REKLAMA

Senator Lidia Staroń kandydatką PiS na RPO

2021-05-27 09:56, akt.2021-05-27 11:45
publikacja
2021-05-27 09:56
aktualizacja
2021-05-27 11:45
Senator Lidia Staroń kandydatką PiS na RPO
Senator Lidia Staroń kandydatką PiS na RPO
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Senator niezależna Lidia Staroń będzie kandydatką PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich - poinformował w czwartek szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Szef klubu PiS pytany przez dziennikarzy w czwartek, kto będzie kandydatem PiS na RPO, odparł: "zgłosimy dzisiaj senator Lidię Staroń".

Terlecki wyraził przekonanie, że Staroń zyska poparcie wszystkich ugrupowań Zjednoczonej Prawicy oraz zostanie zaakceptowana w Senacie. Pytany, dlaczego Lidia Staroń będzie kandydatką PiS, odpowiedział: "m.in. dlatego, że bardzo chce".

Wcześniej tylko Porozumienie przedstawiło swojego kandydata na RPO - prof. Marka Konopczyńskiego. W środę wieczorem jednak Konopczyński poinformował, że w związku z brakiem poparcia PiS rezygnuje z ubiegania się o ten urząd.

W czwartek o godz. 13.00 na posiedzeniu klubu PSL zdecyduje, czy zgłosi kandydaturę prof. Marcina Wiącka, o której wspomniał wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

Według informacji PAP Wiącek, gdyby został przedstawiony jako kandydat, zyskałby także poparcie Porozumienia po tym, jak kandydat tej partii - prof. Konopczyński nie zyskał poparcia PiS.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka pytany przez PAP, czy Wiącek może być kandydatem PSL i Porozumienia, bo ludowcom brakuje do jego zgłoszenia kilku podpisów, odparł: "Możliwe, że znajdą się pod tą kandydaturą również podpisy polityków obozu rządzącego".

Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów na RPO upływa w czwartek o godz. 16.

"Nie jestem w żadnej partii, działam dla ludzi i moją partią są ludzie" 

Senator Staroń powiedziała dziennikarzom, że PiS ma jej "zgodę" na wystawienie jej kandydatury na RPO. "Musiałam podjąć decyzję, więc decyzję podjęłam, bo jestem rzecznikiem ludzi, ale od 20 lat, tylko nie byłam nigdy formalnym" - powiedziała Staroń.

Stwierdziła, że rozmawiała ze "wszystkimi" na temat swojej kandydatury. "Rozmawiałem ze wszystkimi o wszystkim, także o prawie, o ustawach, mam poparcie, jeśli chodzi o notariuszy, spółdzielnie" - mówiła kandydatka na RPO. Zapewniła, że będzie kontynuowała rozmowy z różnymi ugrupowaniami, także z opozycją sejmową.

Staroń podkreśliła, że zawsze była politykiem niezależnym. "Nie jestem w żadnej partii, więc przede wszystkim działam dla ludzi. Moją partią są ludzie" - oświadczyła. "Trudno byłoby działać, gdybym nie miała narzędzi" - dodała.

Obecnie Lidia Staroń jest jedyną kandydatką na RPO. Wcześniej tylko Porozumienie przedstawiło swojego kandydata na RPO - prof. Marka Konopczyńskiego. W środę wieczorem jednak Konopczyński poinformował, że w związku z brakiem poparcia PiS rezygnuje z ubiegania się o ten urząd.

Sawicki: Nie ma zgody na czynnego polityka na RPO; nie poprzemy kandydatury senator Lidii Staroń

Sawicki pytany przez PAP o kandydaturę Staroń odparł: "Nie ma zgody na czynnego polityka na Rzecznika Praw Obywatelskich". Zapowiedział, że PSL nie poprze tej kandydatury. Według niego, PiS nie wybierze RPO, "jeśli się nie dogada z PSL".

Na pytanie, czy Porozumienie się dogadało, Sawicki odparł: "Jeśli Porozumienie zostało przepędzone ze swoim kandydatem przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, to jakie ma teraz wyjście?".

Klub PSL w czwartek o godz. 13.00 zdecyduje, czy zgłosi kandydaturę prof. Marcina Wiącka na RPO. Zdaniem Sawickiego, Porozumienie ma zgodę PiS na poparcie kandydata PSL. "PiS zagłosuje i za panią Staroń i za panem Wiąckiem, przynajmniej spora część PiS-u" - zaznaczył poseł PSL.

Na pytanie, dlaczego w takim razie zgłaszaliby Lidię Staroń, Sawicki stwierdził, iż dlatego, że PiS ma wobec niej zobowiązania. "Próbują od czasu do czasu korzystać z jej, że tak powiem neutralności i wstrzymania się od głosu, bądź nie brania udziału w głosowaniu" - powiedział poseł ludowców.

"Lepiej podziękować takim gestem niż nie dziękować. Zawsze w życiu i w polityce, jak ktoś dziękuje nie traci" - zauważył Sawicki.

Pytany, dlaczego PiS nie poparło kandydatury wysuniętej przez Porozumienie prof. Marka Konopczyńskiego poseł PSL odparł: "Jeśli Porozumienie nie wiem, czy wbrew, czy na złość PiS-owi zgłasza kandydata, który wcześniej był kandydatem PO do komisji ds. pedofilii, to niech pani zrozumie dlaczego Kaczyński powiedział - +nie poprzemy kandydata Gowina+" - zaznaczył polityk PSL.

"Gowin zaistniał, ale zaistniał znów w mojej ocenie śmiesznie w tej sprawie. Bo jeśli myśmy mu proponowali już dwa miesiące temu, żeby dał podpisy pod naszym kandydatem i żeby to był wspólny kandydat PSL i Porozumienia, to on zgłosił swojego kandydata. Kompletnie bez sensu" - podkreślił Sawicki. Dodał, że PSL wielokrotnie rozmawiało z Gowinem na temat wspólnego kandydata na RPO.

Gawkowski: Nie ma takiej opcji, żeby Lewica poparła senator Lidię Staroń

"Nie ma takiej opcji, żeby Lewica poparła senatorkę Staroń ze względu na to, że jest związana z partiami politycznymi, była i w Platformie, i związana była z PiS-em. Uważamy, że to nie jest droga, która powinna charakteryzować niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich" - powiedział PAP Gawkowski pytany o tę kandydaturę.

Przekazał, że Lewica nie podjęła jeszcze żadnych decyzji w sprawie RPO. Zapowiedział, że w czwartek o godz. 13 zbierze się klub Lewicy i podjęta ma być decyzja ws kandydata na RPO.

Bosacki: Lidia Staroń to dla Senatu ciekawa kandydatura na RPO

Bosacki pytany o kandydaturę Staroń przez dziennikarzy ocenił, że "dla Senatu to ciekawa kandydatura". "Natomiast musimy najpierw poznać decyzję Sejmu i wtedy będziemy się nad nią pochylać" - podkreślił. "Inne kandydatury, o których się mówi w Sejmie, też są bardzo ciekawe" - zaznaczył senator KO.

"Na pewno wreszcie, być może jest szansa na kandydata niepartyjnego, fachowego i takiego, który godnie, nie partyjnie obsadzi ten niezwykle ważny urząd, którym jest Rzecznik Praw Obywatelskich" - dodał Bosacki.

Jak dodał, KO jest w trakcie konsultacji ws. RPO wewnątrz klubu, jak i między klubami opozycji.

Bosacki pytany, czy będzie miało znaczenie, że formalnie Staroń będzie kandydatką PiS-u, odparł: "Przy całej mojej sympatii dla koleżanki z Senatu, to niewątpliwie jest mniejsza atrakcyjność tej kandydatury".

Termin zgłaszania w Sejmie kandydatów na RPO upływa w czwartek o godz. 16.

Wybór RPO jest konieczny, ponieważ we wrześniu zeszłego roku upłynęła kadencja RPO Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Parlament już czterokrotnie, bezskutecznie, próbował wybrać następcę Bodnara. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która była wspólną kandydatką KO, Lewicy i Polski 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała ona jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził na tę kandydaturę zgody. Podobnie było za czwartym razem - Senat nie zgodził się, by urząd RPO objął powołany na to stanowisko przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś, Karol Kostrzewa

mro/ gb/ mok/ ero/ par/ kos/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Polityka

Komentarze (6)

dodaj komentarz
samsza
Pani Bluszcz też działa dla ludzi, a zwłaszcza ludzi z ponad tysiąca organizacji. I nic...
grzegorzkubik
Jeśli Lewica w Senacie się zbuntuje to jest szansa a Lewica by tylko na tym zyskała bo trzymanie się kurczowo PO ściąga wszystkich na dno.
krokus12
Ty się trzymasz kurczowo PIS i to Cię ściąga na dno intelektualne bo co wpis to głupszy .
talmud
ciekawe kiedy suwener w polsce pogoni ten cały sprzedajny motłoch........LMAO
.......do tego potrzeba kasy opłacanych agentów & protestów nagonki medialnej w "wolnych mediach" poparcia lobby lichwiarskiego etc etc.....
newsman
zgadzam sie ta kobieta w poniedzialek wtorek i niedziele jest na prawicy ,we wtorek czwartek i sobote robi na lewicy robota ogolnie ma parcie na kazde stanowisko pytanie kiedy swoja glowa przebije szklany dach
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki