SMART > Poradniki > Rachunki bankowe > Google Pay — ile kosztuje i jak działa usługa G Pay?

Google Pay — ile kosztuje i jak działa usługa G Pay?

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie. Dotyczy to także bankowości. Sprawdzamy, czym jest usługa Google Pay (G Pay) i czy to faktycznie rewolucja w płatnościach bezgotówkowych?

Google Pay — ile kosztuje i jak działa usługa G Pay?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Zgodnie z raportem PRNews w drugim kwartale 2021 r., aż 9 mln klientów banków było w tym okresie „mobile only". Żeby lepiej zrozumieć popularność tego rozwiązania, wystarczy wyobrazić sobie, że wszyscy mieszkańcy Austrii zrezygnowaliby z bankowości internetowej i wykonywaliby bieżące operacje finansowe za pomocą smartfonów i innych urządzeń mobilnych.

Niewykluczone, że taki typ zrządzania osobistym budżetem będzie zdobywał popularność w przyszłości. Potencjał jest widoczny, gdyż w analizowanym przez PRNews okresie z bankowości mobilnej korzystało 18 mln użytkowników.

Część z nich zapewne zrezygnuje z logowania się do konta za pomocą komputera i przeniesie się wyłącznie na wygodniejsze w obsłudze tablety i smartfony. Trend ten wykorzystuje Google, oferując swój standard płatności mobilnych Google Pay — łączący funkcjonalności dawnego Android Pay i Google Wallet.

Reklama

Co to jest Google Pay (G Pay)?

Google Pay jest systemem płatności mobilnych pozwalający w szybki i łatwy sposób dokonywać transakcji w aplikacjach, na stronach internetowych i w punktach wyposażonych w zbliżeniowy terminal płatniczy. Nie musisz w posiadać przy sobie fizycznej karty płatniczej. Ta może być dodana do Twojego smartfona dzięki aplikacji Google Pay, którą pobierzesz ze sklepu Google Play.

W aplikacji podepniesz kartę debetową, kredytową i lojalnościową. Warunkiem jest posiadanie urządzenia działającego pod kontrolą systemu Android. W przypadku płatności zbliżeniowych smartfon musi obsługiwać komunikację NFC.

System działa w oparciu o technologię HCE. Dzięki temu płatności zbliżeniowe telefonem rozpoznawane są jak transakcje dokonywane kartą. Płatności możesz dokonywać w punktach oznaczonych symbolem płatności zbliżeniowych lub znaczkiem „G Pay".

Na tym potencjał systemu jednak się nie kończy: Google Pay umożliwia także błyskawiczne płatności przez Internet, jeszcze prostsze korzystanie z wielu aplikacji mobilnych, takich jak Uber czy opłacanie zakupów przez bramki płatnicze jak PayU, Przelewy 24 czy Blue Media.

Od kiedy usługa Google Pay dostępna jest w Polsce?

Google Pay nie jest usługą nową. W Polsce można korzystać z niej od listopada 2016 r. System płatności Google Pay kierowany jest do osób korzystających z urządzeń z systemem Android, dlatego początkowo rozwiązanie to znane było pod nazwą Android Pay.

Co ciekawe Polska była 6 państwem na świecie i 2 krajem w Europie, który wprowadził na rynek tę formę płatności. Na starcie Google Pay wdrażane było przez Sanatander Bank Polska (wcześniej BZ WBK), Alior Banki i T-Mobile Usługi Bankowe. Dzisiaj system oferowany jest przez kilkanaście banków komercyjnych i banków spółdzielczych oraz takich partnerów jak Revolut, DiPocket czy Curve.

Google Pay – jakie są wymagania sprzętowe?

Aplikacja jest przeznaczona dla użytkowników systemu Android w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej. Google Pay jest dostępne również dla właścicieli urządzeń firmy Apple, jednak jej funkcjonalność została mocno ograniczona. Jeżeli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych i posiadasz iPhona lub iPada to możesz wykorzystywać Google Pay do wysyłanie pieniędzy znajomym i rodzinie. Możesz również przechowywać w aplikacji karty lojalnościowe, podarunkowe itp.

Aby móc dokonywać zbliżeniowych płatności bezgotówkowych, konieczne jest posiadanie w telefonie modułu NFC. To dzięki temu standardowi komunikacji możliwe jest zastąpienie fizycznej karty płatniczej jej wirtualnym odpowiednikiem. Cała procedura gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ sygnał NFC ma zasięg ograniczony do 20 cm.

Taka technologia sprawia, że dokonywanie płatności bezgotówkowych jest możliwe praktycznie w każdym miejscu, w którym terminale umożliwiają płatności zbliżeniowe. Nie ma więc powodów do obaw, że korzystając wyłącznie z Google Pay, nie będziemy mogli np. kupić warzyw w osiedlowym sklepie, w którym wcześniej płaciliśmy zbliżeniowo przy użyciu karty.

Reklama

Czy Google Pay współpracuje ze smartwatchem?

Technologia wykorzystywana przez Google Pay daje jednak zdecydowanie większe możliwości niż płacenie telefonem. Oprócz płatności bezgotówkowych przy użyciu smartfona możemy posłużyć się także smartwatchem. Dzięki temu nie tylko nie musimy zabierać ze sobą na zakupy portfela, ale telefon też możemy zostawić w domu.

Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy, że posiadamy inteligentny zegarek z systemem WearOS i obsługą NFC. Kupując odpowiedni smartwatch, Google Pay znajdziemy na liście preinstalowanych aplikacji. Wszystko, co będziemy musieli zrobić, to dodanie karty płatniczej i rozpoczęcie korzystania z możliwości, które daje ten system płatności.

Google Pay – w których bankach?

To, czy będziemy mogli podpiąć swoją kartę płatniczą do Google Pay, zależy jeszcze od tego, czy wydający ją bank zdecydował się na współpracę z kalifornijskim gigantem. Obecnie usługa Google Pay oferowana jest przez następujące krajowe banki:

 • Alior Bank
 • Bank Millennium
 • BOŚ Bank
 • Bank Pocztowy
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Bank BPS
 • BNP Paribas
 • Citi Handlowy
 • Credit Agricole
 • Getin Bank
 • Ing Bank Śląski
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • Nest Banki
 • Bank Pekao
 • Plus Bank
 • Podkarpacki Bank Spółdzielczy
 • Santander Bank Polska (BZ WBK)
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa
 • Toyota Bank


Do aplikacji Google Pay można podpiąć także karty debetowe wydane przez N26 - niemiecki bank wirtualny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do swojego wirtualnego portfela „włożyć" również karty Sodexo czy Edenred, a nawet karty podarunkowe sieci Empik.

Jak dodać kartę w aplikacji Google Pay?

Dodanie nowej metody płatności jest niezwykle proste i właściwie w pełni zautomatyzowane. Po pobraniu aplikacji ze sklepu Google Play i jej instalacji wystarczy kliknąć zakładkę „karty", a następnie w symbol „+". Póżniej trzeba skorzystać z opcji — dodaj kartę debetową lub kredytową. Na tym etapie można też dodać program lojalnościowy i kartę podarunkową.

Następnie przy użyciu aparatu należy wykonać zdjęcie plastiku, co pozwoli aplikacji Google Pay zweryfikować dane karty. Osoby, które niechętnie fotografują i przekazują swoje dokumenty, mogą dane karty wprowadzić ręcznie.

W kolejnym kroku otrzymasz kod weryfikacyjny, który trzeba podać w aplikacji. Może on zostać przesłany SMS-em, poprzez aplikację banku, połączenie głosowe lub tymczasowe obciążenie konta. Polega ono na obciążeniu konta bankowego niewielką sumą (zazwyczaj równowartością 1 dolara). Umożliwi ona weryfikację przyjętej płatności. Póżniej pobrane środki wracają na konto.

Ile kart mogę dodać do Google Pay?

Google Pay to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które korzystają z wielu kart płatniczych. Do aplikacji można podpiąć nieograniczoną liczbę kart kredytowych, debetowych czy lojalnościowych. Często nie ma znaczenia czy masz kartę Visa czy Mastercard. Ważne jest jednak, żeby karty płatnicze obsługiwały płatności zbliżeniowe.

Korzystając z portfela Google wybór właściwej metody płatności lub skorzystanie ze zniżki podczas zakupów jest bardzo łatwy. W zasadzie ogranicza się do kilku kliknięć w aplikacji. Dzięki temu wszystkie karty płatnicze i lojalnościowe możesz zostawić w domu.

Jak edytować dane karty w Google Pay?

Google Pay pozwala na edytowanie danych kart zapisanych w aplikacji. Zmienić możesz m.in. datę ważności, kod CVC, imię i nazwisko czy adres. W celu zmiany danych na urządzeniu z Androidem powinieneś wejść w menu i wybrać „Formy płatności". Następnie wybierz kartę, której dane chcesz zmienić i kliknij „Edytuj".

Jak usunąć karty debetowe lub kredytowe z Google Pay?

Może zdarzyć się, że Twoja karta utraci ważność lub z innych powodów będziesz chciał usunąć ją z portfela Google. W tym celu wejdź w „Ustawienia", następnie „Usługi Google i ustawienia", „Ustawienia aplikacji Google" i „Google Pay".

Następnie wybierz formę płatności, którą chcesz usunąć, kliknij symbol trzech pionowo ustawionych kropek i „Usuń formę płatności". Na końcu postępuj zgodnie z informacjami wyświetlonymi na ekranie urządzenia. Pamiętaj, że samo odinstalowanie aplikacji Google Pay nie spowoduje usunięcia formy płatności.

Płatności zbliżeniowe przy użyciu Google Pay — jak to działa?

Jedną z największych zalet Google Pay jest niezwykle łatwa obsługa płatności mobilnych. W przeciwieństwie do większości aplikacji nie wymaga od nas jej włączania w przypadku chęci zapłacenia np. za codzienne zakupy. Wszystko, co musimy zrobić, to wyciągnąć telefon z włączonym NFC, odblokować go i przyłożyć do terminala. Na ekranie telefonu wyświetli się animacja potwierdzająca wykonanie transakcji. To wszystko.

Jeżeli suma zakupów będzie wyższa od 100 zł, konieczne będzie wprowadzenie kodu PIN karty. Dokładnie tak, jak w przypadku tradycyjnej transakcji z wykorzystaniem karty debetowej lub kredytowej.
Niektóre sklepy mogą korzystać ze starszego oprogramowania i bez względu na kwotę transakcji będziesz musiał podać kod PIN. W takiej stacji należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie telefonu. Zazwyczaj sprowadza się to wprowadzenia kodu PIN karty podpiętej w Google Pay.

Płatność bezgotówkowa zostanie zrealizowana w przeciągu kilku sekund, a Ty nie musisz troszczyć się ani o uruchamianie dodatkowych aplikacji, ani bezpieczne umieszczenie karty płatniczej w portfelu. Co ważne, podczas transakcji Google Pay nie jest wykorzystywany rzeczywisty numer Twojej karty, co przekłada się na większe bezpieczeństwo płatności. Płatności zbliżeniowe Google Pay są akceptowane m.in. przez sieci Lidl, Żabka, Biedronka, Carrefour, Kaufland czy Costa Coffee.

Jak płacić Google Pay w internecie?

Google Pay to cyfrowy portfel, także bez problemu wykorzystasz go także podczas zakupów w na stronach i w aplikacjach internetowych tj. Uber, Allegro, FlixBus czy Google Play. Dokonanie płatności nie wymaga podawania danych karty debetowej czy kredytowej. Nie musisz też logować się do bankowości elektronicznej i mobilnej. Cała procedura sprowadza się do kilku kliknięć.

Czy z Google Pay wypłacę środki bankomatu?

Tak. Warunkiem jest skorzystanie z bankomatu obsługującego płatności zbliżeniowe. Aby wypłacić gotówkę, trzeba odblokować telefon z włączoną komunikacją NFC i przyłożyć jego tylną część do czytnika płatności bankomatu. Następnie musisz postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na ekranie bankomatu. Każda wypłata gotówki musi być potwierdzona PIN-em.

Google Pay bez NFC - czy to ma sens?

Chociaż NFC staje się coraz bardziej powszechnym standardem, część smartfonów nadal nie wykorzystuje jego potencjału. Czy Google Pay bez NFC ma wobec tego sens? Jak najbardziej tak. W takim przypadku tracimy jedynie możliwość obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach. Nadal możemy jednak korzystać z funkcji wygodnych i szybkich płatności mobilnych np. podczas zakupów przez Internet.

W takim przypadku dodajemy metodę płatności w Google Pay dokładnie w taki sam sposób, jak opisywaliśmy wcześniej. Następnie, po wybraniu interesujących nas przedmiotów sprzedawanych przez sklep internetowy lub inny serwis, zaznaczamy Google Pay jako metodę płatności i zatwierdzamy transakcję w aplikacji.

Nie musimy w tym celu logować się do naszego banku i przechodzić narzuconej przez system bankowy weryfikacji. Liczba serwisów współpracujących z Google Pay jest olbrzymia i ciągle rośnie, do tej pory należą do nich m.in. Uber, iTaxi, Allegro, Multikino, LOT, Ryanair, Oponeo czy MediaExpert.

Czy korzystanie z Google Pay jest bezpieczne?

Szybkość działania, niezaprzeczalna wygoda i intuicyjność to nie wszystko. Właściwie te cechy niewiele by znaczyły, gdyby Google Pay nie gwarantowało przy tym bezpieczeństwa transakcji. W dobie błyskawicznych płatności mobilnych kalifornijski potentat wyznacza jednak standardy ochrony danych, dlatego to kolejny czynnik, który może przekonać do korzystania z potencjału Google Pay.

Korzystanie z aplikacji jako zamiennika karty płatniczej jest dokładnie tak bezpieczne, jak korzystanie z samej karty. Z tą różnicą, że w przypadku kradzieży plastikowego pieniądza złodzieje mogą korzystać z niego przez pewien czas, np. poprzez płatności zbliżeniowe. Zdbycie przez nich PIN-u, który czasami przechowywany jest w pobliżu karty, może skończyć się wyczyszczeniem konta osobistego. 

Nawet jeżeli zdobędą telefon ze skonfigurowanym Google Pay, będą musieli go jeszcze odblokować. Aplikacja wymusza na użytkownikach stosowanie zabezpieczeń blokady ekranu (takich jak wzór, kod PIN lub odcisk palca), więc o dostęp do środków będzie zdecydowanie trudniej.

Inne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z Google Pay wynikają z przechowywania danych kart płatniczych. Te, jak deklaruje Google, są szyfrowane i przechowywane na bezpiecznych serwerach. Poza tym w trakcie dokonywania transakcji terminal i smartfon nie wymieniają pomiędzy sobą informacji dotyczących faktycznej karty płatniczej, lecz token generowany na potrzeby konkretnej płatności mobilnej. Dzięki temu praktycznie niemożliwe staje się przechwycenie kluczowych danych.

Google Pay – czy to się opłaca?

Pytanie o opłacalność Google Pay należałoby zastąpić pytaniem o parametry konta osobistego, do którego podpięta jest karta płatnicza, lub warunków, na jakich korzystamy z karty kredytowej. Sama aplikacja i stojący za nią system to narzędzia umożliwiające wykonywanie szybkich, prostych i co najważniejsze bezpiecznych płatności bezgotówkowych.

Dzięki nim, udając się na zakupy, nie musimy brać ze sobą portfela, a jeśli dysponujemy smartwatchem, zbędny okaże się także smartfon. Warto zatem wybrać jak najlepszą opcję konta osobistego i karty kredytowej, a następnie cieszyć się z nieograniczonego dostępu do środków bez obaw o ich bezpieczeństwo.

Posiadacze iPhonów i iPadów, którzy nie mogą korzystać ze wszystkich funkcji Google Pay, nie muszą czuć się do końca pokrzywdzeni. Sami mogą używać bliźniaczego systemu Apple Pay stworzonego przez giganta z Cupertino z myślą o zwolennikach urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka.  

Sprawdź też: Pożyczka hipoteczna - znajdź najtańszą pożyczkę hipoteczną

Sprawdź też: Promesa kredytowa – co to jest? Kiedy jest potrzebna?

Karty podarunkowe

Poradniki