REKLAMA
WAŻNE

Wojewoda wydała decyzję ws. budowy odcinka trasy S19

2020-07-09 12:51
publikacja
2020-07-09 12:51
fot. GLF Media / Shutterstock

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podpisała decyzję o zezwoleniu na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 Kamień - Sokołów Małopolski Północ – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

To ostatni odcinek z sześciu w kierunku województwa lubelskiego, na który wydana została decyzja ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej). Uzyskanie decyzji umożliwi wybranemu już wykonawcy tego odcinka rozpoczęcie robót budowlanych. Zakończenie prac zaplanowane jest na kwiecień 2022 r.

Umowa z wykonawcą została podpisana w grudniu 2018 r. Około 8-kilometrowy odcinek od węzła Kamień (z węzłem) do węzła Sokołów Małopolski Północ (z węzłem) wybuduje firma Budimex za ponad 286,4 mln zł, w ciągu 34 miesięcy.

Zadaniem wykonawcy prowadzącego inwestycję w systemie „projektuj i buduj” będzie m.in. zaprojektowanie tego odcinka drogi ekspresowej S19, wybudowanie drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą, opracowanie dokumentacji powykonawczej oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca) będą wliczane tylko do czasu objętego projektowaniem. Do czasu realizacji robót przerwy zimowe nie będą wliczane. W ramach inwestycji wykonawca będzie musiał wybudować m.in. 10 obiektów inżynieryjnych, w tym sześć wiaduktów.

Oprócz głównej drogi wykonawca wybuduje również dodatkowe jezdnie, na które skierowany będzie ruch lokalny. Będą też bezkolizyjne przejazdy drogowe, bez połączenia z drogą ekspresową.

Ekspresówka S19 jest częścią szlaku Via Carpatia. Idea utworzenia Via Carpatii została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem ówczesnego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami.

W Polsce Via Carpatia będzie mieć ponad 700 km i przebiegać ma przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.

Na Podkarpaciu S19 będzie miała docelowo długość ok. 169 km. Obecnie w regionie tym powstaje ponad 54 km S19, a kolejne 85 km jest w przygotowaniu. Kierowcy mogą korzystać już z ponad 30 km tej trasy na odcinku od Sokołowa Małopolskiego do Rzeszowa.

S19 ma być też częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która będzie przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa dróg i autostrad

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki