REKLAMA

Spółki energetyczne zapłacą 1 mld zł "jednorazowej opłaty klimatycznej” - Tchórzewski, ME

2018-12-12 11:00
publikacja
2018-12-12 11:00

Prezes URE nie musiał długo czekać na odpowiedź ministra Tchórzewskiego. Ten ostatni, by przeforsować swój absurdalny plan, ubrał oszczędności spółek energetycznych w opłatę klimatyczną. Tym samym w absurd brnie jeszcze mocniej, jednocześnie uderzając w inwestorów.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Środki w wysokości 1 mld zł, które spółki energetyczne mają wpłacić na Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat, będą jednorazową opłatą klimatyczną z zysku - wynika z wypowiedzi ministra energii. - W projekcie roboczym, nad którym będziemy w styczniu dyskutować, zapisujemy, że ten 1 mld zł, który chcemy ze spółek wziąć, to będzie jednorazowa opłata klimatyczna z zysku - powiedział Tchórzewski podczas komisji sejmowej. Powtórzył, że to nie będą "dodatkowe oszczędności wygospodarowane ze spółek”, bo – jak wskazał - audyty w spółkach mają się dopiero zakończyć do końca I kwartału.

Absurdalny plan Tchórzewskiego i znak zapytania z URE

Dzisiejszej wypowiedzi ministra Tchórzewskiego nie sposób nie powiązać z wczorajszą wypowiedzią prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, któremu nie spodobała się propozycja konstrukcji funduszu rekompensacyjnego. Przypomnijmy, minister Tchórzewski zaproponował w poniedziałek powstanie nowego funduszu, który miałby być odpowiedzią na wzrost rachunków za prąd. Miałoby do niego trafić 4-5 mld zł i z pieniędzy tych pokryte zostałyby dodatkowe wydatki gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw, wynikające z planowanego wzrostu taryf za energię elektryczną. Większość pieniędzy pochodzić miałaby z opłat za uprawnienia do emisji CO2, 1 mld zł miał jednak pochodzić z oszczędności, które spółki energetyczne w ekspresowym tempie na żądanie ministra znalazły.

Zdaniem prezesa URE "pojawiająca się możliwość oszczędności wskazuje, że przedsiębiorstwa energetyczne powinny ponownie przeanalizować i skorygować wnioski taryfowe". Uwaga prezesa URE wydawała się jak najbardziej logiczna. Spółki energetyczne zawnioskowały o wyższe taryfy, ponieważ wzrosły im koszty. Skoro nagle udało im się znaleźć 1 mld zł oszczędności, o których przy składaniu wniosków taryfowych mowy nie było, wnioski powinny zostać zrewidowane. 

Cały plan ministra Tchórzewskiego od początku wydaje się absurdalny. Pieniądze mają ze spółek, przez opłaty za emisję i rachunki Polaków, znów trafić do spółek. Zamiast zawnioskować o niższe podwyżki taryf, Ministerstwo Energii (które nadzoruje spółki i pilotuje program rekompensat) skonstruowało dziwny twór, który przerzuca pieniądze z kieszeni do kieszeni. Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule "W energetyce absurd goni absurd".

Tchórzewski znów uderza w inwestorów

Stwierdzenie, że oszczędności są jednorazową opłatą klimatyczną od zysku, to dalsze brnięcie w absurd. Pobiera się od spółek opłatę, która ma do nich wrócić w rekompensatach. Pociąganie tej opłaty od zysku pokazuje, że spółki zyski mają, mogą więc zawnioskować o niższe podwyżki rachunków. Dodatkowo nazywanie tego wszystkiego opłatą klimatyczną, gdy cały projekt rekompensat jest kompletnym wywróceniem idei polityki klimatycznej - pieniądze z praw do emisji CO2 powinny iść na rozbudowę OZE, a nie rekompensaty - dopełnia obrazu absurdu.

fot. / / Bankier.pl

A to jeszcze nie koniec. Tchórzewski przekonuje, że opłata "to specjalne środki brane z zysku" - Obniżamy poziom rentowności przedsiębiorstwa. Stracą akcjonariusze, zasadniczo też Skarb Państwa, który jest największym akcjonariuszem - tłumaczył. To kolejny dowód, że dla Tchórzewskiego współakcjonariusze spółek energetycznych to jeden z głównych wrogów. A przypomnijmy, że ten sam rząd, którego reprezentantem jest minister Tchórzewski, chce przekonywać Polaków do inwestycji w PPK. Jak jednak potencjalny inwestor ma zaufać rządowi, który według własnego widzimisię forsuje projekty polityczne uderzające w tychże inwestorów? Przez ostatnie trzy dni rekompensatowych przepychanek WIG-Energia stracił przeszło 8 proc. wartości, a kapitalizacja czterech największych energetycznych spółek spadła o 2,75 mld zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
janusz26904029
Pilotażowa opłata klimatyczna. Dobrze, że chociaż teraz jasno przyznał, że chce odebrać coś akcjonariuszom.
3b955h
Spółka SP, wielki operator pokrywający 1/4 Polski najpierw mówi, że "znalazł oszczędności na 1mld", a potem bez zająknięcia że to jednak nie są należności tylko "opłata klimatyczna", która wyciągną z lewej kieszeni i przełożą do prawej.
andre92
Czy ja dobrze rozumiem ? na te rekompensaty dla elektrowni - zapłacą elektrownie? - genialne :) to może jeszce tylko niech strefa budżetowa płaci na budżet państwa- i będziemy mogli w ogóle zlikwidować podatki - to jest po prostu genialne !!!!
jes
Kiedy Płochliwy rozpocznie karierę w standupie? Poszedłbym z przyjemnością, jajcarz z niego.
zibi05
Debilizm tego faceta przebił już największe szczyty .
trooper
Kaczyński - weź Ty ogarnij tą swoją chołotę, bo to już przestaje być nawet zabawne.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
search
SP energetyczne przeleja kase do Nowego Funduszu Dobrej Zmiany Energia + a nastepnie ten fundusz wspomoze spolki energetyczne. Do tego sprzeda sie upranwienia do emiscji CO2 na giledzie a kupi od Goldmana, biznes bedzie sie krecic :-). I jak tu nie mowic ze sie nie poprawia ludziom dobrej zmiany.
wektorwg
Jeszr jedna kadencja i będzie można sobie kupic elektrownie za 1 zł
ollo69
Ten facet to niech wnuki bawi !!! choć i to było by rezykowne!!!
Odpowiednim rządzeniem dla niego byłby różaniec i przeskakiwanie z paciorka na paciorek.
A energetyka to strategia i tlen dla gospodarki kraju !!!
Daj sobie chłopie siana i poproś o zmiane !

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki