UOKiK uderza w Allegro. Sprawdzi, czy faworyzowano własną działalność kosztem innych sprzedawców

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko platformie Allegro, gdyż podejrzewa, że faworyzowała własną działalność sprzedażową kosztem innych sprzedawców na platformie - poinformował prezes Urzędu Marek Niechciał na wtorkowej konferencji prasowej. Firma zaprzecza zarzutom.

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

Urząd zarzuca Allegro nadużywanie pozycji dominującej, co jest zabronione przez prawo antymonopolowe. Jak poinformowali przedstawiciele UOKiK, w sprawie tej wpływały liczne skargi, a wszczęcie trzy dni temu postępowania przeciw firmie poprzedziło 30 miesięczne postępowanie wyjaśniające. Jak poinformowano, UOKiK przeprowadził przeszukanie w siedzibie firmy.

Marek Niechciał wyjaśniał, że w zarzutach chodzi o wykorzystywanie sytuacji, że platforma pełni jednocześnie funkcję placu rynkowego oraz prowadzi własny sklep - Oficjalny Sklep Allegro. "Jeśli ma wiedzę, której inni nie mają i potrafi ją wykorzystać, to jest w lepszej sytuacji konkurencyjnej niż inni sprzedawcy. A ma do niej dostęp, bo jest organizatorem tego rynku" - mówił.

Zarzuty dotyczą m.in. wykorzystywania informacji na temat funkcjonowania platformy (w tym dotyczące tzw. algorytmu trafności) niedostępnych dla innych sprzedawców do lepszego pozycjonowania i wyświetlania własnych ofert w wynikach wyszukiwania według kryterium trafności. Ponadto - według UOKiK - niektóre funkcje sprzedażowe i promocyjne, np. banery, były dostępne tylko dla oficjalnego sklepu Allegro, a dla innych oferentów nie. Według Urzędu wskutek tych działań Allegro klienci mogli rzadziej wybierać produkty niezależnych sprzedawców niż własne oferty Allegro. Ich zdaniem sprawa jest precedensowa, więc postępowanie może trwać dosyć długo i nie wiadomo jeszcze, kiedy Urząd wyda decyzję w tej sprawie.

Przedstawiciele Allegro zaprzeczają zarzutom Urzędu. Jak przekonywał rzecznik firmy Paweł Klimiuk, na Allegro prowadzi działalność 140 tys. firm, a Oficjalny Sklep Allegro, który wystartował w 2016 r., jest tylko jednym z nich i jego obroty nie sięgają 1 proc. obrotów na platformie. "Trudno się zgodzić, że ten 1 procentowy udział jest w jakiś sposób zaburzający konkurencję. Klienci mają szereg narzędzi, które umożliwiają dowolne przeglądanie ofert. Tak samo sprzedawcy mają bardzo dużo różnych narzędzi, które umożliwiają im konkurowanie między sobą o uwagę klientów. Będziemy w ramach tego postępowania starali się przekonać Urząd do słuszności naszej opinii" - powiedział dziennikarzom. Zaznaczył, że firma będzie w pełni współpracować z UOKiK.

W przesłanym do redakcji Bankier.pl komunikacie, firma podkreśla, że "przez ostatnie lata zmieniła się z serwisu aukcyjnego w prężnie działającą platformę handlową,opierającą się prawie w całości na niezależnych sprzedawcach". Allegro dodaje, że "wspierając wzrost sprzedawców, Allegro inwestuje znaczne środki w pozyskanie ruchu z różnych kanałów, finansowanie dostaw dla sprzedawców i klientów, rozwój platformy technologicznej w celu zwiększenia konwersji, w rozwiązania mobilne, aby klienci mogli kupować w dowolnym czasie i miejscu. Allegro często pokrywa koszty płatności za transakcje i rozwija usługi i produkty finansowe, takie jak raty, leasing, czy odroczone płatności - wszystko dla uatrakcyjnienia ofert sprzedawców".

Maksymalna kara, jaka grozi Allegro, to 10 proc. rocznych obrotów.

UOKiK podkreśla, że podobne sprawy prowadziły lub prowadzą organy antymonopolowe na całym świecie, wskazując jako przykład decyzję Komisji Europejskiej, która uznała, że Google nadużywał swojej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych poprzez promowanie innych oferowanych przez siebie produktów. Kara nałożona na koncern wyniosła 2,4 mld euro. KE oraz kilka innych krajów prowadzi obecnie podobne postępowania dotyczące podwójnej roli spółki Amazon. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 sel

Amazon i Alibaba dali zlecenie na Allegro?

! Odpowiedz
12 36 spaceavenger

Może wezmą.sie w końcu za ich system prowizji, należy m się jak mało komu.

! Odpowiedz
9 26 karbinadel

Cóż, prowizje są wysokie, ale każdy sprzedawca z góry wie ile wynoszą, więc albo się je akceptuje, albo sprzedaje gdzie indziej. To na pewno nie jest sprawa dla UOKiK

! Odpowiedz
7 24 ertom odpowiada karbinadel

Gdzie indziej czyli gdzie? Alternatywy nie ma i dlatego alledrogo wykorzystuje pozycję monopolisty do narzucania 10% prowizji

! Odpowiedz
3 22 karbinadel odpowiada ertom

To nieprawda, że nie ma alternatywy. W wielu branżach sprzedawcy przenieśli się z powodzeniem na własne portale - których stworzenie i utrzymanie stanowi ułamek kosztów Allegro. Ale to wymaga pomysłu i pracy, a na Allegro mają wszystko gotowe. Więc coś za coś.

! Odpowiedz
7 12 spaceavenger odpowiada karbinadel

Brednie. Zasada w internecie była od początku taka jak w innych branżach skażonych monopolami: pierwszy bierze wszystko.

! Odpowiedz
0 3 zenonn odpowiada spaceavenger

Moralność Kalego.

! Odpowiedz
1 4 jes odpowiada karbinadel

Nie od końca. Są monopolistami a dla monopolisty nie ma dowolności ustalania opłat. Ale podobno ebay ma wyższe to bez problemu się wybronią.

! Odpowiedz
21 53 andre_van_danswijk

"wszczęcie trzy dni temu postępowania przeciw firmie poprzedziło 30 miesięczne postępowanie wyjaśniające"

Wow, to jest szokujące. Firma SpaceX w 4 lata opracowała nieistniejącą wcześniej technologię odrzutowego lądowania rakiet, uzyskała pozwolenie od FAA i wykonała pierwsze udane lądowanie w praktyce. Tutaj w 2.5 roku przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. Gdyby to Polacy prowadzili FAA to część biurokratyczna zajęłaby pewnie dodatkowe 20 lat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 80 dziki_losos

Myślę, że można z automatu uznać, że każda platforma, która sprzedaje swoje własne produkty dopuszcza się nieuczciwej konkurencji. Powinno być tak: albo jesteś platformą, albo sprzedawcą, ale nie jednym i drugim.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil