UOKiK będzie mógł blokować strony i serwisy internetowe, które działają na niekorzyść konsumentów. Jest to wynik nowych regulacji przyjętych przez Parlament Europejski. Nowe możliwości urzędu mają pomóc w usunięciu internetowych oszustów i promowaniu uczciwych firm.


Cytując za portalem gazetaprawna.pl, fragment unijnego dokumentu głosi: "właściwe organy powinny być uprawnione do nakazania umieszczenia wyraźnego ostrzeżenia dla konsumentów, gdy ci wchodzą na interfejs internetowy, lub do nakazania usunięcia lub zmiany treści cyfrowych, w przypadku gdy brakuje innych skutecznych sposobów na ukrócenie nielegalnych praktyk”. Dzięki nowemu rozporządzeniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska zupełnie nowe prawo, jakim jest możliwość usuwania stron internetowych lub nakazania wprowadzenia odpowiednich zmian w danej witrynie, gdy nie znajdzie innych środków do walki z nielegalnymi praktykami.
Usunięte będą mogły być strony tych firm, które m.in. nie wysyłają zamówionego i opłaconego przez klienta towaru lub gdy wprowadzają one konsumenta świadomie w błąd, ukrywając opłaty za proponowane korzyści, np. oferty telefonów za "jedyne 1 zł", za którym chowa się długoterminowy abonament.
- Narzędzia ochrony konsumentów muszą być adekwatne do wyzwań XXI w., szczególnie tych związanych z gospodarką cyfrową. W efekcie zwiększy się zaufanie samych konsumentów do transakcji w internecie, a na rozporządzeniu skorzystają uczciwi przedsiębiorcy - mówi Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.
Nie wszyscy jednak są tego samego zdania. Pojawiają się obawy, że jest to kolejny przejaw kontrolowania internetu. Póki co nie wiadomo, jak urząd będzie wykorzystywał nowo nabyte uprawienia i kiedy dokładnie wejdą one w życie, jedyne co nam pozostaje - to czekać.
To nie pierwsza sytuacja, kiedy organy państwowe zyskują możliwość kontrolowania treści w internecie. Od lipca - dzięki nowelizacji ustawy hazardowej - państwo ma możliwość zamykania nielegalnych witryn hazardowych, z czego chętnie korzysta - do września zablokowano ich prawie tysiąc. Również KNF zyskała prawo do usuwania stron instytucji finansowych, które działają niezgodnie z przepisami.
DU