Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Dokonywanie płatności w internecie jest niezwykle proste i szybkie. Jedną z dostępnych metod jest PayPal. Dzięki serwisowi możemy zapewnić sobie również dodatkową ochronę.

Platformy umożliwiające dokonywanie zakupów w sieci oferują nam wiele możliwości regulowania płatności. Oprócz standardowych, wykorzystujących dane naszych kart płatniczych czy rachunku bankowego, wiele z nich pozwala również na wybranie udostępnionego przez PayPal konta. Poznanie tego sposobu płatności może stać się ważne zwłaszcza w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa domowemu budżetowi podczas wirtualnych zakupów. Korzystanie z serwisu jest bardzo proste, daje przy tym dodatkowe korzyści oraz staje się przepustką do wykorzystywania pełni potencjału zagranicznych sklepów i platform. Aby cieszyć się funkcjonalnością konta PayPal, należy dowiedzieć się jednak, jak działa PayPal, oraz co musimy zrobić, aby bezpiecznie korzystać z niego korzystać.

Paypal: co to i co umożliwia konto PayPal? (fot. Schoening / Arco Images / FORUM)

PayPal – co to jest?

Historia PayPal sięga 1998 roku i jest związana z osobą Elona Muska – wizjonera, który obecnie znany jest głównie z produkcji samochodów TESLA oraz planów podboju kosmosu SpaceX. Usługa, która początkowo miała umożliwić szybkie płatności między telefonami komórkowymi, szybko zaczęła podbijać kolejne rynki. Nic w tym dziwnego: stała się jednym z pionierów błyskawicznych płatności w coraz bardziej uzależnionym od technologii cyfrowych świecie. Dosyć szybko PayPal trafił również do Polski: pierwsze konta PayPal w naszym kraju założono w 2006 roku. Od tego czasu wdrożono wprawdzie wiele podobnych rozwiązań, jednak wirtualny portfel wciąż cieszy się sporą popularnością i umożliwia szybkie płatności w tysiącach sklepów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.

PayPal – konto przepustką do zakupów

Założenie konta PayPal może być dobrym pomysłem zwłaszcza w czasach, w których coraz większą uwagę zwracamy na kwestie bezpieczeństwa w sieci. System ma wiele zalet:

  • Intuicyjne działanie: od nowoczesnych systemów płatności elektronicznych wymagamy przede wszystkim jasnych warunków i prostego działania. Właśnie takie są płatności PayPal. Zarówno założenie konta, jak i jego obsługa, w tym doładowanie PayPal, są łatwe i w znacznym stopniu zautomatyzowane. Dzięki temu niemal każdy z nas może z nich korzystać w codziennym życiu.
  • Bezpieczeństwo: w trakcie e-zakupów nasze obawy często wzbudza konieczność podzielenia się ze sprzedawcą wrażliwymi informacjami, takimi jak numer karty kredytowej czy debetowej lub dane rachunku bankowego. Wprawdzie systemy płatności w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko przedostania się ich do niepowołanych osób, jednak jest ono realne, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług nieznanych kontrahentów, których wiarygodności nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Konto PayPal ogranicza to ryzyko i gwarantuje zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa.
  • Dodatkowa ochrona: ryzyko związane z zakupami w internecie nie ogranicza się wyłącznie do kwestii bezpieczeństwa danych. Może się w końcu zdarzyć, że towar nie będzie spełniał naszych oczekiwań albo transakcja nie przebiegnie po naszej myśli. Wówczas – korzystając np. z szybkich przelewów – często trudno o dochodzenie swoich praw. W przypadku płatności PayPal wykorzystującej kartę kredytową lub debetową jest jednak inaczej. Możemy wnioskować o chargeback, czyli obciążenie zwrotne, na takiej samej zasadzie, jak podczas standardowej transakcji wykorzystującej kartę płatniczą.
  • Dostępność na całym świecie: udostępnione przez PayPal konto umożliwia dokonywanie płatności na ponad 200 rynkach w 25 walutach. Nie musimy martwić się przy tym o przewalutowanie, ponieważ odbywa się automatycznie, na podstawie przyjętego przez serwis kursu.
  • I na wielu platformach: w dzisiejszych czasach coraz częściej niemal wszystkie formalności, w tym zakupy, załatwiamy przy użyciu telefonu komórkowego. PayPal jest dostępny na niemal każdej platformie i systemie operacyjnym. Bez problemu zapłacimy więc, korzystając z komputera, tabletu czy smartfona.

Jak działa PayPal?

Mechanizm działania systemu PayPal jest bardzo prosty. Możemy korzystać z niego jak z wirtualnego portfela, służącego do regulowania płatności za zakupy online. Aby było to możliwe, najpierw musimy doładować konto PayPal środkami. Następnie, regulując płatność w sklepie internetowym, nie będziemy musieli już podawać żadnych danych, które mogłyby narazić nasze finanse na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Dzięki temu płatność PayPal okaże się nieocenionym wsparciem w trakcie e-zakupów, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy w stanie potwierdzić wiarygodności odbiorcy.

Doładowanie PayPal

Również doładowanie PayPal przebiega szybko i umożliwia błyskawiczne rozpoczęcie korzystania z usługi. Do dyspozycji klientów pozostają trzy metody:

  • Karta kredytowa/karta debetowa: do udostępnianego przez PayPal konta można podpiąć kartę debetową lub kredytową. Pozwoli to na pobranie środków z plastiku w ramach transakcji, jednak jego dane nie będą udostępnione adresatowi.
  • Przelew bankowy: kolejnym sposobem na doładowanie PayPal jest tradycyjny przelew bankowy. Wybierając tę opcję, trzeba jednak pamiętać o tym, że jego realizacja może przeciągnąć się nawet na następny dzień roboczy, w związku z czym nie będziemy mogli od razu dysponować środkami.
  • Szybki przelew: PayPal umożliwia również korzystanie z usługi błyskawicznych przelewów. Mogą z niej skorzystać klienci największych polskich banków, w tym: Alior Bank, Bank Millenium, Bank Pekao, Bank Pocztowy, Bank Zachodni WBK, Bank BPS, BOS, Citi Handowly, Credit Agricole, Deutsche Bank, Eurobank, Getin Bank, Idea Cloud, ING Bank, Inteligo, iPKO, mBank., Orange Finanse, Plus Bank, Raiffeisen Polbank, T-mobile Uslugi Bankowe oraz Toyota Bank.

Jak płacić PayPal?

Aby dokonać płatności PayPal, należy założyć konto w serwisie oraz zasilić je środkami przy pomocy przelewu lub podpiąć do niego kartę płatniczą. Następnie w sklepie internetowym wykorzystującym możliwości systemu podczas wybierania metody płatności trzeba wybrać opcję PayPal. Po przekierowaniu na stronę logowania PayPal konieczne będzie podanie danych konta i zatwierdzenie transakcji. Aby jeszcze bardziej ułatwić płatność PayPal, można skorzystać z opcji PayPal One Touch. Umożliwia ona zapisanie danych logowania na konkretnym urządzeniu. Dzięki temu w celu zatwierdzenia transakcji nie będziemy musieli już logować się do usługi, a cały proces będzie przebiegał w pełni automatycznie.

PayPal: opłaty stałe

PayPal umożliwia również łatwe regulowanie płatności za usługi, które opłacamy cyklicznie. Możemy skorzystać z niej np. opłacając subskrypcję Netflix czy Spotify. Jak płacić PayPal za tego typu abonamenty? Bardzo prosto: należy ustawić to narzędzie w opcjach płatności. Konto PayPal stanie się także znakomitym sposobem na opłacanie zamówień w platformach internetowych, takich jak przeznaczony dla graczy Steam. Wystarczy kilka kliknięć, aby bez dodatkowych formalności opłacać abonamenty i zakup kolejnych wciągających tytułów: w tym celu należy zapisać je jako podstawową metodę płatności.

Inne funkcje

Choć płatności PayPal kojarzą się głównie z regulowaniem transakcji w internecie, system daje nam także inne opcje. Jedną z nich jest usługa PayPal.me, umożliwiająca generowanie łącza służącego do odbierania środków. Mogą z niego skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Łatwo wyobrazić sobie kilka scenariuszy, w których konto PayPal naprawdę ułatwi nam życie. Dzięki łączu można w bezpieczny sposób przekazać fundusze bliskiej osobie, zrobić zrzutkę na prezent dla wspólnego znajomego albo podzielić pomiędzy siebie rachunek za kolację w restauracji. Właściciele firm umożliwią natomiast klientom błyskawiczne regulowanie płatności albo zautomatyzują proces zakupu towarów czy usług na stronie internetowej.


2020-05-29

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

2020-05-28

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

2020-05-28

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) - na czym polega? Jak spłacić?

Kredyt odnawialny zwany też rewolwingowym to dodatkowe środki podpięte do konta osobistego. Gdy na rachunku skończą nam się pieniądze, schodzimy pod kreskę i zaczynamy korzystać z pieniędzy banku. Zobacz, jak działa i jak spłacić kredyt odnawialny.

Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?

Smartfon staje się dziś potężnym narzędziem. Jednym z systemów, które możemy wykorzystać w celu dokonywania błyskawicznych płatności, jest Apple Pay.

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim?

Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

Google Pay – bankowość w kieszeni

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na każdym kroku, dotyczą także bankowości. Jednym z rozwiązań tego typu jest Google Pay.

Karta prepaid - jak działa karta przedpłacona?

Chociaż karty prepaid kojarzą się głównie z telefonią komórkową, są obecne również w bankowości. Gwarantują bezpieczeństwo i wygodę. To dobry pomysł nie tylko dla rodziców.

Ikona informacji
poradniki