SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Jak działa wirtualna karta płatnicza? Czy cyfrowa karta kredytowa jest opłacalna?
   Aktualizacja:

Jak działa wirtualna karta płatnicza? Czy cyfrowa karta kredytowa jest opłacalna?

Wirtualna karta kredytowa, debetowa i przedpłacona to ciekawe alternatywy dla swych plastikowych pierwowzorów.  Z ich pomocą płatności za zakupy online stają się szybsze, prostsze i wygodniejsze. Tak naprawdę wirtualna karta płatnicza może nam się przydać także i w sklepach stacjonarnych. Jak jednak w praktyce funkcjonują cyfrowe karty i czy naprawdę opłaca się z nich korzystać?

Jak działa wirtualna karta płatnicza? Czy cyfrowa karta kredytowa jest opłacalna?
Spis treści
więcej Ikona strzałki


Czym są wirtualne katy płatnicze?

Sklepy internetowe zazwyczaj umożliwiają nam dokonywanie szybszych i wygodniejszych zakupów niż te stacjonarne. Bardzo podobnie jest z kartami płatniczymi. Te wirtualne często okazują się wygodniejsze w użyciu od swoich plastików odpowiedników.

Z punktu widzenia funkcjonalności wirtualna karta płatnicza zapewnia te same możliwości, co plastikowa. Każda z nich ma więc swój kod CVV/CVC, datę ważności oraz numer karty. Dostęp do wszelkich danych karty otrzymujemy przez Internet. Jedyna duża różnica polega na tym, że cyfrowe karty z definicji nie przybierają fizycznej formy.

Zgodnie z danymi NBP w Polsce funkcjonuje ponad 40 mln tradycyjnych kart płatniczych. Kart wirtualnych jest znacznie mniej. Jednocześnie jednak popularność cyfrowych rozwiązań szybko rośnie.

Polacy doceniają wygodę, jaką zapewnia wirtualna karta. Rośnie też liczba punktów sprzedażowych online i offline, w których wykorzystanie cyfrowych rozwiązań jest nadzwyczaj proste. Karta wirtualna może być połączona ze smartfonem lub smartwatchem. Przez to możliwe staje siłę dokonywanie zbliżeniowych płatności telefonem, czy inteligentnym zegarkiem.

Jak korzystać z karty wirtualnej w sieci i realnym świecie?

Podczas finalizowania płatności internetowych z karty wirtualnej można korzystać w wysoce intuicyjny sposób. Wystarczy w stosownym miejscu wprowadzić potrzebne dane, a następnie zatwierdzić transakcję. Karta wirtualna może też zostać dodana do naszych portfeli elektronicznych.

Z kart wirtualnych możemy coraz prościej korzystać także w sklepach naziemnych. Do tego celu potrzebny jest choćby smartfon wyposażony w moduł NFC. By dokonać płatności, należy dodać kartę wirtualną do elektronicznego portfela lub skorzystać z aplikacji konkretnej instytucji. Wtedy to uzyskamy możliwość dokonywania płatności zbliżeniowych.

Sprawdź również: Na czym polegają płatności NFC?

Czym wyróżnia się wirtualna karta kredytowa?

Ogólna zasada działania wirtualnej karty kredytowej jest tak sama, jak tej plastikowej. Na początku trzeba zgłosić się do instytucji finansowej. Ta po przeanalizowaniu naszej zdolności i historii kredytowej przyzna nam limit środków do regularnego wykorzystywania.

Karta wirtualna działa w formie cyfrowej. Często nie trzeba więc ponosić żadnych kosztów za jej wyrobienie. Atutem karty wirtualnej jest także to, że nie można jej zgubić. Nikt jej nam też nie ukradnie z portfela, choć trzeba tu pamiętać o cyberprzestępcach.

Karta wirtualna w wersji debetowej i prepaid

W przypadku wirtualnej karty kredytowej użytkuje się środki pożyczone od instytucji finansowej w ramach przyznanego limitu. De facto jednak popularniejsza jest debetowa karta wirtualna w wersji prepaid, znana też jako cyfrowa karta przedpłacona.

Taką karę wirtualną trzeba najpierw zasilić własnymi środkami finansowymi. To bardzo proste. Do tego celu można posłużyć się choćby standardowym przelewem z poziomu bankowości internetowej. Gdy przedpłacona karta wirtualna zostanie zasilona, to możemy z niej skorzystać w sklepie  internetowym, czy w sklepie stacjonarnym.

Wirtualne karty płatnicze w ofercie polskich banków

Popularyzacja cyfrowych rozwiązań płatniczych to ogólnoświatowy trend. Stąd i w polskich bankach karta wirtualna jest coraz bardziej dostępna. Na naszym rynku możemy zamówić między innymi następujące karty wirtualne:

  • eKarta wirtualna od mBanku — jest to cyfrowa karta przedpłacona w wersji wielowalutowej. Możliwe jest więc płacenie choćby w dolarach amerykańskich. W ramach tej karty wirtualnej można zdeponować do 20 tys. zł.
  • Karta wirtualna Banku Pocztowego — tutaj w ramach dodatkowych korzyści możemy otrzymać pakiet ubezpieczeń zakupów, a nawet przedłużoną gwarancję na zakupiony sprzęt RTV/AGD.
  • K@rta wirtualna ING Visa — ta karta wirtualna jest kompatybilna z aplikacją mobilną banku ING. Wymagane jest posiadanie konta w tym banku, by móc zamówić wirtualne karty przedpłacone.
  • Mastercard Commercial w Alior Banku — ten bank ma szczególnie obszerną ofertę kart wirtualnych dla firm. Alior proponuje zarówno debetowe, jak i kredytowe karty wirtualne z szeregiem dostępnych walut.
  • Mobilna karta debetowa Santander — de facto Santander proponuje tu płatności za pomocą aplikacji mobilnej, a nie wirtualnej kart sensu stricto. W praktyce wszystko działa praktycznie tak samo.

Jak w przypadku wszystkich produktów bankowych, tak i przy karcie wirtualnej trzeba poznać wszystkiego kategorie kosztów. Najprościej informacje na temat znaleźć w tabeli opłat i prowizji.

Przykładowo użytkowanie kart wirtualnych w ING może być całkowicie bezpłatne. Na starcie trzeba jednak uiścić 20 zł opłaty za wydanie karty. Tymczasem w Banku Pocztowym kartę wirtualną można uzyskać za darmo. Jednakże jej użytkowanie wiąże się z kosztem 5 zł miesięcznie.

Pozabankowe wirtualne karty płatnicze

Wybór kart wirtualnych jest szeroki również na rynku pozabankowym. Sztandarowym przykładem jest Revolut. Z usług tego brytyjskiego fintechu skorzystały już 10 milionów klientów na świecie. Również Polacy chętnie wykorzystują takie możliwości jak choćby właśnie wirtualna karta przedpłacona od Revolut.

Wśród popularnych rozwiązań fintech, trzeba też wymienić Curve. To w gruncie rzeczy usługa łącząca kilka kart płatniczych w jedność za pomocą aplikacji mobilnej. Ciekawym pomysłem jest również Twisto. To pozabankowa karta kredytowa w wersji cyfrowej. Po zrealizowaniu płatności przez kartę Twisto ma się 30 dni na uregulowanie zobowiązania.

Jakie plusy i minusy ma karta wirtualna?

Z kilku powodów wirtualna karta płatnicza jest coraz chętniej wykorzystywana. Do jej największych zalet należy:

  • Wysokie poziom bezpieczeństwa — karta wirtualna jest niemożliwa do zgubienia. Nikt jej nam też nie ukradnie. Jednocześnie jednak pamiętajmy o zasadach bezpiecznego korzystania z usług finansowych online.
  • Brak konieczności fizycznego wyrobienia karty — to przynajmniej w teorii ogranicza koszty za wydanie karty. Ponadto nie trzeba oczekiwać na jej wyrobienie. Wirtualne karty prepaid można uznać za dość ekologiczne rozwiązanie.
  • Wygodne zakupy przez Internet — karta wirtualna świetnie sprawdza się do przeprowadzania transakcji w sklepach internetowych. To rozwiązanie jest też praktyczne przy realizowaniu płatności cyklicznych, np. na platformach VOD.

Z punktu widzenia użyteczności karty wirtualne mają drobne mankamenty. Konieczność ich systematycznego zasilania, np. przez przelewy bankowe może być nieco czasochłonna. Kartę wirtualną trzeba też dopasować do aplikacji mobilnej lub smartwatcha, by możliwe stało się wykonywanie zbliżeniowych płatności.

Czy warto mieć wirtualną kartę płatniczą?

Z finansowego punktu widzenia opłacalność cyfrowej karty debetowej, czy kredytowej jest kwestią indywidualną. Uogólniając, koszty karty wirtualnej są podobne do opłat generowanych przez tradycyjne odpowiedniki. Uwagę trzeba zwrócić na tabelę prowizji oraz opłat dedykowaną konkretnej karcie.

Osobną kwestią jest to, kiedy faktycznie warto mieć wirtualną kartę. Przede wszystkim jest ro rozwiązanie dla ludzi preferujących nowoczesne rozwiązania płatnicze. Jeśli komuś dokonywanie płatności kojarzy się z telefonem, czy smartfonem, to cyfrowa karta może mu się przydać. Ponadto karta wirtualna dobrze sprawdza się w przypadku ludzi często korzystających ze sklepów internetowych.

Karty kredytowe

Poradniki