Znaleziony w ogrodowej skrytce obraz to zaginione dzieło Klimta

Znaleziony w ogrodowej skrytce w Piacenzy we Włoszech obraz to poszukiwane od 22 lat dzieło Gustava Klimta „Portret kobiety”- ogłosiły w piątek władze tego miasta. Obraz znaleźli przypadkowo robotnicy podczas prac; niewiele brakowało, by trafił na wysypisko.

(Wikipedia)

Nie wiadomo, jak jedno z najbardziej poszukiwanych dzieł na świecie, skradzione z galerii sztuki współczesnej w Piacenzy w 1997 roku tuż przed wernisażem, znalazło się w schowku przy murze za metalowymi drzwiczkami w ogrodzie i jak długo tam leżało.

Nie jest też jasne, czy praca Klimta, wyceniana na kilkadziesiąt milionów euro i poszukiwana w całym kraju i za granicą, przez te wszystkie lata leżała ukryta w krzakach kilka metrów od miejsca, w którym zaginęła.

Gdy sprzątający okoliczny teren robotnicy znaleźli pod koniec zeszłego roku tajemniczą paczkę w czarnej torbie na śmieci chcieli ją wyrzucić. Zanim to zrobili, zajrzeli jednak do środka. Następnie zawiadomili siły porządkowe o swoim odkryciu. Obrazem zajęli się eksperci. Jego stan ocenili od razu jako bardzo dobry.

O tym, że znawcy potwierdzili jego autentyczność, poinformowała burmistrz Patrizia Barbieri oraz szef wydziału kultury w urzędzie miasta Jonathan Papamarenghi.

“To historyczna nowina dla świata kultury i dla Piacenzy”- oświadczyli przedstawiciele magistratu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne