Znowu phishing. ZUS przestrzega przed e-mailami

ZUS ostrzega przed fałszywymi e-mailami informującymi o konieczności opłacenia faktury wystawionej rzekomo przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wiadomość zawiera zawirusowane pliki.

Do ZUS-u docierają informacje o oszustach, którzy rozsyłają e-maile zawierające fakturę do zapłacenia wystawioną rzekomo przez ZUS. Osoby, które otworzą załączony plik, są narażone na zainfekowanie komputera, blokadę dostępu do plików czy przechwycenie ich wrażliwych danych, tj. loginów, haseł do bankowości elektronicznej, mediów społecznościowych.

ZUS ostrzega przed zainfekowanymi e-mailami
ZUS ostrzega przed zainfekowanymi e-mailami (theta)

ZUS w oficjalnym komunikacie przestrzega przed oszustami oraz wskazuje, że osoby, które otrzymały tego typu wiadomość, powinny niezwłocznie ją wykasować, ale przede wszystkim, pod żadnym pozorem, nie otwierać załączonego pliku. W komunikacie czytamy:

„Wszystkich naszych klientów uczulamy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nigdy nie wystawia i nie wysyła faktur, tak jak nie wystawia i nie wysyła innej dokumentacji drogą mailową. Wszelkie dokumenty i formularze ZUS można pobrać samodzielnie ze strony internetowej Zakładu. Ewentualne informacje drogą elektroniczną ZUS przekazuje tylko tym klientom, którzy posiadają konto na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS i dzieje się to właśnie za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.”

Phishing jest jedną z najczęstszych metod wykorzystywaną przez oszustów. Coraz częściej pojawiają się informacje o kolejnych próbach wyłudzeń wrażliwych danych za pomocą internetu. Zapraszamy do zgłaszania podobnych zdarzeń poprzez poniższy alert.

(Bankier.pl)

 Katarzyna Rostkowska 

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 niepelnosprawny_org

a ja otrzyalem dzis rzekomo potwierdzenie przelewu przelewy24 400zl https://zapodaj.net/56be02b61a0c2.png.html

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.