REKLAMA

Trzy scenariusze dla Grecji

Krzysztof Kolany2015-06-22 04:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-06-22 04:00
Trzy scenariusze dla Grecji
Trzy scenariusze dla Grecji
fot. donskarpo / / YAY Foto

Czas dla Grecji dobiega końca. Jeśli do końca miesiąca Ateny nie dostaną od europejskich podatników kolejnych miliardów euro, to… będzie ciekawie. Póki co wiadomo niewiele, a za kilka dni liczba zmiennych niewiadomych może jeszcze wzrosnąć.

„Kwestia grecka” przypomina układ równań, praktycznie z samymi niewiadomymi. Znane są tylko fakty: Grecja do 30 czerwca powinna oddać 1,6 mld euro Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, a kasa państwa jest pusta. Dany jest także harmonogram spłat i wartość nominalna greckiego długu. I to właściwie wszystko.

Cała reszta jest grą. Grą dyplomatów, polityków oraz zabawą z rachunkiem prawdopodobieństwa i mnożeniem mniej lub bardziej przewidywalnych scenariuszy. Postanowiłem zaryzykować i przygotować dla Państwa możliwe rozwiązania greckiego dramatu. Poniższy schemat nie wyczerpuje wszystkich ewentualności, które mogą nam zafundować politycy i technokraci z Aten, Brukseli i Frankfurtu.

Porównaj z:W co gra Grecja?

Kliknij, żeby powiększyć

Schemat możliwej ewolucji greckiego kryzysu
Schemat możliwej ewolucji greckiego kryzysu (Dział Analiz Bankier.pl)

Scenariusz 1. Grecja ustępuje i dogaduje się z Trojką

Szczegóły porozumienia mogą się różnić i prawdę mówiąc dla nas nie będą miały większego znaczenia. Rynek z wielką ulgą przyjmie przyznanie Grecji kilku lub kilkunastu miliardów euro (oficjalnie mówi się o 7,2 mld euro, ale pod stołem leży jeszcze 10,9 mld euro zarezerwowane na dofinansowanie greckich banków). Problem po raz kolejny zostanie odsunięty w czasie, mniej więcej do końca roku. Najpóźniej w styczniu 2016 wrócimy do tego samego punktu.

Scenariusz 2. Cząstkowe porozumienie

Ateny zobowiązują się do pewnych reform (np. prywatyzacji i niewielkiej nadwyżki budżetowej), a wierzyciele zgodzą się pożyczyć 2-3 mld euro, na spłatę MFW i opędzlowanie bieżących rachunków. To daje kilka tygodni czasu na dalsze negocjacje. Oczekiwałbym umiarkowanie radosnej, acz raczej krótkotrwałej reakcji rynków finansowych (wzrosty cen akcji, wzrosty na eurodolarze).

Scenariusz 3. Brak porozumienia

Ku zaskoczeniu większości obserwatorów w środę, 1 lipca wciąż nie ma porozumienia. Rozmowy zostają zerwane lub kończą się fiaskiem. Grecy nie ustąpili i są zszokowani tym, że Trojka także pozostała na swoich stanowiskach. Sytuacja wymyka się spod czyjejkolwiek kontroli, a Grecja staje się pierwszym krajem rozwiniętym, który nie spłaca w terminie raty pożyczki z MFW. Reakcja rynków może być dość drastyczna: kilkuprocentowe spadki na giełdach, silne wzrosty rentowności obligacji Portugalii, Hiszpanii i Włoch, kilkucentowa luka w notowaniach eurodolara, które z marszu przebijają marcowy dołek (1,046 USD).

Prędzej czy później politycy i eurokraci będą musieli zmierzyć się z rzeczywistością i przyznać, że greckie długi są niespłacalne i że w znacznej części trzeba je umorzyć. Kwestią otwartą jest tylko to, czy restrukturyzacja greckiego długu odbędzie się w ramach strefy euro i za obopólnym porozumieniem, czy też poprzez jednostronną decyzję Grecji o zaprzestaniu obsługi zadłużenia, co z dużym prawdopodobieństwem oznaczałoby wyjście ze strefy euro.

W mojej ocenie Grexit byłby początkiem końca europejskiej unii walutowej w jej obecnym kształcie: śladem Grecji pójdą Portugalia, Hiszpania i Włochy, a na końcu być może też Francja.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (64)

dodaj komentarz
~Michal_Warszawa
Greacja jest 4 razy bogatsza od Polski ! Powinno sie porownywac zasoby kraju na mieszkanca ! a nie tylko wartosc wyprodukowanych czesto przez zagraniczne firmy PKB !!! to iluzja to nie daje pelni wiedzy o zamoznosci ! Wtedy okaze sie ze to my to pieklo ! bo my sie wyprzedalismy ze wszystkiego a Polak ma 8 000 PLN oszczednosci !
Greacja jest 4 razy bogatsza od Polski ! Powinno sie porownywac zasoby kraju na mieszkanca ! a nie tylko wartosc wyprodukowanych czesto przez zagraniczne firmy PKB !!! to iluzja to nie daje pelni wiedzy o zamoznosci ! Wtedy okaze sie ze to my to pieklo ! bo my sie wyprzedalismy ze wszystkiego a Polak ma 8 000 PLN oszczednosci !
Grecja to nie pieklo ale w miare bogaty kraj ktory ma w miare bogatych obywateli ( 4 razy bogatszych niz w Polsce ) www.polskieradio.pl/42/276/Artykul/1170557,Polak-cztery-razy-biedniejszy-od-Greka-i-20-razy-od-Szwajcara-Zobacz-raport-Credit-Suisse

Grecja to kraj ktory poprostu zawiesil splate swoich zobowiazan ! Nie straszcie ludzi ! To jest teraz problem wierzycieli !!! To jest ich tragedia! czyli bankow ktore pozyczaly na lichwiarski procent I finansowaly tez konsumpce I pasywne inwestycje w Gracji m.in. na wklad wlasny do dotacji unijnych na niepotrzebne projekty !!! To jest teraz konsekwencja....czy to czegos nam nie przypomina ? nie mowi ?

GRECJA JEST 4 RAZY BOGASZA OD POLSKI! to u nas jest tragedia !!!
~AndyD
Grecja nie odda kasy do MFW...

... i co z tego?

~t5
Kurcze jakie nieciekawe komentarze, mało linków, mało wiadomości.
a zazwyczaj było odwrotnie, komentarze były ciekawsze od art.
~zz
EUROPEJSKA WALUTA OSUWA SIĘ ?
~F-trust
Pytań dotyczących skutków wyjścia Grecji z strefy Euro i UE jest sporo. My też szukamy na nie odpowiedzi
www.f-trust.pl/komentarze-specjalistow-f-trust/grecja-ante-portas
~IRKONA
Niemcy nie dopuszczą do wyjścia Grecji ze strefy EURO. Byłby to początek końca EURO,a koniec EURO to koniec prosperity i hegemonii Niemiec. Powrót do Marki załamałby niemiecki eksport, który dzisiaj daje gigantyczną ilość miejsc pracy i napędza wzrost gospodarczy, a co za tym idzie kreatywność innowacyjność i w konsekwencji Niemcy nie dopuszczą do wyjścia Grecji ze strefy EURO. Byłby to początek końca EURO,a koniec EURO to koniec prosperity i hegemonii Niemiec. Powrót do Marki załamałby niemiecki eksport, który dzisiaj daje gigantyczną ilość miejsc pracy i napędza wzrost gospodarczy, a co za tym idzie kreatywność innowacyjność i w konsekwencji podnosi morale narodu.
~Sven
Ten zamotany graf w artykule jest bardzo podobny do innego:

http://2.bp.blogspot.com/-lxEC0RazQRE/TiWf59y33ZI/AAAAAAAAC1o/ywozI7tZuG4/s1600/drogadosexu.jpg
~Grzechu_comeback
jeżeli nie nastąpi asymilacja gigantycznej (i wręcz wrogo nastawionej) IMIGRACJI, to GREXIT (czy putinizm)TO PIKUIŚ malenki... w perspektywie 20-30 lat będzie eurogedon, który będzie obejmował nie tylko umowy/unie i całą zabawę w "integrację", ale również fizyczną eliminację tych, którzy nie poddadzą jeżeli nie nastąpi asymilacja gigantycznej (i wręcz wrogo nastawionej) IMIGRACJI, to GREXIT (czy putinizm)TO PIKUIŚ malenki... w perspektywie 20-30 lat będzie eurogedon, który będzie obejmował nie tylko umowy/unie i całą zabawę w "integrację", ale również fizyczną eliminację tych, którzy nie poddadzą się dyktatowi takiego czy innego "kalifatu". Wbrew pozorom to całkiem normalna sytuacja-katastrofa, od czasu do czasu, występuje. Podobnie jak trzęsienie ziemi poprzedza wiele długotrwałych i rosnących naprężeń tak samo to działa w dziedzinie społeczeństw/kultur. NO, ALE WSZYSTKI DZIEJE SIĘ NA WYRAŹNE GŁOSOWANIE LEMINGÓW programowanych MENDialną papką. Chyba, że wcześniej, zagości w Europie na trwałe, jakaś ebola.....
~dera
"Czas dla Grecji dobiega końca"
Znowu??
~ared
Tak - znowu. To tak jak w amerykańskim filmie akcji kiedy uciekają przed wybuchem. Wybuch ich już już prawie dosięga, po czym kolejne ujęcie i na nim już już ich wybuch dosięga. I kolejne i kolejne.


I tak 20 minut już już ich wybuch dosiega...

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki