Odroczenie spłaty kredytu? Możesz poczekać nawet miesiąc

analityk Bankier.pl

W większości banków wniosek o odroczenie spłaty kredytu w związku epidemią koronawirusa należy złożyć na 5-14 dni przed terminem płatności raty, wynika z analizy Bankier.pl. Są jednak instytucje, które zastrzegają sobie nawet 30-dniowy termin na rozpatrzenie aplikacji.

Na koniec marca do banków dotarło ok. 200 tys. wniosków o zawieszenie spłaty rat kredytów, informował na konferencji prasowej Związek Banków Polskich. Chociaż procedury rozpatrywania aplikacji miały być szybkie i zdalne, to część instytucji ma trudności z obsługą zgłoszeń na bieżąco. Jeden z największych banków na rynku wydłużył czas na podjęcie decyzji z 7 do 14 dni, co zaskoczyło klientów liczących na wstrzymanie najbliższych płatności.

(fot. Łukasz Wróbel / Shutterstock)

Wielu klientów poważnie rozważa skorzystanie z tzw. wakacji kredytowych i wkrótce napływ wniosków może przybrać na sile. Bankier.pl sprawdził, kiedy najpóźniej należy skontaktować się z bankiem, aby mieć szansę na odroczenie kolejnej raty.

Każdy z kredytodawców stosuje własne podejście zarówno do formy zawieszenia spłat, jak i terminów obowiązujących starających się o takie wsparcie. Brak standardów to wynik formuły całej „koronawirusowej” inicjatywy – odroczenie płatności nie zostało uregulowane odgórnie, jest ochotniczym przedsięwzięciem branży, gdzie każdy z uczestników ma sporą dowolność. Ma to pewne zalety – banki były w stanie zareagować stosunkowo szybko. Wadą jest brak standardu. Klienci widzą, że reguły są różne w poszczególnych instytucjach, a zamieszanie potęguje wielość modeli odroczenia spłat.

Nie wszędzie trzeba składać wniosek z wyprzedzeniem

Zdecydowana większość banków wymaga, by wniosek o zawieszenie spłat zobowiązań złożyć przed terminem płatności raty. Nawet od tej zasady są jednak wyjątki. Nest Bank deklaruje, że klient może aplikować o wakacje kredytowe już po niezapłaceniu raty. „Aktualnie akceptujemy maksymalnie 20-dniowe opóźnienie w spłacie bieżącej raty. Oznacza to, że klient musi złożyć dyspozycję najpóźniej 20 dni od dnia, w którym powinien był zapłacić ostatnią ratę” – informuje ta instytucja.

Wymagane terminy złożenia wniosków o zawieszenie spłat kredytów w bankach

Bank

Wymagany termin złożenia wniosku o wakacje kredytowe (by możliwe było obniżenie/zawieszenie najbliższej raty)

Uwagi

Alior Bank

Wniosek należy złożyć przed terminem płatności raty

-

Bank BPS

Termin rozpatrzenia wniosku – do 30 dni.

Obecnie średnia długość realizacji wniosku waha się od 3 do 4 dni roboczych. Intencją banku jest realizacja wniosku w jak najkrótszym okresie.

Bank Millennium

Co najmniej 3 dni przed dniem płatności raty

Bank Ochrony Środowiska

Co najmniej 4 dni robocze przed dniem płatności raty

W przypadku kredytów udzielanych we współpracy z partnerem zewnętrznym tj.: NFOŚiGW, WFOŚiGW czy BGK powinien być złożony na co najmniej 10 dni roboczych przed dniem płatności raty.

Bank Pekao

Co najmniej 14 dni przed dniem płatności raty

W przypadku pozytywnej decyzji, dyspozycja zostanie zrealizowania od kolejnej raty

Bank Pocztowy

Co najmniej 5 dni przed dniem płatności raty

BNP Paribas Bank

Co najmniej 7 dni roboczych przed dniem płatności raty

-

Citi Handlowy

Najpóźniej na 1 dzień przed dniem płatności raty

Klient, aby mieś pewność, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, powinien:

- oświadczyć, czy i jak został dotknięty pandemią,

- mieć produkt uruchomiony przed 14.03.2020,

- nie mieć zaległości na dzień składania wniosku.

Może się zdarzyć, że wniosek ostatecznie będzie rozpatrzony po dacie płatności, ale jeśli na datę wniosku nie było zaległości – wówczas narzędzie będzie uruchomione (zakładając, że pozostałe kryteria są również spełnione).

Getin Bank

Co najmniej 5 dni przed dniem płatności raty

-

ING Bank Śląski

Co najmniej 1 dzień przed dniem płatności raty

-

mBank

Co najmniej 14 dni przed dniem płatności raty

Zdecydowana większość wniosków jest rozpatrywana szybciej

Nest Bank

Maksymalnie do 20 dni od dnia, w którym należało zapłacić ratę

Bank akceptuje maksymalnie 20-dniowe opóźnienie w spłacie bieżącej raty

PKO BP

Co najmniej 3 dni robocze przed dniem płatności raty

-

Santander Bank

Dla kredytu gotówkowego data płatności raty nie może przypadać wcześniej niż 2 dni robocze od dnia złożenia wniosku o odroczenie, w przypadku kredytu hipotecznego nie wcześniej niż 6 dni kalendarzowych

Po pozytywnej decyzji do wniosku, pierwszą odroczoną ratą będzie rata, której termin przypada po dacie jego złożenia.

Santander Consumer Bank

„Kredytobiorca - do czasu otrzymania decyzji o prolongacie spłaty części kapitałowej rat kredytu powinien spłacać kredyt zgodnie z harmonogramem”

-

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji z banków (2-6.4.2020).

Najkrótsze terminy rozpatrywania wniosków deklarują Citi Handlowy, PKO BP, BOŚ i Getin Bank. W przypadku Citi Handlowego mechanizm może zadziałać wstecz. Klient po złożeniu wniosku nie zapłaci raty, a decyzja trafi do niego już po dniu wyznaczonym w harmonogramie. Odkładanie aplikacji na ostatnią chwilę może jednak okazać się ryzykowne, jeśli kredytobiorca nie spełnia wymogów narzuconych przez bank.

Najdłuższy czas na decyzję rezerwuje sobie Bank BPS (do 30 dni), który jednak deklaruje, że obecnie sprawnie odpowiada na zgłaszane przez klientów wnioski. Kredytobiorcy, którzy podjęli już decyzję o skorzystaniu z odroczenia powinni, niezależnie od obsługującej ich instytucji powinni aplikować z wyprzedzeniem. Warto wziąć pod uwagę, że najbliższe dni będą wolne od pracy, również w bankach.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 amadelusz

W Millennium naliczają część odsetkową od wakacji kredytowych, do tego każdy kontakt z bankiem kończy się inna wersją wydarzeń. Wg. niektórych te odsetki doliczone będą do ostatniej raty, inni twierdzą że ta kwota rozłożona będzie na pozostałe raty.

! Odpowiedz
0 16 warszawyak

Kto nie kupił mieszkania na kredyt ten przegrał życie !!!
Przecież to było do przewidzenia , że w ciągu 30 lat musi się coś wydarzyć i banksterzy przejmą nieruchomość za friko . Wynajmując nie martwisz się o jego stan , o raty , o wyposażenie o usunięcie jakiejkolwiek awarii !!! A teraz płacz , depresja i upicie na smert .

! Odpowiedz
0 11 fakpejsy

A pozniej odsetki od odsetek!

! Odpowiedz
1 11 mjwhite

31.03 złożyłem wniosek w pekao... cisza do tej pory

! Odpowiedz
1 21 po_co

Pytanie czy to jest faktycznie dobry moment na odraczanie spłat ?
Stopy procentowe są teraz wyjątkowo niskie, prawdopodobnie spadną jeszcze o 0,5 pp to z kolei przekłada się na rekordowo niskie raty.

Za rok, może wcześniej jak sytuacja zacznie się normować, stopy procentowe wystrzelą w górę. Myślę, że 5% nie będzie zaskoczeniem.

Wtedy niespłacony kapitał zacznie się mścić z podwójną siłą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne