Tajwan-Chiny: nowy model relacji?

Porażka partii rządzącej w wyborach na Tajwanie postawiła pod znakiem zapytania dotychczasowy model relacji między Pekinem i Tajpej. Chiny kategorycznie odmawiają Tajwanowi prawa do niepodległości. Tymczasem nowa prezydent Tajwanu wywodzi się z obozu opowiadającego się za niezależnością wyspy.

Cai Yingwen to pierwsza kobieta, która piastować będzie urząd prezydenta Tajwanu. Była kandydatką opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej, na którą głosowali m.in. przeciwnicy zbyt szybkiego zbliżenia między Tajwanem, a kontynentalnymi Chinami.

W opinii ekspertów, prezydent-elekt będzie musiała jednak zachować dotychczasowy model relacji z Pekinem. "Wiele z planowanych przez nią reform nie będzie mogło zostać zrealizowanych bez stabilnych relacji z Pekinem. Tak jak zapowiedziała, będzie musiała przemyśleć strategię utrzymania status quo, stabilności i pokoju - uważa profesor Lin Wen-cheng z Uniwersytetu Sun Jat-sena.

W sobotnich wyborach przytłaczającą większość w parlamencie uzyskali także kandydaci opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej. Największym przegranym jest rządząca dotychczas Partia Narodowa, która doprowadziła do szybkiego ocieplenia relacji na linii Chiny-Tajwan.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz, Tajpej/dyd

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil