Węgry ubolewają z powodu braku wsparcia rządu USA ws. CEU

Rząd Węgier jest zainteresowany porozumieniem w sprawie założonego przez finansistę George'a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (CEU) i ubolewa z powodu braku wsparcia w tej kwestii ze strony rządu USA - oznajmiło we wtorek MSZ Węgier.

Rzecznik węgierskiego MSZ Tamas Menczer w przesłanym agencji MTI stanowisku napisał, że upoważniony przez premiera do rozmów ws. CEU Kristof Altusz już od ponad trzech tygodni czeka na oficjalną odpowiedź na przesłany stronie amerykańskiej plan rozmów. Oświadczenie prasowe jest dalekie od oficjalnej odpowiedzi dyplomatycznej - oznajmił Menczer.

Departament Stanu USA ponowił we wtorek apel do Węgier o podjęcie bezpośrednich rozmów z CEU w związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym na Węgrzech.

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert napisała w oświadczeniu, że rząd amerykański chce, by Węgry zawiesiły realizację nowych dyskryminujących, uciążliwych wymogów, które jej zdaniem zagrażają wolności i niezależności akademickiej. Podkreśliła, że rząd USA nie ma kompetencji ani zamiaru negocjowania na temat CEU, czego domagają się władze Węgier.

Menczer zapewnił w reakcji na to oświadczenie, że nikt na Węgrzech nie zagraża swobodzie nauczania i niezależności uczelni, a ustawa o szkolnictwie wyższym nie jest dyskryminacyjna i nie zgłaszały do niej zastrzeżeń uczelnie trzech pozostałych państw, których ustawa dotyczy: Malezji, Tajlandii i Chin. Dodał, że spośród trzech amerykańskich uczelni na Węgrzech dwie także wykazują wolę współpracy w poszukiwaniu rozwiązania.

Podpisana w kwietniu przez prezydenta Janosa Adera ustawa przewiduje, że na Węgrzech będą mogły działać tylko te wydające dyplomy zagraniczne szkoły wyższe spoza UE, które dysponują międzypaństwową umową popierającą ich działalność. Innym warunkiem będzie posiadanie przez nie placówki edukacyjnej w kraju pochodzenia. Uczelnie, które nie będą spełniać zawartych w nowelizacji warunków, od 1 stycznia 2018 r. nie będą mogły przyjmować nowych studentów.

CEU prowadzi placówkę edukacyjną tylko w Budapeszcie. Kierownictwo uczelni argumentowało też, że warunek międzypaństwowej umowy jest nie do spełnienia, bo w USA kompetencje w sferze zawierania podobnych umów ma nie rząd federalny, lecz władze stanowe.

Władze węgierskie uzasadniały przyjęcie ustawy tym, że kompleksowa kontrola wykazała nieprawidłowości w funkcjonowaniu 27 z 28 zagranicznych uczelni działających w kraju.

Parlament Europejski wezwał w ubiegłą środę do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu, wskazując, że sytuacja w tym kraju usprawiedliwia rozpoczęcie procedury, która może zakończyć się sankcjami. Przegłosowanie rezolucji w tej sprawie to następstwo kwietniowej debaty w PE, podczas której węgierskie władze były krytykowane m.in. za ustawę dotyczącą szkolnictwa wyższego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kot/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil