Wenezuela: rząd "zamroził" dialog ws. kryzysu politycznego

Sekretarz wenezuelskiej opozycyjnej Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) Jesus Torrealba oznajmił w środę, że socjalistyczne władze kraju "zamroziły" zaaranżowany przez Watykan dialog z opozycją ws. rozwiązania kryzysu politycznego.

"Rząd w sposób nieodpowiedzialny zamroził dialog, nie pojawiając się na dwóch spotkaniach technicznych" - powiedział Torrealba agencji Reutera; spotkania miały się odbyć we wtorek wieczorem.

Lider opozycji zasugerował też, że prezydent Nicolas Maduro wycofał się z tych rozmów po burzliwej wtorkowej sesji parlamentu, podczas której był on atakowany za skandal narkotykowy, w który zamieszane są osoby z jego rodziny.

Dwóch bratanków żony Maduro, Cilii Flores, zostało oskarżonych o próbę przemytu narkotyków wartych wiele milionów dolarów; dochody z narkobiznesu miały pomóc rodzinie prezydenta zachować władzę - wyjaśnia Reuters.

Agencja podkreśla, że służby prasowe rządu nie odpowiedziały na pytania dotyczące dialogu z opozycją.

W połowie listopada rząd Wenezueli i przedstawiciele centroprawicowej opozycji wydali wspólne oświadczenie, w którym zadeklarowali, że będą prowadzić rozmowy, aby znaleźć pokojowe rozwiązanie kryzysu politycznego. Był to rezultat negocjacji podjętych na prośbę Watykanu, który podjął się roli mediatora w trudnym dialogu rozpoczętym pod koniec października między Maduro a jego politycznymi przeciwnikami z MUD.

Opozycja oskarża szefa państwa o prowadzenie polityki gospodarczej, która wywołała nie tylko szalejącą inflację, ale i niedobory żywności oraz innych podstawowych artykułów. Opozycjoniści chcą, aby wybory prezydenckie odbyły się na początku 2017 roku, a nie dopiero pod koniec 2018, jak wynikałoby z kalendarza wyborczego.

MUD walczy o to, żeby jeszcze przed końcem roku przeprowadzono referendum w sprawie odwołania głowy państwa. Procedura referendum została jednak zablokowana 21 października przez Krajową Radę Wyborczą, co spowodowało zaostrzenie i tak poważnego kryzysu społecznego.

Opozycji zależało na tym, by referendum odbyło się przed 10 stycznia 2017 roku, gdyż jeśli do tego czasu Wenezuelczycy odsunęliby Maduro od władzy, w kraju zorganizowano by przedterminowe wybory prezydenckie. Jeśli natomiast głosowanie zostałoby przeprowadzone później, to Wenezuelę czekałaby niewielka zmiana, bo Maduro zostałby zastąpiony przez wiceprezydenta i następne wybory odbyłyby się dopiero pod koniec 2018 roku. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~Mewa

Jesli tfu tfu pis utrzyma sie u wladzy takie njusy swiat bedzie czytal o polsce juz za kilka lat...
Nie dajmy sie!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil