REKLAMA

Studia będą droższe. Uczelnie mają zgodę na podwyżkę opłat

2023-08-22 09:20
publikacja
2023-08-22 09:20

Inflacja dotyka szkolnictwa wyższego w Polsce. W związku ze wzrostem kosztów uczelnie będą mogły raz w roku podnieść czesne za studia. Nowelizacja przewiduje górną granicę podwyżki - nie więcej niż inflacja w poprzednim roku. 

Studia będą droższe. Uczelnie mają zgodę na podwyżkę opłat
Studia będą droższe. Uczelnie mają zgodę na podwyżkę opłat
fot. studenci / / Shutterstock

Aktualnie obowiązujące prawo zabrania podnoszenia opłat do momentu ukończenia studiów przez osoby przyjęte na dany rok akademicki. Obowiązujące przepisy nie dotyczą zwiększania opłat za prowadzenie zajęć nieobjętych programem studiów oraz wysokości cen za wynajem pokoju w domach i stołówkach studenckich.

Po wprowadzeniu nowelizacji przepisów Prawa o szkolnictwie wyższym uczelnie w Polsce zyskają możliwość jednorocznego podwyższania czesnego za studia. Ustawodawca określił także górną granicę. Maksymalna podwyżka opłat za studia nie może być wyższa niż wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni. Zmiany dotyczą wyłącznie opłat pobieranych od osób, które zostały przyjęte na pierwszy rok studiów, począwszy od roku akademickiego 2023/2024. 

Studenci, którzy rozpoczęli naukę we wcześniejszych latach i kontynuują ją, nie muszą martwić się wzrostem czesnego za studia do momentu ich ukończenia. 

"W tak bardzo dynamicznie zmieniających się czasach jak te obecne oczywistym jest fakt, iż wspomniane zmiany dotkną każdego sektora naszego życia (...) rozumiemy, że zwiększenie czesnego za studia o wskaźnik inflacji jest rozwiązaniem potrzebnym i poniekąd wymuszonym przez otaczającą nas rzeczywistość  skomentował Kewin Lewicki, przewodniczący Parlamentu Studentów RP w rozmowie z serwisem Prawo.pl oraz dodał, "że brak możliwości aktualizowania opłat za studia może w znaczący sposób odbić się na jakości kształcenia, co byłoby stratą, na którą jako Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej nie możemy przyzwolić. Dlatego też uważamy, że jest to bardzo korzystnym rozwiązaniem, które wymaga jednak doprecyzowania mającego na celu zapobiegnięcie wszelkim potencjalnym niedociągnięciom i nadużyciom. O tego typu korekty będziemy zabiegać w trakcie prac legislacyjnych". 

DF

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
infinityhost
I prawidłowo proszę Państwa , prawidłowo. Jak najbardziej podnieść ceny. Skończy się państwowa uczelniana patologia.
minekminka134
Miejmy nadzieję że nie dotyczy to naszych braci z Ukrainy, oni jak dotąd studiują za darmo.Polak zapłaci za nich.
monuz
Już teraz zaoczne studia inżynierskie przedłużono z 3 lat do 4. Podniesienie opłat sprawi, że płatne semestry rozmnożą się do 6 lat :) W końcu na politechnikach 95% zajęć to przepisywanie slajdów wyświetlanych przez doktorantki, które skopiowały je z Internetu. Ale w sumie w kraju, który głównie zbija europalety i ma montownie, gdzie Już teraz zaoczne studia inżynierskie przedłużono z 3 lat do 4. Podniesienie opłat sprawi, że płatne semestry rozmnożą się do 6 lat :) W końcu na politechnikach 95% zajęć to przepisywanie slajdów wyświetlanych przez doktorantki, które skopiowały je z Internetu. Ale w sumie w kraju, który głównie zbija europalety i ma montownie, gdzie niemiecki właściciel mówi Polakom jak montować, tacy inżynierowie wystarczą.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Smutne to ale prawdziwe. Polska Edukacja Techniczna to dramat. Uczą ludzie którzy powinni mieć zakazany kontakt z drugim człowikiem. Te ich "publikacje naukowe" to samo. Kseruje jeden od drugiego nawet nie wie co za bardzo ale przepisuje bo mądrze wyglada a ze nikt tego nie rozumie to nawet lepiej bo nie jest w stanie ocenic XD
infinityhost odpowiada stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Nakręciliście mnie, od września wracam do nauczania. Jak to tak wygląda to cały tort dla mnie.

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki