty wirtualnej

Choć karty wirtualne dopiero zdobywają popularność na naszym rynku, z pewnością mają sporo do zaoferowania i mogą stać się dobrym uzupełnieniem wykorzystywanych do tej pory narzędzi finansowych. Oto niektóre z ich zalet:

  • Bezpieczeństwo: w dzisiejszych czasach często spotykamy się z cyberzagrożeniami. Przechwycenie danych karty płatniczej jest dla przestępców łakomym kąskiem. W wielu przypadkach umożliwia to uzyskanie dostępu do powiązanych z nią środków albo poznanie wrażliwych danych. Wybierając kartę wirtualną, zdecydowanie lepiej zabezpieczymy poufne informacje. To także mniej ryzykowny sposób regulowania transakcji z nieznanymi odbiorcami.
  • Szybki dostęp: wyrobienie i przesłanie plastikowej karty płatniczej trwa przynajmniej kilka dni. Stworzenie karty wirtualnej wiąże się natomiast w większości przypadków z kilkoma kliknięciami, potem od razu można rozpocząć korzystanie z niej.
  • Wygodne zakupy: karty wirtualne są przede wszystkim idealnie dostosowane do świata internetu i zakupów online. Możemy korzystać z nich w różny sposób, a w ostateczności również w łatwy sposób zlikwidować kartę i założyć nową, co pozwoli nam np. uniknąć niechcianej płatności. Świetnie sprawdzą się także jako zasilenie cyklicznie odnawianych usług, takich jak platformy VOD.

Płatność kartą wirtualną w realnym świecie

Warto mieć przy tym świadomość, że z kart wirtualnych możemy coraz częściej korzystać także w zwykłych sklepach. Taką możliwość oferuje część banków oraz fintechów. W tym celu musimy jednak posiadać smartfon wyposażony w moduł NFC, a następnie dodać kartę wirtualną do elektronicznego portfela lub skorzystać z aplikacji konkretnej instytucji. Dzięki temu bez żadnych problemów dokonamy płatności zbliżeniowych i będziemy mogli posługiwać się kartą wirtualną tak, jak tradycyjnym plastikiem.


2020-07-27

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

2020-07-22

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza to wyjątkowe wyzwanie dla dłużnika. Nie można jednak odebrać mu całości osiąganych dochodów. Warto dowiedzieć się, ile wynosi kwota wolna od zajęcia oraz jak się ją ustala.

2020-07-22

Przelew do urzędu skarbowego. Jak zrobić przelew podatkowy?

Płacenie podatków to niemiły obowiązek, którego jednak nie da się uniknąć. Jednocześnie nie powinno sprawiać większych trudności. Warto dowiedzieć się, jak wykonać przelew do urzędu skarbowego.

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

Ikona informacji
poradniki