Udostępnienie mieszkań po niskich cenach dla bardzo szerokich rzesz polskiego społeczeństwa – tak podsumował założenia programu „Mieszkanie Plus” wicepremier Mateusz Morawiecki podczas konferencji zapowiadającej pilotaż tego przedsięwzięcia. Minister infrastruktury zapowiada, że rząd chce w pierwszej kolejności pomóc 40% społeczeństwa, które nie stać na mieszkanie na kredyt.


Podczas środowej konferencji zapowiadającej start pilotażu programu mieszkaniowego w Katowicach premier Beata Szydło podkreślała: „Mieszkanie Plus” to program dla przeciętnej polskiej rodziny. Dla osób, które chcą "realizować swoje marzenia o własnym mieszkaniu".
Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił z kolei o „Mieszkaniu Plus” jako o jednym z kluczowych programów rozwojowych realizowanych przez obecny rząd. – Umiejętne programy rozwojowe to coś, co może nas odróżnić od wielu poprzednich ekip rządzących – mówił wicepremier. – Wierzymy, że tym programem uruchamiamy nieruszone jeszcze pokłady energii społecznej i gospodarczej. Łączymy coś, co niektórzy uznają za łączenie ognia z wodą. Niektórzy sądzę, że jeśli chcemy prowadzić działania charakterze społecznym, to jednocześnie nie będzie to działanie związane z rozwojem gospodarki.
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości znalazł w tym programie idealny wspólny mianownik – mówił Morawiecki. – „Mieszkanie Plus” stymuluje do rozwoju branżę architektoniczną, budowlaną, projektową, ale z drugiej strony jest programem, który ma służyć społeczeństwu. – Chcemy poprzez ten program budować klasę średnią – podkreślał wicepremier. – Jest to absolutnie fundamentalny program i zrobię wszystko, żeby pomoc ministrowi Adamczykowi w jego realizacji. (…) Ten program nie ma barw politycznych – podkreślał wicepremier.
Chcemy zadeklarować, że budowa prawdziwej, szerokiej polskiej klasy średniej ma dla nas najwyższą wartość i będzie jednym z absolutnie najwyższych priorytetów dla mnie i mojego resortu – zapewniał Morawiecki.
Przeczytaj także
Jak zaznaczał obecny w Katowicach minister infrastruktury i budownictwa, program „Mieszkanie Plus” ma pomóc 40% społeczeństwa, które nie spełnia warunków, by uzyskać kredyt i zakupić mieszkanie na własność, a z drugiej strony nie kwalifikuje się do przyznania mieszkania komunalnego. – Państwo ma obowiązek wsparcia tego przedsięwzięcia – mówił Andrzej Adamczyk, wspominając o deficycie mieszkaniowym sięgającym ponad 890 tys. lokali.
Minister infrastruktury zwracał również uwagę, że „Mieszkanie Plus” jest przeznaczone dla osób, które myślą o emigracji z kraju. – Wielokrotnie powtarzałem: nie ma gniazda, nie ma piskląt. Musimy stworzyć dogodne warunki mieszkaniowe dla młodych osób, które patrzą poza granice kraju, myśląc o miejscu docelowego osiedlenia.


BGK Nieruchomości, spółka realizująca pilotaż programu Mieszkanie Plus, podpisała 17 listów intencyjnych i porozumień z jednostkami samorządu terytorialnego, podano w komunikacie. Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.
"Ponad 6 tys. mieszkań w całej Polsce może powstać w najbliższym czasie w ramach rządowego programu +Mieszkanie Plus+. To efekt listów intencyjnych i porozumień podpisanych dziś przez przedstawicieli BGK Nieruchomości S.A. z samorządowcami. [...] Wstępnie wytypowane do realizacji działań inwestycyjnych zostały nieruchomości w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni" – podano w komunikacie.
Pierwsze mieszkania w programie mają być udostępnione pod koniec 2018 roku.
"Mieszkanie Plus" – więcej pytań niż odpowiedzi

Program „Mieszkanie Plus” w założeniu ma być odpowiedzią na realny problem drogich (w relacji do zarobków) mieszkań i wynikających z tego wysokich rynkowych stawek najmu. Niestety, w ten sposób rząd funduje nam nowe kłopoty zamiast likwidować problemy, które sam stworzył.
Malwina Wrotniak-Chałada