Google Pay – bankowość w kieszeni

Spis treści
Advertisement

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na każdym kroku, dotyczą także bankowości. Jednym z rozwiązań tego typu jest Google Pay.

Bankowość mobilna cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników w Polsce. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Bankier.pl i PRnews.pl już 12,2 mln klientów ankietowanych banków regularnie korzysta z tego typu usług. Co jeszcze ważniejsze – aż 40% z nich wykorzystuje w tym celu wyłącznie potencjał urządzeń przenośnych. Rynek rozwija się w błyskawicznym tempie. Zaufanie konsumentów zyskują także aplikacje do płatności bezgotówkowych niewydawane przez same banki. Jedną z nich jest Google Pay, znane wcześniej jako Android Pay.

Google Pay – czym jest?

Płatności mobilne mogą przybrać różne formy. Jedną z najbardziej rewolucyjnych zaproponowała swoim użytkownikom firma Google, która najpierw wprowadziła usługę Android Pay, a następnie przekształciła ją w Google Pay. Dzięki niej, wykorzystując potencjał dostępnej w sklepie Google Play aplikacji, każdy może przekształcić swojego smartfona w wirtualny portfel, w którym znajdą się karty płatnicze oraz lojalnościowe. Dzięki temu noszenie ze sobą karty kredytowej lub debetowej nie jest już konieczne: wszystko, co potrzebne do dokonywania płatności, znajduje się w aplikacji Google Pay. Na tym potencjał systemu jednak się nie kończy: umożliwia także błyskawiczne płatności przez Internet i jeszcze prostsze korzystanie z wielu aplikacji mobilnych, takich jak Uber.

Google Pay – wymagania sprzętowe

Jak sugeruje poprzednia nazwa systemu (Android Pay), aplikacja jest przeznaczona dla użytkowników systemu Android w wersji Lollipop 5.0 lub nowszej. Jest dostępna również dla właścicieli urządzeń firmy Apple, jednak obecnie aplikacja Google Pay została udostępniona dla nich jedynie w USA. Oprócz samej aplikacji, aby móc dokonywać zbliżeniowych płatności bezgotówkowych, konieczne jest posiadanie w telefonie modułu NFC. To dzięki temu standardowi komunikacji możliwe jest zastąpienie karty płatniczej, a cała procedura gwarantuje bezpieczeństwo, ponieważ sygnał NFC ma zasięg ograniczony do 20 cm.

Taka technologia sprawia, że dokonywanie płatności bezgotówkowych jest możliwe praktycznie w każdym miejscu, w którym terminale umożliwiają płatności zbliżeniowe. Nie ma więc powodów do obaw, że korzystając wyłącznie z Google Pay, nie będziemy mogli np. kupić warzyw w osiedlowym sklepiku, w którym wcześniej płaciliśmy zbliżeniowo przy użyciu karty.

Smartwatch Google Pay

Technologia wykorzystywana przez Google Pay daje jednak zdecydowanie większe możliwości. Oprócz płatności bezgotówkowych przy użyciu smartfona możemy także posłużyć się smartwatchem. Dzięki temu nie tylko nie musimy zabierać ze sobą na zakupy ciężkiego portfela, ale obejdziemy się również bez telefonu. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy, że posiadamy inteligentny zegarek z systemem WearOS i obsługą NFC. Kupując odpowiedni smartwatch, Google Pay znajdziemy na liście preinstalowanych aplikacji. Wszystko, co będziemy musieli zrobić, to dodanie karty płatniczej i rozpoczęcie korzystania z możliwości, które daje system płatności.

Google Pay – obsługiwane banki

To, czy będziemy mogli podpiąć swoją kartę płatniczą do Google Pay, zależy jeszcze od tego, czy wydający ją bank zdecydował się na współpracę z kalifornijskim potentatem w tym zakresie. Obecnie, oprócz większości największych polskich instytucji finansowych, takich jak Alior Bank, Santander, mBank, Nest Bank, Getin, ING, Credit Agricole czy Bank Millennium, w Google Pay można wykorzystywać do płatności mobilnych m.in. takie narzędzia jak Revolut, Monese czy DiPocket. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do swojego wirtualnego portfela włączyć również karty Sodexo czy Edenred, a nawet karty podarunkowe sieci Empik.

Jak dodać kartę w Google Pay?

Dodanie nowej metody płatności jest niezwykle proste i właściwie w pełni zautomatyzowane. Po zainstalowaniu aplikacji Google Pay wystarczy przejść do ekranu „Płacenie” i wybrać opcję „Forma płatności”’. Następnie przy użyciu aparatu należy wykonać zdjęcie karty, co umożliwi systemowi zebranie wymaganych danych. Można również wykonać to samo zadanie ręcznie. Potem Google Pay przeprowadzi weryfikację prawidłowości uzyskanych danych: kod weryfikacyjny, który będzie trzeba podać w aplikacji, może zostać przesłany sms-em, poprzez aplikację banku, połączenie głosowe lub tymczasowe obciążenie konta. Polega ono na obciążeniu konta bankowego niewielką sumą (zazwyczaj równowartością dolara). Umożliwi ona weryfikację przyjętej płatności, a po niej ściągnięte środki wrócą na konto.

Google Pay to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które korzystają z wielu kart płatniczych. Do aplikacji można podpiąć nieograniczoną liczbę kart kredytowych, debetowych czy lojalnościowych. Dzięki temu nie musimy nosić ich wszędzie ze sobą, a to znacznie ogranicza ryzyko zagubienia cennego kawałka plastiku. Poza tym wybór właściwej metody płatności jest bardzo łatwy i ogranicza się do kilku kliknięć.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Płatność przy użyciu Google Pay

Jedną z największych zalet Google Pay jest niezwykle łatwa obsługa płatności mobilnych. W przeciwieństwie do większości aplikacji nie wymaga od nas jej włączania w przypadku chęci zapłacenia np. za codzienne zakupy. Wszystko, co musimy zrobić, to wyciągnąć telefon z włączonym NFC, odblokować go i przyłożyć do terminala. Jeżeli suma zakupów będzie wyższa od kwoty 50 zł, dodatkowo konieczne będzie wprowadzenie kodu PIN karty, dokładnie tak jak w przypadku tradycyjnej transakcji. Płatność bezgotówkowa zostanie zrealizowana w przeciągu kilku sekund, a my nie musimy troszczyć się ani o uruchamianie dodatkowych programów, ani bezpieczne umieszczenie karty płatniczej z powrotem w portfelu.

Google Pay bez NFC

Chociaż NFC staje się coraz bardziej powszechnym standardem, część smartfonów nadal nie wykorzystuje jego potencjału. Czy Google Pay bez NFC ma wobec tego sens? Jak najbardziej tak. W takim przypadku tracimy jedynie możliwość obsługi płatności bezgotówkowych w terminalach, nadal możemy jednak korzystać z funkcji wygodnych i szybkich płatności mobilnych np. podczas zakupów przez Internet. W takim przypadku dodajemy metodę płatności dokładnie w taki sam sposób. Następnie, po wybraniu interesujących nas produktów w wybranym serwisie, zaznaczamy Google Pay jako metodę płatności i zatwierdzamy transakcję w aplikacji. Nie musimy w tym celu logować się do naszego banku czy przechodzić narzuconej przez niego weryfikacji. Liczba serwisów współpracujących z Google Pay jest olbrzymia i ciągle rośnie, do tej pory należą do nich m.in. Uber, iTaxi, Allegro, Multikino, LOT, Ryanair, Oponeo czy MediaExpert.

Google Pay – opinie na temat bezpieczeństwa

Szybkość działania, niezaprzeczalna wygoda i intuicyjność to nie wszystko. Właściwie te cechy niewiele by znaczyły, gdyby Google Pay nie gwarantowało przy tym najwyższego bezpieczeństwa. W dobie błyskawicznych płatności mobilnych kalifornijski potentat wyznacza jednak standardy ochrony danych, dlatego to kolejny czynnik, który może przekonać do korzystania z potencjału Google Pay. Właściwie rzecz biorąc, korzystanie z aplikacji jako zamiennika karty płatniczej jest dokładnie tak bezpieczne, jak korzystanie z samej karty. Z tą różnicą, że w przypadku kradzieży plastikowego pieniądza złodzieje mogą korzystać z niego przez pewien czas, np. poprzez płatności zbliżeniowe, a poznanie PIN-u da im dużo większe możliwości. Nawet jeżeli zdobędą telefon ze skonfigurowanym Google Pay, będą musieli go jeszcze odblokować. Aplikacja wymusza na użytkownikach stosowanie zabezpieczeń blokady ekranu (takich jak wzór, kod PIN lub odcisk palca), więc o dostęp do środków będzie zdecydowanie trudniej.

Inne zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa korzystania z Google Pay wynikają z przechowywania danych kart płatniczych. Te, jak deklaruje Google, są szyfrowane i przechowywane na bezpiecznych serwerach. Poza tym w trakcie dokonywania transakcji terminal i smartfon nie wymieniają pomiędzy sobą informacji dotyczących faktycznej karty płatniczej, lecz token generowany na potrzeby konkretnej płatności mobilnej. Dzięki temu praktycznie niemożliwe staje się przechwycenie kluczowych danych.

Google Pay – czy to się opłaca?

Pytanie o opłacalność Google Pay należałoby zastąpić pytaniem o parametry konta, do którego podpięta jest karta płatnicza, lub warunków, na jakich korzystamy z karty kredytowej. Sama aplikacja i stojący za nią system to narzędzia umożliwiające wykonywanie szybkich, prostych i co najważniejsze bezpiecznych płatności bezgotówkowych. Dzięki nim, udając się na zakupy, nie musimy brać ze sobą portfela, a jeśli dysponujemy smartwatchem, zbędny okaże się także telefon. Warto wybrać jak najlepszą opcję konta osobistego i karty kredytowej, a następnie cieszyć się z nieograniczonego dostępu do środków bez obaw o ich bezpieczeństwo.

Poradniki