REKLAMA

Tesla z jeszcze większą stratą pomimo podwojenia przychodów

2017-05-04 08:14
publikacja
2017-05-04 08:14

Tesla wypracowała ponad dwukrotnie większy przychód niż rok temu, ale wciąż jedzie na stracie – ta po pierwszym kwartale 2017 roku przekroczyła 300 mln dolarów. Powodem gorszych wyników są nakłady poniesione na uruchomienie produkcji masowego modelu samochodu elektrycznego – tesli model 3.

fot. Stephen Lam / / FORUM

Suma przychodów spółki Tesla w I kw. 2017 roku wyniosła 2,7 mld dolarów amerykańskich – nieco ponad 2 mld wypracowano na samych samochodach, a pozostałymi składnikami generującymi przychód był leasing aut, baterie i usługi. Choć ta pozycja jest o 123 proc. większa niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku, nakłady inwestycyjne w całości ją pożarły – pierwsze trzy miesiące roku Tesla skończyła z 330 mln dolarów straty netto (2,04 dolara na akcję – GAAP) – wynika z raportu finansowego Tesli opublikowanego 3 maja 2017 r.

Tak dobra sprzedaż wynikała z dostarczenia 25 051 sztuk pojazdów w ciągu trzech miesięcy. Spółka liczy jednak na znacznie lepsze wyniki w przyszłym roku, bo w lipcu zostanie uruchomiona produkcja masowego (i tym samym najtańszego) modelu amerykańskiego samochodu elektrycznego. – Nie wiem o niczym, co mogłoby nas wstrzymać przed uruchomieniem produkcji w lipcu – podsumował Elon Musk, prezes Tesli. W związku z przygotowaniami do wprowadzenia modelu 3 na rynek Tesla ponosi obecnie bardzo duże koszty związane z zagwarantowaniem wystarczającej infrastruktury do szybkiego ładowania samochodów własnej produkcji. O tych planach pisaliśmy już w artykule: „Tesla: Podwoimy liczbę Superchargerów do końca roku”. Wartość aktywów Tesli wzrosła w ciągu jednego kwartału z 22,6 do 25 mld dolarów.

Szacowana przepustowość linii produkujących model 3 ma sięgać 5000 sztuk tygodniowo – to jednak tylko plan na ten rok, bo w przyszłym Tesla chce, żeby takich aut zjeżdżało z taśma 10 000 w ciągu 7 dni.

Tak duże straty trochę zaskakują – analitycy przewidywali mniejszą stratę (ale też i nieco mniejsze przychody). Musk zapowiadał na koniec ubiegłego roku, że produkcja nowego auta jest zabezpieczona i nie jest planowane dokapitalizowanie spółki – szybko jednak plany zrewidowano i w marcu ogłoszono dodatkową emisję akcji i obligacji zmiennych na akcję, która miała zapewnić dodatkowy 1 mld dolarów kapitału.

Od wczoraj akcje Tesli przeceniono o ponad 2 proc. Z 330 dolarów za walor na początku dnia, w handlu posesyjnym stawka wyniosła już 303 dolary.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (51)

dodaj komentarz
~PosiadaczP100D
FAJNIE SIĘ CZYTA KOMENTARZE IGNORANTÓW : "jak taką masę wiele razy rozpędzasz to zasięg spada do 150km" albo " nikt Teslą nie jeździ w zimie " przypomina do kocopoły o tym, że patelnie z teflonem są rakotwórcze, albo że Ferrari poniżej 100km/h się psuje i nie może wolno jeździć..WRACAJCIE DO FAJNIE SIĘ CZYTA KOMENTARZE IGNORANTÓW : "jak taką masę wiele razy rozpędzasz to zasięg spada do 150km" albo " nikt Teslą nie jeździ w zimie " przypomina do kocopoły o tym, że patelnie z teflonem są rakotwórcze, albo że Ferrari poniżej 100km/h się psuje i nie może wolno jeździć..WRACAJCIE DO SWOICH ŚMIERDZĄCYCH DIESLI w TDI mentalnie jesteście w średniowieczu. Problemem realnym w Tesli to jest kwestia czy JUŻ mogę jeździć tylko jako pasażer i samochód sam prowadzi, czy mam jeszcze nadzorować auto. Ja jeszcze nadzoruję, ale znam wielu co już NIC nie robią. Btw w Norwegii gdzie po USA jeździ najwięcej Tesli nie ma zimy :)))
~zez
"wolny rynek" i "kapitalizm" po amerykańsku - dostać miliardowe dotacje z budżetu, następnie uzyskać kapitał od "inwestorów" którzy dostali go od FED-u za darmo a a na koniec wkręcić w tę "inwestycję" drobnych akcjonariuszy - potem już wakacje do końca życia, a strata zwykłych "wolny rynek" i "kapitalizm" po amerykańsku - dostać miliardowe dotacje z budżetu, następnie uzyskać kapitał od "inwestorów" którzy dostali go od FED-u za darmo a a na koniec wkręcić w tę "inwestycję" drobnych akcjonariuszy - potem już wakacje do końca życia, a strata zwykłych ludzi - no cóż, "trzeba było czytać umowy" i "inwestycje w akcje obarczone są ryzykiem" czyli po polsku - "biednyś bo głupi, a głupi bo biedny"...
~Mi_
Powinno się popracować bad lekkim samochodem miejskim lekkim i ekonomicznym
~remick
Baterie w aucie ważą kilkaset kilo. Do rozpędzenia tej masy potrzeba dużo energii. To mają być auta miejskie,więc rozpędzanie masy będzie się powtarzać bardzo często. Więc pytanie - czy deklarowane 100-150 km zasięgu liczone jest wg. parametrów jazdy miejskiej,czy też producenci podają zasięg przy jednostajnej jeździe Baterie w aucie ważą kilkaset kilo. Do rozpędzenia tej masy potrzeba dużo energii. To mają być auta miejskie,więc rozpędzanie masy będzie się powtarzać bardzo często. Więc pytanie - czy deklarowane 100-150 km zasięgu liczone jest wg. parametrów jazdy miejskiej,czy też producenci podają zasięg przy jednostajnej jeździe po prostej drodze?
wojciech_buzowski
MBR Finance uplasowała 100% swoich obligacji
https://biznes.newseria.pl/komunikaty/finanse/mbr-finance-uplasowala,b2140295064
~hehehe
któs ma nowa bussiness idee.. bierze bubel-produkt, bubel-akcje, paru hejterów, prase, dotacje i szuka jeleni
tylko to jest juz na miliardy
~złotnik
Dalsze mamienie naiwnych do wrzucania kasy w tą piramide. Przychód wiekszy, ale strata bo model 3 wprowadzili. Cóż za zbieg okoliczności. Wiedzieli kiedy wprowadzać. Nadal sprzedaja marzenia buhahah
~jaja_jak_berety
osiagi tej zabawki to kit
pojedz zima, w snieg - wycieraczki, swiatla, grzanie w tym szyby, dmuchawy..... zasieg 5 km
akumulator i tak nie da rady pociagnac-przeciazony
= bubel
makarena
czlowieku!!!!!!!!!! mieszkam juz dlugi czas w NY i uwierz mi ……nikt doslownie nikt nie jezdzi TESLA w zimie aco dopiero po sniegu, te samochody sa zabawkami bogatych ludzi. nikt nie ma zamiary przekonywac ludzi ze to dobry samochod dla podkaprackich wsi……….
~zenon odpowiada makarena
znaczy to nie SAMOCHÒD

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki