REKLAMA

Zamienią metan w prąd

2017-01-09 05:49
publikacja
2017-01-09 05:49

Duńskie, chińskie i polskie firmy chcą wydać 2 mld zł na budowę instalacji wykorzystujących do produkcji energii metan z kopalń węgla.

fot. Piotr Mecik / / FORUM

W 50 lokalizacjach mają stanąć małe instalacje o mocy 250 MW spalające ten gaz, zaś w ich sąsiedztwie powstaną urządzenia o dwa razy większej mocy przetwarzające energię słoneczną - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

Taki klaster energetyczny pozwoli na obniżenie rachunków za prąd kopalniom dostarczającym metan gminom, na których terenie takie siłownie powstaną.

Jak podkreśla "DGP", energia elektryczna pozyskana w ten sposób może być o 25 proc. tańsza. Dzięki lepszemu zagospodarowaniu metanu Polska uniknie również opłat za emisję tego gazu do atmosfery.

Nowelizacja ws. ułatwień pozyskiwania metanu z kopalń

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, Prawa geologicznego i górniczego oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu na początku listopada. Przewidywał przede wszystkim zapisy ułatwiające pozyskiwanie i zagospodarowanie metanu z likwidowanych kopalń węgla. W grudniu nowelizację ustawy podpisał prezydent Andrzej Duda.

Projekt, który powstał w Ministerstwie Energii uwzględniał, że prowadzone obecnie działania restrukturyzacyjne u większości przedsiębiorców górniczych zmierzają do nieodpłatnego zbywania zakładów górniczych bądź ich części do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). W większości przypadków wiąże się to z koniecznością wygaszenia koncesji udzielanych ich wcześniejszym właścicielom - z reguły są to koncesje dotyczące wydobywania węgla kamiennego wraz z metanem jako kopaliną towarzyszącą.

Takie kopalnie często mają zaawansowane systemy pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu - do produkcji energii. W momencie wygaśnięcia koncesji na wydobycie węgla tracą równocześnie możliwość wydobywania metanu z pokładów węgla. W praktyce z powodu braku regulacji prawnych instalacje do odmetanowania są wówczas zamykane lub metan uwalniany jest wprost do atmosfery. Dotychczasowe przepisy nie dają możliwości wykorzystania metanu z likwidowanych zakładów górniczych bez uzyskania oddzielnej koncesji tzw. węglowodorowej.

W następstwie nowelizacji SRK nie będzie musiała mieć koncesji na pozyskiwanie metanu. Ułatwi to pozyskanie i zagospodarowanie tego gazu, który wydziela się także wtedy, gdy kopalnia nie wydobywa już węgla, zapewni bezpieczeństwo sąsiednich zakładów górniczych oraz bezpieczeństwo powszechne.

sp/ mtb/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Górnictwo

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Mmnvvv
W holandi płacą ... absurd ...noszą urządzenia do ... poszukaj w Internecie ...
~Polak
Pisze, moze byc tansze, a czy bedzie to sie okaze...
Na kopalniach kiedys byly
ZOK-i czyli Zaklady Odmetanowywania Kopaln.
Sa jeszcze? Pewnie zamkniete lub sprzedane by komus innemu teraz sie opłacało...
~skała
To jest właśnie dobra zmiana :)
~seth
a krowy na polach puszczają metan do woli i żadnych kar za to nie płacą.
~Polak
Jeżeli będzie to tańsze ekonomicznie bez jakichkolwiek dopłat to brawo
~też_mi
dopłatą jest brak kary za wypuszczanie metanu do atmosfery.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki