REKLAMA

W Norwegii każdy jest milionerem

2014-01-09 14:02
publikacja
2014-01-09 14:02

Od środy teoretycznie każdy Norweg jest milionerem ze względu na wzrost wartości aktywów państwowego funduszu emerytalnego – poinformowała agencja Reuters.

Utrzymujące się wysokie ceny gazu oraz ropy naftowej powiększają wartość aktywów posiadanych przez norweski państwowy fundusz emerytalny. W środę 8 stycznia wartość funduszu przekroczyła 5,11 biliona koron (niemal 830 mld dolarów).

norwegia
Image licensed by Ingram Image

To oznacza, że każdy z niespełna 5,1 mln Norwegów ma zgromadzone ponad milion koron oszczędności w funduszu emerytalnym. Tym samym Norwegia stała się krajem zamieszkiwanym przez milionerów. Oczywiście dostępność środków jest ograniczona, podobnie jak w polskim OFE.

Obecnie wartość funduszu emerytalnego odpowiada 183% PKB Norwegii. Natomiast prognozy zakładają, że w około 2030 roku wartość funduszu wzrośnie do 220% PKB.

Norwegia jest siódmym największym eksporterem ropy na świecie. Środki podchodzące z zysków ze sprzedaży surowca są inwestowane przez państwowy fundusz emerytalny od początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku.

/rm / Reuters.com

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~JW
bandit - gadasz bzdury. Wujek mojej żony, rodowity Norweg, żyje jak pączek w maśle.
~Alicja
Bardzo nierzetelny tekst, pisany w populistycznym tonie, bez znajomosci norweskiej gospodarki. Ale to przeciez polski portal finansowy, wiec co sie dziwic, jaki kraj-taki portal. Drogi autorze, prosze zaznajomic sie szerzej z sytuacja w Norwegii ( podpowiedz: a-zadluzenie, b-inwestycje funduszu) a ten rozowy obraz wyplowieje to realistycznej barwy.
~WJ
Alicja, ty pieprzysz. Masz rodzinę tam ? Oczywiście rodzinę z Norwegami. Jesteś miłośniczką JKM ?
~miro
W Norwegii nie ma zydowskiego bandytyzmu typu balcerowicz, więc żyją godnie dzieki swojemu majątkowi a w polsce żydoswto pozamykalo kopalnie
~tomi
....Norwegowie to mają szczęście ....,bo tam nie ma ani PO ,...ani Tuska ......
~kakk
jak sobie pozwalacie to tak macie PO dosyć że to złodzieje to jeszcze są niekompetentni do rządzenia żadnej wizji żadnych dobrych pomysłów / przez to że nie chodzicie na wybory nie inreresujecie sie polityką a większość swój głos oddaje bazując na sondażach to jest wasza wina nie głosujcie ciągle na tych samych jak sobie pozwalacie to tak macie PO dosyć że to złodzieje to jeszcze są niekompetentni do rządzenia żadnej wizji żadnych dobrych pomysłów / przez to że nie chodzicie na wybory nie inreresujecie sie polityką a większość swój głos oddaje bazując na sondażach to jest wasza wina nie głosujcie ciągle na tych samych ludzi od 89.r sami oni mają was jako idiotów ciekawe ile już osób złapało sie na zieloną wyspe nr 2. donalda /
~FK_
niestety prawda jest taka... jeden gorszy od drugiego... niezaleznie od literek w nazwie partii....
~qwerty
Chołota to sam jesteś, pamiętaj o tym że jeśli sam się nie docenisz inni tego nie zrobią.
~norweg
polska cholota juz tam jest, wiec niedlugo dobrobyt sie skonczy
~Co
porównywanie się do państw opartych o surowce, rozwiniętę technologie, państwa małe, państwa nie zniszczone przez wojny, państwa które zbudowały bogactwo na koloniach....

to wszystko nie ma chyba sensu.

jesteśmy w innym miejscu. trzeba szukać metod co zrobić aby ich gonić w inny sposób (nie mając
porównywanie się do państw opartych o surowce, rozwiniętę technologie, państwa małe, państwa nie zniszczone przez wojny, państwa które zbudowały bogactwo na koloniach....

to wszystko nie ma chyba sensu.

jesteśmy w innym miejscu. trzeba szukać metod co zrobić aby ich gonić w inny sposób (nie mając kapitału, surowców).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki