Masterpass: na czym polega płatność Masterpass?

Spis treści

Rozwój technologii przekłada się również na sposób, w jaki korzystamy z finansów osobistych. Jednym z takich narzędzi jest Masterpass.

Czasy, w których dokonywanie codziennych płatności było skomplikowane i wiązało się z dodatkowymi procedurami, odeszły w niepamięć. Obecnie klienci banków mają do dyspozycji wiele nowoczesnych rozwiązań dostarczanych zarówno przez instytucje obsługujące konto osobiste, jak i inne podmioty. Płatności mobilne biją kolejne rekordy popularności. Swoje narzędzia oferują już m.in. takie koncerny jak Google czy Apple, równocześnie ofertę poszerzają również emitenci kart płatniczych. Użytkownicy kart Mastercard mogą korzystać z systemu Masterpass, pełniącego rolę wirtualnego portfela. Za tą opcją przemawia nie tylko wygoda i nowoczesność, ale również – co szczególnie ważne w dobie cyfrowych zagrożeń – bezpieczeństwo każdej transakcji.

Masterpass – co to jest?

Dokonywanie płatności online stało się nieodłącznym elementem naszej codzienności. W ten sposób nabywamy nie tylko towary w sklepach internetowych, ale opłacamy również rachunki czy usługi. Dzięki temu nie musimy już udawać się do stacjonarnych punktów czy pamiętać o otrzymywanych drukach przelewów. Transakcje online mają niezaprzeczalne zalety: rachunek można uregulować w ciągu kilku sekund, środki trafiają na konto odbiorcy niemal w tym samym momencie, a my nie musimy martwić się o to, czy status płatności umożliwi realizację wybranego zlecenia. Jeszcze do niedawna przed korzystaniem z tej opcji odstraszały rozbudowane procedury weryfikacyjne. Obecnie sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej: samo dokonanie płatności i jej weryfikowanie jest najszybszym elementem zakupów online, a my nie musimy posiadać dodatkowych dokumentów czy urządzeń.

Portfel Masterpass

Jeszcze do niedawna portfel był symbolem majętności. Im grubszy – tym lepiej miało się powodzić jego właścicielowi. Dzisiaj nosimy ze sobą zdecydowanie bardziej odchudzone portfele, w których coraz częściej brakuje nie tylko banknotów i bilonu, ale również kart płatniczych. Dzieje się tak dzięki niezwykłemu rozwojowi płatności mobilnych. Te z kolei wykorzystują tak zwane wirtualne portfele, w których znajdują się cyfrowe odpowiedniki posiadanych kart. Jednym z narzędzi tego typu jest portfel Masterpass. Wystarczy, że raz zarejestrujemy w nim posiadaną kartę oznaczoną charakterystycznymi okręgami, i będziemy mogli korzystać z niego w każdej sytuacji podczas zakupów online bez konieczności wprowadzania ciągów cyfr.

Płatność Masterpass

Płatność kartą przez Internet od wielu lat pozostawała jedną z najchętniej wybieranych opcji. W przeciwieństwie do innych systemów wiązała się jednak z pewnymi dodatkowymi problemami: przede wszystkim oznaczała konieczność wprowadzania rekwizytów karty, a więc 16-cyfrowego numeru karty, imienia i nazwiska jej posiadacza, daty upłynięcia terminu ważności oraz kodu CVV lub CVC, które odpowiadają za bezpieczeństwo transakcji. Taka procedura zabierała cenny czas i sprawiała sporo trudności, zwłaszcza jeżeli przepisanie danych było utrudnione. Inną kwestią pozostawało ryzyko, z jakim wiązało się dzielenie się cennymi danymi z kontrahentami, których wiarygodność trudno było zweryfikować.

Płatność Masterpass eliminuje te problemy. Wybierając odpowiedni sposób płatności można w wygodny sposób skorzystać z Masterpass wallet. Cala procedura weryfikacyjna odbędzie się w wirtualnym portfelu Masterpass, w którym należy jedynie uzupełnić ustalony wcześniej kod mPIN.

Rejestracja w Masterpass

Aby móc korzystać z usługi Masterpass, wystarczy zarejestrować się na portalu prowadzonym przez emitenta karty. W następnym kroku zostaniemy poproszeni o podanie jej danych. Co ważne – w portfelu Masterpass może znaleźć się więcej kart, w tym niekoniecznie te wydane przez Mastercard. Po uzupełnieniu informacji na wskazany numer telefonu zostanie przesłany sms weryfikacyjny. W ostatnim kroku konieczne stanie się ustalenie kodu mPIN. Warto pamiętać, że jeśli korzystamy z większej liczby kart, jedna z nich będzie widniała jako główny środek płatniczy i domyślnie to z jej rachunku regulowane będą płatności. Możemy jednak zmienić ją w trakcie każdej transakcji.

PeoPay dla klientów Banku Pekao

Nieco inaczej cała procedura wygląda w przypadku klientów Banku Pekao. Miłośnicy elektronicznych płatności mogą skorzystać z ogromnego potencjału aplikacji PeoPay. W takim przypadku wystarczy odblokować z poziomu smartfona funkcję „płatności Masterpass”, a wszystkie transakcje online opłacane z wykorzystaniem tego systemu weryfikować przy pomocy ustalonego kodu ePIN.

Większe bezpieczeństwo

Advertisement
Przewaga Masterpass nad wieloma innymi sposobami regulowania płatności online polega na tym, że gwarantuje zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa. Wynika to przede wszystkim z procedury weryfikacyjnej, która nie wymaga podawania danych karty, co znacznie ogranicza możliwość nadużyć ze strony nieuczciwych osób. Poza tym – płacąc kartą (a do takich transakcji zalicza się w końcu Masterpass) – zyskujemy dostęp do usługi chargeback, a więc zwrotu środków w przypadku niewłaściwego wykonania warunków umowy przez sprzedawcę. Jeżeli skorzystamy z systemu innego systemu płatności dochodzenie swoich racji będzie bardzo trudne. Używając portfela Masterpass, to bank wspólnie z emitentem karty zajmą się dochodzeniem racji obu stron, a jeżeli uznają, że to my zostaliśmy poszkodowani – środki zostaną automatycznie zwrócone.

Masterpass: promocje

Dodatkowym benefitem z używania Masterpass jest możliwość korzystania z atrakcyjnych promocji. Należą do nich m.in. tańsze bilety do kina czy zakupy w niektórych sklepach. Mastercard często oferuje także swoim klientom vouchery, które można wykorzystać w sklepach internetowych w zamian za spełnienie określonego warunku, np. przeprowadzenia wskazanej liczby transakcji przy użyciu Masterpass. Tego rodzaju promocje bankowe mają niezaprzeczalne zalety: przede wszystkim nie ma w nich żadnych pułapek, związanych np. z koniecznością wykupienia dodatkowej usługi, poza tym są w pełni darmowe, a skorzystanie z nich jest bardzo proste.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Twój e-PIT. Wygodne rozliczanie PIT

Zeznanie podatkowe kiedyś kojarzyło się głównie z nieprzyjemnym obowiązkiem i problemami związanymi z dokonaniem rozliczenia. Obecnie można złożyć je bez problemu bez wychodzenia z domu, m.in. dzięki stworzonej przez Ministerstwo Finansów usłudze Twój e-PIT.

Wspólne rozliczenie małżonków: kiedy się opłaca? Jak to zrobić?

Małżonkowie w większości przypadków mają możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy mogą z niego skorzystać i czy zawsze jest to opłacalne.