Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Karty płatnicze na dobre zagościły w naszych portfelach. Ich możliwości nie kończą się jednak na zwykłych płatnościach w sklepie. O bezpieczeństwo dbają kody CVV i CVC.

Chociaż kiedyś wydawało się to nieprawdopodobne, dziś doskonale obchodzimy się bez papierowego pieniądza. Jak wskazują dane NBP za III kwartał 2019 roku, na naszym rynku jest już 42,1 mln kart płatniczych, a ich liczba stale rośnie. 80% z nich to karty debetowe, 13,8% stanowią natomiast karty kredytowe. Sklep to jednak nie jedyne miejsce, gdzie możemy z nich skorzystać. Coraz częściej używamy ich również do płatności przez Internet. W takim przypadku konieczne jest podanie danych karty, w tym kodu cvv lub kodu cvc. Warto dowiedzieć się, czym są i do czego służą.

Kod CVV i CVC – co umożliwiają? Gdzie ich szukać? (fot. wk1003mike / Shutterstock)

Kod CVV i kod CVC – po co są?

Największą zaletą kart płatniczych jest bez wątpienia to, jak bardzo ułatwiają codzienne życie: dzięki nim udając się na zakupy, nie musimy niepokoić się o to, że zabraknie nam pieniędzy albo będziemy zmuszeni do noszenia ciężkiego portfela. W niemal rewolucyjny sposób wpłynęły również na transakcje w Internecie. Zamiast skomplikowanej autoryzacji wystarczy, że wprowadzimy widoczne na karcie dane. Jednocześnie coraz większy niepokój zaczęły budzić kwestie bezpieczeństwa. O ile w przypadku „tradycyjnych” transakcji, podczas których korzystamy z karty w sposób fizyczny, chroni nas PIN (chyba że korzystamy z opcji zbliżeniowej), podczas płatności wirtualnych niezbędny okaże się kod CSC (Card Security Code).

Kod CVV na karcie Visa

Kod CVV (Card Verification Value) jest wykorzystywany przez organizację Visa, jednego z największych emitentów kart płatniczych na świecie. Kod CVV karty (a właściwie CVV2, ponieważ takie oznaczenie posiada) można znaleźć na jej odwrocie, co dodatkowo utrudnia odczytanie przez niepowołane osoby. Numer CVV, w przeciwieństwie do innych informacji umieszczanych na karcie płatniczej, nie jest wytłaczany.

Kod CVC MasterCard

Odpowiednikiem CVV w przypadku kart wydanych przez MasterCard jest kod CVC, czyli Card Verification Code (choć w tym przypadku także powinniśmy mówić właściwie o CVC2). Podobne jest z umiejscowieniem kodu CVC – jego również należy szukać na rewersie karty, obok paska podpisu, dzięki czemu unikniemy przypadkowego zamazania pola z numerem CVC.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Kwestie bezpieczeństwa

W dobie cyfrowych zagrożeń właśnie kwestia bezpieczeństwa transakcji wyrasta na pierwszy plan. Zaletą kodu CVC i numeru CVV jest to, że sprzedawca pobierający płatność nie może go przechowywać w swojej bazie danych. Dzięki temu nawet jeżeli oszuści przejmą dane karty, takie jak jej numer, daty wygaśnięcia oraz imię i nazwisko właściciela, nielegalne posłużenie się nią będzie utrudnione. Dużo zależy jednak od użytkownika. Korzystając z karty płatniczej, należy pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach:

  • Uważna weryfikacja sprzedawcy – podczas dokonywania zakupów w Internecie należy upewnić się, że nie zostaliśmy przekierowani na inną stronę, z której mogliby korzystać oszuści. Często przygotowują do złudzenia podobne platformy służące do wyłudzania poufnych informacji.
  • Korzystanie z zaufanych bankomatów – podczas wypłacania gotówki z bankomatu sprawdźmy, czy nie zainstalowano tam urządzenia umożliwiającego pozyskanie danych karty. Warto na wszelki wypadek unikać urządzeń, które wydają się podejrzane.
  • Chronienie danych karty – nie należy dzielić się z nikim kodem CVV lub kodem CVC karty. Dotyczy to także jej numeru oraz innych informacji, które ułatwiają dokonanie transakcji. Karta płatnicza powinna być cały czas pod kontrolą. Złym pomysłem jest np. umieszczanie jej w przezroczystej obudowie telefonu, co może umożliwić oszustom zdobycie danych.
  • Dodatkowe zabezpieczenia w trakcie płatności – transakcje dokonywane przez Internet są zdecydowanie bezpieczniejsze, jeżeli towarzyszy im dodatkowa metoda weryfikacji. Jedną z nich jest 3-D Secure, która opiera się na potwierdzeniu płatności np. za pomocą generowanego jednorazowo kodu lub tokenu.

Karty z dynamicznym CVV i CVC

Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo, wprowadzono karty z dynamicznym kodem CVV i CVC. Te również znajdują się na jej rewersie, nie są jednak nadrukowane. W rzeczywistości to małe ekraniki, które co godzinę wyświetlają inną kombinację generowanych losowo cyfr. Dzięki temu nawet jeżeli oszust przechwyci dane karty, najprawdopodobniej nie będą już aktualne. Dynamiczny kod CVV na karcie w żaden sposób nie wpływa na jej podstawowe funkcje – wszelkie transakcje, także te internetowe, wykonuje się w dokładnie taki sam sposób.


2020-06-08

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

2020-06-08

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory

Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

2020-06-08

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad. 

Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?

Smartfon staje się dziś potężnym narzędziem. Jednym z systemów, które możemy wykorzystać w celu dokonywania błyskawicznych płatności, jest Apple Pay.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Paypal: co to i co umożliwia konto PayPal?

Dokonywanie płatności w internecie jest niezwykle proste i szybkie. Jedną z dostępnych metod jest PayPal. Dzięki serwisowi możemy zapewnić sobie również dodatkową ochronę.

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

Ikona informacji
poradniki