Trzecińska: Ingerencja w niezależność finansową NBP uniemożliwia wykonywanie mandatu banku

Ingerencja w niezależność finansową NBP uniemożliwia wykonywanie mandatu banku - powiedziała w piątek Anna Trzecińska, wiceprezes NBP, podczas debaty plenarnej w Senacie nad ustawą ws. jawności i zasad wynagradzania pracowników NBP.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Chciałam zwrócić uwagę na wiarygodność i zaufanie do banku centralnego. Absolutnie nie można tego podważyć" - powiedziała Trzecińska.

"Nie bez przyczyny podkreślamy niezależność finansową (NBP - PAP), ponieważ konstytucja RP, a także ustawa o NBP wyznaczyła nam mandat w postaci utrzymania stabilności cen, i nie tylko, a stabilność cen dotyczy nas wszystkich. To jest nie tylko stabilność poziomu cen, a także stabilność systemu finansowego. (...) Zaufanie do banku centralnego to jest zaufanie do polskiej waluty, do złotego. To jest największa wartość jaką do tej pory bank centralny wypracował (...). Niezależność jest nam potrzebna, by spełniać mandat. Jeśli nie będzie tej niezależności, (...) głównie mówimy o niezależności finansowej - ona polega na tym, że nikt nie może ingerować w niezależność finansową banku centralnego, a jeśli ingeruje to uniemożliwia wykonywanie najważniejszego mandatu" - dodała.

Europejski Bank Centralny ocenił w opinii do projektów ustaw ws. wynagrodzeń w NBP (wstępnie procedowane były 3 projekty), że zawarte w nich zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP w Traktacie i Statucie ESBC.

EBC wskazał także, że w celu ochrony autonomii NBP w sprawach kadrowych polskie władze zobowiązane są do zapewnienia, aby decyzje w sprawie projektów ustaw były podejmowane w ramach ścisłej i efektywnej współpracy z NBP, z należytym uwzględnieniem jego stanowiska, w celu zapewnienia NBP nieprzerwanej możliwości niezależnego wykonywania jego zadań.

"Opinia EBC jest niezwykle istotna" - dodała Trzecińska. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło: PAP Biznes
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 slc350

Ooo... To zarobki są tam piękne skoro tak się boją o swoje pupcie :):):)
A po za ty ktoś tam gadał, że jak im obniżą zarobki to zwolni się 25% ludzi... Ja w takim razie jestem chętny na tak "słabo" płatną pracę nawet po obniżce ... W prywatnym banku niech se zarabiają miliony, a na państwowych ma być kaganiec i koniec! widać kto siedzi na stolkach państwowych.... cwaniaki, radni, nauczyciele... Nic nie wnieśli do tych firm, zostali z dnia na dzień namaszczeni przez PiS i chop :) na prezesa...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.