REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Chiny obniżają cła na samochody i części samochodowe

2018-05-22 11:55
publikacja
2018-05-22 11:55

Ministerstwo finansów Chin ogłosiło we wtorek obniżenie ceł na importowane do tego kraju samochody z 20-25 proc. do 15 proc. oraz na części samochodowe z 8-25 proc. do 6 proc. Zmiany wejdą w życie 1 lipca - poinformował resort na swej stronie internetowej.

fot. Kim Kyung-Hoon / / Reuters

Obniżka dotyczy 139 kategorii pojazdów i 79 kategorii części samochodowych - przekazało ministerstwo, jako powód podając chęć poszerzenia reform, otwierania chińskiej gospodarki, promocji "reform strukturalnych strony podażowej", modernizacji sektora motoryzacyjnego oraz zaspokojenia popytu.

"Znaczne obniżenie" ceł na samochody zapowiadał już w kwietniu prezydent Chin Xi Jinping, przemawiając na gospodarczym Forum Boao dla Azji na chińskiej wyspie-prowincji Hajnan.

Wakacje na giełdzie

Decyzja została ogłoszona kilka dni po zawarciu ramowego porozumienia między Chinami a USA, nazywanego przez niektórych komentatorów "rozejmem" w napięciach handlowych pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. W ramach porozumienia Chiny zobowiązały się do zwiększenia importu amerykańskich towarów, by "znacznie zmniejszyć" deficyt USA w dwustronnym handlu.

Prezydent USA Donald Trump wielokrotnie zarzucał Chinom nieuczciwe praktyki handlowe, obwiniając je za olbrzymi deficyt swego kraju w dwustronnej wymianie, który w ubiegłym roku wyniósł 375 mld USD. Dysproporcję w cłach na samochody stosowanych przez Chiny i USA amerykański prezydent nazwał w kwietniowym tweecie "głupim handlem", który trwa od lat. Podstawowa taryfa na auta importowane do USA wynosi 2,5 proc., a więc 10 razy mniej niż obecna stawka chińska.

Trump groził nałożeniem ceł na chiński eksport do USA warty 50 mld USD rocznie, by ukarać Pekin za wymuszanie transferu technologii od działających w Chinach zagranicznych firm. Zawarte w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie porozumienie sugeruje jednak, że karne taryfy nie wejdą na razie w życie.

"Wstrzymujemy wojnę handlową. Zgodziliśmy się wstrzymać cła i postaramy się wykonać porozumienie ramowe" - ogłosił w niedzielę minister finansów USA Steven Mnuchin, który przewodził rozmowom ze strony amerykańskiej. Dodał, że w kontekście zwiększenia eksportu do Chin ustalono konkretne liczby, ale ich nie ujawnił.

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, gdy delegacja ChRL przebywała w Waszyngtonie, że przerywa wszczęte niedawno postępowanie antydumpingowe w sprawie importowanego z USA sorgo i znosi tymczasowe cła na ten produkt, wynoszące prawie 180 proc.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ulb/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (3)

dodaj komentarz
arces
I to rozbuja gospodarkę, ciekawe czemu nasz rząd nie pójdzie w tym kierunku. Chociaż i tak nie mam co narzekać na ceny części bo do opelka zawsze coś w jakości oe delfie dobiore za nieduże pieniadze.
ajwaj
To nie koniec "wojny handlowej" - zmniejszenie cla o np. 10% nie zmieni wiele ceny detal. w Chinach, a przede wszystkim nie zwiekszy atrakcyjnosci produktów z USA.
Zreszta prez. Trump nie ma zludzen, tzw. wojne handlowa przegral dla dobra przyszlosci USA

ajwaj
I nie tylko to przeszkadza USA, koalicja anty-USA w nie-wolnym swiecie rosnie

"Przyszłość armii [Armii Ludowo-Wyzwoleńczej] Chin będzie wynosiła około 550 okrętów wojennych w tym podwodnych do 2030 roku (za 12 lat). To dwa razy więcej niż dzisiejsza marynarka wojenna USA" - powiedział w czwartek w kongresie kapitan
I nie tylko to przeszkadza USA, koalicja anty-USA w nie-wolnym swiecie rosnie

"Przyszłość armii [Armii Ludowo-Wyzwoleńczej] Chin będzie wynosiła około 550 okrętów wojennych w tym podwodnych do 2030 roku (za 12 lat). To dwa razy więcej niż dzisiejsza marynarka wojenna USA" - powiedział w czwartek w kongresie kapitan Marynarki Wojennej USA James Fanell.
"W tej chwili nasza Marynarka Wojenna nie może walczyć na morzu" - powiedział Fanell. "Zmobilizowaliśmy się na 30 lat, aby walczyć w wojnie lądowej w Afganistanie i Iraku i Syrii, ale nie jesteśmy gotowi do wojny w środku Pacyfiku".

http://www.breitbart.com/big-government/2018/05/21/expert-china-navy-double-us-2030/

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki