REKLAMA

Wzrost zmienności na rynku walutowym. Złoty traci do dolara blisko 1 proc.

Marcin Dziadkowiak2023-08-14 16:43zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-08-14 16:43

Po spokojnym początku dnia popołudnie przyniosło większą zmienność kursów na rynkach walutowych. Złoty zaczął osłabiać się do dolara w wyniku umocnienia dolara, jakie nastąpiło do euro. Polska waluta zwiększyła także nieco swoje straty do euro.

Wzrost zmienności na rynku walutowym. Złoty traci do dolara blisko 1 proc.
Wzrost zmienności na rynku walutowym. Złoty traci do dolara blisko 1 proc.
fot. Pawel F. Matysiak / / FORUM

Kurs USD/PLN traci w poniedziałkowe popołudnie ponad 1 proc. do amerykańskiego dolara, rosnąc do poziomu 4,0951. Jest to wyłączenie efekt umocnienia dolara na rynkach międzynarodowych, bowiem jeszcze wczesnym popołudniem złoty osłabiał się do dolara jedynie kosmetycznie. Złoty traci także do euro, kurs EUR/PLN notuje wzrost o 0,5 proc.

Bankier.pl

Na notowania złotego nie wpłynęły opublikowane dziś o godz. 10:00 przez GUS dane o inflacji z lipiec, które okazały się zgodne z wcześniejszym szybkim odczytem. Choć bankowi ekonomiści nie są zgodni co do tego, czy w sierpniu inflacja osiągnie poziom jednocyfrowy, to większa zgoda panuje już co do prognozowanych obniżek stóp przez RPP, które w swoich prognozach uwzględniają analitycy ING oraz Banku Pocztowego.

Reklama

Na rynku międzynarodowym kurs EUR/USD zanotował po południu większą zmienność, która zaowocowała spadkiem notowań eurodolara o ponad 0,5 proc. Po godz. 16-tej notowania eurodolara spadły do poziomu 1,0885, co jest najniższym notowaniem od ponad miesiąca.

Bankier.pl

Według analityków, na umocnienie dolara wpłynęły kiepskie nastroje z rynków azjatyckich. Indeks Hang Seng stracił na otwarcie tygodnia ponad 1,5 proc., a na wartości traciły także inne chińskie akcje. Jeśli wierzyć tym uzasadnieniom, to azjatyckie strachy podziałały dopiero na inwestorów amerykańskich, bowiem w trakcie sesji europejskiej eurodolar notował ledwie kosmetyczną zmienność kursu.

Wśród inwestorów w Azji niepokój wzbudza stan chińskiej gospodarki, która nie wykazuje chęci do szybszego odbicia. Powiększają się obawy o stan chińskich deweloperów. Według źródeł agencji Reuters, Country Garden, największy prywatny deweloper w Chinach, stara się opóźnić spłatę jednej z serii wyemitowanych przez siebie obligacji, co może oznaczać nadejście nowych napięć w sektorze.

Tymczasem dwie chińskie spółki giełdowe poinformowały w weekend, że nie otrzymały zapłaty za zapadające produkty inwestycyjne od zarządzającego aktywami Zhongrong International Trust Co.

Według Chrisa Turner z ING, cytowanego przez Reutersa, dolar powinien pozostać mocny, dopóki
chińskie władze nie zaskoczą jakimiś potężnymi środkami stymulacyjnymi.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zops
1% to reperkusje w związku z Nigrem? Nowe inwestycje? Ocieplenie klimatu? Szron topnieje?
arturnow
Kończy się lato, złoty powinien oddać zyski. Niedługo się przekonamy.
zops
U mnie lato kończy się 30-go września. No chyba że wykładowcy popędzą już od początku września.
arturnow odpowiada zops
Lato czy wakacje, lato się kończy 22 września
osiemgwiazd
Upadkowi każdej dyktatury towarzyszy upadek jej waluty. Rynek przestaje raptem - ni z tego, ni z owego - wierzyć niepraworządnej, przestępczej władzy i ucieka od drukowanego przez jej partyjnych hochsztaplerów dętego, pustego pieniądza. Tak było, jest i będzie. Dlatego lepiej żyć w państwie demokratycznym i praworządnym. Alleluja!
simonsoft8
GUS publikuje dla NBP żeby wesołek było

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki