REKLAMA
PILNE

Znowu phishing - na celowniku klienci ING Banku Śląskiego

Michał Kisiel2016-05-22 20:41analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-22 20:41
Znowu phishing - na celowniku klienci ING Banku Śląskiego
Znowu phishing - na celowniku klienci ING Banku Śląskiego
/ Bankier.pl

W niedzielę do skrzynek polskich internautów zaczęły trafiać wiadomości rzekomo pochodzące z ING Banku Śląskiego. To kolejna odsłona kampanii phishingowej, nosząca podobne cechy co ostatnie ataki wycelowane w klientelę m.in. mBanku i PKO Banku Polskiego.

Wiadomości phishingowe noszą tytuły „Autoryzacja konta ING”, „Blokada rachunku ING” lub „Nowa wiadomość ING”. Przestępcy podszywający się pod ING Bank Śląski informują w treści maila o zablokowaniu rachunku z powodu odnotowania nieautoryzowanego dostępu. Klient ma zweryfikować się poprzez zalogowanie na stronie internetowej.

Link w treści wiadomości prowadzi do podrobionego serwisu, przypominającego starą wersję systemu banku. W pierwszej kolejności oszuści żądają podania loginu do bankowości internetowej. W drugim kroku konieczne jest podanie pełnego hasła (bez maskowania niektórych znaków) oraz numeru PESEL. Po wpisaniu danych ofiara przekierowywana jest do oryginalnego serwisu bankowości internetowej ING.

fot. / / Bankier.pl

Bank w komunikacie opublikowanym w swoim serwisie ostrzega przed wyłudzeniami. „Pamiętaj: bank nigdy nie prosi o podanie pełnego hasła dostępu i nie przesyła emaili informujących o zablokowaniu dostępu do bankowości” – informuje ING Bank Śląski.

Tydzień temu na celowniku oszustów znalazł się Bank Zachodni WBK. Phishing tym razem okazał się groźny – niektórzy klienci stracili środki. Przestępcy, którzy wyłudzili dane dostępu do bankowości internetowej byli w stanie dokonywać zakupów w sklepach internetowych – szybkie przelewy nie wymagały dodatkowej autoryzacji.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki