PayPal: co to jest?
Z technicznego punktu widzenia PayPal należy określić mianem portfela elektronicznego. To cyfrowy zapis środków pozwalający na realizację komfortowych płatności w sieci. W praktyce możliwości PayPala są znacznie większe.
Ten system płatności znany jest bowiem z innowacji. To właśnie PayPal jako pierwszy zaczął stosować CAPTCHA, czyli technikę zabezpieczenia stron www. Dziś jest ona powszechnie wykorzystywana na skalę globalną.
Co ciekawe z PayPalem mocno związana jest osoba Elona Muska. Ten ekscentryczny wizjoner rozwija PayPal już od przełomu XX i XXI wieku. W Polsce z PayPala możemy korzystać od 2006 roku. Dziś w kraju nad Wisłą jest to jeden z najpopularniejszych systemów płatności elektronicznych. PayPal można użytkować przez przeglądarkę internetową lub za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.
Jak działa PayPal?
Na początku trzeba założyć konto PayPal, a następnie zasilić je dowolną ilością środków. Wtedy to możliwe staje się realizowanie płatności przez Internet. Ogólna zasada działania jest więc wręcz banalna. Wszystko działa jednak płynnie i intuicyjnie. Co równie ważne, władzom PayPal udało się sprawnie dostosować swój produkt do wymogów mieszkańców różnych krajów świata.
Poza płatnościami w ramach PayPala można również skorzystać z szeregu dodatkowych usług finansowych. Klienci do swojej dyspozycji cyklicznie otrzymują kolejne innowacyjne rozwiązania. PayPal przez całą historię swej działalności wyznacza kierunek rozwoju fintech. Między innymi dlatego system PayPal cieszy się tak dużą popularnością w każdym zakątku świata.
Gdzie można płacić PayPalem?
Za pośrednictwem systemu PayPal można płacić w wielu walutach. Pośród popularnych e-sklepów akceptujących tę metodę płatniczą można wymienić między innymi:
- Sklepy RTV/AGD, w tym Media Expert;
- Portale restauracyjne, takie jak pyszne.pl;
- Sklepy budowlane, przykładowo Jula;
- Serwisy aukcyjne jak np. ebay;
- Sklepy sportowe, typu SFD;
- Księgarnie internetowe, takie jak Helion;
- Sklepy spożywcze, przykładowo w Piotr i Paweł;
- Perfumerie, np. Sephora;
- Sklepy i serwisy specjalistyczne, przykładowo. Empik, Uber, Groupon oraz Spotify.
- Serwisy z odzieżą i obuwiem, typu Puma, Adidas, Zara, Wojas, Zalando oraz Reserved;
- Portale dedykowane podróżom, w tym booking.com.
PayPal bywał też wykorzystywany do doładowania telefonu. Obecnie jednak wymaga to zaangażowania serwisów pośredniczących. Stąd większość klientów doładowuje konto swych telefonów na inne sposoby.
(Niemal) nieskończone zastosowania PayPala
Poniekąd PayOal portfel można uznać nie tylko za system płatniczy, ale swego rodzaju substytut konta bankowego. Niektórzy użytkownicy traktują PayPala głównie jako sposób odbierania przelewów.
Tak bywa choćby w przypadku freelancerów, a zwłaszcza tych współpracujących z klientami zagranicznymi. Przelewy PayPala są szybsze niż te tradycyjne. Gdy jednak zamierzamy otrzymywać wynagrodzenie na portfel elektroniczny, to powinniśmy pamiętać o kwestii prawidłowego rozliczenia przychodów z Urzędem Skarbowym.
Elektroniczny portfel PayPala można też zintegrować z Facebookiem. To rozwiązanie, z którego korzystają choćby specjaliści ds. płatnych reklam na tym portalu społecznościowym. Z pomocą konta PayPal można również zasilić zbiórki pieniędzy organizowane na Facebooku. To często wygodniejsze rozwiązanie niż np. podawanie danych z karty płatniczej.
Jak założyć konto PayPal?
Konto PayPal można otworzyć od 18 roku życia. Samo założenie konta jest intuicyjne. Wystarczy tylko, że:
- Na stronie głównej PayPala wybierzesz niebieski przycisk “Załóż konto”. Znajdziesz go w prawym górnym rogu.
- Wybierzesz rodzaj konta. Do wyboru są osobiste konta PayPal lub konta dla firm.
- Uzupełnisz formularz rejestracyjny potrzebnymi danymi osobowymi, kontaktowymi i adresowymi.
- Potwierdzisz założenie konta PayPal przez kliknięcie linku aktywacyjnego, który otrzymasz na skrzynkę e-mail.
Sama rejestracja jest naprawdę prosta i szybka. Czym innym jest jednak PayPal weryfikacja konta. Takowa jest niezbędna, by uzyskać dostęp do wszystkich funkcji tego serwisu finansowego.
Tymczasem procedury weryfikacyjne są niejednolite. W przypadku osobistego konta PayPal sprawa na ogół jest dość prosta. Wystarczy przesłać fotokopię dokumentu tożsamości i dowód potwierdzający adres. Przy firmowym koncie PayPal weryfikacja bywa bardziej wieloaspektowa. Nierzadko zdarza się, że kończy się ona niepowodzeniem, a konto zostaje trwale zablokowane.
Sprawdź również: Ranking kont firmowych
Doładowanie PayPal: jak przelać pieniądze?
System płatności internetowych PayPal jest wysoce przejrzysty. Pod względem designu przypomina konto bankowe. By móc wykonywać płatności przez ten system, potrzeba zasilić konto. Środki może nam przesłać osoba trzecia, np. członek rodziny, który też ma dostęp do konta PayPal. W tym przypadku zwykle wystarczy, że podamy mu nasz adres e-mail. Konto można też zasilić ze środków własnych.

Standardowe sposoby doładowania konta PayPal to przelew tradycyjny lub doładowanie błyskawiczne Trustly. W tym pierwszym przypadku należy wybrać opcję „Doładowanie środków do salda”. Wtedy to wyświetli się okienko płatności. Tam podane zostaną dane do przelewu, a zwłaszcza numer konta. Teraz trzeba już tylko zrealizować standardowy przelew. Do tego celu można wykorzystać internetowe konto bankowe. Może to być rachunek Santander, mBank, PKO BP, czy każdego innego banku.
Po wysłaniu tradycyjnego przelewu zazwyczaj trzeba poczekać do jednego dnia roboczego, aby saldo konta PayPal uległo aktualizacji. Dlatego też ciekawą opcją są szybkie doładowania PayPal przez Trustly. Ta metoda umożliwia niemal natychmiastowo zasilenie konta.
Co istotne do konta PayPal można przypiąć standardowy rachunek bankowy. Możliwe jest też powiązanie karty debetowej lub karty kredytowej do PayPala. Wszystko można zrobić online przez podanie potrzebnych danych, takich jak kod CVV lub CVC.
Alternatywne metody na doładowanie konta PayPal
Trustly i przelew tradycyjny to zalecane i najbezpieczniejsze metody na doładowanie PayPala. Dostępne są też inne sposoby. Sam PayPal jest przy tym integrowany z przeróżnymi systemami płatniczymi. Gdy jednak chce się zasilić konto w inny sposób niż ten dostępny z poziomu konta użytkownika, to trzeba zachować sporą ostrożność i dokładnie sprawdzić koszty takich operacji.
Wśród alternatywnych sposobów doładowania PayPala można wymienić karty prepaid, takie jak paysafecard, czy podarunkowa karta PayPal. PayPala można też zintegrować z kartą płatniczą Revolut. Inne sposoby polegają na użyciu Skrill, Google Pay, płatności BLIKIEM, czy TransferWise. Dostępność tego typu metod bywa różna w zależności choćby od waluty, czy kraju, w którym się przebywa.
Jak wykonywać płatności PayPal?
Wirtualny portfel PayPal wykorzystuje się zwłaszcza podczas zakupów internetowych. Trzeba tylko wybrać ten sposób płatności podczas finalizowania transakcji w sklepie online. Po wybraniu tej metody zazwyczaj trzeba wykonać jeszcze kilka kliknięć, by potwierdzić płatność.
By dokonać płatności internetowych, można też skorzystać z serwisu online lub aplikacji mobilnej PayPala. Trzeba się tylko zalogować na swoje konto, a następnie wybrać przycisk „Przelej Pieniądze”. W ten sposób można przekazać środki innemu użytkownikowi PayPala. Środki z salda PayPal można też przeznaczać na automatyczne płatności cykliczne. To wygodny sposób na opłacanie Netflixa, HBO GO, Spotify i podobnych serwisów.
Jakie są opłaty za konto PayPal?
Ten portfel elektroniczny jest stale aktualizowany. Ciągłej zmianie ulegają dostępne usługi, a także cennik. Założenie konta, czy pobranie aplikacji mobilnej PayPala jest bezpłatne. Z zasady nic nie zapłacimy za wykorzystanie tej metody płatniczej w sklepach internetowych.
W praktyce jednak PayPal prowizja dotyczy szeregu aktywności. Szczególną uwagę na koszty powinni zwracać uwagę użytkownicy kont firmowych. Często mało korzystnie prezentuje się przewalutowanie w PayPal.
Z założenia prowadzenie konta w PayPalu jest zwolnione z opłat. I tu jednak zdarzają się wyjątkiem. Przykładem jest kontrowersyjna opłata za brak aktywności PayPal. Jest ona nakładana na osoby, które od co najmniej roku nie użytkują konta.
Kiedy więc chcemy zarządzać swoimi finansami z pomocą PayPal, to stale powinniśmy monitorować sekcję poświęconą cennikowi usług. Zwracający też uwagę na wiadomości e-mail, jakie otrzymujemy od tej instytucji finansowej. Tam mogą pojawić się informacje dotyczące choćby aktualizacji opłat.
Funkcjonalność konta PayPal
Właściciele PayPala słyną z pomysłowości i ciągłego dostosowywania się do zmiennych potrzeb klientów. Stąd stale pojawiają się tu interesujące usługi. Jedną z nich jest PayPal.me. Ta usługa umożliwia generowanie łącza do odbierania środków. W praktyce pozwala ta na szybsze i prostsze otrzymanie pieniędzy w gronie zaufanych ludzi.
Ciekawym pomysłem jest też Program Ochrony Kupujących PayPal. Z założenia ma być on swego rodzaju ubezpieczeniem. Ten program jest aktywowany, gdy dokonamy zakupów online z wykonaniem transakcji PayPal i pojawiają się jakieś problemy z zakupem. Wtedy to PayPal jest zobligowany do wsparcia nas w zakresie odzyskania pieniędzy.
Multum usług PayPala jest dedykowanych przedsiębiorcom. Na nich czekają tu całe rozwiązania i systemy płatnicze. Ich wdrożenie we własnej firmie może okazać się dużym wsparciem w rozwoju biznesu, zwłaszcza tego prowadzonego w Internecie.
Czy PayPal jest bezpieczny?
PayPal to jeden z pionierów i potentat branży fintech. Ta instytucja usługi świadczy w około 200 krajach na świecie. Jednocześnie w PayPal zatrudnieni są najwyższej klasy specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. System jest świetnie zabezpieczony.
Z drugiej strony wokół działalności PayPala w Polsce i na świecie pojawiają się pewne wątpliwości. Kontrowersje wzbudzają niektóre praktyki, np. czasowe zablokowanie środków i zasadność pewnych opłat. Wedle niektórych klientów dział obsługi klienta nie zawsze działa prawidłowo. Niektórzy twierdzą, że odpowiedzi przychodzą późno, są ogólnikowe i nie rozwiązują problemu.
Wątpliwości wokół PayPala pojawiają się w różnych krajach na świecie, w tym w Polsce. Działalności tej instytucji bacznie przygląda się UOKiK. Pamiętajmy też, że PayPal nie jest żadnym bankiem, tylko amerykańskim przedsiębiorstwem.
Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę ze skali działania tej instytucji finansowej. Szacuje się, że na całym świecie ma ona ponad 100 milionów klientów. To zupełnie naturalne, że wśród nich znajdziemy ludzi mających jakieś zastrzeżenia dotyczące działania PayPala.
Czy warto mieć swoje konto PayPal?
Serwis internetowy PayPala jest wykorzystywany na skalę globalną. Możemy z niego korzystać przy zakupach w około 200 krajów, a do użycia mamy ponad 20 walut. PayPal gwarantuj też nowoczesny, intuicyjny i zabezpieczony serwis transakcyjny. Ponadto możemy skorzystać tu z dodatkowych usług, np. Programu Ochrony Kupujących.
Jednocześnie powinniśmy sobie zdawać sprawę, że niektóre procedury wewnętrzne tej instytucji płatniczej wzbudzają spore kontrowersje. Dotyczą one zwłaszcza polityki cenowej oraz blokowania kont.
Opłacalność zakładania PayPala w największej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji. Ten portfel elektroniczny może nam się przydać, gdy często dokonujemy zakupów w polskich i zagranicznych sklepach i internetowych. Bywa też, że PayPal jest jedną z niewielu metod płatniczych do wyboru w danym miejscu. Choćby w takich przypadkach, konto na PayPalu może okazać się przydatne.
Sprawdź również: Jak działa portfel elektroniczny?
FAQ: płatności PayPal
Jak zmienić numer telefonu w systemie PayPal?
Należy się zalogować, a potem przejść do ustawień. W zakładce numery telefonów trzeba kliknąć przycisk oznaczony, jako zmień.
Jak doładować konto PayPal bez konta bankowego?
Do tego celu może zostać wykorzystana karta podarunkowa PayPal. Konto może też zostać doładowane np. przez innego użytkownika tego serwisu.
Gdzie kupić katy PayPal?
Karty podarunkowe i kody płatnicze można kupić np. w serwisach aukcyjnych, takich jak Allegro.
Jak wypłacić pieniądze z PayPal?
PayPal zwrot pieniędzy może zostać zarządzony przez zlecenie przelewu na swoje konto bankowe. Wystarczy tylko się zalogować i przejść do zakładki dedykowanej płatnościom.
Jak usunąć konto PayPal?
Trzeba kliknąć ikonę ustawień i przejść do sekcji opcji konta. Tam należy wybrać opcję zamknij konto.
Jakie są alternatywy dla PayPal?
Apple Pay oraz Google Pay to podobne rozwiązania płatnicze.
Czy PayPal jest darmowy?
Założenie i prowadzeni konta PayPal jest darmowe. Opłaty mogą pojawić się np. za wykonanie przelewu.
Jak sprawdzić konto PayPal?
Wystarczy się zalogować do konta. Bieżące saldo PayPal jest ukazane na stronie głównej.
Jak cofnąć płatność PayPal?
Anulowanie płatności jest możliwe tylko w niektórych przypadkach. Gdy chcemy przestać dokonywać płatności automatycznych, to powinniśmy przejść do ustawień, a następnie sekcji płatności. Tam możemy anulować np. płatności za subskrypcję w serwisach VOD.
Ile trwa przelew z PayPal?
Przelewy pomiędzy dwoma kontami PayPal, czy transakcje w sklepach internetowych są przetwarzane w parę minut. Transfer środków z PayPala na rachunek bankowy zwykle zajmuje do 1 dnia roboczego.