REKLAMA

UOKiK będzie mógł usuwać strony internetowe

2017-11-29 10:52
publikacja
2017-11-29 10:52

UOKiK będzie mógł blokować strony i serwisy internetowe, które działają na niekorzyść konsumentów. Jest to wynik nowych regulacji przyjętych przez Parlament Europejski. Nowe możliwości urzędu mają pomóc w usunięciu internetowych oszustów i promowaniu uczciwych firm.

fot. / / YAY Foto

Cytując za portalem gazetaprawna.pl, fragment unijnego dokumentu głosi: "właściwe organy powinny być uprawnione do nakazania umieszczenia wyraźnego ostrzeżenia dla konsumentów, gdy ci wchodzą na interfejs internetowy, lub do nakazania usunięcia lub zmiany treści cyfrowych, w przypadku gdy brakuje innych skutecznych sposobów na ukrócenie nielegalnych praktyk”. Dzięki nowemu rozporządzeniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyska zupełnie nowe prawo, jakim jest możliwość usuwania stron internetowych lub nakazania wprowadzenia odpowiednich zmian w danej witrynie, gdy nie znajdzie innych środków do walki z nielegalnymi praktykami.

Usunięte będą mogły być strony tych firm, które m.in. nie wysyłają zamówionego i opłaconego przez klienta towaru lub gdy wprowadzają one konsumenta świadomie w błąd, ukrywając opłaty za proponowane korzyści, np. oferty telefonów za "jedyne 1 zł", za którym chowa się długoterminowy abonament.

- Narzędzia ochrony konsumentów muszą być adekwatne do wyzwań XXI w., szczególnie tych związanych z gospodarką cyfrową. W efekcie zwiększy się zaufanie samych konsumentów do transakcji w internecie, a na rozporządzeniu skorzystają uczciwi przedsiębiorcy - mówi Agnieszka Majchrzak z biura prasowego UOKiK w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Nie wszyscy jednak są tego samego zdania. Pojawiają się obawy, że jest to kolejny przejaw kontrolowania internetu. Póki co nie wiadomo, jak urząd będzie wykorzystywał nowo nabyte uprawienia i kiedy dokładnie wejdą one w życie, jedyne co nam pozostaje - to czekać.

To nie pierwsza sytuacja, kiedy organy państwowe zyskują możliwość kontrolowania treści w internecie. Od lipca - dzięki nowelizacji ustawy hazardowej - państwo ma możliwość zamykania nielegalnych witryn hazardowych, z czego chętnie korzysta - do września zablokowano ich prawie tysiąc. Również KNF zyskała prawo do usuwania stron instytucji finansowych, które działają niezgodnie z przepisami.

DU

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
net-point
Nikomu sie to jescze nie udalo i dopoki istnieja kraje tj Chiny czy Rosja to sie nie uda, dzis nie jest zadnym problemem zmigrowanie na hosting w dowolnej czesci swiata a wtedy jedno co nasze polskie urzedy moga zrobic to proba sklonienia operatorow internetu do zbanowania wyswietlania domeny w kraju, ale nie slyszalem jeszcze o Nikomu sie to jescze nie udalo i dopoki istnieja kraje tj Chiny czy Rosja to sie nie uda, dzis nie jest zadnym problemem zmigrowanie na hosting w dowolnej czesci swiata a wtedy jedno co nasze polskie urzedy moga zrobic to proba sklonienia operatorow internetu do zbanowania wyswietlania domeny w kraju, ale nie slyszalem jeszcze o takim przypadku ...
1202rwnoomc
Już wskazuję oszustów [oszukują np. ich pracownicy, handlowcy, funkcjonują 'zamataczone' przepisy, by móc kantować klientów, ma miejsce uzurpacja lub wymuszona zgoda, itd.], których strony w pierwszej kolejności należy zamknąć: T-mobile; Orange; Plus; Kruk [windykacje; szerzej - niebankowe firmy windykacyjne]; banki, które Już wskazuję oszustów [oszukują np. ich pracownicy, handlowcy, funkcjonują 'zamataczone' przepisy, by móc kantować klientów, ma miejsce uzurpacja lub wymuszona zgoda, itd.], których strony w pierwszej kolejności należy zamknąć: T-mobile; Orange; Plus; Kruk [windykacje; szerzej - niebankowe firmy windykacyjne]; banki, które udzieliły kredytów tzw. denominowanych!!!
karbinadel
Cel pozornie słuszny, ale kto zaręczy, że władza nie będzie w ten sposób cenzurować niewygodnych dla siebie treści, albo prześladować opornych? Kto nas przed tym obroni? Sądy, które wkrótce będą zarządzane przez politycznych komisarzy?

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki