Gospodarka - wiadomości dnia
Ukraińcy nękają rosyjskie rafinerie. Kreml zakazuje eksportu i zaczyna import paliwWicepremier Rosji Aleksandr Nowak ogłosił w środę, że rząd wprowadził zakaz eksportu oleju napędowego i zacznie kupować produkty naftowe na rynkach zagranicznych. Decyzja ta zapadła w obliczu niedoboru paliw i gwałtownego wzrostu cen na stacjach benzynowych w niektórych regionach Rosji.
Prezydent Nawrocki spotkał się z Zełenskim. "Nie udało nam się rozwiązać kwestii historycznych"Prezydent Karol Nawrocki poinformował w środę po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że zarówno Polska, jak i Ukraina, patrzą w tym samym kierunku, jeśli chodzi o zagrożenia dla niepodległości. Jak dodał dla obu państw Rosja „pozostaje głównym zagrożeniem”.
Upadek legendy KSW. Mamed Ch. winny paserstwa i podpaleńSąd Rejonowy w Tarnowskich Górach nieprawomocnie skazał zawodnika MMA Mameda Ch. na łączną karę 1,5 roku więzienia oraz 280 tys. zł grzywny. Sprawa dotyczyła m.in. nabywania samochodów pochodzących z przestępstw, zlecenia zniszczenia mienia oraz naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji.
NATO gotowe na obronę wschodniej flanki. Nawrocki: Cele Polski zostały w pełni zrealizowaneSojusz Północnoatlantycki jest zjednoczony, silny i zdeterminowany, aby bronić wartości, w imię których powstał – powiedział prezydent Karol Nawrocki w środę po zakończonym szczycie NATO w Ankarze. To, czego oczekiwała Polska w odniesieniu do Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostało wypełnione - dodał.
USA znów wraca do Grenlandii. Premier: Musimy powtórzyć, nie jesteśmy na sprzedażGrenlandzki premier Jens-Frederik Nielsen oświadczył w środę, że, niestety, zmuszony jest powtórzyć, iż Grenlandia nie jest na sprzedaż. Prezydent USA Donald Trump we wtorek ponownie wyraził przekonanie, że wyspa powinna być kontrolowana przez Stany Zjednoczone, a nie Danię.
Militarna rewolucja w Berlinie. Merz ogłasza drastyczne przyspieszenie zbrojeńNiemcy osiągną cel przeznaczania 5 proc. PKB na obronność znacznie wcześniej, niż przewiduje uzgodniony termin — oświadczył w środę kanclerz Friedrich Merz po szczycie NATO w Ankarze. Podkreślił, że wszyscy sojusznicy ponownie potwierdzili zobowiązanie wynikające z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego.
Stopy procentowe bez zmian. Rada ponownie nie zaskoczyła rynkuRada Polityki Pieniężnej zadecydowała o utrzymaniu stóp procentowych NBP bez zmian. Takie rozstrzygnięcie było powszechnie oczekiwane przez rynek i ekonomistów.
Znany zarządzający: Bańka wokół AI puchnie, ale jeszcze nie pęka. Jakie ryzyko zagraża GPW?Mamy do czynienia z klasyczną bańką spekulacyjną, co widać po zachowaniach inwestorów i samych spółek. Szybko rosnące zyski firm oraz dobra kondycja amerykańskiej gospodarki wciąż będą jednak wspierać giełdowe byki – uważa Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji Investors TFI. Warszawska giełda też może jeszcze dać zarobić, ale trzeba uważać na ryzyko, jakie czai się za rogiem.
Szczyt NATO zakończony. Artykuł 5 niezmienny, Europa przejmuje stery, Ukraina dostaje rakiety PatriotPrzywódcy państw NATO potwierdzili w przyjętej w środę deklaracji ze szczytu w Ankarze „niezachwiane zaangażowanie na rzecz zbiorowej obrony zgodnie z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego”. Zadeklarowali także, że europejscy członkowie organizacji i Kanada przejmą większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo.

