REKLAMA

UEFA nałożyła karę na Legię Warszawa

2017-08-17 22:35
publikacja
2017-08-17 22:35

[Aktualizacja 13:50] UEFA nałożyła na klub piłkarski Legia Warszawa grzywnę w wysokości 35 tysięcy euro w związku z meczem z FK Astana. Poinformowała też, że grzywna kara zarówno za niedrożne przejścia na stadionie, jak i za transparent przygotowany przez kibiców podczas meczu z Astaną w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Kibice jednak pomogli i uzbierali pieniądze.

fot. Tomasz Hamrat / / FORUM

Przez jedną noc kibice uzbierali ponad 200 tysięcy złotych na zapłatę kary wymierzonej Legii Warszawa przez UEFA. Jak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej dziennikarz sportowy Krzysztof Stanowski - organizator zbiórki, zebrana kwota jest już o około 50 tysięcy złotych wyższa od kary, która wynosiła około 150 tysięcy złotych.

Krzysztof Stanowski zapowiedział, że akcja będzie trwała do momentu aż na konto wpłynie 400 tysięcy złotych. Zaznaczył, że pieniądze zostaną przesłane na dwa konta: jedna część dla Legii Warszawa, zaś druga na konto powstańców warszawskich. Krzysztof Stanowski dodał, że Legia już zdecydowała, że pieniądze, które otrzyma także przekaże powstańcom.

W czwartek prezes klubu Dariusz Mioduski poinformował, że Legia została ukarana wyłącznie za niedrożne przejścia na stadionie. UEFA poinformowała jednak, że kara jest spowodowana również oprawą.

2 sierpnia, podczas meczu, kibice warszawskiego klubu rozwiesili na trybunach transparent z napisem po angielsku: "W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi, tysiące z nich to dzieci". Widniał na nim obraz dziecka w czapce z biało - czerwoną opaską, któremu żołnierz w niemieckim mundurze przystawiał do głowy pistolet.

 Prezes Legii Dariusz Mioduski napisał wcześniej na Twitterze, że grzywnę nałożono jako karę za niedrożne przejścia na trybunach. UEFA prowadziła też wobec Legii Warszawa postępowanie w sprawie nielegalnego baneru na trybunach podczas meczu z FK Astana.

Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Maciej Świrski powiedział IAR, że uzasadnienie kary, które podała UEFA - pozostawienie niedrożnych przejść - jest tylko pretekstem. "To jest wybieg i chęć dotknięcia klubu i kibiców oraz polskich obywateli, pokazania, gdzie jest nasze miejsce w szeregu." - powiedział Maciej Świrski. Jego zdaniem, decyzja UEFA oznacza, że Unia Europejskich Związków Piłkarskich jest skrajnie upolityczniona, "robi wszystko tak, jak życzą sobie Niemcy". "Zostali oni dotknięci tą oprawą, więc zrobiono wszystko, żeby Niemcom było wygodnie." - powiedział rozmówca IAR.

Maciej Świrski przypomniał, że oprawa, która przygotowali kibice Legii na mecz 2 sierpnia pokazywała prawdę o niemieckich zbrodniach w czasie II wojny światowej i odbiła się szerokim echem na całym świecie. Zdaniem Macieja Świrskiego, w tym kontekście decyzja Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) o nałożeniu kary za transparent jest znamienna. Jak powiedział, jest to bardzo niedobry symptom, który oznacza, że przejawy patriotyzmu czy polskiej wrażliwości na stadionach są przez międzynarodowe władze tępione.

Jeden z kibiców Legii Warszawa, Marek Wernic powiedział IAR, że uzasadnienie kary, jakie podała UEFA - pozostawienie niedrożnych przejść - jest jego zdaniem tylko pretekstem. Według kibica, prawdziwym powodem nałożenia grzywny była treść transparentu: "Wiadomo tu, że chodzi tu o niewygodną prawdę - niewygodną nie dla Polaków, ale dla Niemców. To Niemcy odpowiadają za wybuch II wojny światowej, oni są odpowiedzialni za obozy śmierci i pozostaje pytanie, czy UEFA nakładając tę karę, nie broni w tym momencie interesu Niemiec?"

Kibice Legii na dzisiejszy mecz warszawskiego klubu z mołdawskim Sheriffem Tyraspol przygotowali transparent, będący odpowiedzią na karę nałożoną przez UEFA.

W internecie uruchomiono zbiórkę, która ma na celu opłacenie kary nałożonej na Legię przez UEFA. Jak napisali organizatorzy, ewentualna nadwyżka zostanie przekazana na inicjatywy związane z upamiętnianiem Powstania Warszawskiego i pomoc żyjącym Powstańcom.

Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
antypropaganda
https://pomagam.pl/Powstanie1944
antek10
Polska mentalnie jest w średniowieczu, gdzie należało sie umartiwąć nad swoim życie. Teraz władza w tym pomaga jak i ludzie wieszający takie banery.
_xyz
Pie.rzenie w spotach o rasizmie przed i po każdy meczu jest dla UEFY ok, ale już chęć jednorazowego upamiętnienia niemieckiej zbrodni na tysiącach Polaków jest dla tej organizacji nie do zaakceptowania, bo ponoć "nie jest związana z piłką".
Kpina.
Walczmy o swoje i nie dajmy sobie wmówić, że wojny nie
Pie.rzenie w spotach o rasizmie przed i po każdy meczu jest dla UEFY ok, ale już chęć jednorazowego upamiętnienia niemieckiej zbrodni na tysiącach Polaków jest dla tej organizacji nie do zaakceptowania, bo ponoć "nie jest związana z piłką".
Kpina.
Walczmy o swoje i nie dajmy sobie wmówić, że wojny nie wywołali Niemcy, tylko jacyś "hitlerowcy".
antek10
to nie jest jednorazowe upomnienie. to wraca jak bumerang. zobacz na te śmieszne miesiecznice. Tak żyją ludzie normalni?
adambaginski
Jakby to powiedziec....
Chyba trzeba zacytować lekko zmieniony tweet Pana Koźminskiego do pana Mularczyka.
"O....e się pseudopatrioci od Piłki i sportu ogólnie."
A do tej kary powinny z dwa zera ( nie mylić z dzisiejszym solenizantem ) być dodane, może w końcu ktos by się ruszył i zrobił porządek na trybunach.
piwic
Użycie słowa 'Niemcy' w kontekscie zbrodni wojennych jest w Europie jak widać karalne. W tym nieprzyjemnym kontekscie dopuszcza się jedynie uzywanie takich słów, jak 'hitlerowcy', 'faszysci', 'nazisci' i oczywiscie 'Polacy', którzy jak wiadomo, jeszcze nie oczyscili się ze swoich straszliwych Użycie słowa 'Niemcy' w kontekscie zbrodni wojennych jest w Europie jak widać karalne. W tym nieprzyjemnym kontekscie dopuszcza się jedynie uzywanie takich słów, jak 'hitlerowcy', 'faszysci', 'nazisci' i oczywiscie 'Polacy', którzy jak wiadomo, jeszcze nie oczyscili się ze swoich straszliwych win,, zresztą z upływem czasu coraz większych.
antybolszewik
Brawo narodowcy i kibole. Mam nadzieję, że za tyle krzywd ile wam wyrządzili Niemcy zaatakujecie ich państwo. Proszę zróbcie to masowo i jak najszybciej. Społeczeństwo się was pozbędzie a na trybunach zrobi się miejsce dla normalnych kibiców. Stadiony są dla piłki nożnej a nie dla wieców, zadym i prania Brawo narodowcy i kibole. Mam nadzieję, że za tyle krzywd ile wam wyrządzili Niemcy zaatakujecie ich państwo. Proszę zróbcie to masowo i jak najszybciej. Społeczeństwo się was pozbędzie a na trybunach zrobi się miejsce dla normalnych kibiców. Stadiony są dla piłki nożnej a nie dla wieców, zadym i prania pieniędzy.
antek10
Sport to sport. Jednak moze lepiej aby nie mieszac polityki poprzez demonstrowanie jakichs rocznic np powstania czy smolenska itp. Tak samo jak Kościół to kościół i tyle w temacie. Jak ide do koscioła to nie po to aby wysłuchiwać o Smolensku czy patrzec na jakies pomniki przy kosciele to upamietniajace. Lepiej to rozgraniczyc Sport to sport. Jednak moze lepiej aby nie mieszac polityki poprzez demonstrowanie jakichs rocznic np powstania czy smolenska itp. Tak samo jak Kościół to kościół i tyle w temacie. Jak ide do koscioła to nie po to aby wysłuchiwać o Smolensku czy patrzec na jakies pomniki przy kosciele to upamietniajace. Lepiej to rozgraniczyc bo to do niczego nie prowadzi. Ślepa uliczka lub jak kto woli "niedrożny korytarz".
antypropaganda
Ależ brednie, chyba za dużo dzieł Marksa się naczytałeś, albo co najmniej jego lewackich uczniaków którzy teraz zasiadają w Brukseli. Marks właśnie postulował takie oddzielanie Kościoła od społeczeństwa o jakim ty piszesz, bo wtedy łatwiej miałoby się walczyć z Chrześcijaństwem.
antek10 odpowiada antypropaganda
Jak rozmawiam z cudzoziemcem i mówie mu co mógłby zobaczyć w PL to przychodzą mi na mysl obozy koncentracyjne, pomniki powstan, pomniki smolenskie itd. Chcesz tak żyć tymi rocznicami? To było , kazdy o tym wie, nie trzeba tym życ na codzien. Jest zapisane w podrecznikach historii.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki