Szczerski: podczas wizyty prezydenta w USA podpisanie szeregu umów dwustronnych

2019-06-10 15:17
publikacja
2019-06-10 15:17

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych dotyczących: zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, sektora energetyki, nowych technik medycznych, a także współpracy komercyjnej - zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

/ fot. Kevin Lamarque / Reuters

W środę prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczną oficjalną wizytę w USA. Szczerski podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wizyta ta będzie miała trzy komponenty: polityczny, energetyczny oraz dotyczący nowych technologii i współpracy gospodarczej. Podczas wizyty prezydentowi będzie towarzyszyć duża delegacja rządowa, w tym szefowie MSZ i MON.

Pierwszego dnia wizyty, 12 czerwca, para prezydencka spotka się w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem i jego żoną Melanią Trump. Głównym tematem rozmowy będzie sprawa amerykańskiej obecności militarnej w Polsce.

"Zakończyliśmy rozmowy między Polską i USA na temat zwiększenia amerykańskiej obecności militarnej w Polsce" - oświadczył Szczerski, wskazując, że rozmowy były prowadzone głównie przez MON i Pentagon, przy współpracy ekspertów oraz przedstawicieli prezydentów obu krajów.

"Te rozmowy uległy przyspieszeniu w wyniku woli politycznej obu prezydentów, żeby zakończyć te rozmowy szybko" - podkreślił.

Szczerski zaznaczył jednocześnie, że zakończenie rozmów nie oznacza zakończenia procesu decyzyjnego. "Mamy zakończone negocjacje prowadzone przez oba ministerstwa (obrony - PAP) przy współudziale ekspertów i przedstawicieli obu prezydentów. Natomiast teraz decyzja jest już (w rękach - PAP) naszych szefów, prezydentów obu państw, na temat tego, czy ten wynik negocjacji jest dla nich satysfakcjonujący" - powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, porozumienie zawiera dwa elementy - ogólną deklarację polityczną, mówiącą o charakterze wzajemnych, sojuszniczych zobowiązań i gwarancji, "jakich sobie udzielamy w ramach systemu NATO-wskiego, w ramach wspólnej troski o bezpieczeństwo całego paktu, naszej części tego paktu, wschodniej flanki". Druga część porozumienia - jak wskazał - jest bardzo szczegółowa i "zawiera komponenty tego, co pan prezydent w skrócie nazwał podczas ostatniej wizyty w USA Fortem Trump".

"Wszystkie komponenty zwiększonej obecności wojskowej w tym porozumieniu są zawarte, ono zatem zawiera przepis na Fort Trump, zawiera składniki tej zwiększonej obecności" - mówił.

"Ta obecność będzie zwiększona zarówno jakościowo, jak i ilościowo" - podkreślił Szczerski.

Szczerski zaznaczył, że wieczorem w Białym Domu zaplanowane jest przyjęcie na cześć polskiej pary prezydenckiej.

Przypomniał też, że Duda rozmawiał niedawno o efekcie rozmów polsko-amerykańskich w sprawie zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce z sekretarzem generalnym NATO. "Pan sekretarz Stoltenberg stwierdził, że każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest dla NATO korzystne" - zaznaczył Szczerski.

"Takiej pozytywnej oceny spodziewamy się także po ostatecznym ogłoszeniu decyzji prezydentów co do rezultatów tych negocjacji, co przewidujemy na 12 czerwca, jak wszystko pójdzie zgodnie z planem" - stwierdził Szczerski.

"Proszę trzymać kciuki, mamy nadzieję, że 12 czerwca będziemy w stanie tę decyzję ogłosić" - dodał.

Przypomniał, że to będzie druga wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Kontakty z USA są zatem nie tylko intensywne, ale także - jak podkreślił Szczerski - "bardzo konkluzywne".

Drugim etapem wizyty w Andrzeja Dudy w USA - jak mówił szef gabinetu prezydenta - "będzie Teksas i rozmowy na temat porozumień energetycznych". Jak zaznaczył, "tam gospodarzem wizyty i partnerem pana prezydenta będzie sekretarz do spraw energii Rick Perry".

"Jeśli chodzi o energetykę, przewidujemy zarówno rozmowy biznesowe podczas tej wizyty, dotyczące rozwoju współpracy w sektorze gazu, ale także toczą się rozmowy na temat rozszerzenia pakietu współpracy energetycznej między Polską a USA na inne dziedziny energetyki. Jest możliwe, że te rozmowy będą konkludować w formie dokumentów podczas tej wizyty" - mówił szef Gabinetu Prezydenta.

Dodał, że Andrzej Duda spotka się z największymi firmami amerykańskimi z sektora energii, w Houston odbędzie się duże forum energetyczne z udziałem prezydenta i sekretarza energii USA.

"Prezydent odwiedzi także miejsce, w którym - mówiąc kolokwialnie - pakowany jest gaz do Polski" - zapowiedział Szczerski. Dzięki temu "będzie mógł przypilnować shippingu gazu do Polski". "Warto zobaczyć realnie miejsce, w którym ten gaz wypływa, aby dotrzeć do Świnoujścia" - mówił.

Nowym obszarem współpracy, który ma być zapoczątkowany podczas wizyty Dudy, będzie współpraca w dziedzinie onkologii. Chodzi o "najnowocześniejsze technologie, które mają dać ludziom szanse na życie". Prezydentowi będzie towarzyszyć minister zdrowia Łukasz Szumowski i mają zostać podpisane umowy, dotyczące współpracy onkologicznej.

Będą również rozmowy "z gigantami Doliny Krzemowej, którzy inwestują w Polsce". "Prezydent bardzo wyraźnie podkreślił, że chce się spotkać z tymi, którzy są już obecni i chcą rozwijać swoją obecność inwestycyjną w Polsce" - podkreślał Szczerski.

"W Teksasie dojdzie też do spotkania, które otwiera nas na kolejny, trzeci etap (wizyty - PAP), czyli rozmów gospodarczych, dotyczący współpracy w zakresie leczenia raka, nowoczesnych technologii onkologicznych. Pan minister zdrowia podpisze umowę o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka ze specjalistami ze Stanów Zjednoczonych" - zapowiedział prezydencki minister.

Trzeci etap wizyty w Nevadzie i Kalifornii - jak mówił Szczerski - to etap biznesowy. "W Nevadzie pan prezydent będzie otwierał specjalnie zorganizowany polski tydzień biznesu i innowacji" - dodał. "Także w Nevadzie ważnym tematem będzie współpraca w zakresie lotnictwa, w tym dronów, nowoczesnych technologii lotniczych" - zaznaczył.

"San Francisco z kolei to kwestia nowoczesnej technologii w zakresie internetu, telekomunikacji, IT. Pan prezydent spotka się z szefami Google, YouTube i innych firm działających w sektorze IT, które także inwestują w Polsce" - podkreślił Szczerski.

Jak dodał, podczas wizyty Andrzeja Dudy w USA planowane jest podpisanie szeregu umów dwustronnych zarówno w zakresie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także dot. sektora energetyki (w tym umowy biznesowe i umowy międzypaństwowe), w zakresie onkologii i nowych technik medycznych, a także dot. współpracy komercyjnej.(PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terminal LNG w Świnoujściu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki