REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Z "Czystym powietrzem" do "wielkiej płyty"

2019-07-31 14:24
publikacja
2019-07-31 14:24

Budynki w starej "wielkiej płycie" mogą być ocieplane z pomocą państwa - zakłada projekt resortu inwestycji i rozwoju, przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

fot. Piotr Guzik / / FORUM

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIiR) poinformowało w środę w komunikacie, że przyjęty program „Czyste powietrze”, oprócz dodatkowych punktów za mikroinstalacje odnawialnych źródeł energii (OZE), zakłada też pomoc dla gmin w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych.

"Mieszkańcy bloków z wielkiej płyty mogą spać spokojnie. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób, aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia" – mówił zapowiadając projekt wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, cytowany w komunikacie MIiR.

Resort wyjaśnił, że wsparcie bloków z wielkiej płyty będzie przeznaczone na wzmocnienie połączeń między warstwą fakturową a warstwą konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych za pomocą metalowych kotew. Dodatkowa premia będzie przyznawana w przypadku prowadzenia przez inwestora prac termomodernizacyjnych, a jej wartość wyniesie 50 proc. kosztów zakupu i montażu kotew. "Przeprowadzenie takich robót zwiększa bezpieczeństwo użytkowania budynków z płyt prefabrykowanych, zwłaszcza w sytuacji gdy montowane są nowe warstwy ocieplenia stanowiące dodatkowe obciążenie dla łączników będących elementami płyty wielowarstwowej" - przekonuje MIiR.

W myśl przygotowanych przepisów, pomoc w prowadzeniu remontów mieszkalnych budynków komunalnych otrzymają samorządy. Gminy będą mogły ubiegać się o premie remontowe w wysokości 50 proc. wartości realizowanych przedsięwzięć. W przypadku gdy budynki komunalne, które będą poddawane remontom, są wpisane do rejestru zabytków lub znajdują się na terenie wpisanym do tego rejestru, premia będzie sięgać 60 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Zmiana przewiduje także dodatkowe wsparcie dla inwestorów, którzy przy okazji prowadzenia termomodernizacji, zainstalują w budynkach systemy odnawialnych źródeł energii. W takich przypadkach premia termomodernizacyjna wyniesie nie 16 proc., a 21 proc. wartości przedsięwzięcia termomodernizacyjnego - wskazało ministerstwo.

O wsparcie na remonty (premie) będą mogły ubiegać się także wspólnoty mieszkaniowe, w których większościowe udziały ma gmina – to obecnie nie jest możliwe. Projekt premiuje inwestycje prowadzące do gruntownej poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Celem - jak zaznaczyło MIiR - jest zwiększenie liczby takich inwestycji, a docelowym efektem ma być ograniczenie ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie zanieczyszczeń pochodzących z przestarzałych systemów ogrzewania w budynkach.

Ministerstwo przywołało w swojej informacji wyniki opracowania "Budownictwo wielkopłytowe – Raport o stanie technicznym", które powstało na podstawie analiz i badań Instytutu Techniki Budowlanej prowadzonych w ramach pracy "Ocena bezpieczeństwa i trwałość budynków wykonanych metodami uprzemysłowionymi". Z opracowania wynika, że budynki wielkopłytowe, które powstały w latach 1960-1990, charakteryzują się niską jakością funkcjonalno-użytkową mieszkań, nadmierną przenikalnością cieplną przegród zewnętrznych, niedostatecznym stanem instalacji i urządzeń budowlanych oraz niską estetyką elewacji.

Dalsze użytkowanie budynków z wielkiej płyty - jak zaznaczono - wiąże się więc z potrzebą przeprowadzania specjalistycznych przeglądów okresowych oraz ocen stanu technicznego i badań przydatności do użytkowania budynków, z uwzględnieniem optymalizacji kosztów na prace konserwacyjne, naprawy bieżące i ewentualne modernizacje budynków.

siteW opracowaniu zaznaczono, że miejscami wrażliwymi budynków wielkopłytowych, w odróżnieniu od konstrukcji innych rodzajów budynków ze ścianami nośnymi, jest obecność w tarczach stropowych i ściennych złączy między prefabrykowanymi płytami, wskazującymi miejsca, w których najczęściej mogą pojawić się rysy. "Szczególnie dużą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa konstrukcji odgrywają wieńce żelbetowe, obiegające ściany konstrukcyjne w poziomie stropów oraz zbrojenie podporowe stropów, zakotwione w tych wieńcach lub przechodzące z jednego przęsła stropu na drugie. Wieńce i zbrojenie podporowe łączą prefabrykowane płyty w tarcze stropowe i ścienne, a także łączą te tarcze w przestrzenne ustroje budynków" - wyjaśniono.

pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki