Gospodarka - wiadomości dnia
- Braun ws. wniosku o uchylenie mu immunitetu: Mnie to ani ziębi, ani grzejeEuroposeł Grzegorz Braun powiedział w sobotę, że wniosek złożony przez prokuratora generalnego Waldemar Żurka do Parlamentu Europejskiego o uchylenie mu immunitetu europosła nie interesuje go. Mnie to ani ziębi, ani grzeje – stwierdził.
- Polski zakonnik zatrzymany za szpiegostwo na Białorusi. MSZ stanowczo odradza podróżePolskie służby konsularne prowadzą rozmowy w sprawie Polaka zatrzymanego na Białorusi; była rozmowa charge d'affaires ambasady Polski w Mińsku z przedstawicielami białoruskich władz - powiedział w piątek koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Rzecznik MSZ Paweł Wroński podkreślił w piątek, że resort dyplomacji po raz kolejny stanowczo odradza podróże na Białoruś.
- Egipt wysłał na Synaj 40 tys. żołnierzy. Obawia się exodusu Palestyńczyków z GazyEgipt rozmieścił na półwyspie Synaj wzdłuż granicy ze Strefą Gazy 40 tys. żołnierzy, obawiając się, że planowany przez Izrael szturm na Gazę może wywołać masowy exodus Palestyńczyków do Północnego Synaju, co Kair - według portalu NewArab - postrzega jako bezpośrednie zagrożenie dla swojej integralności terytorialnej.
- Prokuratura bada kolejny wątek ws. GetBack. Chodzi o ujawnienie informacji ze śledztwaProkuratura Okręgowa w Radomiu poinformowała w piątek, że prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w związku z postępowaniem kontrolnym NIK dotyczącym nadzoru KNF nad GetBack oraz ujawnienia informacji z prowadzonego śledztwa Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
- Poczta Polska nie wycofa się z gotówki. Mikosz: Gdy wszyscy wychodzą, my wchodzimyPoczta Polska „absolutnie nie ma zamiaru wychodzić z rynku gotówki; ma plan inwestycji w ten rynek, w tym w obsługę transportu gotówki i rynku B2C - zapowiedział prezes Poczty Sebastian Mikosz. Dodał, że operator pocztowy chce wchodzić na ten rynek, tam gdzie wycofują się z niego firmy.
- Zełenski przyznaje: Nawet Rosja akceptuje członkostwo Ukrainy w UE. Opór Węgier jest dziwnyUkraina słyszy sygnał od Rosji, że ta już akceptuje członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej, i skoro nawet Władimir Putin nie sprzeciwia się temu, to stanowisko niektórych państw wobec klastrów negocjacyjnych, w szczególności Węgier, wygląda dziwnie – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Amerykański „wykrywacz broni atomowej” krąży nad północą NorwegiiMagazyn „Forsvarets Forum” przekazał w piątek, że należący do Sił Powietrznych USA samolot WC-135R od kilku dni patroluje okolice Morza Barentsa i północnej Norwegii. Jego misja ma mieć związek z prowadzonymi przez Rosjan testami nowego uzbrojenia.
- "Przejęcie zamrożonych w UE rosyjskich aktywów mogłoby zdestabilizować euro"Przejęcie zamrożonych rosyjskich aktywów w Europie, z których większość znajduje się w Belgii, spowodowałoby „straszliwy wstrząs systemowy”, który prawdopodobnie zdestabilizowałby euro – powiedział w piątek belgijski minister spraw zagranicznych Maxime Prevot w wywiadzie dla AFP.
- Chiny wprowadzają tymczasowe środki antydumpingowe na import wieprzowiny z UEMinisterstwo handlu ChRL (MOFCOM) ogłosiło w piątek nałożenie „tymczasowych środków antydumpingowych” na import wieprzowiny oraz podrobów wieprzowych pochodzących z UE. Decyzja jest wynikiem wstępnego dochodzenia, które wykazało, że unijne produkty były sprzedawane na chińskim rynku po zaniżonych cenach.