Szydło: Rozpoczynamy realizację programu "Mieszkanie Plus"

Udostępnienie mieszkań po niskich cenach dla bardzo szerokich rzesz polskiego społeczeństwa – tak podsumował założenia programu „Mieszkanie Plus” wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiadającej pilotaż tego przedsięwzięcia. Minister infrastruktury zapowiada, że rząd chce w pierwszej kolejności pomóc 40% społeczeństwa, które nie stać na mieszkanie na kredyt.

Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Andrzej Adamczyk
Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Andrzej Adamczyk (fot. P. Tracz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Podczas środowej konferencji zapowiadającej start pilotażu programu mieszkaniowego w Katowicach premier Beata Szydło podkreślała: „Mieszkanie Plus” to program dla przeciętnej polskiej rodziny. Dla osób, które chcą "realizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu".

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił z kolei o „Mieszkaniu Plus” jako o jednym z kluczowych programów rozwojowych realizowanych przez obecny rząd. – Umiejętne programy rozwojowe to coś, co może nas odróżnić od wielu poprzednich ekip rządzących – mówił wicepremier. – Wierzymy, że tym programem uruchamiamy nieruszone jeszcze pokłady energii społecznej i gospodarczej. Łączymy coś, co niektórzy uznają za łączenie ognia z wodą. Niektórzy sądzę, że jeśli chcemy prowadzić działania charakterze społecznym, to jednocześnie nie będzie to działanie związane z rozwojem gospodarki.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł w tym programie idealny wspólny mianownik – mówił Morawiecki. – „Mieszkanie Plus” stymuluje do rozwoju branżę architektoniczną, budowlaną, projektową, ale z drugiej strony jest programem, który ma służyć społeczeństwu. – Chcemy poprzez ten program budować klasę średnią – podkreślał wicepremier. – Jest to absolutnie fundamentalny program i zrobię wszystko, żeby pomoc ministrowi Adamczykowi w jego realizacji. (…) Ten program nie ma barw politycznych – podkreślał wicepremier.

Chcemy zadeklarować, że budowa prawdziwej, szerokiej polskiej klasy średniej ma dla nas najwyższą wartość i będzie jednym z absolutnie najwyższych priorytetów dla mnie i mojego resortu – zapewniał Morawiecki.

Jak zaznaczał obecny w Katowicach minister infrastruktury i budownictwa, program „Mieszkanie Plus” ma pomóc 40% społeczeństwa, które nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i zakupić mieszkanie na własność, a z drugiej strony nie kwalifikuje się do przyznania mieszkania komunalnego. – Państwo ma obowiązek wsparcia tego przedsięwzięcia – mówił Andrzej Adamczyk, wspominając o deficycie mieszkaniowym sięgającym ponad 890 tys. lokali.

Minister infrastruktury zwracał również uwagę, że „Mieszkanie Plus” jest przeznaczone dla osób, które myślą o emigracji z kraju. – Wielokrotnie powtarzałem: nie ma gniazda, nie ma piskląt. Musimy stworzyć dogodne warunki mieszkaniowe dla młodych osób, które patrzą poza granice kraju, myśląc o miejscu docelowego osiedlenia.

(KPRM)

BGK Nieruchomości, spółka realizująca pilotaż programu Mieszkanie Plus, podpisała 17 listów intencyjnych i porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego, podano w komunikacie. Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

"Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu +Mieszkanie Plus+. To efekt listów intencyjnych i porozumień podpisanych dziś przez przedstawicieli BGK Nieruchomości S.A. z samorządowcami. [...] Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni" – podano w komunikacie.

Pierwsze mieszkania w programie mają być udostępnione pod koniec 2018 roku.

"Mieszkanie Plus" – więcej pytań niż odpowiedzi

Program „Mieszkanie Plus” w założeniu ma być odpowiedzią na realny problem drogich (w relacji do zarobków) mieszkań i wynikających z tego wysokich rynkowych stawek najmu. Niestety, w ten sposób rząd funduje nam nowe kłopoty zamiast likwidować problemy, które sam stworzył.

Malwina Wrotniak-Chałada

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~oczekujący

Uchwalcie najpierw ustawę dla ludzi którzy przez 30 lat regularnie opłacają mieszkania aby oni mogli przejąć te mieszkania na własność. Nawet z za 10 % wartości tego mieszkania i macie problem z głowy! Aby prezesi i ich poplecznicy nie mogli manipulować!

! Odpowiedz
1 6 ~Aaa

Jak wyliczyli "40% społeczeństwa, które nie stać na mieszkanie na kredyt." 40 procent czego? Rodzin?, Osób w określonym wieku? Osób niemających mieszkania?
Przecież to jest nic nie mówiąca propagandowa informacja.

! Odpowiedz
2 8 ~miecioJANCZARpisu

Jakie inwestycje skoro każdy inwestor to potencjalny przestępca, bandyta. Pis ogłosił, że tylko "państwowe" daje gwarancje uczciwości i rzetelności - czyli komuna. Kto ma dbać o właściwe zarządzanie? misiewicze - sprawdzone pisowskie kadry! A niech się tylko ktoś wychyli z jakimś pomysłem

! Odpowiedz
0 0 ~Gość

gościu przestan biadolić, ciągnęliście kase od kogo sie dalo - pracownikowi za malo, klientom sie sprzedawalo jedno mieszkanie 3 razy, pracownikowi na budowie sie nie placilo albo ponizej minimalnej za 10 godzin pracy (nie wyplacone nadgodziny), ze studenciaka sie zdzieralo,jak szedl do roboty to grosze. Skonczyl sie wyzysk.

! Odpowiedz
3 8 ~jj

Raz już zbudowali 3 mln mieszkań :))

! Odpowiedz
0 1 ~Pytam

a gdzie Sosnowiec? :(

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 ~qwfe34f34

to jest rzad SZAJS-PLUS, wprowadza niesprawiedliwosc i dzieli spoleczenstwo, sprowadza ukraincow i ruskich

! Odpowiedz
7 4 ~Obywatel

500+ nie przynosi efektów, bo jak mówią pisowi pomazańcy "nie ma pisklaków bez gniazda"... Takie coś dziś PisTv pokazała. A ja pełen nadziei, że kaczki na jesień do Afryki odlecą...

! Odpowiedz
0 7 ~silvio_gesell

500+ nie ma zwiększyć dzietności. Gdyby bogactwo szło w parze z ilością dzieci to najwyższa dzietność nie byłaby w Afryce, tylko w Europie, i nie byłoby w Polsce boomu dzietności w latach 50 gdy była powojenna bieda i w latach 80 gdy były puste półki.

Żeby zwiekszyć dzietność trzebaby opodatkować nieruchomości i w wyniku spadku wycen aktywów banków pozwolić na ich bankructwa. Więc w gruncie rzeczy politycy nie mają szans na zwiekszenie dzietności.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne