REKLAMA

W piątek wchodzi w życie ustawa deweloperska. Ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań

2022-07-01 06:11, akt.2022-07-01 07:19
publikacja
2022-07-01 06:11
aktualizacja
2022-07-01 07:19
W piątek wchodzi w życie ustawa deweloperska. Ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań
W piątek wchodzi w życie ustawa deweloperska. Ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań
fot. Free Belarus / / Shutterstock

W piątek wchodzi w życie ustawa deweloperska, która ma zwiększyć ochronę nabywców mieszkań na rynku pierwotnym. Jedną z głównych zmian jest powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego będą zwracane środki wpłacone przez nabywców mieszkań.

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym powołuje Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), na wzór działającego od kilku lat Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Z DFG będą zwracane środki wpłacone przez osoby kupujące mieszkanie lub dom w sytuacji upadłości dewelopera lub banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, a także w przypadku odstąpienia przez nabywcę od umowy - np. ze względu na istotną wadę lokalu lub gdy deweloper nie przeniesie na nabywcę własności lokalu w określonym terminie.

Nabywca nowego mieszkania będzie mógł odmówić dokonania odbioru ze względu na istotną wadę lokalu. Jeśli deweloper nie usunie jej w określonym terminie lub jeśli istnienie wady istotnej stwierdzi rzeczoznawca budowlany, nabywca będzie mógł odstąpić od umowy deweloperskiej.

Ustawa nakłada na dewelopera obowiązek doręczenia prospektu informacyjnego przed zawarciem umowy, a także precyzuje, jakie informacje powinien zawierać prospekt - dotychczas dokument był wydawany na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej. Deweloper będzie musiał też poinformować, czy sprzedawany lokal spełnia wszystkie prawem przewidziane przesłanki do nazwania go mieszkaniem.

Ponadto uregulowano kwestie dotyczące umów rezerwacyjnych. Opłata rezerwacyjna nie będzie mogła przekraczać 1 proc. ceny nieruchomości. W przypadku zawarcia umowy deweloperskiej, kwota ta zostanie zaliczona na poczet ceny mieszkania i trafi na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Jeśli bank nie udzieli klientowi kredytu, to odzyska on wpłacone pieniądze. Gdyby natomiast deweloper zawarł z inną osobą umowę dotyczącą zarezerwowanego lokalu, to będzie musiał zwrócić rezerwującemu wpłaconą przez niego opłatę w podwójnej wysokości. Jeśli klient się rozmyśli, wówczas straci wpłaconą sumę.

Nowe przepisy zwiększają też nadzór nad wydawaniem przez deweloperów środków z mieszkaniowych rachunków powierniczych. Harmonogram płatności został powiązany z harmonogramem budowy. Nabywca będzie płacił w miarę postępów na budowie - tylko za ukończony etap.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie stanowił wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Deweloper będzie musiał odprowadzać składki na DFG od każdej wpłaty nabywcy dokonanej na mieszkaniowy rachunek powierniczy. W przypadku otwartych rachunków powierniczych będzie to 0,45 proc., a w przypadku zamkniętych rachunków powierniczych - 0,1 proc.

Przepisy zostały przygotowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK argumentował, że dotychczasowe regulacje nie zapewniały klientom deweloperów odpowiedniej ochrony prawnej, a także finansowej.

Eksperci: Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona

Pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona, dzięki uruchomieniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego - oceniają: prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska oraz szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny.

"Od dziś nabywcy domów lub mieszkań na rynku pierwotnym są chronieni jak nigdy dotąd" - oceniła prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) Małgorzata Ślepowrońska. Jak podkreśliła, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny zapewni im zwrot wszystkich zainwestowanych pieniędzy, zarówno w przypadku upadłości dewelopera, jak i banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy, na którym gromadzone są środki wpłacane przez klientów dewelopera.

"Zwrot pieniędzy z DFG będzie można uzyskać również m.in. w sytuacji, gdy deweloper nie przeniesie na nabywcę własności lokalu w określonym terminie lub nie usunie wad istotnych" - wskazała.

Według prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego, to bardzo potrzebna i długo oczekiwana ustawa, która zwiększa bezpieczeństwo nabywców mieszkań. "Każda upadłość dewelopera w trakcie trwania inwestycji może oznaczać dramat ludzi, którzy zostawali bez pieniędzy i bez prawa własności do mieszkania, za to z kredytem na wiele lat" - wskazał.

Dodał, że przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej, przepisy nie zapewniały pełnej gwarancji odzyskania w takiej sytuacji wszystkich zainwestowanych środków. Zwrócił uwagę, że w sytuacji, gdy pojawiały się kłopoty z ukończeniem budowy zgodnie z umową, konsumenci byli zbyt często zdani na łaskę deweloperów. "Dziś ta sytuacja ulega diametralnej zmianie, bowiem pozycja prawna i ekonomiczna konsumentów w sporach z deweloperami została wzmocniona" - podkreślił szef UOKiK.

Jak zaznaczył rzecznik prasowy UFG Damian Ziąber, deweloperzy gromadzą wpłaty klientów na mieszkaniowych rachunkach powierniczych (MRP). Mogą być one zamknięte lub otwarte. W pierwszym przypadku bank wypłaca przedsiębiorcy pieniądze dopiero po przeniesieniu własności mieszkania na nabywcę. Na rynku dominują jednak otwarte MRP, czyli takie z których środki trafiają do dewelopera stopniowo, zgodnie z harmonogramem prac na budowie. "Dla konsumenta do tej pory oznaczało to realne ryzyko straty w sytuacji, gdy firma przerwie budowę lub upadnie, a bank przekazał jej już środki z takiego rachunku" -wskazał.

Małgorzata Cieloch z UOKiK dodała, że Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie zabezpieczeniem dla środków nabywcy zgromadzonych na tych rachunkach. "Deweloperzy będą odprowadzać na niego składki od wpłat klientów na MRP. Wysokość stawek procentowych ustalił w rozporządzeniu minister rozwoju i technologii – będzie to 0,45 proc. w przypadku otwartych MRP i 0,1 proc. w przypadku zamkniętych MRP" - podała.

Jak wyjaśnił prezes UOKiK, dla otwartego rachunku powierniczego przy mieszkaniu o wartości 500 tys. zł koszt ochrony to 2250 zł przy założeniu składki na poziomie 0,45 proc. "Zatem w cenie lodówki konsument uzyskuje gwarancję odzyskania wszystkich wpłat w kryzysowej sytuacji, ochronę często oszczędności całego życia" – podkreślił Chróstny.

Organizacje przypomniały, że zwrot wpłaconych na zakup mieszkania lub domu środków będzie możliwy w przypadku m.in. upadłości dewelopera i zaprzestania kontynuowania inwestycji, odstąpienia przez syndyka lub zarządcy od umowy zawartej z klientem, czy upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy i niepokrycia całości środków zgromadzonych na tym rachunku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Eksperci UFG podkreśli, że ochrona DFG będzie obejmowała nabywców mieszkań i domów na rynku pierwotnym, zakupionych w ramach umowy deweloperskiej, a nie jako gotowy lokal po 1 lipca br. Ochrona DFG nie obejmuje lokali zakupionych na potrzeby działalności gospodarczej. Inwestycje w mieszkania pod wynajem dokonywane przez osoby fizyczne będą jednak podlegały ochronie – istotne jest w tym przypadku to, by lokal służył zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, nawet jeśli nie mieszka w nim właściciel. (PAP)

autorki: Longina Grzegórska-Szpyt, Karolina Mózgowiec

lgs/ kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (26)

dodaj komentarz
crank
dokladnie leszcze myslą ze czasy 2800zl za n2 wroca tylko wtedy minimalna pensja byla 700zl brutto a zaraz dobijeza 1.5r do 4k brutto minimalna dla ciecia... i teraz pokazuje 4000 : 700zl = 5.71 i 5.71 x 2800zl za m2 tyke bylo kiedyś przy pensi 700zl =16000zl za m2 za poltora roku nawet liczmy te 2k x 5.71= 11420zł
a wiec ceny
dokladnie leszcze myslą ze czasy 2800zl za n2 wroca tylko wtedy minimalna pensja byla 700zl brutto a zaraz dobijeza 1.5r do 4k brutto minimalna dla ciecia... i teraz pokazuje 4000 : 700zl = 5.71 i 5.71 x 2800zl za m2 tyke bylo kiedyś przy pensi 700zl =16000zl za m2 za poltora roku nawet liczmy te 2k x 5.71= 11420zł
a wiec ceny sa identyczne jak x lat temu tylko siła nabywcza spada a inflacja robi swoje. ceny mieszkań kosztują tyke samo co 20 lat temu sami widzicie tylko inflacja robi swoje.kazikwaw
Ceny transakcyjne, Warszawa, rynek pierwotny: IIQ.2008: 8 611 zł/m2, IVQ.2012: 6 466 zł/m2 (spadek o ok. 1/4).
Ceny transakcyjne, Warszawa, rynek wtórny: IIIQ.2008: 9.137 zł/m2, IQ.2013: 6.687 zł/m2 (spadek o ponad 1/4).
Płaca minimalna: 2008 r. 1 126 zł, 2012: 1 500 zł (wzrost o 1/3).
Wszystkie wartości w cenach nominalnych.
Ceny transakcyjne, Warszawa, rynek pierwotny: IIQ.2008: 8 611 zł/m2, IVQ.2012: 6 466 zł/m2 (spadek o ok. 1/4).
Ceny transakcyjne, Warszawa, rynek wtórny: IIIQ.2008: 9.137 zł/m2, IQ.2013: 6.687 zł/m2 (spadek o ponad 1/4).
Płaca minimalna: 2008 r. 1 126 zł, 2012: 1 500 zł (wzrost o 1/3).
Wszystkie wartości w cenach nominalnych.

Podsumowując: pomimo wzrostu płacy minimalnej w 2012 roku w porównaniu do roku 2008 o ok. 1/3, ceny transakcyjne czy to na rynku wtórnym czy na pierwotnym w analogicznym okresie spadły o ok. 1/4 (dane dla Warszawy).

Nie ma za co ;-)

PS. Ceny transakcyjne nieruchomości z raportów NBP, poziomy minimalnego wynagrodzenia ze stron ZUSu.
crank
podobno trolley i wibor 10% od 15 lat czekają na spadki zeby wyjąć spod tapczana te odłozone 15 tysi i myslą ze spadki beda takie ze starczy im na kwadrat w Sopocie albo te 15 tysi dpod tapczana starczy im w koncu jako 20% wkladu wlasnego na wykonczony pod klucz apartament w dobrym punkcie. ale beda czekać dalej
ej_czy_nie
Dobra idę na plażę tu nic się nie dzieje a nieruchy cały czas w górę jak to w inflacji niezależnie od ogólnej koniunktury. Idę popływać na desce. Ciao
kazikwaw
Tak, tak, oczywiście ;-)
Średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym w Warszawie w IIIQ.2008: 9.137 zł/m2; IQ.2013 roku: 6.687 zł/m2. Spadek nominalny wyniósł ok. 1/4.
Za kilka lat będzie można napisać podobne rzeczy, tylko że tym razem górka była na przełomie 2022/2021.
jpelerj
Serio, na plaży też musisz pisać komentarze w godzinach pracy biura? Chyba że dali wam wolne ze względu na ciepło, bo przy braku klientów taniej jest wypuścić wszystkich i zamknąć biuro, przynajmniej nie potrzeba uruchamiać klimatyzacji i obniży się koszty utrzymania. Ma sens.
zoomek
Miałe wyciąć sobie jedną nerkę na nierucha ale piszesz że bedę musiał dwie i pół wątroby?
Jak tak dalej pójdzie to tylko szkielet zostanie. Ale warto bo zawsze w górę.
Nie spadnij z deski bo krokodyle! Czy tam rekiny.
ej_czy_nie odpowiada jpelerj
Ale fajnje tylko trochę fale mocne dziś. Naganiam leszczy na nieruchy od 2003 czyli od ceny circa 2 tysie za metr . Dużą krzywdę im zrobiłem?
trolley odpowiada ej_czy_nie
No to spytaj sią najpierw frankowiczów a teraz glapowiczów :) Zadowoleni to moga być ci ktorych nagoniłeś na początku i w środku tego przedziału czasowego.
ej_czy_nie odpowiada trolley
Mówisz? Do dziś pamiętam te wyzwiska od co poniektórych jak dostawali ofertę za 2 tysie za metr. Nie skorzystali.

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki