REKLAMA

Testujemy płatności zegarkiem - Garmin Pay w BZ WBK [Recenzja Bankier.pl]

Wojciech Boczoń2018-07-18 06:00, akt.2018-07-26 12:24analityk Bankier.pl
publikacja
2018-07-18 06:00
aktualizacja
2018-07-26 12:24
fot. Garmin / Gaezta Bankowa

Płatności zbliżeniowe za pomocą zegarka nie są nowym pomysłem. Rozwiązania, które trafiały do tej pory na rynek, nie przebiły się jednak do szerszego grona klientów. Tym razem sytuacja może być inna za sprawą płatności Garmin Pay. Sprawdziliśmy, czy płacenie zegarkiem jest wygodne.

Pierwsze zegarki umożliwiające dokonywanie płatności pojawiły się na naszym rynku pod koniec 2009 r. Były to czasomierze austriackiej firmy Laks. Wprowadził je do oferty Bank Zachodni WBK. Analogowe zegarki nie miały jednak wiele wspólnego z dzisiejszymi smartwatchami - ich funkcje sprowadzały się jedynie do wskazywania godziny i dokonywania płatności. Na dodatek w Laksach trzeba było zainstalować kartę SIM NFC z chipem płatniczym. Zegarek nie podbił serc użytkowników i po kilku latach bank zaniechał jego sprzedaży. Wraz z rozwojem technologii HCE do lamusa przeszły też tzw. płatności simcentryczne.

/ fot. Garmin /

Garmin Pay w Polsce - cena

W ubiegłym roku firma Garmin – producent smartwatchów dla sportowców – ogłosiła wprowadzenie na rynek systemu płatności Garmin Pay. Jak się okazało, system ten szybko trafił do Polski, bo już wiosną 2018 r. I ponownie za sprawą Banku Zachodniego WBK. Garmin Pay nie wymaga już instalacji dodatkowej karty SIM w zegarku, bo podobnie jak płatności HCE w smartfonach, wykorzystuje tokenizację Visy i Mastercarda. Dane karty są zamieniane na token i umieszczane w tzw. bezpiecznym elemencie w zegarku.

Garmin Pay działa w następujących modelach zegarków: Garmin Vivoactive 3, Garmin Vivoactive 3 Music, Garmin Forerunner 645 oraz Garmin Fenix 5S Plus, 5 Plus, 5X Plus. Są to wielofunkcyjne zegarki dla sportowców, w których moduł umożliwiający płatności zbliżeniowe jest jedynie dodatkiem. W standardowym zakresie funkcji mieści się m.in. szczegółowa rejestracja treningów z użyciem GPS, monitorowanie tętna, odczytywanie powiadomień z telefonu czy odtwarzanie muzyki (Vivoactive 3 Music). Najtańszy z tych modeli – Vivoactive 3 – można kupić od 1100 zł.  Z powodzeniem nada się do wykonywania płatności.

Jak płacić zegarkiem z Garmin Pay?

Z Garmin Pay mogą korzystać osoby, które posiadają kartę płatniczą wydaną przez BZ WBK. Może to być karta z logo Mastercard lub Visa. Konieczne jest też zainstalowanie w telefonie komórkowym aplikacji Garmin Connect, bo za jej pomocą sparujemy kartę z zegarkiem. By to zrobić, należy wprowadzić dane karty do aplikacji – jej numer, datę ważności i kod CVV2 - zdefiniować PIN do zegarka i zatwierdzić całą operację kodem SMS. Cały proces jest prosty i intuicyjny.

/ Bankier.pl

Od tego momentu możemy już płacić zbliżeniowo. Testy przeprowadziłem na modelu Vivoactive 3, więc na przykładzie tego modelu opiszę, jak płacić zegarkiem.

Przed dokonaniem transakcji musimy przytrzymać guzik z boku tarczy przez około 2 sekundy. W ten sposób wywołamy menu opcji. Znajduje się tam ikonka portfela – po jej wybraniu zostaniemy poproszeni o wprowadzenie PIN-u na okrągłej tarczy zegarka. Co ważne, PIN-u nie trzeba wpisywać za każdym razem. Jeśli nie zdejmiemy zegarka z ręki, będzie on „pamiętany” przez 24 godziny. Dopiero, gdy czujnik tętna znajdujący się na wewnętrznej stronie koperty straci kontakt z naszą ręką, konieczne będzie wprowadzenie PIN-u ponownie.

Z „zapamiętanym” przez zegarek PIN-em możemy ustawić się w kolejce do kasy. Kiedy przyjdzie nasza kolej, wywołujemy menu w zegarku, wybieramy portfel i zbliżamy zegarek do czytnika. Na dokonanie płatności mamy 60 sekund – tyle czasu jest aktywny moduł NFC. Później wyłącza się i trzeba włączyć go ponownie. Płatność zegarkiem nawet powyżej kwoty 50 zł nie wymaga podawania kodu PIN w terminalu POS.

Jednak w przypadku testowanego przeze mnie egzemplarza i karty Mastercard, podczas kilku płatności powyżej 50 zł zostałem poproszony o wprowadzenie kodu na terminalu. Przedstawiciele banku tłumaczą, że wina leżała po stronie terminala płatniczego. Część starszych terminali nie obsługuje bowiem modułu CDCVM (Cardholder Device Customer Verification Method), czyli niektórych sposobów weryfikacji transakcji na urządzeniu mobilnym. Na przykład PIN-u połączonego z czujnikiem tętna. Wówczas możemy zostać poproszeni o wprowadzenie PIN-u. 

Jak się okazało, także karty Mastercarda miały chwilowe problemy z obsługą płatności bez PIN. Jak powiedziano mi w biurze prasowym, problem został już jednak rozwiązany. Żeby poprawna konfiguracja zaczęła działać, należy ponownie dodać kartę do Garmin Pay, aby urządzenie pobrało nowy profil karty.

Płatności smartwatchem z Garmin Pay - wady i zalety

Moje subiektywne wrażenia po przeprowadzeniu testów są pozytywne - zegarek za każdym razem spisał się bez zarzutu. Do mankamentów rozwiązania zaliczyłbym natomiast dwie drobnostki. Przede wszystkim cyferki do wprowadzania kodu PIN w zegarku są dość małe. Nietrudno wcisnąć przez przypadek inną cyfrę niż zamierzamy. Zabrakło mi też historii ostatnich transakcji. Portfel w zegarku nie wyświetla tego typu informacji.

/ BZ WBK

Osobna kwestia dotyczy samego umiejscowienia terminali płatniczych w punktach handlowych. Niestety nie wszędzie terminal do płatności zbliżeniowych wystawiony jest frontem do klienta. Problem z dokonaniem płatności zegarkiem miałem na przykład w mojej placówce pocztowej, gdzie POS znajdował się na krótkim kabelku za szybką. Niewygodne było dokonanie płatności kartą, nie mówiąc już o zegarku.

Z podobną sytuacją miałem do czynienia w jednym ze sklepów, gdzie terminal znajdował się przy kasie po stronie sprzedawcy. Żeby dokonać płatności, musiałem nienaturalnie przechylić się przez ladę i wyciągnąć nadgarstek z zegarkiem. Niewygodne jest też płacenie w niektórych urządzeniach samoobsługowych, gdzie POS-y ukryte są w szczelinie a na dodatek mają zainstalowaną nakładkę zasłaniającą klawiaturę (np. w McDonald'sie). Tu już trzeba się trochę nagimnastykować.

Ogólnie rzecz biorąc, są to jednak incydentalne przypadki i płacenie zegarkiem nie nastręcza większych problemów. Na plus trzeba też zaliczyć to, że do opłacenia zakupów nie musimy sięgać do kieszeni po portfel czy smartfona. Zegarek mamy zapięty cały czas na ręku, więc wystarczy jedynie zbliżyć go do czytnika. Z tego względu system ten w praktyce sprawdza się dobrze podczas treningów, gdzie „w biegu” możemy zakupić butelkę wody lub batona.

Prace nad wdrożeniem Garmin Pay prowadzi także PKO Bank Polski. Z informacji serwisu PRNews.pl wynika, że system ten zostanie udostępniony klientom prawdopodobnie jeszcze w wakacje.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tindala
Zegarkami to w 1945 roku płacili sowieccy sołdaci. Ten który zatyka flagę na Reichstagu ma na każdym nadgarstku po parę sztuk ( ciekawe jakiej firmy)
sorry że lecę w głupa, ale temat jest wybitnie ogórkowy, chyba że to materiał sponsorowany.
mhm
A czemu na zegarku na zdjęciu jest napisane „cZyt.”?

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki