W praktyce nie ma możliwości, aby spółka z o.o. funkcjonowała bez posiadania firmowego rachunku bankowego. Ten umożliwia jej dokonywanie transakcji z klientami, kontrahentami i administracją. Warto jednak mieć na uwadze, że na rynku funkcjonują spółki o różnych profilach działalności, zasięgu działania i rozmiarach. Każda z nich ma inne potrzeby co do posiadanego rachunku bankowego.
W dzisiejszym silnie zglobalizowanym świecie, w którym większość transakcji zawieranych jest drogą online, nie sposób wyobrazić sobie przedsiębiorstwa, nawet takiego o najmniejszych rozmiarach i najwęższym zasięgu działania, które zupełnie nie skorzystałoby z rachunku bankowego. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sprawa jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, ponieważ tutaj spółka posiada osobowość prawną i zdolność do dokonywania czynności prawnych. Oznacza to, że jej założyciele nie mogą posługiwać się własnymi kontami osobistymi, aby realizować zadania podmiotu. Spółka z o.o. musi więc posiadać własne bankowe konto firmowe i za jego pośrednictwem dokonywać rozliczeń we własnym imieniu.
Przy zakładaniu spółki z o.o. najczęściej najistotniejszym kryterium wyboru rachunku bankowego jest ekonomiczność i funkcjonalność. Z tego względu młodzi przedsiębiorcy kierują się wysokością opłat i szerokością wachlarza usług dodatkowych. Z doświadczenia wiemy, że warto postawić na konto, które będzie dawało dostęp do możliwości prowadzenia pełnej księgowości i doradztwa prawno-księgowego. Wraz z rozrostem działalności, kwestia opłat za prowadzenie rachunku i dostępu do usług księgowych nabiera drugoplanowego znaczenia. Istotniejsze stają się możliwości dokonywania sprawnych transakcji na duże kwoty, dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych, kredytów inwestycyjnych i kantoru wymiany walut.
Czy spółka z o.o. musi posiadać konto firmowe?
Hipotetycznie można by było wskazać sytuację, kiedy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie musiałaby posiadać i korzystać z rachunku bankowego. W takim przypadku musiałaby spełniać wymogi bycia mikroprzedsiębiorcą, nie mogłaby dokonywać transakcji z innymi przedsiębiorcami, nie mogłaby dokonywać zakupów i sprzedaży o wartości przekraczającej 15 000 złotych, a przy zakupach na niższą kwotę, musiałaby posługiwać się wyłącznie gotówką. Dodatkowo podmiot taki nie mógłby być czynnym vat-owcem i wyłącznie świadczyć usługi lub sprzedawać towary, co do których ustawodawca nie ustanowił konieczności posiadania konta w banku.
W przypadku spółek z o.o. ustawodawca nie nakazuje wprost posiadania firmowego rachunku bankowego. W praktyce jednak funkcjonowanie podmiotu byłoby niemożliwe, jeśli takiego rachunku by nie posiadał.
W praktyce powyższe rozważania należałoby uznać za czysto teoretyczne, ponieważ nie sposób sobie obecnie wyobrazić firmy, która zupełnie nie korzystałaby z rachunków bankowych. W przypadku spółek z o.o. jej właściciele nie mogą rozliczać spraw firmowych za pośrednictwem rachunków prywatnych i właśnie dlatego niezbędnymi są tutaj konta firmowe.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze rachunku bankowego dla spółki z o.o.?
Na rynku funkcjonują spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o rozmaitych profilach działalności, ale przede wszystkim o różnych rozmiarach. Inne potrzeby będzie miał mały przedsiębiorca, inne przedsiębiorca średni, a zupełnie inne taki, który zatrudnia setki pracowników i obraca milionowymi kwotami. Z tego też względu konto bankowe dla spółki z o.o. należy wybierać w sposób indywidualny, a przy wyborze nie posiłkować się jedynie tabelą opłat i prowizji, ale również szeregiem czynników dodatkowych. Jakich?
Konto bankowe dla nowych podmiotów – najważniejsze aspekty
Jeśli stoisz przed wyborem pierwszego konta firmowego i jesteś założycielem spółki z o.o., zwróć uwagę na:
- wielkość banku, ilość oddziałów i bankomatów;
- przejrzystość i intuicyjność aplikacji bankowej;
- ogólną ofertę dedykowaną przedsiębiorcom;
- opinie innych osób, które wcześniej korzystały z usług danego banku (weź pod uwagę szczególnie te negatywne, wówczas będziesz wiedział, czy dane mankamenty nie są dla Ciebie wykluczające);
- wysokość opłat za prowadzenie konta, posiadanie karty, obsługę bankowości online oraz dokonywanie przelewów;
- szybkość reakcji przy ewentualnych blokadach konta i reklamacjach.
Mała spółka z o.o. – najważniejsze elementy w rankingu kont firmowych
Dla właścicieli małych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością najistotniejsze jest minimalizowanie kosztów administracyjnych, co pozwala na maksymalizowanie osiąganych zysków. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając rachunek firmowy dla małej spółki z o.o.?
- koszty prowadzenia rachunku bankowego (wydanie i obsługa karty głównej, otwarcie, prowadzenie i zamknięcie rachunku, obecność kont i kart pomocniczych, przelewy krajowe i zagraniczne);
- praktyczność i przyjazność interfejsu aplikacji mobilnej;
- dostępność oferty kredytowej, kart walutowych i kont oszczędnościowych dla stałych klientów banku;
- atrakcyjność, szerokość i cena instrumentów dodatkowych – np. usług księgowych, programów do fakturowania, usług doradczych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego dla dużej spółki z o.o.
Duże, notowane na giełdzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wyborze kont firmowych kierują się zupełnie innym kluczem niż znacznie mniejsze podmioty. Takie podmioty mają rozbudowane działy prawnicze, kadrowe i księgowe. Nie potrzebują więc standardowo oferowanych do kont firmowych elementów dodatkowych. Przy kontach firmowych dla największych podmiotów najistotniejsze są zazwyczaj:
- szybki dostęp do narzędzi finansowych i analiz możliwych do wykonania z poziomu rachunku bankowego i aplikacji mobilnej;
- możliwość dokonywania ekspresowego przepływu środków finansowych;
- obecność kont i kart pomocniczych;
- najwyższe standardy obsługi;
- dostęp do narzędzi umożliwiających szybką akceptację transakcji opiewających na bardzo wysokie kwoty;
- dobre warunki i wysoka przyznawalność kredytów inwestycyjnych;
- zaawansowane i dedykowane usługi analityczne i doradcze;
- wysokiej jakości oferta walutowa, oszczędnościowa i kredytowa;
- dostępność do kantoru wymiany walut.
Zmiana konta dla spółki z o.o. – co należy zrobić?
Każdy przedsiębiorca ma prawo do zmiany rachunku firmowego. Jeśli zatem Twoje konto w banku nie spełnia oczekiwań, przenieś rachunek do innego banku, gdzie jakość obsługi będzie wyższa, a koszty przelewów i utrzymywania konta niższe.
Jak przenieść rachunek firmowy do innego banku?
Zastanawiasz się, jak krok po kroku przenieść rachunek firmowy do innego banku?
- Znajdź najlepszą ofertę.
- Podpisz umowę o otwarcie firmowego rachunku bankowego w nowym banku.
- Pobierz wyciąg bankowy ze starego rachunku za pełen ostatni miesiąc korzystania z niego (będzie Ci niezbędny dla celów księgowych).
- Wypowiedz umowę rachunku w starym banku – dokładnie sprecyzuj, ile trwa okres wypowiedzenia oraz co stanie się z Twoimi pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku po jego upływie.
- Wypełnij formularz NIP-8 i złóż go w urzędzie skarbowym – za jego pomocą dokonasz zgłoszenia zmiany rachunku bankowego. Urząd dokona aktualizacji rachunku w ZUS, GUS i na białej liście podatników VAT.
- Jeśli oczekujesz zwrotu z ZUS lub innych organów, to osobiście zgłoś im fakt zmiany numeru rachunku do rozliczeń.
- Dokonaj zmian numeru rachunku na draftach dokumentów, które służą Ci do rozliczania transakcji z kontrahentami i klientami.
- Dokonaj zmiany numeru rachunku w informacjach o firmie, które podajesz na własnej stronie internetowej i na platformach do rozliczeń online.
Podsumowując, idealne konto dla spółki z o.o. będzie wyglądało inaczej przy podmiotach o różnych wielkościach. Małe spółki będą oczekiwały niskich kosztów obsługi rachunku oraz usług doradczych na wysokim poziomie. Największe podmioty oczekują obsługi i usług na najwyższym poziomie.
Ranking kont dla spółek powstaje na bazie podstawowych opłat związanych z korzystaniem rachunku bankowego. W zestawieniu uwzględniamy: miesięczny koszt prowadzenie konta, miesięczną opłatę za korzystanie z wydanej do rachunku karty debetowej, cenę za realizację przelewów zewnętrznych poprzez bankowość internetową i aplikację mobilną, oraz opłatę za wypłatę gotówki z bankomatów krajowych. Zazwyczaj banki oferują możliwość zwolnienia z opłat za wymienione powyżej usługi. Z naszego rankingu dowiesz się, które rachunki są najtańsze oraz jakie dodatkowe bonusy w formie premii pieniężnych możesz otrzymać za założenie konta i wykonanie określonych aktywności. Wysokość tych premii podajemy w sekcji „Bonus”.