Czym jest kod bezpieczeństwa CVV/ CVC na karcie płatniczej?
Karty płatnicze Visa i MasterCard ułatwiają codzienne życie. Wraz z nimi codzienne zakupy stają się prostsze. Co istotne Visa i MasterCard zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Wszystko przez kod PIN podawany podczas transakcji. Gdy nawet zrobilibyśmy kartę płatniczą, to możemy ją wręcz natychmiastowo zablokować po kontakcie telefonicznym z przedstawicielem banku.
Bezpieczeństwo jest równie ważne podczas transakcji online. Tymczasem karty płatnicze także są wykorzystywane do realizowania płatności za zakupy internetowe. W tym przypadku, by potwierdzić tożsamość, używa się kodu CSC (Card Security Code). Wyróżnia się tu:
- Kod CVV 2 (Card Verification Value 2) dla kart Visa.
- Kod CVC 2 (Card Verification Code 2) w przypadku MasterCard
Z zasady kod CVV/ CVC składa się z trzech, a rzadziej z czterech cyfr.
Gdzie na karcie jest kod CVV Visa?
Visa to jeden z dwóch największych emitentów kart płatniczych na świecie. Trzycyfrowy kod CVV jest zlokalizowany na odwrocie karty. Miejsce to wcale nie zostało wybrane przypadkowo. CVV znajduje się z tyłu, by przypadkowe osoby nie mogły odczytać kodu.

Co istotne, kod CVV na karcie nie jest wytłaczany. To odróżnia go od kilku innych danych na kacie, takich jak numer karty, czy imię oraz nazwisko. Charakterystyczną cechą kodu CVV jest też jego zapisanie z użyciem kursywy.
Kod CVC na odwrocie karty kredytowej i debetowej MasterCard
CVC kart płatniczych MasterCard to po prostu odpowiednik kodu CVV kart z logiem Visa. Ten kod również jest umiejscowiony na rewersie karty. Znaleźć go można obok pola służącego do złożenia podpisu przez posiadacza danej karty płatniczej. Przeznaczenie kodu CVV jest takie samo jak kodu CVC. Ten krótki ciąg znaków zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa, podczas gdy zamierzamy płacić zdalnie kartą płatniczą.
Warto tu jednak zwrócić uwagę na karty Maestro. Są one wydawane przez tę samą organizację płatniczą, co karty MasterCard. Jednakże karty Maestro są pozbawione kodu zabezpieczającego, co bywa problemem przy płatnościach zdalnych. Na szczęście w Polsce karty Maestro są mało powszechne.
Co jeszcze znajdziemy na karcie płatniczej?
Większość z nas z karty płatniczej korzysta na co dzień. Jak wskazują dane NBP, na naszym rynku jest już ponad 40 mln kart płatniczych. Około 80% z nich to karty debetowe, a mniej więc 14% to karty kredytowe. Resztę stanowią nieco mniej popularne narzędzia płatnicze, np. karty prepaid.
Choć karty płatnicze są powszechne, to używamy ich w rutynowy sposób. Po prostu przykładamy je do terminali płatniczych. Jednakże na kartach znajduje się sporo istotnych informacji na nasz temat. Na przedniej stronie karty znajdziemy:
- Logo banku — zwykle na awersie karty to właśnie logo i nazwa banku stanowią największą część.
- Chip — to z technicznego punktu widzenia kluczowe zabezpieczenie karty.
- Wytłoczony numer karty — składa się z 16 cyfr pogrupowanych w cztery fragmenty.
- Imię i nazwisko — dane właściciela karty również są wytłoczone.
- Data ważności karty — wszystkie karty mają datę ważności. Po przekroczeniu ustalonego terminu dana karta płatnicza przestaje być aktywna.
Z kolei na odwrocie karty umiejscowiony jest kod CVV/ CVC oraz pasek magnetyczny. Tu tez umiejscowione są podstawowe dane banku. Pośród nich pojawiają się dane adresowe i numer kontaktowy. Ponadto na awersie znajdziemy miejsce, w którym właściciel karty powinien złożyć swój podpis.
Przeczytaj również: Przelewy z karty kredytowej – jak go zrobić oraz co powinieneś wiedzieć, zanim go zlecisz?
Podpis posiadacza karty i inne kwestie bezpieczeństwa
Płatności kartą są szybkie, proste i wygodne. Właśnie z tych powodów tak chętnie z nich korzystamy. Zawsze jednak z tyłu głowy warto pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Z technicznego punktu widzenia karty są świetnie zabezpieczone. Już sam numer PIN, czy omawiane tu kody CVV/CVC minimalizują ryzyko tego, że ktoś niepowołany wykorzysta nasze środki finansowe.
Jednakże sami również powinniśmy zadbać o bezpieczne korzystanie z kart płatniczych. Uwagę powinniśmy zwrócić zwłaszcza na:
- Podpisanie karty – dla własnego bezpieczeństwa lepiej złożyć swój podpis w stosownym polu karty płatniczej. Powinno się do tego użyć niezmazywalnego długopisu. Podpis na karcie powinien być taki sam jak ten na dokumencie tożsamości.
- Zabezpieczenie danych karty – kod CVV/ CVC oraz inne informacje pojawiające się na karcie powinny być niedostępne dla osób postronnych. Zaleca się, by nigdy nie zostawiać karty w widocznym miejscu.
- Weryfikację portali internetowych – podczas zakupów online dobrze jest zwrócić uwagę, że nie zostaliśmy przekierowani na żadną podejrzaną stronę. Jedną z podstaw jest sprawdzenie poprawności adresu internetowego, zanim poda się dane takie, jak CVV/ CVC.
- Opcje wykorzystania dodatkowych zabezpieczeń – w trakcie zakupów internetowych bezpieczeństwo można zwiększyć nie tylko przez kod CVV/ CVC. Czasem dostępne są dodatkowe możliwości weryfikacyjne. Jedną z nich jest 3-D Secure, która opiera się na potwierdzeniu płatności np. za pomocą generowanego jednorazowo kodu lub tokenu.
Zwróćmy też uwagę na stan techniczny naszych kart płatniczych. Unikajmy sytuacji, w których mogłoby dojść np. do zarysowania chipu.
Sprawdź również: Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?
Czym są karty z dynamicznym kodem CVV i CVC?
Jedną z nowinek ostatnich lat jest wprowadzenie na rynek kart z dynamicznym kodem CVV/ CVC. Te również znajdują się na jej rewersie, nie są jednak nadrukowane. W rzeczywistości to małe ekraniki, które co godzinę wyświetlają inną kombinację losowo generowanych cyfr.
Dynamiczny kod CVV/ CVC stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli nawet oszust przechwyci dane karty, to najprawdopodobniej nie będą one już aktualne. Przynajmniej jak dotąd dynamiczny kod CVV i CVC jest jednak rzadko spotykany na kartach płatniczych.
Sprawdź również: Jak aktywować kartę płatniczą?